Beret z guzikami – ciąg dalszy

Beret z guzikami – ciąg dalszy

W reakcji na autorski felieton red. Grzegorza Dziedzica z zeszłego tygodnia pt. „Beret z guzikami” do naszej redakcji nadszedł komentarz prezesa KPA wydziału na stan Illinois Bogusława Niemczewskiego. Publikujemy go w dosłownym brzmieniu. Poniżej zamieszczamy także odpowiedź autora felietonu.

„Zdjecie rydwanu KPA – IL z parady 3-majowej prezentuje Pan juz po raz drugi i to w powiekszeniu z pewnoscia nie z powodu tresci hasel z ktorymi Pan sie nie indentyfikuje,ale by w jakis sposob osmieszyc patriotyzm Polonii nazywajac go cepeliowsko – kosciolkowym,akze odnosi sie Pan do obchodow smolensko-katynskich m.in. w kontekscie wygolonych chlopcow w brunatnych koszulach ubolewajac jednoczesnie na brak zaangazowania tutaj sztabu wyborczego Bronislawa Komorowskiego bardzo przez Pana popieranego, Sprawia Pan wrazenie dziennikarza bardzo dobrze i profesjonalnie uksztaltowanego przez Gazete Wyborcza,w ktorej pan publikowal.Wiele srodowisk zblizonych do tej gazety probuje przeksztalcic polski patriotyzm w faszyzm,srajny nacjonalizm itp. Teraz panski nieobiektywizm znalazl ujscie w cenionej na Polonii obiektywnaj gazecie Dziennik Zwiazkowy,a to najlepszy dowod,ze polonijne srodowiska medialne sa tolerancyjne i otwarte na rozne poglady.Chcialbym uswiadomic Pana,ze m.in. dzieki patriotycznej postawie Polonii Polska przetrwala i nadal istnieje,pomimo dalszych prob wygaszania jej,czy stwierdzen jak min..spraw wewnetrznych Sienkiewicza z PO,ze nasza Ojczyzna Polska istnieje juz tylko teoretycznie.Wspomina Pan o piosenkarce Kayah takze popierajacej B.Komorowskiego w sieci i krytykujac komentarz internautki „scierwa sie ujawniaja”.Tu sie z panska krytyka zgadzam bo w ten sposob nie nalezy nazywac osob poierajacych B.Komorowskiego czy kogokolwiek innego.Ja w przeciwienstwie do Pana popieralem i popieram Andrzeja Dude i jestem dumny,ze naleze do grona 90% Polonii Chicagowskiej myslacej podobnie.

Boguslaw Niemczewski – Kongres Polonii Amerykanskiej – wydzial stanu Illinois.”

Szanowny Panie Prezesie

na wstepie mojego listu pragnę w imieniu redakcji podziękować za uważną lekturę naszej gazety oraz za zainteresowanie poglądami piszącego te słowa. Za Pańskim pozwoleniem, pozwoliliśmy sobie na opublikwanie Pańskiego listu z zachowaniem oryginalnej pisowni i składni. W ten sposób mamy nadzieję uniknąć zarzutów o cenzurowanie, nieprzejrzystość i zmienianie kontekstu Pańskiej wypowiedzi. Po drugie – uważam, że upublicznienie tej wymiany myśli może być korzystne dla Pana, dla mnie i wierzę, że jest to nasz wspólny cel – chicagowskiej Polonii. Nie piszę do Pana jako przeciwnik, ale jako obserwator. Pragnę, aby moja krytyka okazała się konstruktywna i skłoniła Pana do refleksji.

Dziękuję za komplement dotyczący mojej dziennikarskiej sprawności. Nie mogę niezgodzić się z tezą o kształtowaniu moich poglądów przez „Gazetę Wyborczą”. W 1989 r. miałem 15 lat, a „Wyborcza” była wówczas, jak Pan zapewne pamięta, pierwszym i najważniejszym tytułem wolnej, demokratycznej Polski. Rzeczywiście, „Wyborcza” kształtowała poglądy milionów Polaków, w tym moje. Po podjęciu studiów dziennikarskich wysłałem na konkurs do krakowskiego oddziału “Gazety Wyborczej” mój reportaż. Konkurs wygrałem, a nagrodą był bezpłatny staż. Tamte czasy wspominam z ogromnym rozrzewnieniem. Nie przypominam sobie natomiast żadnej politycznej czy światopoglądowej indoktrynacji. Kształtowanie ograniczało się do porad warsztatowych, z których korzystam zresztą do dziś.

Nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej, nigdy nie głosowalem na Platformę Obywatelską, ani Bronisława Komorowskiego. Pański zarzut, jakobym “bardzo popierał” ustępującego prezydenta jest nieuzasadniony. Broniłem Komorowskiego, ponieważ obrzucanie głowy państwa wyzwiskami uważam za brak kultury osobistej i obywatelskiego wyrobienia. Co do 90-procentowego poparcia Polonii dla Andrzeja Dudy, to obawiam się, że dopuścił się Pan nadinterpretacji danych statystycznych i zwyczajnie pomylił Pan poloniną populację z grupą, która zagłosowała w Chicago w prezydenckich wyborach.

Moim zdaniem te 15 tysięcy osób nie stanowiło próby statystycznej Polaków w Chicago, gdyż ich dobór nie spełnia podstawowych wymogów metodologicznych badań statystycznych. To raczej żelazny polonijny elektorat PiS, zaktywizowany przez m.in.Kongres Polonii Amerykańskiej – wydział Illinois, część polonijnych mediów będących w rzeczywistości przedłużeniem sztabu wyborczego Dudy i Kościół. Wiele z tych kampanijnych działań stało na granicy legalności, nie mówiąc o dobrym smaku – ale cóż, taka jest polityka.

Kolejny Pański zarzut o próbę przekształcenia polonijnego patriotyzmu w faszyzm lub skrajny nacjonalizm proszę skierować do członków Narodowych Sił Zbrojnych – Nowego Pokolenia. To oni, nie ja, na obchody patriotycznych uroczystości przebrali się w stroje jako żywo przypominające uniformy NSDAP, choć Halloween było kilka miesięcy wcześniej. Proszę ich zapytać o znaczenie noszonych symboli, np. trupiej czaszki z piszczelami, złowieszczo przypominającej symbol SS. Uważam, że moja krytyka, choć może rażąca Pana formą, nijak się ma do skandalicznej manifestacji skrajnie prawicowej, neonazistowskiej symboliki.

