Baraże ME siatkarzy

-

Belgia – Polska 2:3

Polska wygrała w Antwerpii z Belgią 3:2 (22:25, 25:22, 23:25, 25:18, 15:9) w pierwszym barażowym spotkaniu eliminacji mistrzostw Europy siatkarzy.

Rewanżowy mecz rozegrany zostanie 13 września (15.00) w Kędzierzynie-Koźlu.

Polska: Woicki, Gruszka, Możdżonek, Kadziewicz, Świderski, Wika, Gacek (l) oraz Żygadło, Kurek, Bąkiewicz, Pliński.

Oba zespoły zajęły drugie miejsca w swoich grupach eliminacyjnych. Belgowie w D ustąpili Grekom gorszym bilansem setów przy pięciu zwycięstwach i jednej porażce. Polacy byli w grupie F z Estonią, Węgrami i Czarnogórą. W pierwszym turnieju w Olsztynie pewnie wygrali wszystkie mecze. Następnie w Tallinie ulegli po 2:3 Czarnogórze i Estonii. Pierwsze miejsce w grupie zajęła Estonia – 5 zwycięstw i 1 porażka, drugie Polska 4-2.

Polska w igrzyskach olimpijskich awansowała do ćwierćfinału i w tej fazie turnieju przegrała 2:3 z Włochami. W porównaniu ze składem w Pekinie w drużynie trenera Raula Lozano zabrakło czterech podstawowych siatkarzy – Pawła Zagumnego, Mariusza Wlazłego, Michała Winiarskiego i Krzysztofa Ignaczaka. Cała czwórka skarżyła się na różne dolegliwości zdrowotne.

Pierwszy barażowy mecz polscy siatkarze rozpoczęli z ogromnym animuszem jakby chcieli jego losy rozstrzygnąć w trzech setach. Prowadzili m.in. 8:4, 10:5 i 16:13. W końcówce lepsi byli gospodarze, którzy popełnili mniej błędów.

Drugi set został pewnie wygrany przez polski zespół choć nie uniknął on błędów. W trzecim Belgowie prowadzili 8:6, 11:7 i 16:12. Gospodarze mieli już sześć punktów przewagi. Polska odrobiła straty do 24:23, ale ostatnia akcja należała do rywali.

Czwarty i piąty set był popisem Piotra Gruszki i jego kolegów, którzy w tych fragmentach spotkania pokazali jakie są prawdziwe różnice w umiejętnościach pomiędzy tymi zespołami.