Świąteczne opamiętanie "Angory"

Rozpoczęta publikacją na naszych łamach historia o amerykańskim oburzeniu na antysemicką okładkę „Angory”, która wywołała także reakcję Towarzystwa Jana Karskiego, a dalej interwencję Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Polska” w postaci doniesienia do prokuratury, zdaje się dobiegać finału.

fot. Angora/ Kontrowersyja okładka tygodnika Angora

Redakcja tygodnika opublikowała przeprosiny, w których czytamy: „.Jeżeli (…) kogoś ta okładka dotknęła, poczuł się nią urażony lub obrażony, to PRZEPRASZAMY. Nie mieliśmy takich intencji”.

We wcześniejszych fragmentach podejmuje wysiłek tłumaczenia się: „Sprawa zwrotu majątku utraconego przez Żydów stanowi problem, czego wyrazem jest artykuł przedrukowany z „Przeglądu”. Nasze ilustracje są jedynie satyrycznym komentarzem do tego tekstu, który uznaliśmy za ważny na tyle, by jego temat trafił na okładkę. Satyra ma to do siebie, że zwykle oddaje stan rzeczy w sposób przejaskrawiony, często prowokujący.”

Przypomnijmy, że publikacja „Angory” dotknęła do żywego społeczność żydowską w świecie wywołując liczne reakcje w USA i Izraelu. W liście do ambasadora PR w Waszyngtonie zaprotestował dyrektor wpływowej Ligi Przeciw Zniesławieniu (AD) Abraham Foxman.

Z kolei wykładowca dziennikarstwa i politologii w University of Maryland, znany także z wykładów w UMCS, prof. Michael Szporer był zdania, że bliskość czasowa oświadczenia rządu, że przerywa prace na ustawą o zadośćuczynieniu za zrabowane przez władze okupacyjne i komunistyczne mienie obywateli Polski (w tym żydowskich) oraz paszkwilanckiej publikacji jest wyjątkowo nieszczęśliwa i może stwarzać wrażenie jakiegoś osobliwego zabiegu z obszaru marketingu politycznego. Prof. Szporer postulował zabranie głosu w tej sprawie przez Donalda Tuska.

Prezes Towarzystwa Jana Karskiego Kazimierz Pawłek zwrócił się o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich RP prof. Ireny Lipowicz. Zareagował ona zaproszeniem zarządu Towarzystwa na spotkania, aby przedyskutować kwestię antysemityzmu w szerszym kontekście sytuacji praw obywatelskich w Polsce. Do spotkania dojedzie krótko po świętach.

Jeden z prawników, którego poprosiliśmy o opinię mówi:

– Nie wiem czy ruch przeprosinowy „Angory” jest szczery. Na pewno jednak może pomóc prokuraturze łódzkiej w podjęciu decyzji i niewszczynaniu postępowania, bo akt przeprosin nastąpił. Zapewne na wyobraźnię redakcji podziałał fakt, że posiada ona swojego dystrybutora w Chicago używającego nazwy „Angora”, który sprzedawał nakład z antysemicką okładką po Ameryce. Zatem mógł naruszać także tutejsze prawo. Dystrybutor ‘Wprost”, który oczernił rodzinę Cimoszewiczów przegrał proces o znieważanie i naruszanie dóbr przed sądem w Chicago i skazany na 5 mln dolarów odszkodowania. Nie trudno wyobrazić sobie przed tym samym sądem analogiczny proces „Angory” z powództwa kogoś bardziej znanego w Stanach niż rodzina Cimoszewicza oraz prognozować co do ewentualnego wyniku. Właściciel tygodnika chciał zapewne uniknąć przygód z amerykańskim prawem, jakie miał już tu Marek Król i jego firma wydająca „Wprost”.

Nowojorski rabin Moshe Zelman, rodzinnie związany z Polską, ma inne wytłumaczenie gestu przeprosin:

– Nastąpiło to w dzień nastania żydowskich świąt Pesach poprzedzających katolicką Wielkanoc. Być może jest to znak zbawiennego opamiętania wydawcy tego pisma, jakie nastąpiło w tym właśnie czasie.

Patryk Małecki, Nowy Jork

Categories: Felietony

Comments

 1. Luke
  Luke 19 kwietnia, 2011, 10:59

  Cud Wielkanocny.

  Reply this comment
 2. Sanitation
  Sanitation 19 kwietnia, 2011, 11:38

  Posprzatene…

  Reply this comment
 3. hanna wodzynska
  hanna wodzynska 19 kwietnia, 2011, 11:48

  Zycze Wszystkim, wszystkiego najlepszego z okazji zblizajacych sie Swiat Wielkanocnych…!

  Reply this comment
 4. heniek
  heniek 19 kwietnia, 2011, 15:36

  Powinno wystarczyć by zrozumiec że to był żart, żarty każdy ma prawo stroić. hehehehehehehe!!!!!!!!

  Reply this comment
 5. za kase
  za kase 19 kwietnia, 2011, 16:03

  Od dzis kupuje Angore .
  Jedna Angora miala dosyc odwagi zeby przedstawic w sposob satyryczny cala prawde . Czyz tak nie jest ? A co do majatku zydowskiego to mam duze watpliwosci . Przybyli raczej zostali przygarnieci pod Polski dach a teraz dopominaja sie jakiegos „majatku”
  Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat .

  Reply this comment
  • Marek
   Marek 20 kwietnia, 2011, 05:58

   A ja poprosilem rozwoziciela polskich gazet, zeby do mojego sklepu wiecej tego brukowca nie dostarczal.

   Reply this comment
   • robert
    robert 20 kwietnia, 2011, 09:49

    Wolnos Tomku w swoim domku,nie Ty jeden masz sklep naszczescie.Bede kupowal co chce w innym.

    Reply this comment
 6. kicia
  kicia 19 kwietnia, 2011, 17:30

  smacznego Jajka! I czy ktos z Was Forumowicze bedzie mial _LANY PONIEDZIALEK? Pozdrawiam Swiatecznie 🙂

  Reply this comment
 7. ziber
  ziber 19 kwietnia, 2011, 21:25

  ceZostali wypedzeni z wielu krajow tam zle si czuli my przyjelismy ich serdecznie zyli z nami kilka wiekow druga wojna zniszczyla nasz kraj my i oni ginelismy to nie my zrobilismy mordowanie zydow mordowano nas tez nie rozumie dlaczego zydzi amerykanscy ktozy nigdy w polsce nie byli nie znaja realiow sa tak bardzo anty polscy

  Reply this comment
 8. Ks. Mateusz
  Ks. Mateusz 20 kwietnia, 2011, 08:41

  ANOGRA PRZEPROSILA. NIEZALEZNIE PO JAKIM CZASIE I W JAKICH OKOLCZNOSCIACH, ALE PRZEPROSILA, BO ZROZUMIALA, ZE TO CO ROBI MOZE RANIC INNYCH. MIEJMY NADZIEJE, ZE POJDA ZA TYM JAKIES FAKT PRZEMAWIAJACE O SZCZEROSCI TYCH PRZEPROSIN. TRZEBA WIERZYC W PRZEMIANE I NAPRAWE.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*