Benedykt XVI: Żydzi nie są winni śmierci Jezusa

Opinia publiczna i wszystkie najważniejsze media amerykańskie żywo komentuje ujawnione w tych dniach fragmenty drugiej części dzieła autorstwa papieża Benedykta XVI (Jospeha Ratzingera) „Jezus z Nazaretu”. Chodzi przede wszystkim o papieską interepretację Ewangelii Mateusza w przedmiocie odpowiedzialności za śmierć Jezusa Chrystusa. Ojciec Święty jednoznacznie stwierdza, że naród żydowski ani nie był winny śmierci Jezusa, ani tym bardziej, nie może ponosić za nią zbiorowej i pokoleniowej odpowiedzialności.

fot. W.Piasecki/ Rabin Arthur Schneier wita papieża Benedykta XVI

Papieska jednoznaczność i dobitność w uwolnieniu Żydów od zarzutu bogobójstwa została bardzo pozytywnie przyjęta przez amerykańskie organizacje żydowskie, w tym mające swoje siedziby w Nowym Jorku – Światowy Kongres Żydów i Ligę Przeciw Zniesławianiu (ADL), chrześcijańsko-żydowskie organizacje dialogowe, jak też przez wielu przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego w USA, w tym z waszyngtońskiego Catholic University of America.

Specjalny list do Benedykta XVI skierował premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wyraża w nim wdzięczność za odrzucenie przez papieża „fałszywych oskarżeń, które służyły za podstawę do szerzenia przez stulecia nienawiści wobec Żydów”.

Abraham Foxman, dyrektor liczącaj niemal sto lat Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) wydał oświadczenie, w którym jasne sformułowanie stanowiska Benedykta XVI uznaje za „ważne i historyczne wydarzenie dla stosunków katolicko-żydowskich”. Podkreśla, że Benedykt XVI wprowadza w życie „drugą fazę” Drugiego Soboru Watykańskiego. Powinno nią być wcielenie w praktykę życia religijnego doktryny Kościoła wyrażone w deklaracji „Nostra Aetate” z 1965 roku, swoiste „przetłumacznie” na język, jakim zwracają sie do swych wiernych księża a kościołach.

„Fakt, iż papież jest teologiem i obrońcą wiary czyni oświadczenie ze Stolicy Apostolskiej bardziej znaczącym dziś i dla przyszłych pokoleń. Jest on kontynuatorem w zachowaniu tradycji Jana Pawła II odrzucania kalumni oskarżeń rzucanych na Żydów i podnoszenia dzieła „Nostra Aetate i Drugiego Soboru Watykańskiego na wyższy poziom” – pisze Foxman.

W swej książce, Benedykt XVI zajmuje się Ewangelią Mateusza oraz jej kontrowersyjnym wersetem: „A cały lud zawołał: Krew Jego na nas i na dzieci nasze” (Mt 27,25). Przez stulecia interpretowano go jako zbiorowe przyjęcie przez Żydów, pokoleniowej odpowiedzialnosci za śmierć Syna Bożego wskutek czego przestają być ludem wybranym przez Boga oraz stają się przezeń odrzuceni i przeklęci.

fot.Archiwum/ Amerykańskie wydanie papieskiej książki, o której już głośno w świecie

Sobór Watykański Drugi we wspomnianej deklaracji „Noastra Aetate” stwierdzał: ”A choć władze żydowskie wraz ze swoimi zwolennikami domagały się śmierci Chrystusa, jednakże to, co popełniono podczas Jego męki, nie może być przypisane ani wszystkim bez różnicy Żydom wówczas żyjącym, ani Żydom dzisiejszym. Chociaż Kościół jest nowym Ludem Bożym, nie należy przedstawiać Żydów, jako odrzuconych ani jako przeklętych przez Boga, rzekomo na podstawie Pisma Świętego. Niechże, więc troszczą się wszyscy o to, aby w katechezie i w głoszeniu słowa Bożego nie nauczali niczego, co nie zgadzałoby się z prawdą ewangeliczną i z duchem Chrystusowym”. A nieco wyżej Sobór powiada, że, mimo nieprzyjęcia Ewangelii przez większość tego narodu, mimo nawet aktywnej opozycji wobec jej orędzia, „Żydzi nadal ze względu na swoich przodków są bardzo drodzy Bogu, który nigdy nie żałuje darów i powołania”

