Etyczny chaos

Grupa brytyjskich specjalistów orzekła, że jest już odpowiednia technologia, by przeprowadzić zapłodnienie in vitro wykorzystując materiał pobrany od trzech rodziców (?). To nie science fiction.

Naukowcy – specjaliści orzekli, że zabieg jest bezpieczny i już wkrótce władze będą dyskutować nad prawnymi regulacjami wokół tej metody. Nowa metoda in vitro, ma na celu zapewnienie dziecku zdrowych mitochondriów i wyeliminowanie chorób genetycznych.

 

Procedura dość skomplikowana budzi duże wątpliwości pod względem etycznym i stawia ludzi przed pytaniem, jak daleko można się posunąć przy „tworzeniu” nowego życia. Krytycy zauważają, że nie możemy w żaden sposób przewidzieć, jak posiadanie trzech biologicznych rodziców wpłynie na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka.

 

Coraz częściej pojawiają się głosy, (i słusznie), że naukowcy posuwają się za daleko i marnotrawią środki na badania, budzące moralny i etyczny chaos.

 

Od in vitro z trzech rodziców, coraz bliżej do małżeństw zbiorowych. To też nie science fiction. Boris Dittrich, aktywista homoseksualny, zwany „ojcem” ruchu politycznego wojującego za małżeństwami gejowskimi w Holandii, przyznał, że małżeństwa grupowe trojga lub więcej ludzi są następnym nieuniknionym, „logicznym” krokiem, rozmontowywania tradycji małżeństw świata. Dittrich, dawny parlamentarzysta holenderski, uważa, że to początek czegoś nowego i przebudowa myślenia zajmie wiele lat, lecz jest możliwa.

 

Zastanawiam się w jakim świecie będą żyć nasze prawnuki. Być może do tego czasu zdarzy się coś, co zatrzyma ten diabelski pęd.

 

***

 

A tymczasem kochani już wiosna i życie budzi się na nowo – cieszmy się więc. Świat i tak pójdzie swoim torem i będzie co ma być. Nie dajmy się zwariować

 

Marianna Dziś

mariannadzis@att.net

www.mariannadzis.blogspot.com

(847) 322-4740

Categories: Felietony

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*