Dziennik Związkowy http://dziennikzwiazkowy.com Polish Daily News - informacje USA, wiadomości amerykańskie oraz polonijne, wydarzenia z Chicago Sun, 21 Oct 2018 17:00:13 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.7 Nauczycielska wycieczka śladami polskości http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/nauczycielska-wycieczka-sladami-polskosci/ http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/nauczycielska-wycieczka-sladami-polskosci/#comments Sun, 21 Oct 2018 17:00:13 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410420 W niedzielę, 14 października polonijni nauczyciele wybrali się na wycieczkę po Chicago. Nie była to jednak zwykła wycieczka, a edukacyjno-sentymentalna podróż po Wietrznym Mieście, śladami polskości i tropem niepodległości Polski.

The post Nauczycielska wycieczka śladami polskości appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
W niedzielę, 14 października polonijni nauczyciele wybrali się na wycieczkę po Chicago. Nie była to jednak zwykła wycieczka, a edukacyjno-sentymentalna podróż po Wietrznym Mieście, śladami polskości i tropem niepodległości Polski.

Człowiek podobno uczy się przez całe życie. Dla nauczyciela, jeśli chce być skuteczny w przekazywaniu wiedzy i zarażaniu uczniów pasją jej zgłębiania, nieustająca nauka to konieczność. Właśnie w tym celu blisko pięćdziesiąt osób – nauczycieli z polonijnych szkół z Chicago i okolic – 14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, spotkało się w budynku Związku Narodowego Polskiego. Wybór miejsca startu nie był przypadkowy, wszak Związek Narodowy Polski to największa i jedna z najstarszych polonijnych organizacji bratniackich, która miała niekwestionowany wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości 100 lat temu.

Po zwiedzeniu budynku ZNP, redakcji „Dziennika Związkowego” i radia WPNA 103.1 FM nauczycielska wycieczka ruszyła w stronę centrum. Pierwszy przystanek – Jackowo. Jeden z przewodników, historyk, który „żyje i oddycha Chicago”, Daniel Pogorzelski, przeprowadził polonijnych nauczycieli szlakiem polonijnych murali ściennych, domów sławnych Polaków oraz miejsc ikonicznych i ważnych dla Polonii, jak Bazylika św. Jacka i stojący obok jackowskiego kościoła pomnik Hallerczyków. Nie zabrakło fascynujących opowieści i miejsc mniej oczywistych, jak choćby historyczne centrum treningu… wojskowych gołębi pocztowych, lub domu znanego z kultowego filmu „Kochaj albo rzuć”.

Z Jackowa autokar pełen nauczycieli pojechał na tzw. „Trójkąt Polonijny”, czyli do dzielnicy, która aż kipi śladami polskości. Zwiedzenie sąsiadujących ze sobą kościołów – św. Stanisława Kostki i św. Trójcy, było okazją do opowieści o najsłynniejszym polonijnym konflikcie świata – pomiędzy członkami zwaśnionych parafii i powstałych w ich strukturach polonijnych organizacji. Osią konfliktu było to, co od zawsze dzieli Polaków – istota polskości, czyli kto zasługuje na miano prawdziwego patrioty. Zwiedzenie historycznego Polskiego Śródmieścia było dla przewodników – Daniela Pogorzelskiego i niżej podpisanego, okazją do opowiedzenia o historii miasta. Nauczyciele dowiedzieli się, dlaczego niektóre zabytkowe budynki częściowo znajdują się poniżej poziomu ulicy, w którym miejscu przebiegał kiedyś brzeg jeziora Michigan oraz co wspólnego miał wielki pożar Chicago z roku 1871 z ekonomicznym awansem Polonii.