Benedykt XVI w „Jezusie z Nazaretu” wyraźnie – i w duchu „Nostra Aetate” – definiuje o jakich Żydach jest mowa u ewangelisty Mateusza. Pisze: “Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?”. Po czym odpowiada: „ W odpowiedziach Ewangelii zachodzą różnice, nad którymi musimy się zastanowić”. Według Jana są to po prostu „Żydzi”. Jednak to określenie – podkreśla papież – absolutnie nie oznacza u Jana – całego narodu izraelskiego, jako takiego. Chodzi jedynie o „arystokrację światynną”, która zdecydowała o śmierci Jezusa. Definiując natomiast tłuszczę (nazywaną przez Mateusza „całym ludem”), wznoszącą okrzyki poparcia dla ukrzyżowania, papież stwierdza jasno, że byli to jedynie „zwolennicy Barabasza”.

Opisywane okrzyki tłumu pojawiają się sie zreszta tylko u Mateusza, nie ma o nich nic u innych ewangelistów. Można to tłumaczyć tym, iż jego Ewangelia adresowana była głównie do Żydów, który miał ambicję „nawracać”, uprzednio wskazując na ich „odpowiedzialność” za zbrodnię bogobójstwa oraz dalsze tego konsekwencje.

Obarczanie za to Żydów ówcześnie żyjących w Jerozolimie czy tym bardziej wszystkich jacy wtedy żyli oraz tych, jacy mieli się urodzić jest oczywistym krzywdzącym nadużyciem nie majacym nic wspólnego z nauką Kościoła. Tak jest konkluzja lektury „Jezusa z Nazaretu” pióra Benedykta XVI.

fot.ADL/ Benedykt XVI przyjmuje dyrektora ADL Abrahama Foxmana…

Nowojorski rabin Eric Greenberg, renomowany specjalista dialogu żydowsko-chrześcijańskiego oraz znany publicysta-watykanista z rzymskiego dziennika „La Repubblica”, Giancarlo Zizola formułują niemal identyczna opinię, iz „novum” dokonanej przez papieża-teologa „dekonstrukcji historycznego fałszerstwa” polega na tym, że odważnie poddaje „analizie krytycznej” uważane dotąd za „nietykalne” świętych tekstów Kościoła.

Zizola dodatkowo zwraca uwagę, że: „w tekście Ratzingera znaleźć też można echo żydowskiego punktu widzenia, jak ten, zaproponowany przez Chaima Cohna sędziego Sądu Najwyższego Izraela, że Jezus skazany został na śmierć przez rzymskiego namiestnika Palestyny w latach 26-30, zgodnie z prawem rzymskim i na podstawie przyznania się do winy”. Konsekwencja tego jest oczywista: Jezus miał rzymski proces, w którym otrzymał rzymski wyrok, który wykonali rzymscy oprawcy. 

Historyczna krytyka tekstów ewngelicznych, odważnie podjęta przez Benedykta XVI jest odpowiedzią na postulaty płynące z wieloletniego dialogu –chrześcijańsko-żydowskiego, w tym jednego z jego amerykańskich liderów księdza profesora Johna Pawlikowskiego z Chicago. Jak wielokrotnie podkreślał ten teolog polskiego pochodzenia, ponowne, jasne odniesienie się Kościoła do potwarzy „ żydowskiego bogobójstwa” może jedynie sprzyjać osiąganiu pozytywnych rezultatów tego dialogu i dalszego zbliżania „na nowo odnalezionych braci”, jak określał chrześciajn i Żydów Jan Paweł II.

– Mamy świadomość, że dzieją się rzeczy przełomowe – mówi nam Abraham Foxman. – Papież dokonuje niezwykle ważnego kroku na drodze wytyczonej przez jego poprzedników, w tym Jana Pawła II. Dokonana przez Benedykta XVI interpretacja jest twórczym rozwinięciem dzieła soborowego i „Nostra Aetate”, najjaśniej jak można mówiącym: Żydzi nie są winni śmierci Jezusa i naród żydowski za nią nie odpowiada.

Intersujące, jak nauczanie Ojca Świętego wybrzmi w kościołach podczas nadchodzących świąt Wielkanocnych. Papieska książka „Jezus z Nazaretu” ukazuje się już 10 marca br.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork

Categories: Felietony

Comments

  1. Dr. Marek
    Dr. Marek 5 marca, 2011, 11:30

    To naprawde bardzo zla nowina dla polskich antysemitow…

    Reply this comment
  2. Katarzyna
    Katarzyna 5 marca, 2011, 12:36

    http://www.youtube.com/watch?v=j9tzkYDE5Zk

    Czy w takim razie dalej bedzie tak, ze w odgrywaniu scen ze stacji meki Jezusa, bedzie sie chetnie wrzeszczec udajac Zydow, zeby krew Jego spadla na „nas” i „dzieci nasze”?

