Papież na Sri Lance: nie wykorzystywać religii do spraw przemocy i wojny (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Papież na Sri Lance: nie wykorzystywać religii do spraw przemocy i wojny (ZOBACZ ZDJĘCIA)

W pierwszym dniu wizyty na Sri Lance papież Franciszek spotkał się z władzami kraju i przywódcami czterech wspólnot religijnych. Mówił im, że nigdy nie wolno pozwolić na to, aby przekonania religijne były wykorzystywane dla sprawy przemocy i wojny.

Znacznie dłuższy niż przewidywano przejazd papamobile przez stolicę Sri Lanki, Kolombo, sprawił, że papież nie spotkał się z miejscowymi biskupami.

Przez ponad godzinę Franciszek jechał w słońcu ulicami miasta wśród wiwatujących tłumów. Pokonał w ten sposób 38-kilometrową trasę ze stołecznego lotniska do nuncjatury. Duże opóźnienie sprawiło, że papież nie pojechał na spotkanie z biskupami w siedzibie kurii. Udał się na nie w jego imieniu watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Po odpoczynku w nuncjaturze Franciszek spotkał się z nowym prezydentem Sri Lanki Maithripalą Siriseną, zaprzysiężonym w piątek, dzień po przedterminowych wyborach. Media odnotowały, że już w trakcie powitania na lotnisku nowy szef państwa, który jest buddystą, powiedział do papieża: „Ponieważ zostałem wybrany zaledwie przed kilkoma dniami, wizyta Waszej Świątobliwości jest dla mnie okazją, by otrzymać błogosławieństwo na początku mojej kadencji”.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim papież udał się na spotkanie religijne w centrum kongresowym (Bandaranaike Memorial International Conference Hall). Obecni byli przedstawiciele czterech największych wspólnot religijnych kraju: buddyści, hinduiści, muzułmanie i chrześcijanie. Do nich wszystkich Franciszek zwrócił się z następującymi słowami: „Ze swej strony pragnę potwierdzić szczery szacunek Kościoła dla was, waszych tradycji i wierzeń”.

W przemówieniu podkreślił też, że przybył na wyspę śladem swych poprzedników: Pawła VI i Jana Pawła II – aby – jak dodał – „ukazać wielką miłość i troskę, jaką Kościół katolicki darzy Sri Lankę”.

Papież mówił o znaczeniu dialogu jako podstawy wzajemnego poznania, zrozumienia i szacunku. Apelował o pojednanie wszystkich obywateli po niedawno zakończonej prawie 30-letniej krwawej wojnie domowej.

Wspomniawszy o niej, powiedział: „Przez zbyt wiele lat mężczyźni i kobiety w tym kraju byli ofiarami wojny domowej i przemocy. Obecnie konieczne jest leczenie i jedność, a nie dalszy konflikt i podział”.

„Mam nadzieję – dodał – że współpraca międzyreligijna i ekumeniczna ukaże, że mężczyźni i kobiety nie muszą porzucać swojej tożsamości, czy to etnicznej czy to religijnej, aby żyć w zgodzie ze swoimi braćmi i siostrami”.

„Dla dobra pokoju nigdy nie wolno pozwolić, aby przekonania religijne były wykorzystywane dla sprawy przemocy i wojny” – oświadczył Franciszek. Przypomniał przywódcom religijnym, że ich obowiązkiem jest potępianie wszelkich aktów przemocy.(PAP)

fot.EPA

 • Pope Francis visits Sri Lanka
 • Pope Francis visits Philippines
 • Pope Francis visits Sri Lanka
 • Pope Francis visits Sri Lanka
 • Pope Francis visits Philippines
 • Pope Francis visits Sri Lanka
 • Pope Francis visits Sri Lanka
 • Urban poor welcome Pope Francis
 • Urban poor welcome Pope Francis
 • Urban poor welcome Pope Francis
 • Pope Francis visits Sri Lanka

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Fotonews, Na bieżąco

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*