Ma Pan natomiast rację pisząc, że nie utożsamiam się z hasłami pod jakimi wydział stanowy KPA paradował w śródmieściu 2 maja. Uważam prezentowanie tych haseł w amerykańskiej sferze publicznej za szkodliwe i utrwalające negatywny obraz Polaków, jako narodu skłóconego i zakompleksionego. Nie jest prawdą, jakoby moim celem było ośmieszenie patriotyzmu i zasług Polonii. Po prostu inaczej postrzegam i przeżywam patriotyzm. Tu się różnimy. Według Pana patriotyzm to przede wszystkim dbałość o tradycje, pielęgnowanie narodowych rytuałów i czczenie symboli. Ja patriotyzm postrzegam mniej dogmatycznie, bardziej racjonalnie. I choć jestem dumny z bycia Polakiem i z naszej kulturowej i historycznej spuścizny, nie uważam się za wzór patrioty. Gdybym nim był, poświęcałbym się dla dobra Polski budując jej dobrobyt tam – na miejscu nad Wisłą, płacąc w kraju podatki, dbając o jej demograficzny rozwój i wybierając tam prezydenta. Tymczasem wybrałem bezpieczne życie w USA i tutaj staram się robić swoje.

Uważam, że moim zadaniem, jako dziennikarza, jest opisywanie rzeczywistości takiej, jaką ona jest. George Orwell pisał, że “dziennikarstwo to pisanie o tym, co niewygodne, reszta – to public relations”. Dlatego zdecydowałem się na pisanie felietonów w “Dzienniku Związkowym”. Zarzuca mi Pan brak obiektywizmu zawodowego. Spieszę z wyjaśnieniem, że takiego właśnie nieobiektywizmu wymaga forma dziennikarska zwana felietonem. W przeciwieństwie do relacji, depeszy, czy sprawozdania, felieton ma prezentować subiektywną opinię autora. Co więcej, ma być kontrowersyjny, czasem na granicy dobrego smaku, kiedyt trzeba, powinien być prześmiewczy. Zadaniem felietonu jest wywołać reakcję, wprowadzić dysonans poznawczy, wsadzć kij w mrowisko.

Panie Prezesie, zwracam się do Pana z apelem i gorącą prośbą, jak Polak do Polaka, jak emigrant do emigranta. Proszę nie dzielić Polaków na patriotów i zdrajców. To infantylne uproszczenie, tani chwyt wyborczy. Piękno leży w różnorodności, a spór w demokracji jest niezbędny. Niech każdy zacznie zmianę od siebie, z poszanowaniem wzajemnych granic i autonomii. Nie musimy się zgadzać, wystarczy żebyśmy się szanowali.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Dziedzic

gdziedzic@zwiazkowy.com

Na zdjęciu: rydwan Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydziału Stanowego Illinois podczas tegorocznej polonijnej Parady Konstytucji 3 Maja fot.Artur Partyka

Categories: Dziedzic

Comments

  1. Cobrettina
    Cobrettina 30 maja, 2015, 18:10

    Panie Grzegorzu Dziedzic
    Calkowicie sie z Panem zgadzam!!! Mieszkam na stale w USA od 6 lat, wiec uwazam sie jeszcze za „swiezynke” 🙂 ale przeraza mnie tutejsza Polonia 🙁
    Poszlam na parade z ciekawosci i ….. przezylam szok, gdy zobaczylam rydwan KPA …. te transparenty … masakra …. wstyd mi bylo przed znajomymi, gdy pytali co jest napisane na transparentach ;( i ich dopytywania o co w tym wszystkim chodzi 🙁 🙁
    PS. nigdy wiecej nie pojade na zadna parade, zadne festyny …. nic co ma zwiazek z Polonia :/
    pozdrawiam

    Reply this comment
    • gale the simple
      gale the simple 30 maja, 2015, 22:24

      Pani Cobre,

      Rozumiem, ze Pani nie wie o co chodzi. Jesli Pani nie wie, to pewnie bylo i ciezko wyjasnic. Prawde powiedziawszy, ja o tym opowiadalem Amerykanom to nikt nie chcial wierzyc, ze Polski rzad tak dal sie wyholowac Rosjanom. Ale ci sami Amerykanie nie mogli wyjsc z podziwienia, ze po kradziezy ekwiwalentu 401k przez rzad, ludzie nie wyszli na ulice…

      Nie musi Pani jechac, a Pani wstyd jest zbyteczny.

      Reply this comment
      • cobrettina
        cobrettina 1 czerwca, 2015, 13:32

        Pan wybaczy … ale czy tego transparenty z takimi wlasnie haslami sa na miejscu ????
        Nie sadze …. chyba nie temu miala sluzyc ta parada 🙁
        pozdrawiam

        Reply this comment
        • gale the simple
          gale the simple 1 czerwca, 2015, 17:58

          Pani wybaczy, jakie transparenty wydaja sie Pani na miejscu? „Eat moar Ponczki!”, „Polish Pride”? Mamy realne problemy, i sa one eksponowane. Tylko tyle i az tyle.
          Czemu, Pani zdaniem, miala ta parada sluzyc? Budowaniu wsrod Amerykanow zrozumienia dla pierogow?