Kolejne przystanki edukacyjnej podróży znajdowały się na południu miasta. Ta część wycieczki wzbudziła ogromne zainteresowanie uczestników. Nic dziwnego – polonijna historia chicagowskiego południa nie jest tak powszechnie znana, jak ta dotycząca północnych dzielnic. Okazało się, że dla wielu polonijnych nauczycieli wiedza dotycząca południowego Chicago była wiedzą nową, więc tym bardziej fascynującą. Polonia wydaje się wypierać ze świadomości historie związane z polskimi dzielnicami, które położone były w sąsiedztwie chicagowskich stalowni czy rzeźni. Warunki życia i pracy panujące w dzielnicy The Bush, na dalekim południu, lub w Back of the Yards, w Dystrykcie Mięsnym, były bardzo trudne, a wyzysk imigrantów jako taniej siły roboczej był powszechny. Dość wspomnieć, że pod koniec XIX w. ówcześni socjologowie porównywali te dzielnice do średniowiecznych slumsów, a opisy życia ich mieszkańców posłużyły jako amunicja anty-imigranckiej i anty-polonijnej retoryki.

Na nauczycielach ogromne wrażenie zrobił kościół św. Michała Archanioła. Monumentalny neogotycki kościół w niegdyś niemal całkowicie polskiej dzielnicy The Bush oczarował zwiedzających przepięknymi witrażami, intrygującą rzeźbą przedstawiającą Archanioła Michała pokonującego Lucyfera, ale przede wszystkim swoim niepowtarzalnym klimatem. Solidna konstrukcja świątyni zatrzymała proces dezintegracji zabytkowego kościoła, a bardzo ograniczone prace konserwatorskie sprawiły, że zwiedzanie przypominała podróż wehikułem czasu. Zachwytu dopełnił stojący w kościele fortepian, należący do samego Ignacego Paderwskiego.

Z dalekiego południa, nieco już zmęczona, ale zafascynowana polonijną historią wycieczka pojechała do dzielnicy Back of the Yards. Okazją do zwiedzenia kościoła św. Józefa była przypadająca dokładnie tego dnia 101. rocznica poświęcenia dwóch bojowych sztandarów, które w 1917 roku Ignacy Paderewski podarował powstającej Błękitnej Armii. W kościele św. Józefa uczestnicy mogli podziwiać relikwie – krople krwi św. Jana Pawła II oraz fragment szaty św. Józefa. Ostatnim punktem wycieczki była wyprawa na teren Chicago Stock Yards, czyli słynnych chicagowskich rzeźni. Polonijni nauczyciele mieli okazję dowiedzieć się więcej o systemie pracy w Dystrykcie Mięsnym, a także o mniej chlubnych kartach polonijnej historii, dotyczących przestępczości wśród młodzieży i powstawania młodzieżowych gangów. Mini-wykład był okazją do socjologicznej refleksji nad przyczynami powstawania problemów społecznych, wynikających z biedy, ucisku i poczucia braku perspektyw oraz porównania tych historycznych kwestii ze współczesnością.

Nauczycielska wycieczka zakończyła się o zmierzchu przed budynkiem Związku Narodowego Polskiego. Nauczyciele z polonijnych szkół oprócz solidnej dawki wiedzy o historii chicagowskiej Polonii otrzymali coś, co w pracy nauczyciela jest bezcenne – zastrzyk motywacji, aby zdobytą wiedzę z pasją przekazać swoim uczniom – kolejnym pokoleniom Polaków w Chicago.

Wycieczka „Śladami polskości i tropem niepodległości Polski” została zorganizowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pomysł wart pochwały i powtórzenia w przyszłości, bo przecież wiedza jako prezent na Dzień Nauczyciela – to dar bezcenny.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Dziedzic

gdziedzic@zwiazkowy.com

 • IMG_6346
 • IMG_6326
 • IMG_6334
 • IMG_6337
 • IMG_6330
 • IMG_6320
 • IMG_6314
 • IMG_6302
 • IMG_6295
 • IMG_6290
 • IMG_6288
 • IMG_6285
 • IMG_6279
 • IMG_6274
 • IMG_6270
 • IMG_6260
 • IMG_6257
 • IMG_6249
 • IMG_6248
 • IMG_6241
 • IMG_6233
 • IMG_6236
 • IMG_6232
 • IMG_6229
 • IMG_6228
 • IMG_6222
 • IMG_6218
 • IMG_6209
 • IMG_6214
 • IMG_6208