    Reply this comment
  3. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 5 marca, 2011, 13:33

    Tak jak obecni Niemcy niewinni za pra,pradziadow…

    Reply this comment
  4. Heniek
    Heniek 5 marca, 2011, 19:12

    Benedykt teraz rozgrzeszy niemców (zbrodniarzy) i samego siebie, jednocześnie ogłośi że to jeden i jedyny hitler rozpętał II wojnę światową. Niemcy to jednoosobowa armia która posiadała jedynie samego Hitlera no i może jego kochankę Evę? Żydzi teraz mają kolejną okazję obwinić Polakow za Oświęcim i będą żądać odszkodowania finansowego ( euro lub $). Palestyna też będzie musiała zwrócić całą (no może kawałek zostawią?) ziemie dla Żydów.Może jeszcze uznają że BÓG to Żyd i nie jest duchem świętym tylko bankierem jak Maddoff. Kolejny fałsz napewno nastąpi od judaszy Żydowsko-Niemiecko-hitlerowskich ogłaszą i uznają że to Jezus z Nazaretu sam się pochlastał by uwolnić Barabasza.

    Reply this comment
  5. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 5 marca, 2011, 19:39

    Heniu nikt by tego lepiej nie ujol…….

    Reply this comment
    • Jurek
      Jurek 6 marca, 2011, 05:31

      Pokazujesz, Heniu, ze polski antysemityzm jest ciezka i nieuleczlana choroba oraz zachecasz do wymyslania nowych kawalow o Polakach. Pociech w tym, ze antysemityzm nie jest dziedziczny i moze nie przekazesz go genach.

      Reply this comment
      • Heniek
        Heniek 9 marca, 2011, 20:32

        Jurek twoja choroba dziedziczona jest hipokryzja.

        Reply this comment
        • Jurek
          Jurek 10 marca, 2011, 07:25

          Maly Polak /
          sobie skacze /
          Co podskoczy /
          podrzegacze /

          *
          Tak pisal przedwojenny poeta.
          Chodzilo mu o to, ze jedna z polskich
          chorob jest widzenie wszedzie dookola
          pogrzegaczy, wrogow i spiskowcow
          dybiacych na Polske przy jednoczesnym
          wlasnym wymadrzaniu sie i podskakiwaniu.

          Jestes dobrym tego przykladem.

          Reply this comment
          • Heniek
            Heniek 11 marca, 2011, 20:59

            Mały Jureczku ogóreczku! Tobie chodzi o to by nie wpaść w błoto. Przedwojenny to Ty nie jesteś więdz głupotą Twoją jest interpretować poetę którego na oczy nie widziałeś a tym bardziej z nim nie rozmawiałeś. Żyjesz na domysłach jak mały kiepski Polaczek? Zazwyczaj kiepscy jak Ty używaja formy Mam Wrażenie. I Ty masz wrażenie i tylko wrażenie a brak rzeczywistości!

  6. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 6 marca, 2011, 21:10

    Dlaczego gdy ktos pisze prawde jest antysemita?

    Reply this comment
    • Katarzyna
      Katarzyna 7 marca, 2011, 19:40

      Jak ktos klamie jest klamca. Jak ktos nie znosi Zydow jest antysemita. Jak ktos nie znosi Zydow i klamie na ich temat jest antysemickim klamca. Prawda w oczy kole.

      Reply this comment
      • Heniek
        Heniek 11 marca, 2011, 21:09

        Katarzyna a skąd Ty wiesz że ktoś na tym forum kłamie? Wskaż tego kto kłamie? jak potrafisz? i wysnuj własne domniemanie w którym zdaniu rozpoznajesz kłamstwo?

        Reply this comment
  7. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 6 marca, 2011, 21:39

    Ja cenie sobie bardzo osobe Prof.Bartoszewskiego..

