REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumWirus Zachodniego Nilu w natarciu – już w Illinois

Wirus Zachodniego Nilu w natarciu – już w Illinois

-

Medycyna w pigułce

REKLAMA


Wirus Zachodniego Nilu to choroba wirusowa, wywołuje ją wirus Zachodniego NILU (WNV). Pierwotnymi nosicielami WNV są ptaki.

 

Wirus Zachodniego Nilu po raz pierwszy wykryto w 1937 roku w północno-zachodniej Ugandzie. W latach 50. wywołał epidemię zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego wśród mieszkańców Izraela, Egiptu, Konga, RPA, Pakistanu oraz Indonezji. Od połowy lat 90. zauważono zwiększenie częstości i ciężkości zachorowań. Od roku 1999 wirus ten rozprzestrzenia się również w Ameryce Północnej, gdzie najpierw masowo padały ptaki i zwierzęta, głównie konie, a dopiero potem wirus ten przeniósł się na ludzi. Od tej pory krąży we wszystkich stanach USA i w Kanadzie. Wniknął do krwiobiegu ponad 300 tysiącom Amerykanów, ponad 4500 osób zachorowało, a ponad 180 chorych zmarło.

 

Na ludzi wirus ten przenoszony jest głównie przez komary, zarazki roznoszone są również przez meszki, muchówki i kleszcze. Do zakażenia dochodzi najczęściej latem. Właśnie upalne i wilgotne lato sprzyja rozmnażaniu się wirusa WNV. Rozmnażają się one w temperaturze co najmniej 22°C, utrzymującej się przynajmniej przez 12 dni. Kiedy już dojdzie do rozwinięcia się choroby, objawy pojawiają się dopiero od 2 – 15 dni od zakażenia. W wielu przypadkach (80 %) infekcja przebiega bezobjawowo. Natomiast w lekkiej postaci choroba może dawać objawy zbliżone do grypy: występuje gorączka, ból gardła, ból mięśni, czasem nawet drobna wysypka, powiększenie węzłów chłonnych.

 

W ciężkich przypadkach objawy są bardziej nasilone, a choroba ma gwałtowny przebieg. Dochodzą objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu, zbliżone do choroby Parkinsona. Pojawiają się wówczas nudności, wymioty, trudności z połykaniem, osłabienie mięśni, zaburzenia koordynacji i świadomości. Śmiertelność osób hospitalizowanych waha się między 2 a 35%. Często również występują powikłania po przebytej chorobie. Objawami powikłań są: dolegliwości mięśniowe, bóle głowy, uczucie zmęczenia, depresja, zaburzenie pamięci i funkcjonowania.

 

Chorobę można wykryć przeprowadzając badanie kliniczne, ale potwierdza się je poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. W badaniach laboratoryjnych w czasie przebiegu choroby stwierdza się umiarkowaną leukocytozę z limfocytopenią i niedokrwistość.

 

Leczenie

Nie ma specyficznego sposobu leczenia zakażenia i nie ma też szczepionki zapobiegającej zakażeniu. Większość osób zdrowieje w przeciągu dwóch tygodni. Intensywne leczenie wspomagające jest wymagane tylko w poważniejszych przypadkach. W chorobie stosuje się leczenie objawowe.

 

Jakie środki zapobiegawcze mogą być stosowane, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się West Nile?

• Ubierać na zewnątrz długie spodnie i koszule z długimi rękawami.

 

• Nie przebywać w gęsto zadrzewionych miejscach.

 

• Spryskiwać odkrytą skórę środkami przeciw komarom.

 

• W ozdobnych stawach hodować ryby, które zjadają larwy komarów.

 

• Pozostawać w pomieszczeniach zamkniętych o świcie, zmierzchu i wczesnym wieczorem, kiedy komary są najbardziej aktywne.

 

• Opróżniać nieużywane plastikowe baseny kąpielowe, usuwać stojacą wodę z nakryć basenowych.

 

• Stosować repelenty, moskitiery.

 

Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat wirusa Zachodniego Nilu, otrzymać stosowne materiały dotyczące tej choroby, należy kontaktować się z Illinois Department of Public Health – West Nile Virus. Informacja – (866) 369-9710, telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 rano do 5 po pół.

 

***

 

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. (773) 481-2504.

 

REKLAMA

2091176170 views

REKLAMA

2091176476 views

REKLAMA

2092972936 views

REKLAMA

2091176763 views

REKLAMA

2091176914 views

REKLAMA

2091177060 views