Meksyk szykuje się do uderzenia najgroźniejszego huraganu w historii (ZDJĘCIA)

fot.Ulises Ruiz Basurto/EPA

fot.Ulises Ruiz Basurto/EPA

Nad Meksyk nadciąga znad Pacyfiku „najgroźniejszy huragan w historii kraju” – ostrzegł komunikat rządowy. Huragan Patricia zaatakuje w piątek po południu (czasu miejscowego) wichrami o prędkości do 325 kilometrów na godzinę zachodnie wybrzeże kraju.

Huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, najsilniejszy, jaki powstał na półkuli zachodniej od kiedy rozpoczęto w 1949 roku pomiary, może zagrażać – według meksykańskiego Krajowego Centrum Obrony Cywilnej – 400 tysiącom mieszkańców Jalisco i dwóch sąsiednich stanów.

Dziesięć tysięcy żołnierzy sił lądowych i morskich przystąpiło do ewakuowania ludności i turystów z wybrzeża Jalisco, m.in. z Puerto Vallarta, w głąb stanu, podczas gdy policja patroluje ulice, aby zapobiec rabunkom w pustoszejących domach i hotelach.

Ma być ewakuowanych co najmniej 50 000 osób.

Tymczasem przed sklepami i aptekami w miejscowościach wzdłuż wybrzeża Jalisco tworzą się długie kolejki – ludność dokonuje gorączkowo zakupów podstawowych artykułów, wody, leków. Zamknięto około 1 200 szkół, a w południe czasu lokalnego zostały zawieszone wszystkie starty i lądowania na miejscowych lotniskach.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Narodów Zjednoczonych siła huraganu Patricia jest porównywalna do tajfunu Haiyan, który dwa lata temu nawiedził Filipiny. Poniosło wówczas śmierć lub zaginęło 7 300 osób, zniszczeniu uległo ponad milion domów, a cztery miliony Filipińczyków uciekły z zalanych terenów.

Według dyrektora Meksykańskiej Krajowej Komisji ds. Zasobów Wodnych huragan Patricia jest w stanie porywać samochody i niszczyć domy, których konstrukcja nie jest wzmocniona betonem i stalą.

Przewiduje się, że huragan uderzy późnym wieczorem w wybrzeże Meksyku potężnym wichrem i falami o wysokości do 10 metrów. Nastąpi to około godziny 19 czasu lokalnego.

Godzinę wcześniej niebo nad wybrzeżem stanu Jalisco na krótko się rozchmurzy, w powietrzu zapanuje zupełny spokój. Będzie to oznaczało, że nad Jalisco dotarło oko cyklonu. Po tym uderzy Patricia.

Według Krajowego Centrum Huraganów w Miami Patricia zbliżała się w piątek wieczorem do północno-zachodnich wybrzeży Meksyku z prędkością 17 kilometrów na godzinę i uderzy za meksykańskie wybrzeże wichrami dochodzącymi do 325 km na godzinę. Obserwatorium w Miami przewiduje, że huragan szybko osłabnie, gdy dotrze do wysokich gór Meksyku.(PAP)

Zdjęcia: Ulises Ruiz Basurto/EPA

  • Mexico braces for hurricane's 'potentially catastrophic' landfall
  • Mexico braces for hurricane's 'potentially catastrophic' landfall
  • Mexico braces for hurricane's 'potentially catastrophic' landfall
  • Mexico braces for hurricane's 'potentially catastrophic' landfall
  • Mexico braces for hurricane's 'potentially catastrophic' landfall

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Fotonews

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*