W.Brytania. Tysiące mieszkańców Londynu protestowały przeciw Brexitowi (ZOBACZ ZDJĘCIA)

fot.Sean Dempsey/EPA

fot.Sean Dempsey/EPA

Dziesiątki tysięcy osób przeszły w sobotę ulicami Londynu, protestując przeciw wynikowi referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Demonstranci nie zgadzali się z wynikiem głosowania, podkreślając, że „zostali wprowadzeni w błąd”.

Policja odmówiła podania oficjalnych szacunków. Jednak według policjantów ochraniających marsz, który przeszedł ponad 3-kilometrowy odcinek spod hotelu Hilton przy Hyde Park Corner wzdłuż rządowych budynków przy Whitehall pod brytyjski parlament, wydarzenie to zgromadziło łącznie ponad 50 tys. osób.

Protestujący nieśli flagi UE i symbole narodowe różnych państw, a także transparenty i hasła, m.in. „Je suis Europeene” (jestem Europejką), „We love Europe” (kochamy Europę), „Londyn był za pozostaniem (w UE)”, „Europa – tak, ksenofobia – nie”, „Naszą przyszłość skradziono”.

W demonstracji wziął udział m.in. lider partii Liberalnych Demokratów Tim Farron, który zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie prowadziło kampanię za pozostaniem w UE lub jak najszybszym powrotem do niej.

„Chcemy poprzeć ponowne wejście Wielkiej Brytanii do UE. Jestem zaszokowana i zaniepokojona tym, że ludzie zagłosowali za wyjściem” – podkreśliła w rozmowie z PAP jedna z demonstrujących mieszkanek Londynu. „Kampania była oparta na kłamstwach i oszustwach, wyborcy byli wprowadzeni w błąd. To referendum nigdy nie powinno było się odbyć i nie ma nic wspólnego z demokracją” – dodał jej partner.

Wielu demonstrujących mówiło o swoich doświadczeniach związanych z korzystaniem z podstawowych swobód, które gwarantuje UE: m.in. o wyjazdach zagranicznych do innych krajów członkowskich.

„W 1992 roku doświadczyliśmy bardzo poważnej recesji w budownictwie i pojechałem za pracą do Niemiec. Byłem tam dwa lata – było fenomenalnie i bardzo pomogło mi to w rozwoju kariery. Nie chcę zabierać innym tej możliwości poruszania się po Europie, tej wolności. To szokujące, wszyscy jesteśmy załamani. Odczuwamy wiele emocji naraz: żałobę, złość, frustrację, ale nie wiemy, co robić” – powiedział jeden z protestujących, Andrew. „Ale chcę jedno powiedzieć Polakom: przyjeżdżajcie, kochamy was tutaj, naprawdę!” – podkreślił.

Jego głos sympatii wobec Polaków nie był odosobniony. Wielu protestujących używało w rozmowie z PAP pojedynczych polskich słów; „Dzień dobry, niedobra pagoda” – powiedział łamaną polszczyzną jeden z nich, wskazując na pochmurne niebo. „Wierzymy mocno, że Wielka Brytania powinna pozostać w Unii Europejskiej. Ludzie są w większości inteligentni. Nowy lider Partii Konserwatywnej (…) na pewno zachowa się odpowiedzialnie. Gdybyśmy naprawdę mieli wyjść, to byłaby to katastrofa” – powiedział jeden z protestujących.

Demonstracja została przeniesiona na sobotę z wtorku, kiedy ze względu na zbyt duże zainteresowanie wydarzeniem policja nie zgodziła się na zorganizowanie wiecu na centralnym placu Londynu, Trafalgar Square.

Londyn to jedyny angielski region, którego mieszkańcy w większości poparli pozostanie kraju w UE (60 proc. głosów za dalszym członkostwem we Wspólnocie). W skali całego kraju zwyciężyli jednak zwolennicy zerwania relacji z Brukselą, którzy zdobyli 52 proc. głosów.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot.EPA

 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
 • March for Europe rally in London
Categories: Fotonews, Świat

Comments

 1. roman
  roman 2 lipca, 2016, 22:28

  Referendum bylo i sie skonczylo. Nie mozna w nieskonczonosc glosowac. Obywatele powinni zdawac sobie sprawe w jakim swiecie zyja. Zwolennicy Brexitu obiecywali, ze pieniadze ze skladek unijnych beda przeznaczone na pomoc „Publicznej Sluzbie Zdrowia”, ktora jak sie okazuje jest w bardzo marnym stanie. Amerykanie nieswiadomie wybrali dwukrotnie Obame (ktory obiecywal „change i „obamacare”) i skutki tego beda ponosic przez lata. Trzeba wiedziec w jakim swiecie sie zyje i nie pozwolic sie manipulowac przez wyrafinowanych politykierow, ktorzy poprzez powszechne obnizenie poziomu nauczania celowo oglupiaja obywateli, aby byli latwi do manipulowania.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*