The post Nauczycielska wycieczka śladami polskości appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/nauczycielska-wycieczka-sladami-polskosci/feed/ 2
Trudna sztuka wychowania http://dziennikzwiazkowy.com/poradnik-rodzica/trudna-sztuka-wychowania/ http://dziennikzwiazkowy.com/poradnik-rodzica/trudna-sztuka-wychowania/#respond Sun, 21 Oct 2018 15:51:41 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=409998 Wychowanie dziecka jest niewątpliwie ciężką pracą, dlatego, że przychodzący na świat bobas nie rodzi się z wbudowanym rozumieniem naszych reguł i zachowań, jakie uważamy za właściwe. Z upływem czasu każdy

The post Trudna sztuka wychowania appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Wychowanie dziecka jest niewątpliwie ciężką pracą, dlatego, że przychodzący na świat bobas nie rodzi się z wbudowanym rozumieniem naszych reguł i zachowań, jakie uważamy za właściwe. Z upływem czasu każdy musi się ich nauczyć. My jako rodzicie jesteśmy nauczycielami i to właśnie do nas należy przekazanie zasad w najbardziej jasny sposób.

Gdy dzieci zaczynają odkrywać otoczenie ich ulubionymi zabawkami stają się sprzęty RTV i AGD. Czyli przedmioty najbardziej ciekawe, ale też najczęściej zakazane. Wtedy też rozpoczyna się rola rodzica jako nauczyciela.

 

Więcej na portalu DzielnicaRodzica.pl oraz w wydaniu weekendowym “Dziennika Związkowego”.

 

 

Dorota Bajczyk

fot.Pixabay.com

The post Trudna sztuka wychowania appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/poradnik-rodzica/trudna-sztuka-wychowania/feed/ 0
Ostatnia droga Alicji Szymankiewicz http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/ostatnia-droga-alicji-szymankiewicz/ http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/ostatnia-droga-alicji-szymankiewicz/#respond Sun, 21 Oct 2018 15:13:17 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410284 W czwartek 11 października skremowane zwłoki Alicji Szymankiewicz, chicagowskiej aktorki i animatorki polonijnego życia kulturalnego, dotarły do Olsztyna. Stało się to za sprawą długoletniego przyjaciela i partnera Alicji, Krzysztofa Ługowskiego

The post Ostatnia droga Alicji Szymankiewicz appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
W czwartek 11 października skremowane zwłoki Alicji Szymankiewicz, chicagowskiej aktorki i animatorki polonijnego życia kulturalnego, dotarły do Olsztyna.

Stało się to za sprawą długoletniego przyjaciela i partnera Alicji, Krzysztofa Ługowskiego oraz jej przyjaciółki-aktorki Moniki Kulas. Uroczystości pogrzebowe zaczęły się w piątek 12 października o 11 rano.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła rodzina naszej przyjaciółki – mama, dwaj bracia z rodzinami oraz liczne grono osób pamiętających ją z czasów olsztyńskich. Nie zabrakło przedstawicieli Polonii chicagowskiej, gdyż obok Moniki i Krzysztofa przybyli – pisząca te słowa Bożena Jankowska oraz polski i polonijny aktor Stanisław Wojciech Malec. Pojawiła się spora grupa aktorów z olsztyńskiego teatru im. Stefana Jaracza, na którego scenie Alicja stawiała swoje pierwsze profesjonalne kroki. Obecna była olsztynianka, obecnie mieszkająca w Niemczech, Joanna Wulfert, dzięki której ten pogrzeb mógł odbyć się w tak szybkim terminie. Udzielająca się w różnych międzynarodowych organizacjach Joanna zna obecnych włodarzy Olsztyna.

Wzruszający i zgodny z życzeniem Alicji obrządek religijny rozpoczął się w przycmentarnej kaplicy w obecności księdza i najbliższych. Następnie urna została przetransportowana do kościoła pod wezwaniem św. Józefa, gdzie spoczęła wśród kwiatów i wieńców, a uczestnicy wzięli udział we mszy świętej. Po mszy kondukt udał się na cmentarz Dywity, a urnę z prochami złożono w grobie 8 lat wcześniej zmarłego brata Alicji – Mariana.