          Reply this comment
  2. ADALBERT
    ADALBERT 30 maja, 2015, 23:35

    Panie Redaktorze, w Pana obiektywnej odpowiedzi udzielonej jezykiem poszanowania oponenta zwrocilo moja uwage to kardynalne stwierdzenie,ze „nie musimy sie zgadzac ,wystarczy zebysmy sie szanowali” co , moim osobistym zdaniem przeklada sie na to, ze w kwestiach zywotnych dla bytu i bezpieczenstwa kraju naszego pochodzenia nie moze byc nam obojetnym calkowicie , kto i dlaczego sprawuje polityczna wladze w Polsce, a wiec zainteresowanie tym, co tam u nich-naszych rodakow musi byc wszechstronne i aktywne ze wszelkimi konsekwencjami z tego obiektywnego faktu wynikajacymi. Szanujmy wiec poglady wszystkich Polakow, bez wzgledu na ich pochodzenie,wyksztalcenie,orientacje polityczne i osobiste,sprawowana funkcje czy zawod, o ile maja na uwadze rzeczywisty interes narodowy, a tym sa zawsze i niepodwazalnie tozsamosc,godnosc,bezpieczenstwo i samodzielnosc organizmu panstwowego i szczery odpor dawany wszelkim bezprawnym roszczeniom majatkowym obcych zewnetrznych srodowisk oraz konsekwentne dopominanie sie naleznych Polsce odszkodowan za barbarzynskie zniszczenia Polskiego majatku trwalego i jego zywej tkanki narodowej w okresie II wojny swiatowej przez kazdego okupanta,niemieckiego takze. Zgodnosc w tej sprawie nas TU i tych TAM to wlasnie wyraz wzajemnego poszanowania w imie nadrzednego interesu Narodu i Ojczyzny, co przelozy sie -jestem tego pewien – rowniez na nasz odbior spoleczny i polityczny w USA. Bo jezeli swego imienia i dobra nie szanujesz, to…. co jest oczywistoscia .NIGDY NIE MOZEMY WSTYDZIC SIE KRAJU SWEGO POCHODZENIA POD ZADNYM POZOREM !

    Reply this comment
  3. Normals
    Normals 31 maja, 2015, 16:07

    Po wyniku ostatnich wyborow mam dosc faktu ,ze oglupiana przez kosciol i PIS podatna na manipulacje slabo wysztalcona czesc Polskiego spoleczenstwa zadecydowala , ze prezydentem zostanie populista wywodzacy sie z partii ,ktorej metody sprawowania wladzy przypominaly czasy stalinizmu.Mam dosc ,ile jeszcze glupcy beda wybierali kto ma rzadzic calym panstwem?Jak bardzo zmienilby sie wynik wyborow gdyby glosy wyborcow zalezaly od wyksztalcenia?Bo niby dlaczego glos wybitnego profesora uniwesyteckiego ma byc traktowany na rowni z glosem pana Ferdka spod budki z piwem?

    Reply this comment
    • ADALBERT
      ADALBERT 31 maja, 2015, 18:22

      Przepraszam,zdenerwowalem sie i nie podalem pelnej motywacji swego stanowiska w stosunku do wypowiedzi niejakiego NORMALSA; i wszystkich innych normalsow takze. Jestem prostym chlopem znad pluga,ktory czuje zapach polskiej ziemi i w pelni odbieram jej oczekiwania i naturalne potrzeby. Moje pelne wyksztalcenie podstawowe nie pozwala mi na to, by w debacie publicznej mogl rownac sie ze mna jakis pan Ferdek spod budki z piwem, a takze kazdy inny normalny (NORMALS) wyksztalciuch. Powtorze wiec autentyczne slowa Normalsa ,ktore opublikowal powyzej w dniu 31 maja 2015,1607 : „Mam dosc,ile jeszcze glupcy beda wybierali kto ma rzadzic calym krajem?” Konkludujac, nie tacy,jak wyzej normalsi.

      Reply this comment
    • gale the simple
      gale the simple 1 czerwca, 2015, 18:09

      Heh, no tak, lepszy jest czlowiek kompletnie nie zainteresowany niczym, poza okazjonalnym udawaniem PR ( pisze udawaniem, bo jego wpadki byly dosc dokladnie opisywane ), gromadzeniem , i podpisywaniem tego co mu podsuna pod nos.
      Nie kocham Dudy, ale przynajmniej widac ze nie tylko ma mozg, ale i wie jak go uzywac. Ciezko jest go nazwac Fredkiem ( nie wiem skad ten meme sie wzial swoja droga ).

      Reply this comment
      • Normals
        Normals 1 czerwca, 2015, 18:40

        Nie Fredkiem a Ferdkiem ,to mialo byc nawiazanie do Ferdynanda Kiepskego.I wcale nie porownalem Dudy do niego .Trzeba mu przyznac ze skoro ma doktorat z prawa ,to napewno nie czlowiek pokoroju Ferdka Kiepskiego ,nie zapedzajmy sie.Chodzi mi o samych wyborcow a nie wybieranych.Prosze czytac z wiekszym zrozumieniem i uwaga.Ja przewidzialem wynik wyborow i fakt ,ze Kukiz niezle namiesza w Polskiej polityce.Wcale mi sie ten wynik nie podobal ale mysle ,ze dobrze potrafie odczytac nastroje spoleczne w Polsce .Codziennie spedzam duzo czasu sprawdzajac wiadomosci polityczne ,gospodarcze ,ekonomiczne i finansowe w Polsce i na swiecie.Chcialbym zeby kazdy Polak ,spedzal choc czesc tego czasu ktory ja spedzam na czytaniu informacji ,sluchaniu i ogladaniu programow ,gwarantuje ze wtedy wynik w wyborach bylby skrajnie inny.Zdazylem sie jednak przekonac ,ze Polacy glosuja na ladnych ,usmiechnietych eleganckich kandydtaow a nie na tych ,ktorzy chca dla Polski jak najlepiej.Tak bylo z Kwasniewskim ,tak teraz stalo sie i z Duda.

        Reply this comment
        • gale the simple
          gale the simple 1 czerwca, 2015, 19:26

          Troche mnie zaciekawiles. Kto, gdyby wszyscy byli tak inteligetni, oczytani, i osluchani, wygralby wybory w Polsce? Zero smiechu. Jestem autentycznie ciekawy.

