Pomoc dla Citigrooup

(NYT, WSJ) – Departament Skarbu, Federalne Rezerwy i Federalne Ubezpieczenie Depozytów wspólnie zatwierdziły radykalny plan stabilizacji pogrążonego w finansowych kłopotach banku Citigroup. Rząd wykupi za $20 miliardów część akcji tej potężnej instytucji i udzieli gwarancji na setki miliardów dolarów w ryzykownych inwestycjach. Celem tego posunięcia jest niedopuszczenie do upadku banku, co miałoby tragiczny wpływ na już kulejący system finansowy i gospodarkę USA.

„Zawierając te transakcje rząd podjął akcję konieczną do umocnienia systemu finansowego, ochrony podatników i amerykańskiej ekonomii. Będziemy korzystać ze wszystkich dostępnych nam źródeł, by umocnić instytucje bankowe, promować proces odnowy i zapobiec skutkom ryzykownych inwestycji”, brzmiało oświadczenie rządu.

W marcu tego roku rząd wspomógł finansowo JPMorgan Chase w wykupieniu upadającego Bear Sterns. 6 miesięcy później władze federalne przejęły kontrolę nad Freddie Mac i Fannie Mae oraz uratowały najpotężniejszą firmę ubezpieczeniową American International Group.

Krytycy obawiają się, że posunięcia te mogą zachęcić instytucje finansowe do bardzo ryzykownych inwestycji w przekonaniu, że w razie kłopotów rząd przyjdzie im z pomocą.

Citigroup dostanie z Dept. Skarbu $20 miliardów gotówką. Pieniądze będą pochodzić z $700 miliardów, jakie Kongres przyznał na ratowanie banków. Wcześniej Citigroup dostała $25 miliardów, w zamian za co rząd stał się częściowym właścicielem własności banku. 

Dept. Skarbu i FDIC zapewniają bankowi gwarancje do $306 miliardów na wypadek strat, powstałych w wyniku udzielenia ryzykownych pożyczek i nabycia papierów wartościowych w pakietach komercyjnych i hipotecznych.
W ramach porozumienia o dzieleniu strat Citigroup ponosi odpowiedzialność za stratę pierwszych $29 mld. Powyżej tej kwoty rząd weźmie na siebie odpowiedzialność za 90% strat, a Citigroup za 10%.

Rząd wyznaczył warunki pomocy. Citigroup dostała zakaz wypłacania właścicielom jej akcji kwartalnych dywidend powyżej 1 centa od akcji przez następne 3 lata. Narzucono również ograniczenia na wysokość zarobków pracowników na najwyższych stanowiskach.

W minionym tygodniu akcje Citigroup straciły 60% wartości. (eg)

Categories: Felietony

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*