Polecam ucho…

Polecam ucho…

Polskę ratuje poczucie humoru Polaków. Mamy długą historię satyr, dowcipów i haseł ulicznych, oraz kabaretów. Współcześnie wysyp skeczy kabaretowych o różnym poziomie zawartości i wykonawstwa zaskoczy najbardziej wybrednego słuchacza czy widza. Do najjaśniejszych gwiazd na tym firmamencie należy niewątpliwie Kabaret Moralnego Niepokoju i jego serial satyryczno-polityczny „Ucho Prezesa”.

Kabaret powstał w Warszawie w 1993 roku, a głównym założycielem i autorem tekstów jest Robert Górski. Od samego początku tematem dowcipów były sprawy społeczne, absurdy życia codziennego czy polityki. Wystarczy wejść na stronę YouTube, żeby obejrzeć najbardziej charakterystyczne dla zespołu programy.

Ponieważ życie społeczno-polityczne kraju zmienia się z upływem lat, także kabaret KMN reaguje spontanicznie na zachodzące zmiany. I tak w roku 2017 pojawił się na internecie serial satyryczno-polityczny „Ucho Prezesa”. Ogromny talent Roberta Górskiego – zarówno autorski jak i aktorski – spowodował, że poza małymi wyjątkami politycy polscy zaakceptowali jego formułę humoru. Serial właśnie wszedł w emisję trzeciego sezonu i ciągle wspina się na wyżyny.

O ile sezon pierwszy oscylował głównie wokół gabinetu prezesa partii rządzącej, gdzie gościł on polityków swojej partii, o tyle w następnych sezonach miejsca akcji zmieniają się. Prezes Jarosław, grany fenomenalnie przez Roberta Górskiego, ma oczywiście swojego „Piętaszka”, czyli oddanego przybocznego Mariusza, w którego wciela się Mikołaj Cieślak. Jest też oddana prezesowi sekretarka pani Basia (Izabela Dąbrowska) i inni stali członkowie kabaretu, odgrywający role znanych polityków.

W dwóch pierwszych sezonach twórcy skupiali swoją uwagę na przedstawicielach Prawa i Sprawiedliwości oraz sporadycznie na partiach opozycji. Odcinki były na tyle dowcipne i pozbawione złośliwości, że politycy wypowiadali się na temat serialu pozytywnie. Pozytywnie też zareagowali znani aktorzy i zaczęli pojawiać się w poszczególnych odcinkach drugiego i trzeciego sezonu. Cezary Pazura (Donald z Brukseli), Małgorzata Niemirowska, Katarzyna Żak (Jolanta ze Słupska), Cezary Żak (Jarosław, zwierzchnik policji), Lesław Żurek (Ryszard z Nowoczesnej), Andrzej Seweryn, Jerzy Bończak, Marian Opania, Tomasz Kot, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Tomasz Kot, Marek Siudym, a ostatnio Hanna Śleszyńska jako ambasadorka Anna. Mimo że nie pada żadne nazwisko, wszyscy oglądający wiedzą dobrze, o kogo chodzi, i zabawa jest przednia.

Serial „Ucho Prezesa” ewoluuje, przedstawiając scenę polityczną współczesnej Polski zgodnie z aktualną sytuacją. Od nowego sezonu ewoluuje w stronę lekkiego absurdu i satyry, dając więcej powodów do refleksji. Już nie w każdym odcinku główną postacią jest Prezes, rysują się nowe możliwości skrętów polityki, a także powrót niektórych, prawie już zapomnianych polityków. Można by przypuszczać, że nastąpi współczesny „Powrót posłów…” Czy więc wzrośnie jeszcze popularność i oglądalność tego serialu? Pożyjemy, zobaczymy.

Bożena Jankowska

fot.Ucho Prezesa/Showmax/YouTube/screenshot

Categories: Felietony

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*