Europa bez serca?

W XXI wieku ze środka Europy wyrywa się chrześcijańskiej Serbii jej odwieczną ziemię Kosowo, udając, że tworzy się tam kraj niepodległy, a tak naprawdę oddaje się tę ziemię Albanii. Fikcja niepodległości Kosowa jest oczywista. Tak jak fikcją byłaby niepodległość Dolnego Śląska czy Górnego Śląska. Kosowo stanie się częścią Albanii i enklawą wpływów bogatych państw arabskich. Górny i Dolny Śląsk po oderwaniu od Polski stałby się częścią Niemiec.

Ta wypudrowana “cywilizowana” Europa okaleczając Serbię robi gest w kierunku muzułmańskich oligarchów. Kraje europejskie, mające własne problemy mniejszościowe i religijne, na wyścig uznają niepodległość Kosowa, robiąc to kosztem nieszczęśliwej Serbii. Politycy europejscy znowu demonstrują brak serca, dokładnie tak samo jak to bywało w przeszłości. Zadziwiający jest tylko pośpiech Polski. Dlaczego Polska nie czeka na decyzję ONZ? Minister Sikorski oświadczył dziennikarzom: Złożyłem wniosek o uznanie niepodległości Kosowa, tak jak zrobiła to większość państw Unii Europejskiej. Jednak Cypr, Hiszpania, Słowacja i Rumunia od razu poinformowały, że nie uznają niepodległości Kosowa.

Tymczasem prezes PiS, były premier Jarosław Kaczyński, uważa, że sprawa uznania niepodległości Kosowa jest niezwykle skomplikowana. Jest się nad czym zastanawiać. Każdy normalnie myślący Polak również tak uważa. Polskę też dzielono na części i to w niedawnej przeszłości. Czyżby świat wpadł w jakąś “czarną dziurę polityczną”, w której coraz więcej podejmowanych decyzji politycznych bywa rozbieżne z wolą narodów, w imię których te decyzje się podejmuje.

W sprawie uznania niepodległości Kosowa aż 74 procent czytelników internetowej strony gazeta.pl wypowiedziało się przeciw tej decyzji, a przecież rozmówcy na tej stronie należą do bardzo europejskich i tolerancyjnych. Czy w innych sprawach rząd Platformy Obywatelskiej również nie zamierza pytać obywateli? Więc jaka to jest platforma? Obywatelska czy osobista? A może to nie jest Platforma Obywatelska, tylko “Trampolina Obywatelska” służąca do wyrzucania polityków na orbitę władzy?

W środę premier Donald Tusk w wywiadzie udzielonym Agnieszce Kublik z Gazety Wyborczej ujawnił, że rząd wstrzymuje się z decyzją w sprawie niepodległości Kosowa na prośbę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pan premier Tusk wygłasza między innymi następujące opinie, cytuję: Prosiłem ministra Sikorskiego kilka dni temu, żeby przed wyjazdem do Brukseli zadzwonił do pana prezydenta i poinformował go o naszej intencji, aby polskie decyzje dotyczące niepodległości Kosowa wpisywały się w główny nurt europejski – opowiada premier Tusk Gazecie Wyborczej. – Prezydent dał do zrozumienia ministrowi Sikorskiemu, że jest sceptyczny co do szybkiego uznania niepodległości. W związku z tym rozmawiałem z panem prezydentem o tej sprawie w poniedziałek. Prezydent powinien odgrywać kluczową rolę w decyzjach, które dotyczą uznania czyjejś niepodległości. Dlatego, gdyby nie prośba pana prezydenta, żeby się powstrzymać z decyzją w sprawie Kosowa, zapadłaby ona we wtorek na posiedzeniu rządu – tłumaczy premier.

Tak więc decyzja już jest i to bez konsultacji z narodem, bez dyskusji w Sejmie. Tak to w praktyce wygląda realizacja “liberalnej” demokracji. Trzeba tylko pamiętać, że pomijając decyzję organizacji międzynarodowych, tworzy się precedens. Zapis w unijnej deklaracji, że Kosowo stanowi przypadek sui generis, który nie ustanawia żadnego precedensu, jest tylko deklaracją słowną.

W praktyce decyzje w sprawie Kosowa zostały podjęte w gabinetach polityków, a to budzi ogromny niepokój. Decyzja ta jest z serii makiawelicznych i to w stopniu, który budzi grozę. Czy nasze milczenie, milczenie owiec zajętych konsumpcją i tandetną rozrywką, jest cechą charakterystyczną naszych czasów?

20 lutego 2008
www.wojciechborkowski.com

Categories: Felietony

Comments

  1. adalbert
    adalbert 21 lutego, 2017, 17:54

    Po dziesięciu latach udawania demokracji, UE kolanem wpycha CETA krajom europejskim do ratyfikowania. Nikt nie pytał się o zdanie narodów Europy.
    Globalizm wojujący zmusza swoich wasali do bezdyskusyjnego posłuszeństwa.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*