          Reply this comment
          • Normals
            Normals 3 czerwca, 2015, 19:04

            Z dwojga zlego Komorowski byl jednak zlem mniejszym.Nie byl prezydentem brawurowym i dynamicznym ,ale takim ktory gwarantowal stabilnosc ,uznanym i szanowanym na swiecie.Duda naprawde jaki jest nie wie nikt.To poltyczny kameleon ,ktorej w jednej chwili wspolpracuje blisko z Ziobrem w rzadzie PIS-u ,opracowuje ustawe ,ktora bedze karac wiezieniem kobiety za in vitro po czym podczas wyborow dostaje politycznej amnezji i nagle zwrot w druga strone.Rozdaje pieniadze wszystkim dookola ,ktorych nie ma a pomysly na ich pozyskanie to jest kpina z ktorej smieja sie eksperci finansowi .Druga sprawa czy Duda bedzie rzadzil samodzielnie czy z tylniego fotela.Dziwne ,ze premier PISu Marcinkiewicz ,pochodzacy z PISu polityk nie pozostawil suchej nitki na swojej partii i opowiedzial jak wyglada „rzadzenie” Polska pod dyktando prezesa Kaczynskego i Macierewicza .PIS wyznaje zasade podobnie jak Putin ,ze klamstwo powtorzone 1000 razy staje sie prawda , i klamia ,pomawiaja ,robia cyrk ze Smolenska ,manipuluja bo jak to powiedzial poltyk PIS-u posel Kurski -polski glupi narod to kupi.A najwiekszym piewca i tuba propagandowa PIS u jest w Chicago Lucja Sliwa.Takich bredni jakie ona wciska ludziom to od dawna nie slyszalem.Wychwala np Victora Orbana, ktorego caly swiat nazwal „Little Putin” ,komuniste ktory sciska sie z tym bandyta Putinem i robi z nim interesy.Czlowiek ,ktory jako pierwszy na swiecie postanowil opodatkowac swoim rodakom internet ,po czym na Wegrzech wybuchly burzliwe protesty.To jest PIS-owski modelowy przywodca kraju.I co ty na to?Najblizsze wybory parlamentarne w Polsce beda chyba najwazniejsze od 25 lat.PO jest bardzo oslabiona i bedzie musialo bardzo walczyc o glosy z nowo powstalymi partiami Ryszarda Petru i ruchem Kukiza.Miesiac przed wyborami powiedzialem do mojej kobiety ze zobaczy jak bardzo Kukiz namiesza w Polskiej Polityce i mialem racje.Zwyciestwo Dudy tez przewidzialem .Jezeli PO postawi na ludzi pokroju Rafala Trzaskowskiego to ma szanse powrocic do stolu ,inaczej PIS wygra wybory i bedzie probowal zalozyc koalicje z Kukizem .

          • gale the simple
            gale the simple 6 czerwca, 2015, 13:22

            @ Normals

            Nabijasz sie ze mnie czy jak? To ze Komorowski gwarantowal stabilnosc nie jest dla mnie zadnym argumentem. Smierc jest stabilna.
            Co do szanowania, to czemu mieliby inni rzadzacy nie oddawac peanow na czesc tych, ktorzy zrobia wszystko co sie im kaze?
            Wiesz dlaczego Orban nie jest lubiany w EU? Bo robi rzeczy dobre dla jego kraju, a nie koniecznie EU jako calosci. I wiesz co jest najlepsze? To samo robia Niemcy i Francja.
            Wypadaloby sie czegos od nich nauczyc, a nie sie cieszyc, ze na zachodzie nas beda uznawac…

    • Aga
      Aga 2 czerwca, 2015, 12:59

      Proszę nikomu nie ubliżać … Żyje pan 100 lat wstecz gdzie faktycznie większość miała za sobą wyłącznie 6 klas ale i to nie przesadza wiedzy i doświadczenia owego człowieka można nie mieć wykształcenia i być w pełni świadomym oczytanym człowiekiem. Ludzie bez wykształcenia tez chcą żyć maja takie same potrzeby jak każdy – skoro po 8?(chyba8 ) latach rządów PO nie ma poprawy a jest coraz ciężej wiec zdecydowali ze czas na zmiany – nie maja juz nic do stracenia. Osobiście nie głosuje nie mam kontaktu z krajem nie byłam tam „wieki” ,wiec nie wiem jaka tam jest sytuacja ekonomiczna polityczna społeczna itd…. Niech decydują ci co maja styczność z Polska

      Reply this comment
      • Normals
        Normals 3 czerwca, 2015, 19:17

        Po 8 latach nie ma poprawy ale jakiej i gdzie ,bo chyba mowimy o dwoch Polskach .Ja o tej realnej prawdziwej a ty o Polsce przedstawianej przez PIS-czyli ruina panstwa ,wysrzedawana za bezcen ,rozkradana ,rzadzona przez zydojankesow czy usrael(takich okreslen sie teraz uzywa w Polsce).Piszesz ,ze nie bylas w Polsce wieki ,to moze pojedz ,zobacz ,porozmawiaj i wtedy napisz czy faktycznie Polska jest ruina ,tak jak to przedstawia PIS.I jeszcze jedno ,nikomu nie ublizam chyba stwierdzeniem ,ze tylko czlowiek madry i swiadomy moze podejmowac madre i swiadome decyzje?Po co wiec ta zbedna pruderia?

        Reply this comment
        • gale the simple
          gale the simple 6 czerwca, 2015, 13:27

          Uwazasz, ze nie jest? Moja rodzina strasznie biedna nie jest, ale udawanie, ze jest wspaniale to jest dla mnie jakies novum. Myslisz, ze rozkradana nie jest? Afera afera pogania, a i tak wszystko jest zamiatane pod dywan. Ja w Polsce bylem miesiac temu, i moze ta ruina lepiej wyglada teraz z zewnatrz, ale w srodku na lepsze nie zmienilo sie nic.
          Ja wiem, ze warszawce zyje sie dobrze, ale to jedno miastio.. no i stolica.

