REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaFelietonyKalifornia. Tadeusz Taube kończy 80 lat

Kalifornia. Tadeusz Taube kończy 80 lat

-

Jeden z najbrdziej znanych konsuli honorowych Rzeczypospolitej w świecie, Tadeusz Taube, pełniący ten urząd w Kalifornii, związany od dziesięcioleci z San Francisco, będzie obchodził swoje 80 urodziny.

fot. archiwum/ Konsul Honorowy RP w Kalifornii Tadeusz Taube

Jest bez wątpienia postacią bardzo barwną. Przyszedł na świat w kwietniu 1931 roku w Krakowie w rodzinie polskich Żydów. Wiosną 1939 roku Taubowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i ostatecznie osiedli w Kalifornii. Mały Tad (jak nazywano go w domu) wykazywał od dziecka talenty artystyczne. Jako kilkulatek zagrał nawet dziecięca rolę w filmie hollywoodzkim. Studia ukończył w Stanford University, po czym zajął się biznesem.

REKLAMA

Wspólnie z innym żydowskim imigranetm z Europy Środkowo-Wschodniej Josephem Koret zajął się z wielkim powodzeniem unowocześnianiem i dynamizowaniem produkcji tekstylnej i odzieżowej. Dzięki patentowi ich firmy Koratron zrewolucjonizowaniu uległa produkcja tkaniny używanej do szycia popularnych dżinsów. Zakup tej technologii przez potentata branży, posiadającego siedzibę w San Francisco, Levi Strauss Company był momentem przełomowym. Potem Levi Strauss odkupił całe przedsiębiorstwo.Oprócz branzy odzieżowej, Tad Taube z powodzeniem sprawdzał się w obszarze budownictwa i nieruchomości realizując wiele inwestycji mieszkalnych, akademickich, sportowych.

Fortunę zdobytą w biznesie, Tad Taube wykorzystwał do inicjowania wielu przedsiewzięć edukacyjnych, kulturalnych, charytatywnych i humanitarnych. Był m.in. fundatorem studiów żydowskich w swojej ‘alma mater’ Stanford University, wspiera działający w ramach tej uczelni słynne ośrodek historyczny Hoover Institution. Stał się właścicielem drużyny futbolu amerykańskiego Oakland Invaders.

Po 1989 roku i transformacji politycznej w Polsce, Tad Taube skupił się także na budowaniu nowej jakości stosunków polsko-żydowskich. W sposób naturalny zaczął wspomagać restytucję życia żydwoskiego w rodzinnym Krakowie. To m.in. dzięki jego wsparciu światowym rozgłosem cieszy się doroczny Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, ktorego konsul jest stałym gościem.

fot. archiwum/ Tad Taube wraz z małżonką Dianne

Wspomaga także działania ogólnopolskiej gminy żydowskiej, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Stworzył zajmującą się propagowaniem obecności i kultury żydowskiej w Polsc Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Od ponad roku w stolicy funkcjonuje też Centrum Taubego powołane w tym celu.

Od początku, Tad Taube wspierał ideę budowy w Warszawie Muzeum historii Żydów Polskich i jest w USA głównym propagatorem tej idei. Aktywnie zabiega o fundusze mające wspierać ten cel.

Tad Taube jest doskonale rozpoznawalną postacią przez zajmujący się dokumentowaniem żydowskiej obecności, lubelski ośrodek Teatr NN – Brama Grodzka.

Jest postacią cieszącą się uznaniem kolejnych prezydentów RP: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego. W 2004 roku uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Przed rokiem konsul Taube doprowadził do zawarcia umowy miast partnerskich pomiędzy ważnymi w jego życiu miastami: Krakowem i San Francisco. Uważa, że ze uwzględu na unikalnych charakter obu miast w swych ojczyznach, mogą one wkrótce stać się przykładem modelu takiej współpracy w skali międzynarodowej.

Jest także od lat organizatorem przyjazdów do Polski dużych grup amerykańskich Żydów, których korzenie rodzinne sięgają naszego kraju. Co cenne, celem podróży jest nie tylko odwiedzanie miejsce związanych z martyrologią narodu żydowskiego, ale także poznawanie Polski współczesnej oraz faktów związanych z jej obecną pozycją w Europie i świecie. W tym także licznych przykładów dobrego układania stosunków z Izraelem i disporą żydowską.

Kreując wydarzenia skali międzynarodowej, Tad Taube, nie zapomina o swoich obowiązkach konsularnych. Konsulat Honorowy RP w Belmont ma drzwi szeroko otwarte dla Polaków potrzebujących pomocy, dyplomatów innych państw, jakich w Kalifronii nie brak oraz wszystkich Amerykanów zainteresowanych Polską. Promuje także Polskę we współpracy z innymi organizacjami życia publicznego. Na poczatku maja br., dzięki jego zaangażowaniu, renomowany Milken Institute oragnizuje w Los Angeles seminarium poświeconenowemu obliczu Polski po przemianach politycznych 1989 roku. Jednym z głównych mówców ma być jeden ze współautorów polskiej transformacji – Aleksander Kwaśniewski.

W zgodnej opinii szefa polskiej dyplomacji Radka Sikorskiego, ambasadora RP w Waszyngtonei Roberta Kupieckiego i konsul generalnej RP w Los Angeles Joanny Kozińskiej – Frybes postaci takie jak Tadeusz Taube są – bezcenne.

Z okazji 80-lecia i świętowania rocznicy, do jubilata napłynęły gratulacje i życzenia z całego świata, w tym wiele z Polski. Nadawców Tad Taube, tradycyjnie utrzymuje w dyskrecji, choć nieoficjalnie dowiadujemy się, że chodzi o ludzi z pierwszych stron gazet.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

REKLAMA

2091173946 views

REKLAMA

2091174252 views

REKLAMA

2092970711 views

REKLAMA

2091174533 views

REKLAMA

2091174681 views

REKLAMA

2091174830 views