    Reply this comment
    • ziutek
      ziutek 7 marca, 2011, 06:11

      Jasne, to przeciez sama ewangelicza milosc blizniego. Zoabczie, posluchajcie:

      *
      http://www.youtube.com/watch?v=h_zCjqwpfhQ&feature=related

      *

      Reply this comment
    • MK
      MK 7 marca, 2011, 06:28

      Władysław Bartoszewski udzielił niemieckiej gazecie „Die Welt” wywiadu, w którym powiedział:

      „Jeśli ktoś się bał, to nie Niemców. Gdy niemiecki oficer zobaczył mnie na ulicy i nie miał rozkazu aresztowania, nie musiałem się go obawiać. Ale gdy sąsiad zauważył, że kupiłem więcej chleba niż normalnie, wtedy musiałem się bać.”

      Słowa te oburzyły Martę Kaczyńską, która na swym blogu (niezalezna.pl) napisała:

      „To szokująca wypowiedź. Jak to możliwe, że w okupowanej Polsce można było czuć się pewniej, spotykając niemieckiego żołnierza niż własnego rodaka? (…) Zaskakuje mnie jednak widoczna potrzeba tak stronniczego opisywania historii w niemieckiej prasie. Słowa profesora Bartoszwskiego jak ulał pasują do klimatu tworzonego w ostatnim czasie, wyrwanych z historycznego kontekstu opowieści o niemieckich wypędzonych czy wreszcie dozwolonego w pewnych polskich środowiskach oczerniania wizerunku Polaków poprzez często niezgodne z prawdą opisywanie nas jako wojennych drapieżców, żerujących na tragedii Żydów.”

      Reply this comment
  8. goryl
    goryl 6 marca, 2011, 22:49

    a ja cenie Henia bo w koncu kto musi napisac prawde. Tak jak pisze hanna, DLACZEGO ! gdzie wolnosc slowa, gdzie prawda. Po raz kolejny pierdzielenie w kolo Macieju o jakims antysemityzmie. Moze klamstwo to najlepszy sposob na ukrycie prawdy, zacznijmy wiec klamac bo przeciez mozna, no nie. Jurek zgadza sie antysemityzm jest chorob zydow i nic wiecej, nekaja tym caly Swiat

    Reply this comment
  9. Greenpoincki
    Greenpoincki 7 marca, 2011, 04:22

    polska dla polakuf

    Reply this comment
  10. szympans
    szympans 7 marca, 2011, 05:51

    Popieram goryl w calej rozciaglosci jego ogon. Zydzi wymyslili antysemityzm, a zwlaszcza Holocaust. Jak wiadomo, to oni sami sie mordowali sie w obozach przebrani za Niemcow i sami sie wylapywali po wsiach poprzebierani za polskich chlopow. Dzis, jeden z nich przebrany za papieza wypisuje jakies glupoty. Taka jest prawda. Amen.

    Reply this comment
  11. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 7 marca, 2011, 09:35

    MK co by nie mowic to zdania z kontekstu .A ta smarkata nie ma prawa Pana Bartoszewskiego oceniac.Jest czasem, kontrowersyjnym facetem ale bohaterem przedewszystkim.

    Reply this comment
  12. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 7 marca, 2011, 13:42

    A co myslisz o osobie Johna Galliani?

    Reply this comment
  13. nowy
    nowy 7 marca, 2011, 14:04

    Szympans.
    Jaki nick taki rozum.
    Ale temat miłości Benka do Mosze cieszy się sporym zainteresowaniem.

    Reply this comment
    • szympans
      szympans 7 marca, 2011, 16:05

      nowy ty tez sie przebierasz za polaka?

      Reply this comment
    • ali
      ali 7 marca, 2011, 20:55

      …. coraz cieniej nitka przedzie sie, wiec trza innej welny dodac ?

      Reply this comment
      • ali
        ali 7 marca, 2011, 21:01

        … albo nastepuje przeklad ksiag starodawno-zydowskich na jezyk angielskich spisanych w czasach przed i po pierwszym roku n.e. przez uczonych w swiatyniach zydowskich, ….?

        Reply this comment
        • tolek
          tolek 7 marca, 2011, 23:07

          lepiej pilnowac dziadka bo filozofia niepielegnowana ucieka w ciemnosc

          Reply this comment
          • ali
            ali 8 marca, 2011, 00:31

            .. mowisz o filozofii, a mi to kojarzy sie z bajka o diable Borucie co skarbow pilnowal w lochach zamku w Leczycy..ciekawa musiala byc geneza nazwy tej osady…

  14. wtelynarz
    wtelynarz 7 marca, 2011, 16:39

    uwaga, bo jak nowy zkonczy zprzatadz klatki to wam skopjuje jakiez opowiezci o zwierzetach i co wtedy poczniecie ?

