0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumArtretyzm a dieta

Artretyzm a dieta

-

Chicago (Inf. wł., Internet) – Około 50 milionów mieszkańców USA cierpi na jakąś postać artretyzmu, w tym na reumatyzm, skazę moczanową (podagrę), toczeń (wilk czyli lupus) oraz fibromyalgię. Dla wielu chorych, cierpiących w rezultacie bólu, środki farmakologiczne nie są wystarczające. Jak stwierdzili uczeni, dieta jest bardzo pomocna w kontrolowaniu przyczyn, progresji i objawów choroby.

 

REKLAMA

Kwasy tłuszczowe omega-3 występujące np. w łososiu, tuńczyku i orzechach włoskich mogą zmniejszyć stan zapalny i ból. Selenium zwalcza wolne rodniki, które uszkadzają zdrową tkankę. 3.5-uncjowa porcja tuńczyka zapewnia całodzienne zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek.

 

Kapsaicin, znajdujący się w strączkach pieprzu chili też może łagodzić ból w stawach i mięśniach.

 

Stany zapalne i ból mogą się nasilać pod wpływem tłuszczy nasyconych, występujących w takich potrawach jak bekon, stek, masło i śmietana. Mogą one nasilać stany zapalne. Podobny wpływ zaobserwowano w przypadku kwasów tłuszczowych omega-6, znajdujących się np. w olejach roślinnych.

 

Z najnowszych badań wynika, że picie alkoholu do obiadu w znaczący sposób zmniejsza szansę zachorowania na reumatyzm i artretyzm.

 

***

Witaminy nie zawsze dobre? Witamina B i rozwój mowy

 

Niektóre kobiety w średnim i starszym wieku mogą zwiększać ryzyko śmierci w rezultacie zażywania multiwitamin. Jest to konkluzja z badania na grupie 40 tys. kobiet w wieku od lat 55 do 69, w okresie 19-letnim. Uczestniczki badania, które zażywały multiwitaminy, a także witaminy z grupy B, oraz suplementy magnezu, cynku lub miedzi, zwiększały o 2.4 proc. swoje ryzyko śmierci w rezultacie zawału lub raka. Ryzyko śmierci zwiększało się o 3.9 proc. u kobiet, które przyjmowały żelazo.

 

Naukowcy przestrzegają, by kobiety nie odstawiały witamin po zapoznaniu się z wynikami niniejszego badania. Korzyści uzyskane z suplementów mogą znacznie przewyższać ryzyko utraty zdrowia i śmierci – uważają.

 

Raport z badania pt. Iowa Women’s Health Study został opublikowany na łamach Archives of Internal Medicine.

 

***

Kobiety w ciąży nie powinny unikać brania witamin. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, ponieważ zapobiegają uszkodzeniom centralnego układu nerwowego płodu.

 

Ostatnio naukowcy zauważyli związek między zaburzeniami rozwoju mowy u dziecka, a niedoborem witaminy B w okresie ciąży.

 

Relacja z badania została opublikowana na łamach Journal of the American Medical Association.

 

***

Otyłość matki i astma u dziecka


Otyłość matki może zwiększać ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Naukowcy w Szwecji przeprowadzili badania na grupie około 130 tys. matek i stwierdzili, że te, które były otyłe, zwiększały o 61 procent ryzyko wystąpienia astmy u swoich dzieci.

 

Badacze zaobserwowali wyraźną zależność między liczbą hospitalizacji dzieci i zażywaniem środków przeciwastmatycznych w miarę zwiększania się stopnia otyłości matki.

 

Raport na ten temat ukazał się w Journal of Allergy and Clinical Immunology.

 

(ao)

REKLAMA

2091282557 views

REKLAMA

2091282859 views

REKLAMA

2093079318 views

REKLAMA

2091283142 views

REKLAMA

2091283291 views

REKLAMA

2091283436 views