Papież apeluje do Putina o szczery i wielki wysiłek na rzecz pokoju na Ukrainie (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis

Papież Franciszek zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o „szczery i wielki wysiłek” na rzecz pokoju na Ukrainie – poinformował Watykan po środowej audiencji. Papież i Putin mówili o potrzebie realizacji porozumień z Mińska.

W wydanym komunikacie watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi napisał: „Jak łatwo było przewidzieć w kontekście sytuacji na świecie, rozmowa była poświęcona głównie konfliktowi na Ukrainie i wydarzeniom na Bliskim Wschodzie”.

“Jeśli chodzi o Ukrainę, Ojciec Święty stwierdził, że potrzebny jest szczery i wielki wysiłek na rzecz realizacji pokoju; zgodzono się też co do znaczenia odbudowy klimatu dialogu oraz tego, by wszystkie strony zaangażowały się, by wprowadzić w życie porozumienia z Mińska” – głosi komunikat rzecznika.

„Konieczne jest – dodał ksiądz Lombardi relacjonując przebieg rozmowy – zaangażowanie w celu rozwiązania poważnej sytuacji humanitarnej, między innymi poprzez zapewnienie dostępu pracownikom humanitarnym wraz z wkładem wszystkich stron w celu stopniowego odprężenia w regionie”.

Watykan podał ponadto, że w trakcie dyskusji o Bliskim Wschodzie, Syrii i Iraku papież i Putin zgodzili się co do pilnej potrzeby dążenia do pokoju przy „konkretnym zaangażowaniu wspólnoty międzynarodowej”.

Położono przy tym nacisk na konieczność zagwarantowania warunków do życia wszystkim częściom składowym społeczeństwa, w tym mniejszościom religijnym, zwłaszcza chrześcijanom.

Podczas wizyty w Watykanie prezydentowi Rosji towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który osobno przeprowadził rozmowy z szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Oni również, poinformował rzecznik, skoncentrowali się na kwestiach konfliktu na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Rosyjski prezydent podarował papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana.

Franciszek wręczył Putinowi tradycyjny prezent dla szefów państw i rządów, czyli medal Anioła Pokoju. „To medal wykonany przez artystę w ubiegłym wieku. To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami” – tłumaczył papież swemu gościowi.

W wydanej nocie Watykan podkreślił, że medal, który wykonał artysta Guido Veroi, „zachęca do budowy świata solidarności i pokoju opartego na sprawiedliwości”.

Rosyjski przywódca otrzymał też kopię papieskiej adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii”.

Dziennikarze obserwujący audiencję odnotowali, że prezydent Rosji żegnając się z papieżem powiedział: „To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość”.

Franciszek podziękował Putinowi po niemiecku.

Prezydent Putin, który był wcześniej w Mediolanie na światowej wystawie Expo, spóźnił się na audiencję w Watykanie godzinę i 10 minut. To było już jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Pierwszy raz widzieli się w listopadzie 2013 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Vladimir Putin received by Pope Francis
  • Russian President Putin visits the Vatican
  • Russian President Putin visits the Vatican

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Fotonews, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*