Imigranci inspiracją polskiego architekta: Muzeum Imigrantów w Miami walczy o nagrody

Zaprojektowane przez Polaka Macieja Zawadzkiego Muzeum Imigrantów z Ameryki Łacińskiej zlokalizowane jest u wybrzeży Florydy, w South Beach w Miami. Horyzontalny budynek w kształcie fali ma upamiętnić imigrantów, którzy w przeszłości przybyli na wybrzeża Florydy. Ma być także symbolem dynamicznego, wielokulturowego miasta. Projekt został nominowany do finału międzynarodowego konkursu World Architecture Festival.

fot. Maciej Zawadzki/ Projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich autorstwa Macieja Zawadzkiego został nominowany do finału konkursu „World Architecture Festival”

Zewnętrzny kształt budynku odzwierciedla emocje i dramatyczny los imigrantów z Ameryki Łacińskiej, którzy przez morze próbowali dostać się do USA – spiralna forma ma symbolizować przeciwności, jakim musieli stawić czoła podróżujący, a nieregularny i agresywny kształt ma świadczyć o niekiedy tragicznym finale historii imigrantów.

Inspiracją dla autora były huragany, które cyklicznie uderzają w wybrzeża Florydy. Dlatego też obiekt przybiera formę horyzontalną i przypomina ogromną falę. Natomiast wnętrze zostało zaprojektowane tak, by wzbudzać odczucia towarzyszące imigrantom podczas ich podróży do USA. Pnące się ku górze pomieszczenia i spiralny dach mają przywoływać uczucie nieskończoności i pustki, oddając istotę morza. W muzeum przewidziano także miejsce dla tradycyjnych gablot wystawowych mówiących o historii imigrantów oraz taras widokowy.

Ze względu na zmieniające się warunku pogodowe na wybrzeżu, budynek jest zaprojektowany aerodynamicznie, by minimalizować destrukcyjne skutki działania wiatru.

Projekt absolwenta Politechniki Warszawskiej Macieja Zawadzkiego został nominowany do finału międzynarodowego konkursu World Architecture Festival, który odbędzie się w dniach 2-4 listopada w Barcelonie. Projekt będzie walczył o nagrodę główną w kategorii „Najlepszy budynek świata 2011 roku”, a także „Projekty przyszłości”.

Zobacz zdjęcia projektu nowoczesnego muzeum autorstwa Macieja Zawadzkiego…

Cincopa WordPress plugin

as

Opublikowane zdjęcia należą do archiwum Macieja Zawadzkiego

Categories: Fotonews, Kultura

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*