Puchar Stanleya

-

Wszystkie cztery niedzielne mecze pierwszej rundy rozgrywek o Puchar Stanleya zakończyły się zwycięstwami gości, a hokeiści przyjezdnych drużyn doprowadzili do wyrównania stanu rywalizacji w play off na 1:1.

W Ottawie miejscowi Senators przegrali 3:4 z Tampa Bay Lightning, którzy bronią trofeum wywalczonego przed dwoma laty, gdy w finale pokonali Calgary Flames (poprzedni sezon ligi NHL nie odbył się w wyniku lokautu).

Dwie bramki dla zespołu z Tampy strzelił w niedzielę Martin St. Louis, który najpierw wyrównał na 1:1 w pierwszej tercji (w 15. minucie), a następnie zdobył zwycięskiego gola po upływie sześciu minut i 19 sekund decydującej części gry. St. Louis w ostatnim sezonie (2003/04) został uznany najbardziej wartościowym zawodnikiem NHL oraz wygrał rywalizację strzelców.

Wcześniej na 3:3 wyrównał jego partner z ataku Dan Boyle. Natomiast autorem bramki (28.) i dwóch asyst był Brad Richards. W zespole „Senatorów” trafienia odnotowali: Brian Smolinski (5.), Martin Havlat (38.) i Peter Schaefer (54.).

Porażkę w tym samym stosunku na własnym lodowisku ponieśli również finaliści poprzedniej edycji Pucharu Stanleya, a pogromcami Flames byli Anaheim Mighty Ducks, którzy w 2003 roku dopiero w siódmym meczu finału ulegli New Jersey Devils.

Mecz w Calgary od początku układał się po myśli gości, którzy objęli prowadzenie 3:0 po golach Chrisa Kunitza (10.), Scotta Niedermayera (14.) i Joffreya Lupula (26.). Później dwukrotnie na listę strzelców wpisali się zawodnicy Flames: Jarome Iginla (30.) i Kristian Huselius (32.), zanim zwycięską bramkę uzyskał Samuel Pahlsson (48.).

W końcówce „Płomienie” próbowały odrobić dwubramkową stratę, ale tylko Dion Phaneuf (56.) zdołał pokonać Jeana-Sebastiena Giguere’a, który wrócił do składu Anaheim po kontuzji. Giguere w 2003 roku zdobył Conn Smyth Trophy, nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika fazy play off.

San Jose Sharks pokonali na wyjeździe Nashville Predators 3:0, dzięki golom uzyskanym w pierwszej tercji przez: Jonathana Cheechoo (6.), Patricka Marleau (17.) i Marka Smitha (18.). Natomiast Vesa Toskala powstrzymał 25 ataków rywali, odnotowując pierwszy w karierze mecz bez straty gola w fazie play off.

Natomiast w czwartym meczu Edmonton Oilers pokonali 4:2 Detroit Red Wings, najlepszy zespół sezonu regularnego. Po jednej bramce i asyście zapisali na swoim koncie Chris Pronger (13.) i Fernando Pisani (28.), zaś autorami pozostałych goli dla „Nafciarzy” byli Brad Winchester (39.) i Jarret Stoll, który skierował krążek do pustej bramki rywali na 13 sekund przed końcem.

Red Wings odpowiedzieli tylko dwoma golami: Jasona Williamsa (15.) i Henrika Zetterberga (28.).