Zarówno w kościele, jak i przy grobie na cmentarzu głos zabrali przyjaciele wspominający Alicję, dziękując jej, że była z nami i wzbogacała nasze życie po obu stronach oceanu. Obiadem w restauracji „Kolorowa” rodzina pożegnała przybyłych.

Teraz Alicja Szymankiewicz będzie żyła w naszych sercach i wspomnieniach dzięki dobru i pięknu, które swoją działalnością wniosła w emigranckie życie w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Bożena Jankowska

 • 1 IMG_0001
 • 2 IMG_0007
 • 4 IMG_0015
 • 5 IMG_0024
 • 6 IMG_0027
 • 7 IMG_0034
 • 8 IMG_0040
 • 9 IMG_0059
 • 10 IMG_0073

The post Ostatnia droga Alicji Szymankiewicz appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/ostatnia-droga-alicji-szymankiewicz/feed/ 0
Jeff Sessions w Chicago http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/jeff-sessions-w-chicago/ http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/jeff-sessions-w-chicago/#respond Sat, 20 Oct 2018 14:01:10 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410512 Prokurator generalny Jeff Sessions w piątek złożył wizytę w Chicago. Tydzień wcześniej administracja prezydenta Trumpa ostro skrytykowała plan reformy chicagowskiej policji, który czeka na zatwierdzenie przez sąd federalny w Chicago.

The post Jeff Sessions w Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Prokurator generalny Jeff Sessions w piątek złożył wizytę w Chicago. Tydzień wcześniej administracja prezydenta Trumpa ostro skrytykowała plan reformy chicagowskiej policji, który czeka na zatwierdzenie przez sąd federalny w Chicago.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions w piątek przemawiał do Chicago Crime Commission – prywatnej grupy zwolenników zacieśnienia kontaktów społeczeństwa z policją w celu zwalczania przestępczości w Wietrznym Mieście.

Przemówienia Sessionsa miało miejsce tydzień po tym, jak departament sprawiedliwości poprosił sąd federalny o odrzucenie planu reformy chicagowskiej policji projektu władz miejskich i stanowych.

W przeszłości Jeff Sessions wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat przepisów mogących dodatkowo obciążyć policjantów. Broniąc zakresu upoważnień stróżów prawa argumentował, że „przestępcy są problemem, a policja jest rozwiązaniem”.

(jm, gd)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The post Jeff Sessions w Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/jeff-sessions-w-chicago/feed/ 0
Krzysztof Wielicki odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii http://dziennikzwiazkowy.com/sport/krzysztof-wielicki-odebral-nagrode-ksiezniczki-asturii/ http://dziennikzwiazkowy.com/sport/krzysztof-wielicki-odebral-nagrode-ksiezniczki-asturii/#comments Fri, 19 Oct 2018 21:59:31 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410550 Himalaista Krzysztof Wielicki odebrał w piątek w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii. W czasie uroczystości w teatrze Campoamor król Hiszpanii Filip VI odnotował, że polski laureat uprawia jedną z najtrudniejszych dyscyplin

The post Krzysztof Wielicki odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>

Krzysztof Wielicki (z prawej) otrzymał nagrodę wraz z Włochem Reinholdem Messnerem fot.Jj Guillien/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Himalaista Krzysztof Wielicki odebrał w piątek w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii. W czasie uroczystości w teatrze Campoamor król Hiszpanii Filip VI odnotował, że polski laureat uprawia jedną z najtrudniejszych dyscyplin sportowych.

Podczas przemówienia w trakcie uroczystości wręczenia nagrody hiszpański monarcha przypomniał, że wspinaczka wysokogórska wymaga od jej uczestników „zaangażowania, pasji i odporności na trudne warunki pogodowe”.

Filip VI wskazał, że poza radością ze zdobywania najwyższych gór wspinaczka niesie też ze sobą tragiczne doświadczenia, takie jak śmierć towarzyszy podróży. Wspomniał o paśmie sukcesów polskich alpinistów i himalaistów.

