REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaDziennik SportowyŁKS Łódź nie otrzymał licencji na grę w piłkarskiej ekstraklasie

ŁKS Łódź nie otrzymał licencji na grę w piłkarskiej ekstraklasie

-

ŁKS Łódź nie otrzymał licencji na grę w piłkarskiej ekstraklasie w sezonie 2009/2010 i po ostatniej, 30. kolejce zostanie przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. Pozostałe kluby: Arka Gdynia, Polonia Warszawa, Cracovia i Piast Gliwice – dostały licencje.

Czwartkowa decyzja komisji odwoławczej ds. licencji na pewno ucieszyła drużyny broniące się przed spadkiem. Zamiast dwóch będzie bowiem tylko jedno miejsce spadkowe – dla drużyny, która zajmie piętnaste miejsce. 14. zespół zagra w barażach o prawo gry w ekstraklasie z trzecim zespołem 1. ligi.

REKLAMA

Odra Wodzisław, która była zagrożona udziałem w barażach, ma już zagwarantowany udział w rozgrywkach ekstraklasy w przyszłym sezonie. W sobotę przed degradacją do 1. ligi lub przed grą w barażach bronić się będą: Arka Gdynia, Górnik Zabrze, Lechia Gdańsk i Cracovia.

ŁKS nie otrzymał licencji ze względu – jak wyjaśniła komisja odwoławcza – na złą sytuację finansową klubu. Łódzki klub zapowiedział podjęcie wszelkich kroków prawnych, by tę decyzję zmienić.

Według rzecznika prasowego PZPN Jakuba Kwiatkowskiego, ŁKS ma dwie możliwości odwoławcze. „Teoretycznie ŁKS może się odwołać do Ministerstwa Sportu lub do UEFA, ale tylko pod warunkiem, że znajdzie uchybienia formalne w procesie licencyjnym” – powiedział PAP Kwiatkowski.

Rzecznik PZPN wyjaśnił, że ŁKS „nie przedstawił wiarygodnych przesłanek do realizacji planowanego budżetu, zwłaszcza przy konieczności gry na stadionie w Bełchatowie, gdyż stadion ŁKS nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i nie został dopuszczony do rozgrywek”. „Umowa z Bełchatowem nie była ujęta w budżecie klubu” – dodał.

W czwartek licencje otrzymały cztery kluby, którym odmówiono ich w pierwszej instancji: Arka Gdynia, Polonia Warszawa, Cracovia i Piast Gliwice. Jedynie Piast uzyskał zgodę na grę w ekstraklasie bez żadnych warunków. Pozostałe trzy kluby otrzymały licencje pod pewnymi uwarunkowaniami. W klubie Arka Gdynia ustalony został nadzór finansowy, a w Polonii Warszawa nadzór infrastruktury. Cracovia Kraków otrzymała prawo gry na stadionie Zagłębia Sosnowiec, zgodnie z przedstawioną umową.

Przed rokiem w podobnej sytuacji, jak obecnie ŁKS Łódź, znalazła się bytomska Polonia, a zamieszanie wokół licencji dla tego klubu trwało kilka tygodni. Polonia utrzymała się w ekstraklasie, jednak z powodów formalnych (przekroczenie terminu złożenia dokumentów finansowych) licencji nie otrzymała. Decyzję Komisji Licencyjnej podtrzymała Komisja Odwoławcza. Klub odwołał się do UEFA, która uznała decyzję Komisji Odwoławczej za „wiążącą i ostateczną”.

Mimo stanowiska UEFA sprawa trafiła do Komisji ds. Nagłych PZPN, która zwróciła się do Komisji Odwoławczej o ponowne rozpatrzenie wniosku bytomian. Ta nie znalazła podstaw do kolejnego zajęcia się wnioskiem Polonii i zwróciła się do zarządu PZPN z sugestią o powtórne rozpatrzenie sprawy przez organ pierwszej instancji, czyli Komisję Licencyjną. Zarząd jednak zobligował Komisję Odwoławczą do wydania ostatecznej decyzji, która zdecydowała jednak o dopuszczeniu bytomskiego klubu do gry w ekstraklasie.

REKLAMA

2091174488 views

REKLAMA

2091174793 views

REKLAMA

2092971252 views

REKLAMA

2091175080 views

REKLAMA

2091175231 views

REKLAMA

2091175376 views