    Reply this comment
  15. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 7 marca, 2011, 17:19

    Jakas obsesja, tak mozna tu stac sie nie tylko blondynka ale osiwiec.Paranoja to malo z tym wszystkim.Chyba to nie zarty ze wkrotce koniec swiata.

    Reply this comment
    • tolek
      tolek 7 marca, 2011, 17:58

      No pewie ze koniec swiata ludzie grzebia w obcych nacjach jak by swoich bylo malo. A moje corki sa bogate dzieki dziadkom

      Reply this comment
      • ali
        ali 7 marca, 2011, 20:49

        ..czy to dowcip z filmu, …Szczesliwego Nowego Jorku,…. czy tez Twoi rodzice zapisali Ci dostep do rodzinnej schedy, jesli im wnuki splodzisz…..

        Reply this comment
  16. Katarzyna
    Katarzyna 7 marca, 2011, 19:35

    Tus mi tez jest, hanno wodzynsko… Nie musi sie stawac – juz jestes. A co tak cie tu trzyma? Moze pozgadujemy?

    Reply this comment
    • viking
      viking 7 marca, 2011, 20:38

      Moze pozgadujemy? kiedy ty wracasz do izraela ?
      bo widac ze szukasz czlonka ……..

      Reply this comment
      • Katarzyna
        Katarzyna 8 marca, 2011, 17:28

        WIKINGOWIE ZNANI BYLI Z TEGO, ZE MIELI DLUGIE… LODZIE. NIESTETY NIE CZLONKI. TO TWOJ PROBLEM?

        Reply this comment
        • viking
          viking 8 marca, 2011, 18:22

          dziecko dorwalo komputer ze smietnika i bedzie teraz pyszczylo do wszystkich. A NA LEKARZA cie NIE STAC ?

          Reply this comment
          • Katarzyna
            Katarzyna 8 marca, 2011, 20:46

            SAM CHCIALES POZGADYWAC… ZGADLAM?

          • Bolec
            Bolec 9 marca, 2011, 07:25

            Dobrze Kasiu urafilas. Az sie Viking zagotowal. Zuch dziewczyna!

          • viking
            viking 9 marca, 2011, 14:58

            kiedy was (zn. kaska i bolek) od pluga granatem oderwali ?
            na sluzbie u PANA, pozwolili dotchnac komputera i teraz robicie prezetacje wsiowej kultury.
            I jak tu nie popierac deportacji wsiokow ?

          • Kaziuk
            Kaziuk 9 marca, 2011, 18:19

            Sames wsiok…

  17. nowy
    nowy 8 marca, 2011, 01:30

    Zaczynam odstawać te górnolotne komentarze są dla mnie niezrozumiałe. O co tym ludziom chodzi jakaś epidemia czy co?
    Weżmy taką świnię domową:
    Świnia domowa (Sus domestica) to średniej wielkości ssak o grubej skórze pokrytej zwykle szorstką szczeciną i krępej budowie ciała. Nogi, szyja i ogon są krótkie, a wydłużony pysk zakończony jest ryjem.Wiele podobieństw widzę a badaczem nie jestem.O chorobach będzie następnym razem.
    Look wiem że czytasz INFORMACJE daj znać co się dzieje na For.Det.nowy

    Reply this comment
  18. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 8 marca, 2011, 12:55
  19. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 8 marca, 2011, 12:59

    gdybym byla Swinia bylabym bardziej dumna z tego, jak byc czlowiekiem czasem.Pozdrawiam Nowy))

    Reply this comment
  20. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 8 marca, 2011, 21:22

    Nie ma to jak kindersztuba …

    Reply this comment
  21. hannah
    hannah 8 marca, 2011, 21:43

    W okresie miedzywojennym arystokracja zmieniala wiare by moc miec prawo rozwodow, a Zydzi byli winni bo arystokracji udzielali pozyczek na lichwe…dlatego by powrocic arystokracje na droge katolicyzmu blogoslawil papiez Niemcow jako zbrojne ramie kosciola przed druga wojna?…Arystokracja czuje sie winna wobec kosciola, bo to jej fortuny zniknely w czasach ostatniej swiatiwej wojny ?..Cegla palacowa dala fundamentu dobrobytu spadkobiercom arystokracji z nieprawego loza ?

