Dzień Wszystkich Świętych – zadumą nad tajemnicą życia i śmierci (ZDJĘCIA)

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie fot.Darek Delmanowicz/EPA

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
fot.Darek Delmanowicz/EPAę

Dzień Wszystkich Świętych jest zadumą nad tajemnicą życia i śmierci, a obchodzą go również osoby niewierzące i wyznawcy innych religii – mówi PAP profesor teologii UKSW w Warszawie ks. Witold Kawecki.

Jak podkreślił, Dzień Wszystkich Świętych jest wspomnieniem wszystkich, którzy odeszli do Boga i jest to dzień bardzo radosny. „W naszej tradycji polskiej dzień ten jest wolny od pracy, chodzimy na cmentarze i bierzemy udział w różnego rodzaju nabożeństwach” – dodał.

Jego zdaniem Dzień Wszystkich Świętych jest pewną „apologią i chwałą, wspomnieniem tych, którzy nie licząc się z własnym życiem, mieli odwagę stanąć w obronie życia innych, którzy oddawali bohaterską krew za ojczyznę, za bliźniego, za słuszne sprawy, którzy stali się zasiewem wolności”. Dodał, że tym dniu trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli w obronie wolności i nawiedzać groby pamięci, groby bohaterów, patriotów z różnych powstań, bitew czy wojen.

1 listopada to dzień, w którym wspomina się znanych i anonimowych świętych. W chrześcijańskiej tradycji uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych świąt.

W ciągu roku niemal każdego dnia przypada wspomnienie jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Jednak ich liczba jest znacznie większa. Wiele osób doszło do świętości w zupełnym ukryciu i nie zostali wyniesieni na ołtarze. Stąd też święto to ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na świecie.

Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu.

Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach – wierni odwiedzają groby bliskich, aby zapalić znicze, pomodlić się za swych bliskich zmarłych, złożyć okolicznościowe wieńce i wiązanki. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, jako wyraz pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach.

W 837 roku Grzegorz IV rozporządził, aby 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Był także w czasach PRL, ale system komunistyczny starał się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych celebrowany jest w Kościele przez odprawienie mszy świętej, podczas której księża mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i podniosły nastrój. Odbywa się ponadto uroczysta procesja na cmentarz i wspólna modlitwa nad grobami.

Wszystkich Świętych sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Ponadto rozpoczyna ono oktawę Wszystkich Świętych (1-8 listopada), kiedy wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami oraz odwiedzając cmentarze.

Stanisław Karnacewicz (PAP)

Powązki (fot.Radek Pietruszka, Leszek Szymański/EPA)

 • Powazki Cemetery in Warsaw
 • Powazki Cemetery in Warsaw
 • Powazki Cemetery in Warsaw
 • Powazki Cemetery - All Saint's Day
 • Powazki Cemetery - All Saint's Day
 • Powazki Cemetery - All Saint's Day
 • Powazki Cemetery - All Saint's Day

Cmentarz na Woli (fot.Marcin Obara/EPA)

 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
 • Wola Cemetery - All Saint's day
Categories: Fotonews, Na bieżąco

Comments

 1. Yankes
  Yankes 2 listopada, 2016, 00:23

  Nie chcialemtego pisac w Dniu Wszystkich Swietych – ale jest juz Dzien Zaduszny i mysle ze moge napisac ze brakuje mi tych spotkan rodzinych na Polskich cmentarzach , zapachu chryzantem, szeptow ludzi , powagi tradycji , mistycyzmu palacych sie swiec wieczorem i rodziny ktora tam odeszla Tutaj przywiazlem cala swoja rodzine i najlepszych przyjaciol Rodzina szczesliwie ” daje rade” ale przyjaciele sa juz na Niebianskim Moscie – dalej was kocham i nie zapomne

  Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 19 listopada, 2016, 21:39

  Dobrze ze jest wiecej ludzi ktorzy – dostrzegaja, szanuja i nie zapominaja

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 20 listopada, 2016, 02:13

  Jedyny rodzaj narodowej zgody do jakiej Polacy byli zdolni.
  Od czasu dorwania się do władzy pisrydzykowej katobolszewii nawet i tę zgodę usiłuje się zniszczyć. Pisrydzyki zaczęły szczekać o wyrzucaniu z grobów komunistycznych dygnitarzy, usuwaniu pomników i stwarzają „odpowiednią” atmosferkę wokół cmentarzy żołnierzy radzieckich.
  Mam nadzieję, że dożyję cudownego widoku wywalania z Wawelu sarkofagu faraona Lesia I i jego małżonki.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*