Brońmy się

Świat zalewa fala negatywizmów, nie dajmy się w to wciągnąć. Bóg jest dobry cały czas.

 

Gdybyśmy tak myśleli, bylibyśmy szczęśliwsi, lecz my we wszystkim widzimy karę, że On – Bóg nas karze. Lecz tak naprawdę ludzkość karze siebie samą poprzez swoje uczynki, błędne postępowanie, błędne myślenie, samolubność czy przesadną miłość do pieniądza.

 

Kiedyś Zofia Nałkowska pisała w “Medalionach”, odnośnie potworności II wojny, że „ludzie – ludziom zgotowali ten los”… Myślę, że teraz można to uogólnić na cały świat i w kontekście dzisiejszych zdarzeń powiedzieć, że ludzie – ludziom gotują ten los.

 

My – Polacy negatywne myślenie wyssaliśmy z mlekiem matki. Jesteśmy nim niejako „dziedzicznie” obciążeni. I najgorsze jest to, że to negatywne myślenie rozprzestrzenia się na cały świat, ale to nie tylko nasza wina. Za taki stan rzeczy obarczyłabym, przede wszystkim, światowe media.

 

Gdy włączysz telewizor, w dziennikach pierwszą rzeczą, jaką słyszysz, jest to, że stało się coś złego. Wszystko zaczyna się od podawania najpierw tych złych informacji, a to przenika do naszego mózgu, do naszej podświadomości, wywołuje ciekawość, ale również jakiś dziwny lęk i strach.

 

Kłótnie polityków, chamstwo, wszędobylska agresja – bulwersują dzisiejszego człowieka. Globalizacja sprawiła, że świat stał się jedną wielką wioską. Z jednej strony kuli ziemskiej ktoś zawoła, a na drugiej natychmiast odpowiada mu echo. Ta „wszechwiedza” zabija nasze poczucie bezpieczeństwa. Staliśmy się ziarnkami w globalnym wszechświecie. Dawniej szliśmy – teraz pędzimy.

 

Dlatego myślę, że trzeba się cieszyć byle czym. Tak, jak kiedyś swingując śpiewał Wojciech Skowroński „ja to się cieszę byle czym”.

 

Poeci piszą, że szczęście to bardzo kruche, delikatne, ale i wspaniałe uczucie. Ja dodałabym, że ma wiele odcieni i trzeba je sobie wypracować. W uszach brzmią mi słowa religijnej pieśni:

 

”Zatrzymaj się na chwilę nad tym, co w sercu kryjesz…

 

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl po co żyjesz…”

 

Św. pamięci Anna German, śpiewała:

 

”Człowieczy los nie jest bajką, ani snem

 

Człowieczy los jest zwyczajnym ludzkim dniem.

 

Człowieczy los niesie trudy, żal i łzy.

 

Pomimo to, można los zmienić w dobry, lub zły.

 

… Uśmiechaj się, do każdej chwili uśmiechaj

 

Na dzień szczęśliwy – NIE CZEKAJ”.

 

Happy Thanksgiving!

 

Marianna Dziś,

mariannadzis@att.net

mariannadzis.blogspot.com

(847) 322-4740

Categories: Felietony

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*