„Krzysztof Wielicki jest jednym z największych himalaistów w historii oraz emblematem polskiej szkoły z lat 80. (…) Jego specjalnością są: samotność, szybkość i chłód, czyli trzy elementy, które towarzyszą temu sportowi” – stwierdził Filip VI.

Wielicki otrzymał nagrodę wraz z innym wybitnym himalaistą Włochem Reinholdem Messnerem, pierwszym człowiekiem, który zdobył tzw. Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników świata (1986). To pierwsi przedstawiciele tej dyscypliny uhonorowani w Asturii prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym od 1981 roku.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Oviedo Krzysztof Wielicki wyraził wdzięczność za przyznanie mu tegorocznej nagrody w kategorii sport. Podkreślił, że uprawiana przez niego dyscyplina jest „sztuką cierpienia”.

Wielicki zauważył, że alpinizm nie ma związku z popularną dziś na świecie turystyką górską w formie ekspedycji szlakiem „przygotowanym dla bogatych”, którzy później mogą pochwalić się swoimi wyczynami.

„Alpinizm jest sztuką cierpienia (…) Jego uprawianie powinno być pasją, nałogiem i sposobem na przekraczanie +czerwonej linii+, aby poznać granice swoich możliwości” – powiedział.

17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata – Mount Everest.

W poprzednich latach nagroda „sportowa” księżniczki Asturii trafiała m.in. do hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, tenisisty Rafaela Nadala, a przed rokiem do drużyny Nowej Zelandii w rugby.

Wyróżnienia przyznawane są w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe i technika, zgoda między narodami. Przed rokiem nagrodę literacką otrzymał Adam Zagajewski. Wcześniej uhonorowano m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Ryszarda Kapuścińskiego.

(PAP)

The post Krzysztof Wielicki odebrał Nagrodę Księżniczki Asturii appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/sport/krzysztof-wielicki-odebral-nagrode-ksiezniczki-asturii/feed/ 2
Trump: mogę rozważyć sankcje w związku ze sprawą Chaszodżdżiego http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-moge-rozwazyc-sankcje-w-zwiazku-ze-sprawa-chaszodzdziego/ http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-moge-rozwazyc-sankcje-w-zwiazku-ze-sprawa-chaszodzdziego/#respond Fri, 19 Oct 2018 21:09:52 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410561 Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że „może rozważyć sankcje” w związku ze sprawą Dżamala Chaszodżdżiego. Podkreślił jednak, że musi brać pod uwagę znaczenie relacji USA z Arabią Saudyjską. Trump

The post Trump: mogę rozważyć sankcje w związku ze sprawą Chaszodżdżiego appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że „może rozważyć sankcje” w związku ze sprawą Dżamala Chaszodżdżiego. Podkreślił jednak, że musi brać pod uwagę znaczenie relacji USA z Arabią Saudyjską.

Trump powtórzył z naciskiem, że Rijad jest „wspaniałym sojusznikiem” Stanów Zjednoczonych.

Prezydent dodał, że włączy Kongres w proces podejmowania decyzji w sprawie Chaszodżdżiego. „Sprawię, że Kongres bardzo zaangażuje się w określenie, co zrobić (…). Będę bardzo słuchał tego, co Kongres ma do powiedzenia. Oni mają zdecydowane poglądy w tej sprawie. Więc zajmę się tym z Kongresem” – powiedział prezydent dziennikarzom podczas podróży do Scottsdale w Arizonie.

Reuters przypomina, że Kongres jest kontrolowany przez partię prezydenta, czyli Republikanów, którzy w odróżnieniu od Trumpa domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec Arabii Saudyjskiej w związku z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza.

