Dziennik Związkowy http://dziennikzwiazkowy.com Polish Daily News - informacje USA, wiadomości amerykańskie oraz polonijne, wydarzenia z Chicago Wed, 20 Jun 2018 23:31:30 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.6 MŚ 2018 – Iran – Hiszpania 0:1. Zadecydowała przypadkowa bramka http://dziennikzwiazkowy.com/sport/ms-2018-iran-hiszpania-01-zadecydowala-przypadkowa-bramka/ http://dziennikzwiazkowy.com/sport/ms-2018-iran-hiszpania-01-zadecydowala-przypadkowa-bramka/#respond Wed, 20 Jun 2018 23:31:30 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396198 Hiszpania zgodnie z przewidywaniami pokonała Iran w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw świata, ale okoliczności w jakich tego dokonała mogą budzić zdziwienie. Wygrała tylko 1:0, w dodatku po bardzo przypadkowym

The post MŚ 2018 – Iran – Hiszpania 0:1. Zadecydowała przypadkowa bramka appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>

Hiszpania odniosła nad Iranem bardzo szczęśliwe zwycięstwo fot.Julio Munoz/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Hiszpania zgodnie z przewidywaniami pokonała Iran w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw świata, ale okoliczności w jakich tego dokonała mogą budzić zdziwienie. Wygrała tylko 1:0, w dodatku po bardzo przypadkowym golu, a w końcówce drżała o wynik, bo rywale przeprowadzili kilka groźnych akcji.

Od początku spotkania Iran skupiony był praktycznie tylko na defensywie. Długimi fragmentami wszyscy jego piłkarze znajdowali się nie dalej niż 35 m od własnej bramki.

Hiszpanie natomiast cierpliwie konstruowali akcje, ale nie potrafili się przebić. Nieliczne próby strzałów zza pola karnego były natomiast blokowane. W pierwszej połowie złoci medaliści MŚ 2010 popisali się tylko jednym celnym uderzeniem.

W 50. minucie ładnie z dystansu strzelał Sergio Busquets, ale bramkarz Alireza Beiranvand nie dał się zaskoczyć. Chwilę później niespodziewanie groźną akcję przeprowadzili Irańczycy. Karim Ansarifard nie trafił jednak w bramkę.

Jak się okazało, decydująca sytuacja miała miejsce w 54. minucie. Piłkę w irańskim polu karnym dostał Diego Costa. Stojący tyłem do bramki Hiszpan próbował się odwrócić i strzelić. Interweniujący Ramin Rezaeian natomiast tak niefortunnie wybijał piłkę, że ta odbiła się od nogi Costy i wpadła do siatki.

Iran porzucił ultradefensywne ustawienie i zaczął myśleć o wyrównaniu. Zaledwie dziesięć minut później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Saeid Ezzatollahi nawet trafił do bramki, ale urugwajski sędzia Andres Cunha po konsultacji z arbitrem mającym dostęp do powtórek wideo odgwizdał pozycję spaloną Irańczyka.

Bardzo gorąco w hiszpańskim polu karnym było jeszcze w 82. minucie. Najpierw przy linii bocznej Vahid Amiri w dziecinny sposób ograł występującego po raz 100. w drużynie narodowej Gerarda Pique – przepuścił piłkę między jego nogami i dośrodkował. Mehdi Taremi główkował jednak tuż nad poprzeczką.

We wcześniejszym meczu tej grupy Portugalia wygrała z Marokiem również 1:0. W tabeli na prowadzeniu są obie drużyny z Półwyspu Iberyjskiego z dorobkiem czterech punktów i bilansem bramek 4-3. Iran jest trzeci z trzema punktami, a Maroko bez punktu i zdobytej bramki zamyka zestawienie. W poniedziałek Iran zagra z Portugalią, a Hiszpania z Marokiem.

Po meczu powiedzieli:

Carlos Queiroz (trener reprezentacji Iranu): „Pokazaliśmy, że jesteśmy gotowi na walkę i cierpienie. Mam wrażenie, że zasłużyliśmy na lepszy rezultat. Nie ma wątpliwości, że Hiszpanie zaprezentowali piękny futbol, ale my bardzo umiejętnie się broniliśmy i też mieliśmy swoje szanse. Ten mecz to dla nas świetna lekcja. Wciąż jesteśmy w grze, wciąż trwa nasz sen i w meczu z Portugalią stać nas na sprawienie niespodzianki”.

