0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumPrzeciw demencji

Przeciw demencji

-

Żeby zdrowym być

REKLAMA

Dorota Feluś


Mimo zaawansowanego poziomu wiedzy współczesna nauka nie potrafi skutecznie walczyć z zanikiem pamięci. Spore nadzieje niosą ostatnie badania uczonych z Oxford University.

 

Badania oksfordzkich uczonych

Po ukończeniu 60. roku życia objętość mózgu przeciętnego osobnika zmniejsza się w skali roku o około 0,5%. W przypadku wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) zanik ten jest dwukrotnie szybszy, a w chorobie Alzheimera przyspiesza do 2,5% rocznie. Nad tym, jak zatrzymać ten niekorzystny proces, głowią się uczeni całego świata. Obiecujące wyniki przyniosły rezultaty badań naukowców z Oxford University, pracujących w ramach projektu „Investigate Memory and Ageing”. W ramach eksperymentu w okresie dwóch lat obserwowali oni niemal 170 osób z MCI i problemami językowymi (tego typu osoby najczęściej zapadają na różnego rodzaju demencje), przy czym połowie uczestników podawali codziennie tabletkę zawierającą zdecydowanie więcej witamin z grupy B (kwasu foliowego, witaminy B6 i B12) niż wynosi zalecana dzienna dawka. Taki a nie inny wybór witamin z grupy B podyktowany był dowiedzionym naukowo faktem, że właśnie te konkretnie frakcje obniżają poziom homocysteiny we krwi, a jak wiadomo homocysteina ma związek z szybszym zanikiem mózgu i chorobą Alzheimera. Pozostali uczestnicy przyjmowali placebo, czyli tabletki obojętne chemicznie. Po okresie badawczym zmierzono ponownie stopień zaniku mózgu. Wyniki zaskoczyły samych autorów badań. Okazało się bowiem, że podawanie witaminy B spowolniło zanik o 30%, a w niektórych przypadkach nawet o 50%. Kolejne badania mają odpowiedzieć na pytanie, czy przy pomocy witamin z grupy B faktycznie można zapobiegać chorobie Alzheimera.

 

Gdzie szukać cennych witamin

 

Wyniki badań nie oznaczają, że należy natychmiast zaopatrzyć się w rzeczone witaminy B i zażywać je garściami. Przed stosowaniem jakiejkolwiek suplementacji nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Oczywiście, nie zaszkodzi wzbogacić o wyżej wymienione witaminy naszą codzienną dietę.

 

Witamina B6

Rozpuszczalna w wodzie. Jej niedobór może wywołać objawy ze strony układu nerwowego, w tym: drgawki, bezsenność, pogorszenie samopoczucia, obniżenie sprawności procesów myślowych, zapalenie nerwów, a także zmniejszenie odporności na infekcje, stany zapalne skóry, anemię, kamicę nerkową, nudności, zaburzenia w funkcjonowaniu mięśnia sercowego, zwiększenie ryzyka powstawania nowotworów. Zwiększa także ryzyko udaru i choroby niedokrwiennej serca (jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy).

 

W dużych dawkach jest neurotoksyczna – może powodować np. neuropatię obwodową. Niepożądane zmiany ustępują wraz z zaprzestaniem nadmiernej suplementacji.

 

Do najbogatszych jej źródeł należą: ryby, mięso, ziemniaki i inne warzywa skrobiowe, niektóre owoce (np. banan).

 

Witamina B12

Rozpuszczalna w wodzie. Jej niedobór manifestuje się jako złożony zespół chorobowy, którego głównymi objawami są objawy neurologiczne (m.in. parestezje palców dłoni i stóp, osłabienie, niepewność chodu, zaburzenia czucia dotyku, osłabienie siły mięśniowej kończyn), hematologiczne (niedokrwistość) i psychiatryczne (m.in. zaburzenia poznawcze i zachowania, apatia, drażliwość, stany depresyjne). Objawem niedoboru witaminy B12 może być także przedwczesne siwienie i zażółcenie skóry o charakterystycznym, cytrynowym odcieniu.

 

Nie jest toksyczna, jednakże przy stosowaniu przez dłuższy czas bardzo dużych dawek może wystąpić uczulenie i krwotok z jam nosowych.

 

Do najbogatszych jej źródeł należą: produkty mięsne, ryby, drób, jajka, mleko i jego przetwory. Jej aktywną postać zawierają grzyby, czyli wbrew panującym poglądom jej źródłem nie są jedynie produkty odzwierzęce.

 

Kwas foliowy (wit. B9)

Rozpuszczalny w wodzie. Jego niedobór może powodować:  zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie, anemię megaloblasatyczną (mała ilość czerwonych ciałek we krwi), uczucie przemęczenia i kłopoty z koncentracją, stany niepokoju, lęku, depresję, nadmierną drażliwość, bezsenność, roztargnienie, problemy z pamięcią, zaburzenia w trawieniu i we wchłanianiu składników odżywczych, niedożywienie, biegunkę, zmniejszony apetyt, utratę masy ciała, stany zapalne języka oraz błony śluzowej warg, bóle głowy, kołatanie serca, przedwczesną siwiznę, a u dzieci i młodzieży zahamowanie wzrostu.

 

Jego nadmiar może manifestować się: bezsennością, rozdrażnieniem, depresją, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, skórnymi reakcjami alergicznymi, w rzadkich przypadkach skurczem oskrzeli, a w czasie ciąży zwiększonym ryzykiem zachorowania przez dziecko na astmę.

 

Do najbogatszych jego źródeł należą: liściaste warzywa, szczególnie zielonolistne takie jak sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka, a także pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, ziarna słonecznika, drożdże piwne, wątroba, żółtko jaj, pszenica, pomarańcze, banany, awokado.

 

REKLAMA

2091277700 views

REKLAMA

2091278005 views

REKLAMA

2093074467 views

REKLAMA

2091278292 views

Wojowniczka w Hollywood

Cykady (nie na Cykladach)

UFO nad Fukushimą

Hamas kontra Izrael

REKLAMA

2091278443 views

REKLAMA

2091278598 views