          Reply this comment
          • Aga
            Aga 7 czerwca, 2015, 11:28

            Myslisz ze To Pis zrobil ruine z PL?- sadze ,ze PO robi ruine – jakakolwiek afera jest zamiatana po dywan. Osobiscie wole PiS przynajmniej wychodziły na jaw te wszystkie przekręty…moze ich polityka nie jest tym czego bym oczekiwała ale liczę na to ze cos sie poprawi w kwestii złodziejstwa, łapówkarstwa – bo to juz jest szczyt( szkoda słów )- jestem katoliczka ale jestem za przywróceniem kary śmierci – to co sie teraz dzieje w Pl przechodzi ludzkie pojęcie , ludzie robią co chcą a obecne prawo, kary są nijakie ,wiec oko za oko ząb za ząb – myśle ze dopiero wtedy ludzie opanowali sie w tym co robią . A co zrobił kochany przewodniczący PO „sprzedał Polaków – polonie angielska) wzamian za posadę w UE

        • Aga
          Aga 7 czerwca, 2015, 11:34

          Myslisz ze To Pis zrobil ruine z PL?- sadze ,ze PO robi ruine – jakakolwiek afera jest zamiatana po dywan. Osobiscie wole PiS przynajmniej wychodziły na jaw te wszystkie przekręty…moze ich polityka nie jest tym czego bym oczekiwała ale liczę na to ze cos sie poprawi w kwestii złodziejstwa, łapówkarstwa – bo to juz jest szczyt( szkoda słów )- jestem katoliczka ale jestem za przywróceniem kary śmierci – to co sie teraz dzieje w Pl przechodzi ludzkie pojęcie , ludzie robią co chcą a obecne prawo, kary są nijakie ,wiec oko za oko ząb za ząb – myśle ze dopiero wtedy ludzie opanowali sie w tym co robią . A co zrobił kochany przewodniczący PO „sprzedał Polaków – polonie angielska) wzamian za posadę w UE

          Reply this comment
          • Normals
            Normals 25 stycznia, 2016, 23:55

            I jak po pol roku ,zadowolona jestes z tego co robi w Polsce PIS? Poczytaj sobie teraz moje komentarze i pomysl kto mial racje i odpowiedz mi dlaczego zlotowka jest na dnie ,dlaczego gielda jest na dnie ,dlaczego po raz pierwszy w histori UE wszczela procedury kontrolne wobec Polski?Chodzmy dalej – dlaczego po raz pierwszy w histori Polsce obnizono rating ,dlaczego tak zle pisza o Polsce na calym swiecie ,dlaczego w Polsce protestuja ludzie na ulicach ,protestuje Fundacja Helsinska ,Sad Najwyzszy ,wykladowcy na UJ ,dlaczego pojawily sie pogloski o Obamie ,ktory ma zbojkotowac szczyt NATO w Warszawie w tym roku?Gdzie jest Duda pomoc ,dlaczego banki w Polsce podnosza oplaty swoim klientom po wprowadzenia podatku bakowego ?To wszystko osiagnal rzad PIS przy poparciu Kukiza w 3 miesiace .Dumna jestes teraz?

        • Aga
          Aga 7 czerwca, 2015, 11:36

          Odnośnie wyborów – w następnych chyba wezmę udział i zagłosuje na Kukiza

          Reply this comment
  4. ADALBERT
    ADALBERT 31 maja, 2015, 17:37

    Po przeczytaniu powyzszego komentarza niejakiego NORMALSA doszedlem do wniosku,ze dosc juz oglupiania przez jakiegokolwiek „normalsa” i dlatego wnioskuje do redakcji Dziennika Zwiazkowego w rubrykach (required fields) dodac dodatkowy wymog : poziom wyksztalcenia ! Bo niby to dlaczego glos pana Ferdka,czy innego NORMALSA spod budki z piwem ma byc traktowany z moim, a jakze, bardzo odpowiedzialnym glosem rownoprawnie ?! Przypominam jednak wszystkim NORMALSOM , ze madrosc nie zawsze jest tozsama z poziomem wyksztalcenia. Wiec,poki co , powiedz NORMALSIE,wlasnie ty komentujacy, na czym polega twa wyzszosc na tym panem Ferdkiem spod budki z piwem. Ciekaw jestem bardzo tresci Twej odpowiedzi, no i oczywiscie poziomu Twego wyksztalcenia…normalnie,jak zwykly w tym przypadku czytelnik zainteresowany argumentacja wyzszosci umiejetnosci pisania od umiejetnosci lykania.

    Reply this comment
    • Normals
      Normals 1 czerwca, 2015, 16:36

      Normals byl piaty na ogolnoposkiej olimpiadzie matematycznej bedac jeszcze uczniem w Polsce ,pozatym walczyla z profesorem od matematyki pani prfofesor od fizyki ,ktora chciala mnie rowniez wystawic na olimpiadzie fizycznej ,ale nie moglem startowac w obydwu .Wyksztalcenie mam srednie techniczne a zycie tak sie ulozylo ,ze juz tydzen po maturze ktora zdalem pisemnie na 4 a ustnie na 5 znalazlem sie na placu budowy w Chicago.Taka proza zycia.Natomiast jestem juz w takim wieku ,ze moje doswiadczenie zyciowe ,znajomosc ludzi i wrazliwosc daje prawo do osadu.I jak najbardzej w 100% stoje za moim zdaniem.Ludzie malo swiadomi polityczne ,spolecznie z dosyc waskim swiatopogladem najczesciej nie potrafia prawidlowo ocenic merytorycznych przeslanek jednego kandydata czy drugiego i sa w latwy sposob manipulowani przez media lub populistyczne obietnice .I nie ma sie tu co obrazac ,bo tak juz jest w zyciu ,ze kiedy nie jestesmy ekspertami w jakiejs dziedzinie to polegamy na opinii ludzi madrzejszych ,kompetetnych ,lepiej wyksztalconych.Nie slyszalem zeby ,ktos sie oburzal na lekarza za to ,ze po dlugoletniej edukacji jest w stanie nas wyleczyc ,czy na adwokata ktory po ukonczeniu studiow prawniczych reprezentuje kogos w sadzie.Oczywisce zdarzaja sie slabi lekarze ,ale mimo wszystko ufalbym bardzej slabemu lekarzowi niz sympatycznemu ale mimo wszystko dyletantowi jezeli chodziloby o zdrowie moje i mojej rodziny.Analogia ze sluzba zdrowia moze byc bardzo widoczna ,bo czyz wybierajac prezydenta nie wybieramy lekarza na wszelkie Polskie bolaczki?Wiec ponwnie zadam pytanie -Czy madrzej wybierze osoba dobrze wysztalcona ,z szerokim swiatopogladem i wiedza czy pan Ferdek zaczynajcy dzien od wizyty w budce z napojami wyskokowymi?Kto wybierze madrzej ,odpwiedzialniej?Jezeli wszscy jedziemy jednym autobusem ,ktory nazywa sie Polska ,to lepiej zeby kierwce wybierali ludzie pokroju pana Ferdka,ktorych ne interesuje nic poza proza zycia ,czy tez ludzie wyksztalceni z odpwiednia wiedza ?