Fernando Hierro (trener reprezentacji Hiszpanii): „Mecz był bardzo trudny. Zaczęliśmy go dobrze, ale później ciężko nam było utrzymywać właściwy rytm. Po przerwie objęliśmy prowadzenie, ale wiedzieliśmy, że jeden gol może nie być wystarczający. Iran grał bardzo solidnie, jednak nie pozwoliliśmy rywalom wyrównać. Jestem bardzo dumny z moich piłkarzy, wykonali świetną robotę”.

(PAP)

The post MŚ 2018 – Iran – Hiszpania 0:1. Zadecydowała przypadkowa bramka appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/sport/ms-2018-iran-hiszpania-01-zadecydowala-przypadkowa-bramka/feed/ 0
Kanada. Rekreacyjne spożycie marihuany będzie legalne od 17 października http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/kanada-rekreacyjne-spozycie-marihuany-bedzie-legalne-od-17-pazdziernika/ http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/kanada-rekreacyjne-spozycie-marihuany-bedzie-legalne-od-17-pazdziernika/#respond Wed, 20 Jun 2018 22:38:07 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396353 Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w środę w parlamencie, że rekreacyjne spożycie marihuany zostanie zalegalizowane 17 października. We wtorek wieczorem kontrowersyjną ustawę przegłosował senat. Za głosowało 52 członków senatu, 29

The post Kanada. Rekreacyjne spożycie marihuany będzie legalne od 17 października appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w środę w parlamencie, że rekreacyjne spożycie marihuany zostanie zalegalizowane 17 października. We wtorek wieczorem kontrowersyjną ustawę przegłosował senat. Za głosowało 52 członków senatu, 29 było przeciw a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Nowe prawo zezwala osobom dorosłym m.in. na zakup świeżej lub suszonej marihuany, oleju konopnego, roślin czy ich nasion w licencjonowanym sklepie, posiadanie do 30 g marihuany do spożycia w miejscu publicznym oraz uprawę domową do 4 sztuk roślin (na gospodarstwo domowe).

Przewidziany w ustawie okres na wejście w życie wynosi od 8 do 12 tygodni, ale ostateczna decyzja należy do rządu federalnego. Jak powiedział Trudeau prowincje, które będą odpowiedzialne za praktyczne aspekty wdrożenia nowego prawa, w tym dystrybucję, poprosiły o więcej czasu.

„(…) Akceptujemy tę prośbę i dlatego legalizacja nastąpi od 17 października 2018 roku” – powiedział premier.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej premier podkreślił, że głównym powodem legalizacji marihuany jest potrzeba „lepszej ochrony naszych dzieci, naszych społeczności oraz zabranie zysków z kieszeni zorganizowanych grup przestępczych”, szacowanych na 6 mld dolarów kanadyjskich rocznie.

„Jak widać, obecna prohibicja nie działa” – dodał.

Jak zaznacza na swoim portalu publiczny nadawca CBC, historyczna ustawa znosi prohibicję obecną w kanadyjskim ustawodawstwie od 95 lat.

W trakcie prac nad ustawą senat wniósł 46 poprawek, z czego 13 odrzucono w zeszłym tygodniu, w tym kontrowersyjny zapis dający prowincjom prawo do wprowadzenia zakazu uprawy domowej. Zakaz taki wprowadzić chciały prowincje Quebec, Manitoba i Nunavut.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

fot.Pablo-flores/Wikipedia

The post Kanada. Rekreacyjne spożycie marihuany będzie legalne od 17 października appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/kanada-rekreacyjne-spozycie-marihuany-bedzie-legalne-od-17-pazdziernika/feed/ 0
Wielka Brytania. Parlament przyjął ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/wielka-brytania-parlament-przyjal-ustawe-o-wyjsciu-z-unii-europejskiej/ http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/wielka-brytania-parlament-przyjal-ustawe-o-wyjsciu-z-unii-europejskiej/#respond Wed, 20 Jun 2018 20:56:27 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396207 Obie izby brytyjskiego parlamentu – Izba Gmin i Izba Lordów – przyjęły w środę ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej, ostatecznie odrzucając poprawki zgłaszane przez grupę proeuropejskich buntowników w rządzącej