    Reply this comment
  22. kola
    kola 9 marca, 2011, 05:53

    wiedzialem ze to Polacy zabili Jezusa , a w czasie drugiej wojny swiatowej stworzyli polskie obozy i mordowali tam zydow.
    Czego jeszcze nie da sie przenies na papier jako klamstwo

    Reply this comment
    • szympans
      szympans 9 marca, 2011, 07:18

      Pokreciles wszystko. Pan Bog jest Polakiem, wiec jego Syn takze byl Polakiem. Zabili go Zydzi, bo nie lubia Polakow. W czasie okupacji Zydzi poszli dalej i na zlosc Polakom pozakladali obozy, gdzie udawali Niemcow. Tylko po to, aby potem wina spadla na Polakow. Taki plan.

      Reply this comment
    • jawnogrzesznica
      jawnogrzesznica 9 marca, 2011, 07:20

      Kola…zeby nie Jagiello to nadal bys czytal jedynie ksiazki do nabozenstwa w europie ?…..przez tysiaclecia palono ksiazki, ale swieta inkwizycja to nie cenzura..!?!?!?!.ocenzurowane mozna kolportowac korytarzem podziemnym….a jesli chcial owczesny przeczytac zakazane dzielo Kopernika z indeksu ksiag zakazanych to grozilo Mu spalenie na stosie, ze rozmawia z diablem ?

      Reply this comment
  23. jawnogrzesznica
    jawnogrzesznica 9 marca, 2011, 07:26

    Ukochany Pilsudski z okresu niepodleglosci nie byl zwiazany z kosciolem rzymsko katolickim….byla realna grozba, ze narod polski owczesny podazyc moze sladami angielskiego kosciola…..? fakt, ze papiez byl bliski z zyciu Adolfa ponoc….podludzmi w ksiazce Adolfa, byli zydzi i slowianie….? obrona religi dawalo prawo krucjat , wyprawiano nawet z ktoras krucjata male dzieci..?

    Reply this comment
  24. Ks. Mateusz
    Ks. Mateusz 9 marca, 2011, 07:33

    Pewnie nic was to, drodzy wymagajacy opieki medycznej bracia, nie obchodzi, ale:

    Już niebawem, 10 marca, ukaże się druga część książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu” – informuje KAI. Czekaliśmy na nią cztery lata.

    Teolog Joseph Ratzinger jako papież ma sporo obowiązków, a i materia, którą tym razem poruszył, jest trudniejsza niż przedstawiona w części pierwszej. Książka ma dotyczyć wydarzeń między wjazdem Jezusa
    do Jerozolimy a zmartwychwstaniem.

    To samo jądro tajemnicy naszej wiary. „Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa” – napisał Benedykt XVI w przedmowie. Ta zapowiedź wzmogła tylko moją ciekawość. Zwłaszcza że pierwsza część książki była dla mnie dziełem niezwykłym. Benedykt XVI jest dogmatykiem.

    A dogmatycy w swoich dziełach dość często wciskają Ewangelie w schematy właściwe tej dziedzinie teologii, porządkują materiał według pewnego klucza. Zdarza się to nawet biblistom. Książka Benedykta XVI była inna. Wzorem najlepszych biblijnych komentarzy podążała za myślą samych Ewangelistów; ludzi przesiąkniętych obietnicami Starego Testamentu i żyjących w realiach współczesnego im judaizmu.

    Takie podążanie za ich sposobem myślenia ułatwia znacznie zrozumienie ich dzieł, przyczyniając się do odkrycia teologicznego znaczenia jakichś, wydawałoby się, mniej istotnych treści Ewangelii. Dobrze się stało, że tym razem nie będziemy musieli czekać na polskie wydanie papieskiej książki. Tłumaczenie jest już gotowe i będziemy mogli sięgnąć po dzieło Benedykta XVI w tym samym czasie, co czytelnicy w innych krajach. (Andrzej Macura,www.wiara.pl)

    Reply this comment
  25. krolik
    krolik 9 marca, 2011, 08:30

    .. jaka mam gwarancje, ze papiez to nie kobieta … Juz raz w historyy byl papiez Jan, ktory w ostatecznosci, kiexy chwycily go bole porodowe ujawnil, ze jest kobieta….znana jako papiezyca Joannita….Czemu nie drukuje sie historii opowiadajacych o Jerozolimie i Jezusie z punktu owczesnych pisarzy mieszkajacych w Jerozolimie,,, czy Zydzi , oprocz ewangielistow nie pisali ksiazek ?

