0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumWalka z bólem – blokady

Walka z bólem – blokady

-

„Medycyna w pigułce”

REKLAMA

Ból jest nieprzyjemnym uczuciem, które daje znać naszemu organizmowi, że coś nieprawidłowego dzieje się z naszym ciałem. Przekazywanie informacji odbywa się poprzez różnego rodzaju wyspecjalizowane zespoły komórek zwane receptorami zlokalizowanymi na powierzchni i wewnątrz naszego ciała. Receptory przekazują różnego rodzaju sygnały do dalszej analizy. Są one tylko sensorami i odebrane sygnały muszą być dalej analizowane przez mózg. W naszym ciele są setki tysięcy receptorów i w zależności od funkcji receptory mogą reagować na uczucie ciepła, zimna, dotyku, ucisku, wibracji lub bólu.

 

Receptory są częścią rozległej sieci przekazywania informacji, które przepływają poprzez nerwy obwodowe do rdzenia kręgowego umiejscowionego w środku kręgosłupa i dalej docelowo do mózgu. Mózg jest odpowiedzialny za analizowanie wszystkich dopływających sygnałów i decyduje o sposobie reagowania na odbierane bodźce. Są dwie zasadnicze grupy sygnałów, które nasz mózg analizuje. Pierwsza grupa to sygnały zewnętrzne, czyli analiza naszego kontaktu ze światem zewnętrznym, i druga grupa to analiza sygnałów wysyłanych z naszego organizmu. Przykładem reakcji na czynniki zewnętrzne jest gwałtowne cofnięcie ręki w zetknięciu z wrzącą wodą, zapobiegające uszkodzeniu naszego ciała. Do drugiej grupy sygnałów zalicza się wszelkie bóle, dające nam znać o nieprawidłowym funkcjonowaniu wnętrza naszego ciała.

 

Uczucie bólu generalnie dzielimy na dwa typy, ból ostry/nagły lub ból przewlekły.

 

Ostry/nagły lub też gwałtowny ból pojawia się podczas różnego rodzaju chorób, stanów zapalnych lub urazów. Przyczyny tego bólu z reguły można zidentyfikować i leczyć. Ból może ustąpić samoistnie lub pod wpływem zastosowanego leczenia. W niektórych przypadkach ból może przetrwać i być przyczyną przewlekłych/chronicznych dolegliwości, na przykład bóle pourazowe.

 

Ból przewlekły/chroniczny jest klasyfikowany jako choroba sama w sobie. Przyjmuje się, że jest to ból, który trwa dłużej niż trzy miesiące i nie poddaje się leczeniu. Tego typu bóle dotyczą nie tylko narządu ruchu, ale również narządów wewnętrznych.

 

W naszym artykule zajmiemy się bólami mięśniowo-szkieletowymi, czyli ogólnie mówiąc narządu ruchu. Tego typu dolegliwości wiążą się z bólami kości, ścięgien, więzadeł, stawów oraz nerwów. Przyczyną bólów są urazy po wypadkach samochodowych, złamaniach, zwichnięciach, urazach mięśni i kości, choroby mięśni, stawów lub reumatyzm. Ponad 30 procent tego typu dolegliwości wiąże się z przeciążeniem w pracy. Wykonywanie powtarzających się czynności w pracy, podnoszenie, schylanie się, dźwiganie ciężarów czy też długie stanie w miejscu powoduje mikrourazy i z czasem prowadzi do przewlekłego uszkodzenia oraz zmian w mięśniach oraz stawach. Do najczęstszych należą bóle kręgosłupa, szyi, pleców, okolic łopatki, ramion, łokci, rąk, nerwu kuszowego oraz stóp.

 

Do najbardziej popularnych metod leczenia bólu zalicza się branie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, smarowanie maściami, stosowanie ciepłych lub zimnych okładów oraz zabiegi fizykoterapeutyczne. Jeżeli pomimo stosowanych środków bóle są nie do zniesienia, przeszkadzają w codziennym życiu, spaniu oraz pracy, należy szukać innego sposobu leczenia. Tym leczeniem są tak zwane ogólnie blokady. Nazwa wywodzi się z tego, że tego typu leczenie prowadzi do szybkiego zablokowania bólu i ustąpienia dolegliwości. Nie wiąże się to z działaniem przeciwbólowym stosowanych leków, ale z ich działaniem leczącym. Blokady są to zastrzyki z substancji ogólnie nazywanej „kortyzonem”. Nie jest to precyzyjne określenie, gdyż istnieje wiele rodzajów tego leku. W zależności od leczonego miejsca używa się różnego typu „kortyzony” a bardziej precyzyjnie substancje sterydowe. Tutaj trzeba zaznaczyć, że istnieje wiele rodzajów sterydów oraz że są to substancje naturalnie wydzielane i produkowane przez nasz organizm.

 

Podanie leku w formie blokady pozwala na osiągnięcie odpowiednio dużego stężenia substancji leczącej w miejscu wymagającym leczenia. Leki podaje się dostawowo, domięśniowo, w okolicy kręgosłupa, łokci, nadgarstków czy też w innych miejscach. Czasami wystarczy jedna blokada, aby pozbyć się dolegliwości ale z reguły potrzebne są dwie lub trzy blokady. Działanie leku polega na miejscowym zahamowaniu wydzielania przez organizm substancji powodujących przewlekły stan zapalny oraz substancji wytwarzających ciągłe uczucie bólu. Blokady są formą leczenia i przez to formą walki z chronicznym lub ostrym bólem. Wykonywane w sposób właściwy są praktycznie niebolesne i pozwalają na przywrócenie normalnego funkcjonowania naszego ciała. Zgłoś się do nas po pomoc, jeżeli cierpisz na chroniczne bóle w lędźwiach, nerwu kulszowego, ramion, łokci, kolan lub bioder. Jeżeli bóle rąk budzą cię w nocy, nie możesz chodzić z powodu bólów stóp, ból powoduje problemy z ubraniem się lub nawet uczesaniem włosów, to chyba już najwyższy czas na blokadę. Tego typu pomoc możesz znaleźć w naszym gabinecie medycznym.

 

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin , MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce, odbył dwa lata szkolenia w anestezjolgii i walce z bólem.

Były Ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej Szpitala St. Mary of Nazareth, Chicago. Praktykujący pod adresem:

6422 W. Belmont Ave

Chicago, Illinois 60634

Tel. 773 481 2504

REKLAMA

2091296311 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091296610 views

REKLAMA

2093093069 views

REKLAMA

2091296893 views

REKLAMA

2091297039 views

REKLAMA

2091297184 views