2 października publikujący m.in. w „Washington Post” Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął. Turcja dysponuje nagraniami, z których wynika, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. (PAP)

fot.SHAWN THEW/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The post Trump: mogę rozważyć sankcje w związku ze sprawą Chaszodżdżiego appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-moge-rozwazyc-sankcje-w-zwiazku-ze-sprawa-chaszodzdziego/feed/ 0
śp. Bernadeta Miastowska http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/sp-bernadeta-miastowska/ http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/sp-bernadeta-miastowska/#respond Fri, 19 Oct 2018 20:50:05 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410551 The post śp. Bernadeta Miastowska appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>

The post śp. Bernadeta Miastowska appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/sp-bernadeta-miastowska/feed/ 0
Liga NBA – porażka Los Angeles Lakers w debiucie LeBrona Jamesa http://dziennikzwiazkowy.com/sport/liga-nba-porazka-los-angeles-lakers-w-debiucie-lebrona-jamesa/ http://dziennikzwiazkowy.com/sport/liga-nba-porazka-los-angeles-lakers-w-debiucie-lebrona-jamesa/#respond Fri, 19 Oct 2018 20:45:13 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410511 LeBron James w swoim pierwszym meczu w barwach Los Angeles Lakers zdobył 26 punktów i popisywał się efektownymi zagraniami. Jego zespół sezon 2018/19 koszykarskiej ligi NBA zaczął jednak od porażki

The post Liga NBA – porażka Los Angeles Lakers w debiucie LeBrona Jamesa appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>

Dobra gra LeBrona Jamesa nie pomogła Lakers w pokonaniu Blazers fot.Facebook

LeBron James w swoim pierwszym meczu w barwach Los Angeles Lakers zdobył 26 punktów i popisywał się efektownymi zagraniami. Jego zespół sezon 2018/19 koszykarskiej ligi NBA zaczął jednak od porażki we własnej hali z Portland Trail Blazers 119:128.

James to prawdopodobnie najlepszy obecnie koszykarz na świecie. W dorobku ma trzy tytuły mistrzowskie, cztery razy uznawany był najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu, a w Meczu Gwiazd występował 14-krotnie. Jego przejście do Lakers było najważniejszym wydarzeniem letniej przerwy międzysezonowej. Z „Jeziorowcami” podpisał czteroletnią umowę na kwotę 153 mln dolarów.

„Król James” z publicznością w „Mieście Aniołów” przywitał się dwoma wsadami, a Lakers szybko osiągnęli dziesięciopunktowe prowadzenie. Później jednak inicjatywa należała przede wszystkim do gości.

„Koszykówka to nie owsianka błyskawiczna. Tutaj na efekty potrzeba czasu. Czeka nas sporo pracy. Musimy się zgrać, aby nawet z zamkniętymi oczami wiedzieć, gdzie kto stoi” – podkreślił James.

Blisko 34-letni gwiazdor trafił dziewięć z 16 rzutów z gry. Jego dorobek uzupełnia 12 zbiórek, sześć asyst i jeden przechwyt. Miał także sześć strat.

Trail Blazers do zwycięstwa poprowadził zdobywca 28 pkt Damian Lillard. Rezerwowy Nik Stauskas dołożył 24.

Od porażki sezon zaczął także były klub Marcina Gortata – Washington Wizards. Stołeczny zespół u siebie uległ Miami Heat 112:113.

W walce pod tablicami „Czarodziejom” mocno we znaki dał się brak polskiego środkowego oraz mającego go zastąpić, ale na razie kontuzjowanego Dwighta Howarda. Rywale mieli aż 22 ofensywne zbiórki, a dzięki jednej z nich zdobyli zwycięskie punkty.

W ostatniej akcji, przy jednopunktowym prowadzeniu Wizards, piłkę miał rozgrywający Heat Dwyane Wade. Dobrze pilnowany przez Johna Walla oddał niecelny rzut, ale jego kolega Kelly Olynyk zebrał piłkę i na 0,2 s przed ostatnią syreną umieścił ją w koszu.

„Jako specjalista od zbiórek musisz zakładać, że piłka odbije się od obręczy, ale myślałem, że Dwyane trafi. Kiedy mu się nie udało, zdziwiłem się, że nikt mnie nie kryje i po prostu złapałem piłkę. Byłem w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie” – powiedział Olynyk.

