Austria. Zwłoki kilkudziesięciu uchodźców w ciężarówce przy autostradzie (ZDJĘCIA)

fot.Roland Schlager/EPA

fot.Roland Schlager/EPA

Zwłoki kilkudziesięciu uchodźców znaleziono w czwartek we wschodniej Austrii w ciężarówce chłodni, zostawionej w zatoce awaryjnej przy autostradzie A4. Władze Węgier poinformowały, że ciężarówka ma węgierskie numery rejestracyjne.

Szef policji austriackiego kraju związkowego Burgenland Hans Peter Doskozil powiedział, że w ciężarówce są zwłoki co najmniej 20 uchodźców, ale być może nawet 40-50. Gdy na miejsce przybyła policja, wezwana przez pracowników służby utrzymania dróg, okazało się, że zwłoki zaczęły się już rozkładać. Według agencji prasowej APA ciężarówka mogła zostać odstawiona do zatoki awaryjnej w środę.

Szef komórki do walki z przemytem ludzi i handlem ludźmi w Federalnym Urzędzie Kryminalnym Austrii Gerald Tatzgern podkreślił, że czynności kryminalistyczne na miejscu z pewnością potrwają kilka dni. Ciężarówkę i jej otoczenie trzeba zbadać bardzo dokładnie, by zebrać materiał dowodowy. Dopiero potem będzie ją można przetransportować do placówki, umożliwiającej bardziej dokładne analizy. Nie chciał spekulować, ile czasu może to zająć.

Szef administracji premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, poinformował, że ciężarówka ze zwłokami uchodźców ma węgierskie numery rejestracyjne. Węgierska policja współpracuje z austriacką w poszukiwaniu kierowcy. Lazar skrytykował Unię Europejską za niezdolność do zapanowania nad wjazdami imigrantów. „Wydarzenia z ostatnich kilku dni (…) pokazały, że UE jest niezdolna do obrony swych granic” – oświadczył na konferencji prasowej.

Agencja APA informuje, że na ciężarówce umieszczone jest logo słowackiej firmy drobiarskiej; według rzecznika tej firmy w 2014 roku sprzedała ona 13 samochodów ciężarowych.

Prezydent Austrii Heinz Fischer powiedział, nawiązując do tragedii uchodźców, że to wstrząsające wydarzenie po raz kolejny wskazuje na pilną konieczność solidarnego reagowania na kryzys przez państwa Unii Europejskiej, we współpracy z partnerami na Bałkanach.

Uczestnicy obradującego w Wiedniu szczytu Bałkanów Zachodnich, poświęconego m.in. napływowi ogromnej liczby uchodźców z państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi, minutą ciszy uczcili pamięć uchodźców, których zwłoki znaleziono w ciężarówce.

„Ta tragedia poruszyła nas wszystkich” – powiedziała austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Podkreśliła, że przemytnicy ludzi są przestępcami, a jeśli ktoś jeszcze sądzi, że to mili ludzie pomagający w ucieczkach, „temu nie da się już pomóc”. Zapowiedziała nasilenie kontroli w obszarach przygranicznych.

Minister sprawiedliwości Austrii Wolfgang Brandstetter powiedział, że jest wstrząśnięty, do głębi poruszony i rozgniewany. Wskazał, że można się było obawiać, iż będą ofiary śmiertelne, ponieważ zorganizowany przemyt ludzi i handel ludźmi „to pozbawiona skrupułów, mordercza forma najcięższej przestępczości”, z którą trzeba konsekwentnie walczyć w całej Europie. Zapowiedział prowadzenie tej walki wszelkimi dostępnymi środkami. (PAP)

fot.Roland Schlager/EPA

  • Dead refugees found in a truck in Austria
  • Dead refugees found in a truck in Austria
  • Dead refugees found in a truck in Austria
  • Dead refugees found in a truck in Austria
  • Dead refugees found in a truck in Austria
  • Dead refugees found in a truck in Austria

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.0

Categories: Fotonews, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*