0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumBy uniknąć kaca

By uniknąć kaca

-

Żeby zdrowym być

REKLAMA

Dorota Feluś


Przed nami ostatni weekend karnawału, a więc duże prawdopodobieństwo szalonej imprezy z dużą ilością alkoholu. By nie narazić się na nieprzyjemne skutki spożycia tego ostatniego, wystarczy wiedzieć co i jak pić.

W trakcie imprezy

– Nigdy nie pić na pusty żołądek.

 

Treść pokarmowa w żołądku spowalnia wchłanianie alkoholu, a im mniej procentów wchłonie organizm, tym lepiej czujemy się następnego dnia. W dzień imprezy dobrze jest wypić co najmniej dwie szklanki soku pomidorowego i zjeść solidną porcję dania bogatego w węglowodany i tłuszcze, np. makaronu z ulubionym sosem. Unikać należy za to potraw pikantnych

 

– Nie pić ciemnego alkoholu.

 

Ciemny alkohol, typu czerwone wino, ciemne likiery, brandy, whisky, potęguje kaca. Dzieje się tak dlatego, że ma on w sobie wysokie stężenie kongenerów, czyli substancji chemicznych, które poza nadaniem smaku i koloru, wywierają toksyczny wpływ na organizm.Wskazane jest wybierać: szampana, białe wino, czystą wódkę i biały rum.

 

– Unikać słodkich drinków, np. z syropem.

 

– Nie mieszać różnych alkoholi.

 

Co prawda nikt nie udowodnił, że spożywanie różnych alkoholi potęguje kaca, ale pewnym jest, że wszelkie mieszanki niekorzystnie wpływają na żołądek, który często buntuje się wymiotami. Należy pamiętać, że bardziej od mieszania szkodzi nadmiar alkoholu.

 

– Unikać tzw. szybkich „shotów”.

 

– Pić alkohol naprzemiennie z wodą.

 

Jednym z głównych czynników powodujących kaca jest odwodnienie, a to dlatego, że pod wpływem alkoholu organizm intensywniej pozbywa się wody. Eksperci radzą, by pomiędzy każdym kieliszkiem alkoholu wypijać szklankę napoju bezalkoholowe, najlepiej wody.

 

– Spacer na zimnym powietrzu.

 

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie kaca jest ruch, ponieważ pomaga on szybciej spalić alkohol. Dobrze jest więc po wyjściu z imprezy udać się do domu spacerem, najlepiej i najbezpieczniej w towarzystwie trzeźwych znajomych

 

– Przekąsić co nieco.

 

Przed udaniem się na spoczynek dobrze jest spożyć lekki posiłek. Pozwoli to utrzymać organizmowi poziom cukru we krwi na w miarę stałym poziomie

 

– Nawodnić się przed spaniem.

 

Przed pójściem spać dobrze jest wypić co najmniej 2 szklanki wody. Pomoże to uniknąć odwodnienia

 

Sposoby na powrót do formy

Kac jest skutkiem działania toksycznego aldehydu octowego, który jest głównym produktem utleniania alkoholu. Jego klasyczne objawy obejmują:

 

– tępy i silny ból głowy,

 

– zawroty głowy przy każdej próbie ruchu,

 

– „dzwonienie” w uszach,

 

– podrażnienie narządu słuchu (drażni każdy dźwięk) i wzroku (razi nawet słabe światło),

 

– suchość ust, języka i gardła,

 

– nieprzyjemny oddech,

 

– zgaga,

 

– mdłości, wymioty, biegunki, niestrawność.

 

Objawy ustępują po całkowitym usunięciu alkoholu z organizmu. Potrzebny ku temu czas zależy głównie od wieku, płci, wagi, stanu zdrowia i wydolności wątroby, a także ilości wypitego alkoholu i rodzaju spożytych przy tym posiłków.

 

Pesymiści twierdzą, że jedynymi skutecznymi sposobami na kaca są tzw. 3 C: cisza, ciemność i czas.

 

Eksperci zaś radzą, by:

– spać do oporu,

 

– zjeść coś lekkiego, jeśli tylko się ma na to ochotę,

 

– położyć na głowę mokry ręcznik i leżeć bez ruchu,

 

– wziąć naprzemienny ciepły i zimny prysznic,

 

– posiedzieć w saunie, gdyż wysoka temperatura przyspiesza przemianę materii i oczyszcza organizm,

 

– zaczerpnąć trochę ruchu na świeżym powietrzu,

 

– jeśli chodzi o leki to najlepiej sięgnąć po: węgiel (wchłania aldehyd octowy i octan), aspirynę z osłoną (by dodatkowo nie drażnić błony śluzowej żołądka; unikać silnych leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one wejść w interakcję z alkoholem, co z kolei może doprowadzić do uszkodzenia wątroby), alka-seltzer (łagodzi ból i w odróżnieniu od aspiryny ma stosunkowo niewielkie działanie drażniące błonę śluzową żołądka), płyn fizjologiczny (wyrównuje poziom elektrolitów w organizmie i zapobiega odwodnieniu), raphacholin (zwiększa produkcję żółci, a przez to pomaga wątrobie odtruć organizm).

 

Uwaga! Tzw. klin, czyli przyjęcie kolejnej dawki alkoholu, nie jest dobrym pomysłem. Nawet, jeśli objawy na chwilę złagodnieją, po kilku godzinach samopoczucie jeszcze bardziej się pogorszy. Nie jest też wskazane picie czarnej kawy – kofeina może wywołać w osłabionym organizmie skutki uboczne.

REKLAMA

2091261536 views

REKLAMA

2091261835 views

REKLAMA

2093058294 views

REKLAMA

2091262116 views

REKLAMA

2091262262 views

REKLAMA

2091262406 views