The post Wielka Brytania. Parlament przyjął ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Obie izby brytyjskiego parlamentu – Izba Gmin i Izba Lordów – przyjęły w środę ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej, ostatecznie odrzucając poprawki zgłaszane przez grupę proeuropejskich buntowników w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Ustawa, która stanowi podstawę prawną dla wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, była przedmiotem dyskusji w obu izbach parlamentu przez ponad 250 godzin oraz dwukrotnie była zwracana do Izby Gmin przez lordów domagających się wprowadzenia zmian i złagodzenia rządowego kursu dotyczącego Brexitu, m.in. przez zobowiązanie do pozostania w unii celnej lub wspólnym rynku UE.

Pomimo każdorazowej konieczności negocjacji z kilkunastoosobową grupą proeuropejskich posłów Partii Konserwatywnej rządowi Theresy May ostatecznie udało się odrzucić kluczowe poprawki, które ograniczałyby pole manewru szefowej rządu. Najtrudniejsza z odrzuconych poprawek dotyczyła tzw. wartościowego głosowania, tj. prawa parlamentu do odrzucenia porozumienia w sprawie Brexitu i ewentualnego przejęcia kontroli nad procesem.

Ministerstwo ds. wyjścia z Unii Europejskiej oceniło w przesłanym mediom oświadczeniu, że „to dobry moment dla wszystkich, którzy chcą łagodnego i uporządkowanego opuszczenia” Wspólnoty” po tym, jak ustawa „była przedmiotem bezprecedensowego nadzoru od rozpoczęcia prac nad nią w lipcu ub.r.”

Podkreślono, że teraz nowe przepisy będą czekały jedynie na formalną zgodę królowej Elżbiety II.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot.pxhere.com

The post Wielka Brytania. Parlament przyjął ustawę o wyjściu z Unii Europejskiej appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/wielka-brytania-parlament-przyjal-ustawe-o-wyjsciu-z-unii-europejskiej/feed/ 0
Twórca “Fasolki” pozwał do sądu NRA http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/tworca-fasolki-pozwal-do-sadu-nra/ http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/tworca-fasolki-pozwal-do-sadu-nra/#respond Wed, 20 Jun 2018 20:52:45 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396204 Twórca słynnej chicagowskiej rzeźby Cloud Gate – zwanej potocznie „Bean” czyli „Fasolką” – wniósł sprawę cywilną przeciwko stowarzyszeniu strzeleckiemu zarzucając naruszenie praw autorskich. Anish Kapoor stwierdził w swoim pozwie, że

The post Twórca “Fasolki” pozwał do sądu NRA appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Twórca słynnej chicagowskiej rzeźby Cloud Gate – zwanej potocznie „Bean” czyli „Fasolką” – wniósł sprawę cywilną przeciwko stowarzyszeniu strzeleckiemu zarzucając naruszenie praw autorskich.

Anish Kapoor stwierdził w swoim pozwie, że krajowe stowarzyszenie strzeleckie (National Rifle Association, NRA) naruszyło jego prawa autorskie wykorzystując bez pozwolenia w swoim reklamowym wideo obraz rzeźby Cloud Gate – zwanej potocznie „Bean” czyli „Fasolką”.

Jak informuje gazeta “Chicago Tribune”, artysta domaga się, by NRA usunęło ze swojej reklamy obraz Cloud Gate oraz żąda zadośćuczynienia finansowego. Anish Kapoor odniósł się krytycznie do NRA „za wykorzystanie jego twórczości w celu rozprzestrzeniania ideologii nienawiści”.