      Reply this comment
      • gale the simple
        gale the simple 1 czerwca, 2015, 18:02

        Nikt sie nie obraza. Sam Kukiz pokazal, ze niemala czesc Polski ma zwyczajnie dosc tego wszechobecnego debilizmu. Coraz wieksza ilosc Polakow chce kogos, kto przynajmniej o Polske dba. To nie byl Komorowski.

        Juz Kwasniewski lepiej dbal o Polske, a przeciez jego przeszlosc nie jest zadna tajemnica.

        Reply this comment
  5. Normals
    Normals 1 czerwca, 2015, 23:22

    Kazdy obywatel Polski ma swoj glos w ksztaltowaniu swojego Panstwa.Lecz glos ten powinien byc inaczej traktowany kiedy przychodzi od ludzi swiatlych i wyksztalconych , a inaczej kiedy przychodzi od ludzi ktorych mala interesuja sprawy ich kraju.Mysle ,ze powinna byc wprowadzona nowa ordynacja wyborcza ,ktora bedzie uwzgledniac poziom intelektualny wyborcow.
    Wiadomo ,ze kazdemu z wyborcow przysluguje 1 glos w wyborach.A co gdyby wprowadzic zasade ,ze osoby z wyksztalceniem srednim powinny miec 1 1/2 glosu ,a z wyzszym 2 glosy.Powinno sie tez wprowadzic proste egzaminy dla osob ,ktore beda chcialy podniesc swoja kategorie glosu powiedzmy z 1 na 1 1/2 lub wyzej.Natomiast osoby z wyksksztalceniem wyzszym lub srednim skazane za przestepstwa powinny startowac z poziomu 1 glosu ,ktory bylby mozliwy rowniez do podniesienia po egzaminie .Ludzi ,ktorzy chca uczestniczyc czynnie w polityce powinno tak sie wlasnie zachecac.W ten sposob o losie kraju beda decydowac ludzie wyksztalceni ,lub bardzo zaangazowani i zweryfikowani podczas egzaminow.

    Dosc mam zycia w panstwie ,ktorego rzad jest wybierany na rowni przez przez glupcow ,frustratow i religijnych fanatykow czy tez odurzonych osob spod budki z piwem ,z glosami ludzi swiatlych , madrych i inteligentnych.Nie rozumiem dlaczego pan Ferdek saczacy napoje wyskokowe od rana pod sklepem , ma takie samo prawo glosu jak np. rektor uniwersytetu .

    A tym oburzonym ,ze dyskryminuje ich jako slabiej wyksztalconych mam odpowiedz.Zdaj egzamin udowodnij ,ze naprawde zalezy Ci na losie twojego kraju i dostaniesz ekstra punkty.Tym ,ktorzy nie beda chcieli tych egzaminow zdawac zadam proste pytanie.Czy jesli masz problemy powiedzmy prawne to polegasz na ludziach slabo wyksztalconych , czy raczej idziesz do adwokata po studiach prawniczych ?Jak myslisz kto madrzej i lepiej Ci doradzi ?Kolega,sasiadka,pani z warzywniaka czy wyksztalcony prawnik ?To samo jesli chodzi o Polske .Kto ma miec wieksze znaczenie jesli chodzi o podejmowanie waznych dla kraju decyzji ?Radze sie zastanowic nad tym , zanim bedziecie mnie osadzac ,bo w innym przypadku moze sie okazac ze ,pan Ferdek spod budki z piwem zacznie rzadzic Polska bo tak wybrali jego odurzeni lub nawiedzeni koledzy .

    Reply this comment
    • Normals
      Normals 1 czerwca, 2015, 23:34

      No to teraz po mnie pojada pewnie wszyscy ……………

      Reply this comment
    • roman
      roman 2 czerwca, 2015, 07:35

      Wg mnie warunkiem dopuszczenia do glosowania powinien byc jakis rodzaj testu. Nie powinno to natomiast zalezec od wyksztalcenia. Tak w USA jak i w Polsce jest wielu idiotow z wyzszym wyksztalceniem. Jezeli ktos nie ma pojecia co sie dzieje w kraju to znaczy ze jest mu obojetny los tego panstwa i nie powinien glosowac. Taki czlowiek jest podatny na najbardziej prymytywne idiotyzmy propagandowe politykow i nie jest zdolny do racjonalnego wyboru.

      Reply this comment
      • Normals
        Normals 2 czerwca, 2015, 12:44

        Mimo wszystko mysle ze odsetek idiotow wsrod ludzi slabo wyksztalconych jest znacznie wyzszy niz u ludzi wyksztalconych.Lecz nie jest to regula , dlatego osobom slabiej wysztalconym ale aktywnym politycznie powinna byc pozostawiona furtka na podniesienie rangi swojego glosu.Niestety to utopia i nie sadze zeby kiedykolwiek cos takiego przeszlo.

        Reply this comment
  6. ADALBERT
    ADALBERT 2 czerwca, 2015, 12:33

    Ciesze sie,choc nie wiem , czy to ja wywolalem taka dyskusje,wazne ze sie zaczela! Wiec dalej… czy wybrany Prezydent – elekt nie ma prawa prosic(zadac) aby w sprawach ustrojowych wlasnie jego glos byl najwazniejszy,bo przeciez jego przyrzeczenia wobec NARODU spowodowaly taki wlasnie,a nie inny wynik.Prezydent RP jest tak dlugo naszym,WSZYSTKICH POLAKOW,jak dlugo nie sprzeniewierza sie przysiedze slubowania.To moje zdanie,chlopa znad pluga,ktory czuje zapach zapach polskiej ziemi i jej autentyczne potrzeby.Ppozostaje w bledzie ?

