Poznań. Ambasador USA Stephen Mull odbył lot polskim F-16 (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Ambasador Stephen Mull w F-16 fot.Marek Zakrzewski/EPA

Ambasador Stephen Mull w F-16 fot.Marek Zakrzewski/EPA

Kończący misję w Polsce ambasador USA Stephen Mull odbył w środę lot polskim F-16. Samolot z Mullem na pokładzie brał udział w treningach do Air Show w Radomiu. Ambasador podkreślił wagę programu F-16, który jest „dla Polski strategicznym atutem”.

Wizyta związana była z pożegnaniem ambasadora USA w Polsce, który 29 sierpnia wraca do Waszyngtonu i obejmie funkcję doradcy sekretarza stanu Johna Kerry’ego.

Mull w środę odbył lot dwumiejscowym F-16D „Jastrząb” należącym do 31. bazy lotnictwa taktycznego z poznańskich Krzesin. Polskie maszyny wyprodukowano w USA.

Jak powiedział ambasador, „jest dla mnie jasne, że program F-16 dla Polski jest wielkim, strategicznym atutem”. „Nie tylko dla Polski, ale dla bezpieczeństwa całego regionu, całego naszego sojuszu (…). Polska powinna być regionalnym liderem w bezpieczeństwie tej części Europy i ma ogromny potencjał” – dodał.

Stephen Mull po raz pierwszy w życiu leciał wojskowym myśliwcem. Podczas lotu z prędkością dochodzącą do 900 km/h mógł podziwiać teren kraju.

„Na Święcie Wojska Polskiego prezydent Duda powiedział, że Polska jest piękna. Potwierdzam, że jest – nie tylko na ziemi, ale też z powietrza. To było dla mnie fantastyczne przeżycie. Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności i zdolności polskich pilotów i całej ekipy” – mówił tuż po lądowaniu.

Dowódca eskadry wsparcia z 31. bazy ppłk pil. Paweł Marcinkowski przekazał, że piloci trenowali w środę przelot w formacji sześciu maszyn, który zaprezentują w weekend na Air Show w Radomiu. „Ambasador siedział w kabinie samolotu zamykającego formację” – mówił.

Dodał, że inicjatywa lotu wypłynęła od samego ambasadora. „Spotkała się ona z aprobatą; przeszedł pomyślnie badania medycyny lotniczej i odpowiedni trening wysokościowo-ratowniczy” – powiedział Marcinkowski.

Mull wskazał na bliską współpracę przy programie F-16.

Stephen Mull cieszy się popularnością wśród Polaków, dość biegle opanował język polski. Funkcję ambasadora USA w Polsce pełni od listopada 2012 r. jako 27. z rzędu ambasador USA akredytowanym od roku 1919.

Na początku czerwca br. poinformowano, że Mulla na stanowisku ambasadora USA zastąpi mianowany przez prezydenta Baracka Obamę Paul Wayne Jones.

Mull w przeszłości dwukrotnie już pełnił służbę dyplomatyczną w Warszawie – w połowie lat 80., a następnie w połowie lat 90. Do służby dyplomatycznej wstąpił w marcu 1982 roku.

7 lipca prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Stephena Mulla Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskich przyjaznych stosunków i współpracy” oraz „za zaangażowanie w działalność na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego”.

W 31. bazie lotnictwa taktycznego na stałe stacjonują 32 z 48 polskich „Jastrzębi”. (PAP)

fot.EPA

  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16
  • US Ambassador to Poland Stephen D. Mull flies Polish F-16

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Fotonews, Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*