NRA do tej pory nie skomentowało pozwu artysty.
(ao)

fot.Ewa Malcher

The post Twórca “Fasolki” pozwał do sądu NRA appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/tworca-fasolki-pozwal-do-sadu-nra/feed/ 0
Trump wydał dekret kończący dzielenie rodzin nielegalnych imigrantów http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-wydal-dekret-konczacy-dzielenie-rodzin-nielegalnych-imigrantow/ http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-wydal-dekret-konczacy-dzielenie-rodzin-nielegalnych-imigrantow/#comments Wed, 20 Jun 2018 20:47:49 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396199 Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach

The post Trump wydał dekret kończący dzielenie rodzin nielegalnych imigrantów appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

Zdaniem ekspertów prawnych rozporządzenie wykonawcze wydane przez Trumpa w środę nie oznacza końca polityki imigracyjnej „zera tolerancji”, ale jest próbą obejścia warunków ugody sądowej, zwanej „porozumieniem Flores”.

„Porozumienie Flores” zostało osiągnięte w 1997 roku między adwokatami Amerykańskiego Związku Swobód Obywatelskich (American Civil Liberties Union) reprezentującymi nieletnią nielegalną imigrantkę z Salwadoru Jenny Lisette Flores a prawnikami federalnego resortu sprawiedliwości.

15-letnia Flores została aresztowana w 1985 roku podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy USA, osadzona areszcie imigracyjnym, gdzie przebywali dorośli imigranci obu płci, i była codziennie poddawana rewizji osobistej.

Na podstawie ugody adwokatów Flores z prawnikami resortu sprawiedliwości w 1997 roku rząd federalny nie może przetrzymywać w więzieniach federalnych nieletnich nielegalnych imigrantów, ale jest zobowiązany do zapewnienia im na okres nie dłuższy niż 20 dni opieki najbliższych krewnych mieszkających w USA, pobytu w rodzinach zastępczych bądź w prywatnych ośrodkach organizacji humanitarnych.

Do tej pory rodziny imigrantów zatrzymanych na granicy były spisywane i w przypadku, kiedy było to pierwsze tego typu wykroczenie, zwalniane – z reguły do czasu ponownego zatrzymania przy kolejnej próbie nielegalnego przekroczenia granicy.

Prezydent Trump, aby położyć kres tej często krytykowanej praktyce, którą nazywa metodą „łapania i zwalniania”, wprowadził politykę „zera tolerancji”.

Zgodnie z tą polityką wszystkie osoby przyłapane na próbie nielegalnego przekroczenia granicy amerykańskiej są aresztowane, rejestrowane i w oczekiwaniu na proces sądowy przetrzymywane w federalnych aresztach imigracyjnych bądź – jeśli to była ich pierwsza próba – po nałożeniu im elektronicznych bransoletek na nogi warunkowo zwalniani w oczekiwaniu na proces sądowy.

Funkcjonariusze straży granicznej muszą oddzielić dzieci od rodziców przyłapanych na granicy, ponieważ zgodnie z warunkami „ugody Flores” nieletni nielegalni imigranci nie mogą przebywać w federalnych więzieniach czy aresztach.

Dzieci imigrantów w ośrodku w McAllen w Teksasie fot.US Customs And Border Patrol/Handout/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Dzieci uchodźców, którzy wystąpili o azyl polityczny na legalnych przejściach granicznych, nie są oddzielane od rodziców bądź dorosłych opiekunów.

Chociaż praktyka oddzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę była stosowana w przeszłości (przede wszystkim z powodu braku miejsc w ośrodkach internowania nielegalnych imigrantów), w tym przez administrację Baracka Obamy, a następnie prezydenta George W. Busha, po wprowadzeniu przez Trumpa polityki „zera tolerancji” liczne przypadki oddzielania dzieci od rodziców wzbudziły silne protesty amerykańskiej opinii publicznej.

Amerykanów poruszyły zdjęcia płaczących dzieci kurczowo trzymających się matek. „Odbieranie dzieci matkom”, jak nazywają odizolowywanie dzieci od rodziców amerykańskie media, potępili jako „niemoralne i brutalne” duchowni wielu wyznań, w tym Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich.

Do amerykańskich biskupów przyłączył się w środę papież Franciszek, który w wywiadzie udzielonym agencji Reutera skrytykował politykę imigracyjną administracji USA.