Najwięcej punktów – 28 – dla przyjezdnych z Florydy zdobył Josh Richardson. W pokonanej ekipie prym wiódł Wall – 26 pkt i dziewięć asyst.

W trzecim czwartkowym meczu koszykarze Philadelphia 76ers pokonali we własnej hali Chicago Bulls 127:108. Kameruńczyk Joel Embiid zdobył dla zwycięzców 30 pkt, a wśród „Byków” taki sam dorobek miał Zach LaVine. Natomiast rozgrywający „Szóstek” Ben Simmons uzyskał triple-double, na które złożyło się 13 pkt, 13 zbiórek i 11 asyst.

(PAP)

The post Liga NBA – porażka Los Angeles Lakers w debiucie LeBrona Jamesa appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/sport/liga-nba-porazka-los-angeles-lakers-w-debiucie-lebrona-jamesa/feed/ 0
http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/410523/ http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/410523/#respond Fri, 19 Oct 2018 20:09:17 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410523 The post appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>

The post appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/kondolencje-nekrologi/410523/feed/ 0
Arabia Saudyjska od 2016 r. prawie potroiła wydatki na lobbing w USA http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/arabia-saudyjska-od-2016-r-prawie-potroila-wydatki-na-lobbing-w-usa/ http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/arabia-saudyjska-od-2016-r-prawie-potroila-wydatki-na-lobbing-w-usa/#comments Fri, 19 Oct 2018 19:16:57 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=410520 Od czasu objęcia władzy w USA przez Donalda Trumpa w styczniu ub. roku, Arabia Saudyjska prawie potroiła w wydatki na lobbing w tym kraju. O ile w 2016 r. przeznaczyła

The post Arabia Saudyjska od 2016 r. prawie potroiła wydatki na lobbing w USA appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Od czasu objęcia władzy w USA przez Donalda Trumpa w styczniu ub. roku, Arabia Saudyjska prawie potroiła w wydatki na lobbing w tym kraju. O ile w 2016 r. przeznaczyła na ten cel 10 milionów dolarów, w 2017 r. było to już 27 mln – podaje Center for International Policy.

Władze Arabii Saudyjskiej od razu po zwycięstwie Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku uznały, że jest to świetna okazja do naprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które pogorszyły się za czasów demokratycznej administracji Baracka Obamy. Powodem tego było podpisane w 2015 r. porozumienie nuklearne z Iranem, będącym głównym rywalem Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z jego postanowieniami w zamian za rezygnację przez Iran z prac nad bronią nuklearną i zgodę na przeprowadzanie międzynarodowych inspekcji Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje nałożone na ten kraj.

Trump podczas kampanii wyborczej wielokrotnie krytykował to porozumienie jako zbyt korzystne dla Iranu i zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, Stany Zjednoczone je wypowiedzą (i zrealizował tę obietnicę w maju tego roku).

Nic dziwnego, że po zaprzysiężeniu Trumpa Arabia Saudyjska, która nigdy nie szczędziła pieniędzy na zapewnianie sobie wpływów w Waszyngtonie, zintensyfikowała działania dyplomatyczne i zwiększyła nakłady na lobbing – wyjaśnia tygodnikowi „Time” dr Ben Freeman, twórca i dyrektor działającego w ramach niezależnego waszyngtońskiego think tanku Center for International Policy programu Inicjatywy Przejrzystości Obcych Wpływów (Foreign Influence Transparency Initiative).

Według Freemana, obecnie w Waszyngtonie Arabia Saudyjska korzysta z usług 15 firm lobbystycznych, które zgodnie z regulacjami federalnymi są zarejestrowane w ministerstwie skarbu jako „agenci obcego rządu”

Zwraca on jednak uwagę, że Trump dzięki swoim kontaktom biznesowym z Saudyjczykami był pozytywnie nastawiony do tego kraju jeszcze przed objęciem urzędu, np. podczas wiecu wyborczego w Alabamie w roku 2015 chwalił się, że „ma doskonałe stosunki z Saudyjczykami”. „Oni kupują ode mnie apartamenty za 40-50 milionów dolarów. I co, ja mam nie lubić Saudyjczyków? Bardzo ich lubię!” – mówił wówczas.