    Reply this comment
    • Heniek
      Heniek 11 marca, 2011, 22:27

      Ależ obchodzi drogi Ks. Mateuszu! no może nie wszystkich z wyjątkiem tych co nie rozumieją lub nie znają treści starego testamentu. Ba w takim przypadku oni nie potrafią zauważyć w którym zdaniu realizuje sie współczesny judaizm.Wówczas tacy naiwniacy nieświadomie wspomagają współczesnych judaszy używając fałszywej formy „antysemita” jako skutecznej broń wobec prawdy, w całym pojęciu tego znaczenia i rozumowania prawdy.Społeczeństwo jak by miało wiekszą świadomość i wiedzę co dzieje się wokół nas w rozumieniu ich dzieła, wówczas ta grupa społeczna skuteczniej rozumiała by negatywną formę antysemita.

      Reply this comment
  26. kicia
    kicia 9 marca, 2011, 08:49

    kroliku, nie wszystko na raz, a ten papiez wyglada – naprawde – na mezczyzne….

    Reply this comment
    • ali
      ali 9 marca, 2011, 09:47

      … ja tam wiem, ze maskarady na dworach panskich byly rzecza naturalna.. wez hrabiego Monte christo jak zrecznie udawal Lorda W. … peruka, mazidlo deko i inna postac, z poduszkami przy pasa… sobowtor wladcy rzecz normalna na wypadek gdyby pierwszy nie mogl przyjac obcej dyplomacji… teraz nawet zlodzeje.. Arsen Lupe.. czy mlodociany, ktory przed napadami nakladal imitacje
      itacje skory czarnego czlowieka.. to tylko Jackson chcial naturalnie sie wybielic i upodobnic do swej kobiecej muzy…

      Reply this comment
  27. hania
    hania 9 marca, 2011, 08:59

    No tak, jezeli „krolik” to kobieta, to dlaczego „papiez” ma byc mezczyzna. Logika oczywista.

    Reply this comment
  28. Ks. Mateusz
    Ks. Mateusz 9 marca, 2011, 12:40

    http://www.youtube.com/watch?v=CeSUavrKEO0&NR=1

    Scena w sprawie ktorej zabiera glos Ojciec Swiety Benedykt XVI,przez stulecie interpretowana, jako dowod zbiorowej odpowiedzialnosci Zydow przez pokolenia za smierc Chrystusa.
    Jak stanowi Sobor Watykanski II i potwierdza Papiez, odpowiedzialni – co najwyzej – moga byc przedstawiciele „arystokracji swiatynnej”, a tlum im przyklaskujacy to zdecydowanie nie „caly lud zydowski”, a tylko „zwolennicy Barabasza”.

    Zapamietajmy to majac nadchodzaca Wilekanoc przed soba!

    Reply this comment
  29. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 9 marca, 2011, 13:11

    Krolik to nie ja ta hania))

    Reply this comment
    • Katarzyna
      Katarzyna 9 marca, 2011, 13:53

      Czyli terez juz: hanna wodzynska = hannah = krolik = hania. Zjaiwsko ma charakter rozwojowy i poglebiajacy sie.

      Reply this comment
      • kicia
        kicia 9 marca, 2011, 14:20

        kasiu, za krotko jestes na tym portalu, poczytaj sobie wczesniejsze wpisy …niestety jestes w bledzie, bo tego zjawiska wogole nie ma 🙂

        Reply this comment
  30. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 9 marca, 2011, 14:51

    Ty za to wyjatek tu, EWENEMENT))Kasiu?Mnie gdy ktos nudzi wnerwia to go omijam.Radze i TObie tez.Po co zajmowac sie byle kim?

    Reply this comment
  31. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 9 marca, 2011, 14:58

    Ty to zapewne jestes zjawiskowa pod kazdym wzgledem.Az strach sie bac))

    Reply this comment
  32. nowy
    nowy 9 marca, 2011, 15:04

    Wydawać by się mogło, że ksiądz to i z Bibli coś przytoczy.
    Okazuje się jednak, że film jest dla niego autorytetem w sprawach wiary.I wielkanocne święta które prosto z pogaństwa się wywodzą. Świat się zmienia ale nie na lepsze.

    Reply this comment
  33. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 9 marca, 2011, 19:46

    dopiero co posypano Ci glowe popiolem Kaziuk, a juz czepiasz sie bliznich?