Do krytyków polityki „zera tolerancji” dołączyło wielu ustawodawców z Partii Republikańskiej, którzy obawiają się, że może im to zaszkodzić w listopadowych wyborach do Kongresu.

Trump podczas wtorkowego spotkania na Kapitolu z kongresmenami z Partii Republikańskiej wyznał, że zdjęcia rozdzielanych rodzin wstrząsnęły Ivanką Trump, która jest też wysokiej rangi doradczynią Białego Domu.

Prezydent podczas spotkania na Kapitolu – jak poinformowali uczestnicy – wyznał że jego córka, matka trojga dzieci, poruszona zdjęciami rozdzielanych rodzin, zapytała go: „czy możemy cokolwiek zrobić, aby to powstrzymać?”.

Zdaniem ekspertów imigracyjnych skończenie z praktyką oddzielania dzieci od rodziców na podstawie rozporządzenia wykonawczego prezydenta jest tylko prowizorycznym rozwiązaniem. Wielu ekspertów i kongresmenów uważa, że o wiele bardziej skuteczne byłoby wstrzymanie realizacji polityki „zera tolerancji” do czasu przyjęcia przez Kongres ustawy o reformie systemu imigracyjnego.

Republikanie w Izbie Reprezentantów mają nadzieję, że omawiane dwa republikańskie projekty ustawy imigracyjnej zostaną poddane pod głosowanie już w czwartek.

Jednak szanse na przyjęcie któregokolwiek z tych projektów przez Izbę Reprezentantów są znikome, ponieważ żaden z nich nie cieszy się poparciem Partii Demokratycznej.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The post Trump wydał dekret kończący dzielenie rodzin nielegalnych imigrantów appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-wydal-dekret-konczacy-dzielenie-rodzin-nielegalnych-imigrantow/feed/ 2
Gwałciciel z solarium skazany na 13 lat więzienia http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/gwalciciel-z-solarium-skazany-na-13-lat-wiezienia/ http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/gwalciciel-z-solarium-skazany-na-13-lat-wiezienia/#respond Wed, 20 Jun 2018 19:34:55 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396193 Marc Winner, oskarżony o gwałty i porwania, były właściciel solarium w śródmieściu Chicago, został skazany za gwałt swojej byłej pracownicy na 13 lat więzienia. 47-letni Marc Winner był właścicielem popularnego

The post Gwałciciel z solarium skazany na 13 lat więzienia appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Marc Winner, oskarżony o gwałty i porwania, były właściciel solarium w śródmieściu Chicago, został skazany za gwałt swojej byłej pracownicy na 13 lat więzienia.

Marc Winner fot.Cook County sheriff’s office arrest photo

47-letni Marc Winner był właścicielem popularnego solarium Soleil, znajdującego się przy 1018 W. Madison w Chicago. Na mężczyźnie ciążyły zarzuty gwałtów, których miał dokonać na dwóch klientkach oraz pracownicy solarium. Do gwałtów miało dochodzić w 2009, 2012 i 2015 roku. Oskarżony nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

19 czerwca Winner został skazany na 13 lat więzienia za gwałt na Justine Bour, pracownicy solarium, która zeznała, że w 2009 r. pracodawca zaprosił ją do swojego mieszkania, poczęstował alkoholem i kokainą, a następnie zgwałcił. Z zeznań kobiety wynika, że sprawca nie zwracał uwagi na jej protesty, odebrał jej telefon, związał i wykorzystał seksualnie. Oskarżony w trakcie procesu twierdził, że do kontaktu seksualnego doszło za zgodą kobiety.