    Reply this comment
  7. PGR Jackowo
    PGR Jackowo 3 czerwca, 2015, 00:02

    Panie Grzegorzu, świetny artykuł i świetna, inteligentna odpowiedź.
    Panie Prezesie KPA, kto Pana uczył pisać i czytać?
    Miarą patriotyzmu czy polskości droga Polonio, nie jest wiara w zamachy, Dudę czy Komorowskiego, każdy ma prawo czuć się patriotą czy Polakiem, niezależnie od tego na kogo głosuje i nikt tego prawa nie może nam odebrać – po to walczyliśmy z komuną! Rzeczpospolita była potęgą w XVI wieku, kiedy była państwem WIELONARODOWYM I WIELOWYZNANIOWYM. Dziś wydaje się, że jak nie masz prawicowych poglądów to jesteś zdrajcą, komunistą, a na pewno twoi przodkowie, Żydem, masonem, lewakiem, gejem, itd., itp. Ludzie, co się stało z naszym narodem? Nasi beznadziejni politycy napuszczają nas na siebie, a my tańczymy jak nam zagrają. Więcej tolerancji, więcej szacunku dla siebie nawzajem, gdzie w tym jest nauczanie JP2 drodzy katolicy?

    Reply this comment
    • Normals
      Normals 3 czerwca, 2015, 01:24

      Nic dodac ,nic ujac.Dosc mam mowienia mi ,ze tylko „nasza prawda” jest jedyna i sluszna .Mimo to prawica mowi mi , czy moge strarac sie o dziecko jesli mam klopoty metoda In Vitro i w razie czego wsadzi do wiezienia moja kobiete.To o takim przyjaznym panstwie Duda mowil ?A moze zgwalcona przez zwyrodnialca dziewczyna bedzie zmuszona do urodzenia owocu jej traumy zyciowej ,bo tak uwaza teraz prawiaca.Wchodza do naszych sypialni ,lozek ,umyslow i ujadaja na kazdego , kto mysli inaczej .

      Reply this comment
  8. ADALBERT
    ADALBERT 3 czerwca, 2015, 10:00

    …chlopa pozycje tu omijaja,a jakze ! Ale dla mnie interesujacym jest,dlaczego NIKT, doslownie NIKT z tych co deklaruja ,ze sa wyzej od przyslowiowego pana FERDKA , nie podniosl kwestii KTO KIM W POLSCE JEST oraz dlaczego CI ZEWNETRZNI MAJA CZELNOSC ZADAC (organizacje zydowskie) albo MAJA CZELNOSC ODMAWIAC wyplaty naleznych nam , czyli wszystkim POLAKOM, kwot reparacji wojennych za nie podlegajace jakiejkolwiek watpliwosci barbarzynskie zniszczenia materialne i zywej tkanki narodowej dokonane przez wszystkie formacje zbrojne armii niemieckiej w okresie II Wojny Swiatowej . Jedni zadaja , drudzy wyrazaja wspolczucie , a jakas nieznana mi sila , jak to sie dzisiaj ladnie mowi „zwija nam POLSKE,czyli kraj urodzenia albo naszych swiatlych duchem i miloscia Ojczyzny przodkow. Wiec, niezaleznie od tego rodzaju dywagacji na temat kto lepiej bedzie bronil interesow narodowych – wyksztalciuch w rodzaju NORMALSA,czy tez prosty chlop znad pluga,w rodzaju ADALBERTA , my wszyscy , Ci tam i Ci tu, musimy jasno postawic sprawe KTO JEST KIM W NASZEJ OJCZYZNIE . OBYWATEL POLSKI , bez wzgledu na poziom wyksztalcenia , czy tez roznej konduity lobbysta reprezentujacy glosy ataku albo odmowy czynnikow zewnetrznych.Oczywistym przeciez jest,ze wszyscy wiemy kto od nas bezprawnie zada i kto nas glaska powaznymi slowy kajania bez siegania do swego narodowego portfelu .Dla NORMALSA , mniemam, jest naturalnym podjecie dysputy w jak najszerszym zakresie na temat tego , co trzeba zrobic wewnatrz Kraju , aby POLAK czul sie jak u siebie oraz czego trzeba dokonac, aby zobowiazani do slusznej na nasza ,POLSKA, rzecz naleznosci zechcieli w koncu ja ,nawet ze wspolczujacymi slowy, w pelnej wysokosci wyplacic. Zapraszam do tak wszechstronnej ale nie tylko dyskusji,takze do koniecznych dzialan, aby rzecz sie stala,czyli bezprawny natarczywiec odszedl w swoja strone nie wadzac juz nikomu a zobowiazany zechcial uczynic to co konieczne bez dalszej zwloki . Moze mam racje, NORMALSIE, ja prosty chlop znad pluga pochylony nad polska ziemia,ktorej zapach i potrzeby codziennie czuje, a ktora to bezprawnie i wrecz za darmo chca nam „niektorzy ” odebrac…wiec prosze czynic co konieczne juz teraz . POLSKI CHLOP imieniem ADALBERT