Transakcje biznesowe Trumpa z Saudyjczykami mają zresztą długą historię – np. w 1991 r. sprzedał jednemu z saudyjskich książąt luksusowy jacht „Trump Princess”, a w 2001 r. całe piętro w nowojorskiej rezydencji Trump Tower rządowi Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska była pierwszym krajem, który Trump odwiedził po objęciu urzędu prezydenta. Podpisał tam 10-letni kontrakt na dostawy broni.

Ale działania lobbingowe Arabii Saudyjskiej nie ograniczają się tylko do administracji Trumpa. Rijad zabiega też o poparcie wśród polityków obu partii.

Norm Coleman, były senator Partii Republikańskiej ze stanu Minnesota jest starszym radcą firmy lobbystycznej Hogan Lovells, która – jak wynika z danych Center for International Policy – w 2016 i 2017 r. otrzymała po milion dolarów od ambasady saudyjskiej. Joel Johnson, były doradca prezydenta Billa Clintona, założył dwie firmy lobbystyczne, Glover Park Group i Harbour Group, które działały na rzecz interesów Arabii Saudyjskiej, otrzymując za to ok. 100 tys. dolarów miesięcznie.

Obie firmy lobbystyczne Johnsona ponoć zerwały kontakty z Saudyjczykami w wyniku fali oburzenia po zaginięciu – i prawdopodobnie zamordowaniu – 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule krytycznego wobec władz dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Podobnie zachowały się władze większości waszyngtońskich think tanków, które otrzymywały hojne donacje od władz saudyjskich, np. centrowego Brookings Institution, który nawet zwrócił otrzymane pieniądze.

Firmy lobbystyczne i think tanki też jeszcze nie wyczerpują wszystkich sposobów, za pomocą których Rijad dba o swoje interesy. Jak poinformował we wtorek „The Wall Street Journal”, Arabia Saudyjska jest największym pojedynczym inwestorem w nowe firmy, tzw. start-upy, powstające w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej. Rządowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej, którym zarządza następca tronu książę Muhammad ibn Salman, główny podejrzany o doprowadzenie do „zaginięcia” Chaszodżdżiego, od 2016 r. zainwestował w nie 11 miliardów dolarów.

Arabia Saudyjska nie waha się używać rezerw finansowych jako mało subtelnego środka perswazji. Tego samego dnia, kiedy sekretarz stanu Mike Pompeo podczas spotkań z królem Salmanem i następcą tronu księciem Muhammadem starał się wyjaśnić sprawę Chaszodżdżiego, władze w Rijadzie przelały na konta rządu federalnego 100 milionów dolarów na działania zmierzające do stabilizacji w Syrii.

Brett McGurk, specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w koalicji walczącej z Państwem Islamskim, przekonywał amerykańskie media, że pieniądze te Arabia Saudyjska obiecała przekazać jeszcze w sierpniu, a ich nadejście tego samego dnia, kiedy Pompeo rozmawiał w Rijadzie o zaginięciu Chaszodżdżiego, jest „przypadkowym zbiegiem okoliczności”.

Nic dziwnego, że zdaniem Freemana „sprawa Chaszodżdżiego” nie spowoduje, że Saudyjczycy przestaną „kupować wpływy” w Ameryce. Jak przypomina, kiedy okazało się, że 15 z 19 terrorystów, którzy przeprowadzili zamachy z 11 września 2001, miało obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, władze królestwa nie zaniechały kupowania wpływów, ale wręcz podwoiły nakłady na to. „Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz nawet więcej firm podpisało z nimi umowy” – powiedział ekspert waszyngtońskiego Center for International Policy.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.ERDEM SAHIN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The post Arabia Saudyjska od 2016 r. prawie potroiła wydatki na lobbing w USA appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/arabia-saudyjska-od-2016-r-prawie-potroila-wydatki-na-lobbing-w-usa/feed/ 3