Prokuratura po ugodzie sądowej oddaliła dwa inne zarzuty o gwałt, ale wkrótce rozpocznie się kolejny proces przeciwko Winnerowi. Kolejna kobieta oskarżyła go, że w 2012 r. odurzył ją tabletkami, a gdy straciła przytomność, wykorzystał seksualnie.
(gd)

The post Gwałciciel z solarium skazany na 13 lat więzienia appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/gwalciciel-z-solarium-skazany-na-13-lat-wiezienia/feed/ 0
Odchodzi szefowa ds. lotnictwa, najlepiej zarabiająca w administracji miasta Chicago http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/odchodzi-szefowa-ds-lotnictwa-najlepiej-zarabiajaca-w-administracji-miasta-chicago/ http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/odchodzi-szefowa-ds-lotnictwa-najlepiej-zarabiajaca-w-administracji-miasta-chicago/#respond Wed, 20 Jun 2018 19:30:48 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396190 Szefowa chicagowskiego Departamentu Lotnictwa Cywilnego, Ginger Evans, rezygnuje ze stanowiska. Zastąpi ją Jamie Rhee, aktualnie odpowiedzialna za procedury przetargowe, kontrakty i zaopatrzenie miasta. Evans była najlepiej zarabiającym urzędnikiem miasta Chicago.

The post Odchodzi szefowa ds. lotnictwa, najlepiej zarabiająca w administracji miasta Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Szefowa chicagowskiego Departamentu Lotnictwa Cywilnego, Ginger Evans, rezygnuje ze stanowiska. Zastąpi ją Jamie Rhee, aktualnie odpowiedzialna za procedury przetargowe, kontrakty i zaopatrzenie miasta. Evans była najlepiej zarabiającym urzędnikiem miasta Chicago.

Ginger Evans fot.flychicago.com

Ginger Evans ustąpi ze stanowiska 1 sierpnia, po trzech latach kierowania Departamentem Lotnictwa Cywilnego. Jej największym osiągnięciem było wynegocjowanie z liniami lotniczymi ich udziału finansowego w projekcie rozbudowy i modernizacji lotniska O’Hare, który opiewa na prawie 9 mld dol. Przyczyniła się też do uruchomienie dwóch nowych pasów startowych i rozszerzyła współpracę z liniami lotniczymi.

Jak podkreślił burmistrz Rahm Emanuel, dzięki niej Chicago jest jedynym miastem w kraju, które ma bezpośrednie połączenia lotnicze z sześcioma kontynentami. Emanuel nie podał powodu odejścia Ginger Evans.

Po odejściu Ginger Evans, stery chicagowskiego Departamentu Lotnictwa Cywilnego przejmie Jamie Rhee, aktualnie odpowiedzialna za procedury przetargowe, kontrakty i zaopatrzenie miasta. Jest ona nie tylko administratorem, ale też prawnikiem ze specjalizacją w prawie awiacyjnym.

Warto dodać, że Ginger Evans była najlepiej zarabiającym urzędnikiem miasta Chicago. Jej roczne wynagrodzenie wynosiło 300 tys. dol. a premia – 100 tys. dol.

Nie podano jeszcze, jakie będzie uposażenie jej następczyni.

(ao)

fot.urbanfeel/Flickr

The post Odchodzi szefowa ds. lotnictwa, najlepiej zarabiająca w administracji miasta Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/odchodzi-szefowa-ds-lotnictwa-najlepiej-zarabiajaca-w-administracji-miasta-chicago/feed/ 0
Wielka Brytania. Ponad 450 osób zmarło w wyniku błędów lekarskich w Gosport http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/396187/ http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/396187/#respond Wed, 20 Jun 2018 19:00:13 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396187 Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych

The post Wielka Brytania. Ponad 450 osób zmarło w wyniku błędów lekarskich w Gosport appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

Jak zaznaczono, kolejnych 200 pacjentów mogło umrzeć w podobnych okolicznościach, ale potwierdzenie tego po latach jest niemożliwe, bo brakuje niektórych dokumentów.

Autorzy raportu końcowego, który powstał pod nadzorem byłego anglikańskiego biskupa Liverpoolu Jamesa Jonesa, opisali „brak szacunku dla życia ludzkiego” i stworzenie „zinstytucjonalizowanego systemu przepisywania i podawania niebezpiecznych dawek groźnych kombinacji leków, które nie były wskazane lub uzasadnione klinicznie, przy jednoczesnej (…) bezsilności pacjentów i ich bliskich wobec lekarzy”.

Personel szpitala miał w szczególności sięgać po diamorfinę, która jest farmaceutycznie pozyskiwaną wersją heroiny. Pierwsze wątpliwości dotyczące tej sprawy miały zostać zgłoszone na spotkaniu pielęgniarek w 1988 roku, ale ich przełożeni doradzili im, aby zrezygnowały z dalszego poruszania tej kwestii.

