Współczucie po chrześcijańsku i republikańsku

Magda Nytko-Partyka

“Haiti zostało pokarane trzęsieniem ziemi, bo zawarło pakt z diabłem” – to nie niesmaczny żart, ale śmiertelnie poważny komentarz człowieka, który z ekranu telewizora od lat ewangelizuje (?) Amerykę. Pat Robertson takimi słowami odniósł się do kataklizmu, w wyniku który zabił dziesiątki tysięcy ludzi. Na domiar złego słowa te padły na antenie chrześcijańskiej sieci telewizyjnej. Robertson z przejęciem tłumaczył jak to przed laty za czasów, kiedy Haiti było francuską kolonią, władze kraju obiecały służyć szatanowi w zamian za wyswobodzenie spod francuskiej dominacji. „Francuzi odeszli, a Haiti zapłaciło za swój pakt z diabłem. To autentyczny fakt” – dodał Robertson podczas emisji programu „The 700 Club”. W Ameryce zawrzało – niezależnie od poglądów politycznych i wyznawanej religii dały się słyszeć głosy zdecydowanej krytyki i zażenowania faktem, że ktokolwiek, a zwłaszcza człowiek mieniący się „pasterzem ludzkich dusz”, może w ten sposób komentować ogrom cierpienia i rozpaczy, jakich doświadczają mieszkańcy Haiti.

Odpowiedź Robertsona na oburzenie Ameryki, a właściwie jego rzecznika, była klasyczna: „Ta wypowiedź została wyrwana z kontekstu”.

Ale Robertson nie jest  w swoich szokujących poglądach odosobnionych. Rush Limbaugh, konserwatywny prezenter radiowy i naczelny krytyk wszystkiego co związane z liberałami i prezydentem, uznał że trzęsienie ziemi jest „po myśli Barackowi Obamie, bo dzięki niemu może on przedstawić się jako prezydent pełny współczucia i gotowy do niesienia pomocy, a dzięki temu zyska poparcie wśród czarnego społeczeństwa Ameryki – zarówno tego o jaśniejszym jak i ciemniejszym odcieniu skóry”.

Takie słowa ze strony Limbaugh nie mogą już chyba nawet dziwić. Człowiek, który z niszczenia Baracka Obamy i idei liberalnych uczynił sobie życiowy cel, a przynajmniej najpopularniejszy w USA radiowy show, udowodnił że nienawiść może przysłonić wszystko. Nawet największy ludzki dramat…

To się nazywa współczucie i solidarność w cierpieniu – w wydaniu chrzescijańsko-republikańskim.

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Felietony

Comments

  1. Mariusz
    Mariusz 14 stycznia, 2010, 20:35

    Amerykan glupi to i takie bzdury kupi. nie ma sie co dziwic, przeciez to kraj oszolomow.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*