    Reply this comment
    • Kaziuk
      Kaziuk 10 marca, 2011, 07:33

      Polskiego ksiedza, co dobrze ilustrowal filmem sad nad Jezusem, a o czym naucza Bendykt, jakis „nowy” (ciekawy czy „polski”?) obraza.
      Nie wie tez skad sie wziely i chrzescijan swieta Zmartwychwstania i mowi, ze sa z „poganstwa”. Jak na to uwage zwrocilem, ty mi mowisze, ze sie bliznich czepiam. Chyba nasza wiara jest dla ciebie spora zagadka, choc naszego jezyka uzywasz.

      Reply this comment
    • ksztalcony
      ksztalcony 10 marca, 2011, 12:35

      pilnuj babciu blizniego bo ci zawsze cos kapnie z niego .

      Reply this comment
  34. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 10 marca, 2011, 14:25

    No Ty wiesz najlepiej co komu bliskie,obce ,etc?Taki jestes Katolik ?

    Reply this comment
  35. nowy
    nowy 10 marca, 2011, 14:56

    Poczytaj Kaziuk i dokształć się trochę gdyż widocznie za młodu czasu nie miałeś przyjacielu. Ale jak to mówią na naukę nigdy za póżno nie jest.
    ””””””””””””””””””””””””
    W wielu krajach anglojęzycznych Wielkanoc nazywana jest „Easter”. Książka Medieval Holidays and Festivals „Średniowieczne święta i uroczystości” informuje, że „nazwa tego święta wywodzi się od Eostre, pogańskiej bogini jutrzenki i wiosny”. Kim była ta bogini? W dziele The American Book of Days (Amerykańska księga świąt) podano: „Jak głosi legenda, Eostre otworzyła bramy Walhalli, by wpuścić tam Baldura, zwanego też Białym Bogiem, co nawiązywało do jego czystości, albo Bogiem Słońca, gdyż z jego czoła biła jasność rozświetlająca świat”. Dalej czytamy: „Nie ma cienia wątpliwości, że pierwotny Kościół przejął stare pogańskie rytuały i nadał im chrześcijańską treść. Ponieważ podczas święta Eostre czczono odradzanie się życia na wiosnę, więc po prostu nakazał świętować w tym czasie zmartwychwstanie Jezusa, którego ewangelię głosił”.
    „””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
    Wiara bez wiedzy jest ślepa.

    Reply this comment
  36. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 10 marca, 2011, 16:10

    Kasiuk dla mnie wazny jest kazdy czlowiek nie tylko Rabin,Ksiadz czy Pop.

    Reply this comment
  37. hanna wodzynska
    hanna wodzynska 11 marca, 2011, 12:38

    Kaziuk jesli to do szczescia Ci potrzebne to jestem chrzescijanka.Kola ,wszystko mozna przeniesc na papier jak i na tym forum.Prawie bez ograniczenia.)

    Reply this comment
  38. stara
    stara 15 marca, 2011, 22:34

    „Wszyscy Polacy to jedna rodzina „)))Lalala

    Reply this comment
  39. stara
    stara 15 marca, 2011, 22:35

    to zart oby nikt nie uwierzyl przypadkiem

    Reply this comment
  40. Wojtek
    Wojtek 20 marca, 2011, 09:20

    wodzynska juz sie nazywa stara…

    Reply this comment
  41. Kaziuk
    Kaziuk 20 marca, 2011, 10:33

    To jak ma byc tej Wielkanocy? Wyklinamy Zydow czy moze sluchamy Banedykta XVI?

    Reply this comment
  42. Kaziuk
    Kaziuk 20 marca, 2011, 11:39

    To ci dopiero nowina. Zydow juz nie wyklinamy, tylko swiecimy polskie jaja. Ale luja!

    Reply this comment
  43. Polak
    Polak 16 kwietnia, 2011, 18:12

    No jasne Jezusa zabiły krasnoludki… A Sanchedryn na czele z arcykapłanem faryzeusze to nie byli żydzi? a ci którzy krzyczeli ukrzyżuj!?. Z faktami się nie dyskutuje! Żydzi skazali i wydali rzymianom Jezusa na śmierć. Watykan jest opanowany przez mafię żydowską bankierską szantażującą Kościół. Takie są fakty. Synagoga szatana wdziera się do Kościoła Katolickiego!!! a to są tego efekty. O żadnym dialogu z żydami nie może być mowy! Nie da się pogodzić judaizmu nienawidzącego Jezusa Chrystusa i odrzucającego Go jako bluźniercę z Chrześcijaństwem wyznającym Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego! Prawda jest jedna i każdy kto usiłuje zmieniać prawdę staje się zdrajcą. Ekumeniczny dialog to dzieło szatana.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*