    Reply this comment
    • Normals
      Normals 3 czerwca, 2015, 15:34

      No i wyszlo szydlo z worka.Ksenofobia ,antysemityzm , postawa dajcie chlopu bo mu sie nalezy.Gratuluje.A juz mialem zmienic zdanie ale widze , ze Adalbert wyznaje zasady nawiazaujace do filmu „Sami swoi” gdzie prosta kobiecina podajac granaty mowi -„Sad sadem a sprawiedliwosc musi byc po naszej stronie”.Taka to wlasnie wysoka moralnosc i zasady kieruja swiatlym czlowiekiem za jakiego sie pan uwazasz? No coz -chlop potega jest i basta czyz nie?I jeszcze chlop zywemu nie odpusci.I wez tu z takim pogadaj.
      Tak jak juz wczesniej pisalem prosty chlopie Adalbercie ,wiedza i wyksztalcenie lub jego brak ksztaltuja nasz swiatopoglad co udowodnie na twoim przykladzie.Gdybys nie byl tak leniwy i zadal sobie trud zeby poznac sytuacje zydow w Polsce przed i po II Wojnie Swiatowej ,to poznalbys fakty dzieki ktorym wiedzialbys dlaczego zydzi maja wobec Polski roszczenia.Oczywiscie duzo latwiej byc ignorantem i krytykowac i sie oburzac nie znajac podstawowych faktow ,ktore „wyksztalciuchy ” ,czy jakies Normalsy znaja.Pozwol prosty chlopie udzielic sobie mala korepetycje z historii,bo widze ze z wiedza u Ciebie na bakier.Czy wiesz ze przed II Wojna Swiatowa w Polsce mieszkalo okolo 3.2 mln zydow?Byla to dosc majetna czesc Polskiego spoleczenstwa.Posiadali np Bank handlowy .Wsrod zydow duzo bylo adwokatow,lekarzy ,artystow ,inteligencji .Posiadali duze majatki ,nieruchomosci ,dziela sztuki itp.Wojne przezylo okolo 200 tys zydow.Co po wojnie zrobilo panstwo Polskie z ocalalymi majatkami i nieruchomosciami?Szczodrze rozdalo spoleczenstwu cos co nigdy do panstwa Polskiego nie nalezalo.Jakim trzeba byc glupcem zeby liczyc na to ,ze oni tych majatkow dobrowolnie sie zrzeka i niby dlaczego mieli by to robic?Najwyrazniej fakty te przerastaja przyziemne spojrzenie na swiat prostego chlopa Adalberta.Tak wiec gdybys oderwal sie od pluga i liznal troche wiedzy nie wypisywalbys wtedy takich antysemickich brednii.No coz ,tak jak jak wczesniej udowadnialem -jaka wiedza i wyksztalcenie taki potem swiatopoglad.Zajmij sie wiec Adalbercie lepiej moze uprawa rolna ,skoro tak Cie irytuja wyksztalciuchy i Normalsy

      Reply this comment
  9. Pan Cogito
    Pan Cogito 3 czerwca, 2015, 10:17

    Adalbert, Wojciechu, ty dalej swoje. Boisz się, że Ci Żyd odbierze kamienice w Polsce? Spokojnie, nic się takiego nie stanie, wiem, że straszą i nie spisz po nocach, nam zabrali Kresy, my przegoniliśmy Niemców i Żydów i jest cacy. Wiem, że pochylony nad tym pługiem myślisz tylko jak to cały świat się zmówił na tą biedną Polskę i chcą nas rozebrać, okraść, sprzedać, zniewolić itd., itd. Trop spiski, wykrywaj kto Żyd, mason, farbowany komunista, ruski agent czy inny Niemiec, typ taki jak Ty tak ma i lekarstwa na to już chyba nie wymyślą. Współczuje!

    Reply this comment
  10. ADALBERT
    ADALBERT 4 czerwca, 2015, 16:04

    Na tych lamach,na lamach polskiej gazety funkcjonujacej na rynku prasowym od 106 lat, powinna obowiazywac NARRACJA a nie INSYNUACJA ! PRAWDA I FAKTY WYLACZNIE! Moj dziadek FILIP , czesc Jego pamieci, splonal w krematorium niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie podobnego losu doswiadczylo wiele milionow istnien ludzkich pochadzacych w wielu krajow swiata .Faktem jest,ze zolnierze armii niemieckiej w barbarzynski sposob okupowali nasz kraj, POLSKE, i tylko tu czekala natychmiastowa kara smierci za pomoc udzielana osobom narodowosci zydowskiej sprawce udzielonej pomocy w dowolnej formie,ale takze kara smierci karano czlonkow jego rodziny. Inne kraje okupowane przez Niemcy takiej bestialskiej formy odwetu prawnego za udzielana przede wszystkim pomoc osobom narodowosci zydowskiej nie doswiadczaly .Na terenie Polski przed wybuchem II wojny swiatowej zylo (podaje na odpowiedzialnosc NORMALSA) 3.2 mln obywateli polskich pochodzenia zydowskiego. Normalnym jest,ze dzieki przyzwoleniu Panstwa Polskiego na swobodna dzialalnosc gospodarcza wiekszosc z nich z tytulu swobody dzialania w sferze gospodarczej dorobila sie majatku (okreslmy to tak) dziajac w spolecznosci polskiej . Barbarzynskie dzialania okupanta niemieckiego niszczace trwaly majatek narodowy Polski i jego zywa tkanke ludzka spowodowal ogromne zniszczenia rowniez w pozycji materialnej indywidualnych osob dowolnej narodowosci zyjacych zgodnie z obowiazujacym owczesnie polskim prawem dowolnego rodzaju (karnym,cywilnym itd. ).Nikt nie mowi NIE w stosunku do tych ,ktorzy jako spadkobiorcy wystepuja ze slusznym roszczeniem majatkowym i oczywistym jest dla kazdego uczciwego czlowieka stwierdzenie, ze te prawne i udokumentowane roszczenia majatkowe sa w pelni realizowane. Natomiast zadania 65 mld w twardej walucie (chyba nie pomylilem kwoty zadania) wynikaja z bezprawnej uzurpacji roznych organizacji reprezentujacych srodowisko i spoleczenstwo zydowskie bez oparcia jakiegokolwiek w materii prawnej obowiazujacej w Polsce,ale rowniez nie znajdujacych potwierdzenia w obowiazujacych przepisach prawa miedzynarodowego . Dlatego ujmujac skrotowo : TAK dla rzeczywistych potomkow i spadkobiercow uprawnionych do skladania roszczen, ale BEZWZGLEDNE NIE dla zadan roznych organizacji tak dlugo,jak dlugo nie okaza konkretnego uprawnienia do dzialania w tej materii na rzecz prawnie uprawnionego do podejmowania koniecznych dzialan w zakresie roszczen spadkowych. Czy dbalosc o scisle przestrzeganie materii prawnej w kazdej kwestii,nie tylko spadkowej, jest jakakolwiek forma antysemityzmu ? Do Ciebie,Normalsie, pytanie:czy z mojego tekstu wynika dowolna forma irytacji,czy tez oczekuje z kazdej strony odpowiedzialnego i rzeczowego stanowiska? Twoja zaprezentowana publicznie forma i poziom edukacji na to w pelni pozwala . A co do Pana COGITO : lekarstwem zawsze jest rozsadek i odpowiedzialnosc postawy, co niniejszym na zawsze polecam.Czy rzeczywiscie prosty chlop znad pluga patrzy falszywie i nieodpowiedzialnie na to, co w Polsce i wobec Polakow usiluje sie zrobic ?!