Za zwyczaj podawania niebezpiecznych leków miała odpowiadać lekarka medycyny rodzinnej Jane Barton, ale – jak zaznaczono w raporcie – jej przełożeni mieli świadomość podejmowanych przez nią działań i nie interweniowali, choć mogli uratować część pacjentów. Sama Barton została w przeszłości objęta procedurą dyscyplinarną dotyczącą błędów lekarskich i zrezygnowała z dalszego praktykowania zawodu, ale nigdy nie postawiono jej zarzutów kryminalnych.

Brytyjska premier Theresa May odniosła się do ustaleń komisji na cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin, mówiąc, że są one „kłopotliwe”.

Na publikację raportu zareagował minister zdrowia Jeremy Hunt, który zapowiedział, że policja i prokuratura przyjrzą się materiałom zgromadzonym przez jego autorów i rozważą kolejne kroki, w tym wniesienie aktów oskarżenia.

W przeszłości policja trzykrotnie badała zarzuty dotyczące funkcjonowania szpitala Gosport War Memorial i śmierci 92 pacjentów, ale za każdym razem rezygnowała z wysunięcia oskarżeń. Autorzy opublikowanego w środę raportu zarzucili śledczym, że ich dochodzenie było nierzetelne, i nie wzięli oni pod uwagę tego, że współpracownicy Barton mogli być świadomi jej działań i próbowali jej bronić.

Występując w środę w Izbie Gmin Hunt zasugerował, że nowe postępowanie w tej sprawie mogłaby prowadzić inna jednostka policji, która nie była zaangażowana w poprzednie trzy śledztwa.

„Istnieje długa lista błędów lokalnej służby zdrowia, policji hrabstwa Hampshire, Generalnej Rady Medycznej, Rady Pielęgniarek i Położnych, koronerów, a także – jako odpowiedzialnego za system – ministerstwa zdrowia” – przyznał szef resortu.

Jak dodał, „gdyby establishment posłuchał niższych rangą pracowników służby zdrowia, gdyby posłuchał rodzin, które wyrażały obawy (…), to wiele z tych osób by nie zmarło”.

Rodziny pacjentów, którzy prawdopodobnie zmarli w wyniku błędów lekarskich, w oświadczeniu dla mediów podkreśliły, że zbyt długo czekały na sprawiedliwość w tej sprawie i liczą na to, że za deklaracjami władz pójdą akty oskarżenia.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Na zdjęciu: Gosport War Memorial Hospital
fot.Wikipedia

The post Wielka Brytania. Ponad 450 osób zmarło w wyniku błędów lekarskich w Gosport appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/swiat/396187/feed/ 0
Trump zapowiada dekret, który przerwie oddzielanie dzieci od rodzin http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-zapowiada-dekret-ktory-przerwie-oddzielanie-dzieci-od-rodzin/ http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-zapowiada-dekret-ktory-przerwie-oddzielanie-dzieci-od-rodzin/#comments Wed, 20 Jun 2018 18:54:13 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396184 Rodziny nielegalnych imigrantów będą przetrzymywane w USA razem; prezydent Donald Trump zapowiedział w środę, że podpisze rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego dzieci nie będą już oddzielane od rodziców na amerykańskiej

The post Trump zapowiada dekret, który przerwie oddzielanie dzieci od rodzin appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Rodziny nielegalnych imigrantów będą przetrzymywane w USA razem; prezydent Donald Trump zapowiedział w środę, że podpisze rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego dzieci nie będą już oddzielane od rodziców na amerykańskiej granicy.

„Chcemy trzymać rodziny razem. To bardzo ważne. Podpiszę coś za chwilę, co to załatwi” – oznajmił prezydent podczas spotkania z przedstawicielami Kongresu. Zapowiedział, że podpisze stosowne rozporządzenie jeszcze w środę.

Korekta do przepisów imigracyjnych, jaką wprowadzi rozporządzenie wykonawcze, nie zakończy jego polityki „zero tolerancji” wobec nielegalnych przybyszy do Stanów zjednoczonych – zastrzegł Trump.

Według zmodyfikowanych przepisów rodziny z dziećmi będą objęte procedurami imigracyjnymi przed innymi migrantami – powiedział agencji Reutera przedstawiciel administracji Trumpa.

Według danych resortu bezpieczeństwa narodowego 2,3 tys. dzieci zostało oddzielonych od rodziców od 5 maja do 9 czerwca wśród migrantów, którzy starają się przez Meksyk dostać do USA. Większość dzieci pochodzi z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Trump oświadczył w poniedziałek, że „Stany Zjednoczone nie staną się obozem dla migrantów i nie będą aresztem dla uchodźców”.

Dwie amerykańskie linie lotnicze – American Airlines i United Airlines – poinformowały w środę administrację Trumpa, że nie będą przewoziły dzieci odebranych rodzicom imigrantom.

„Nie życzymy sobie, by kojarzono nas rozdzielaniem rodzin lub co gorsza z czerpaniem z tego zysków” – poinformował w oświadczeniu szef American Airlines Doug Parker.

„Polityka (imigracyjna Trumpa) wpływa na życie tysięcy dzieci i jest głęboko sprzeczna z misją (firmy), a więc nie chcemy w tym uczestniczyć” – napisał w komunikacie szef United Airlines.

Politykę imigracyjną Trumpa skrytykowała ONZ, rząd Meksyku i gabinet premier Wielkiej Brytanii Theresy May. (PAP)

Na zdjęciu: United States Border Patrol Processing Center, McAllen, Teksas
fot.US CUSTOMS AND BORDER PATROL/HANDOUT/EPA-EFE/REX/Shutterstock

The post Trump zapowiada dekret, który przerwie oddzielanie dzieci od rodzin appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-zapowiada-dekret-ktory-przerwie-oddzielanie-dzieci-od-rodzin/feed/ 6
Zagrożenie powodziowe w okolicach Chicago http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/zagrozenie-powodziowe-w-okolicach-chicago/ http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/zagrozenie-powodziowe-w-okolicach-chicago/#respond Wed, 20 Jun 2018 18:41:29 +0000 http://dziennikzwiazkowy.com/?p=396182 Władze wystosowały ostrzeżenie przed powodziami w aglomeracji chicagowskiej. W ciągu ostatnich dni w rezultacie obfitych opadów niebezpiecznie podniósł się poziom wody w okolicznych akwenach. Jak informują służby hydrologiczno-meteorologiczne (National Weather

The post Zagrożenie powodziowe w okolicach Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
Władze wystosowały ostrzeżenie przed powodziami w aglomeracji chicagowskiej. W ciągu ostatnich dni w rezultacie obfitych opadów niebezpiecznie podniósł się poziom wody w okolicznych akwenach.

Jak informują służby hydrologiczno-meteorologiczne (National Weather Service, NWS), szczególnie niebezpiecznie wezbrały rzeki Des Plaines i Fox, a ich poziom grozi wystąpieniem z koryt.

Co najmniej do czwartku wieczorem obowiązuje ostrzeżenie przed powodziami w dorzeczu Des Plaines River w powiatach Cook, Kane, Kendall, Lee, Ogle i Will, a także w dorzeczu Fox River w powiatach Kane, Lake i McHenry.

We wtorek, 19 czerwca nawałnice przeszły przez centralne Illinois, w wyniku czego najbardziej ucierpiały powiaty LaSalle i Grundy. W poniedziałek, 18 czerwca nawałnice nawiedziły północną część stanu Lincolna powodując powodzie i podtopienia w powiatach Cook, Lake, McHenry, Winnebago i Ogle. W środę, 20 czerwca synoptycy prognozowali zachmurzenie oraz przejściowe i już nie tak bardzo obfite opady, jak na początku tygodnia.

(ao)

fot.Sid Hastings/Epa/REX/Shutterstock

The post Zagrożenie powodziowe w okolicach Chicago appeared first on Dziennik Związkowy.

]]>
http://dziennikzwiazkowy.com/chicago/zagrozenie-powodziowe-w-okolicach-chicago/feed/ 0