0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwum10 badań, o których należy pamiętać (I)

10 badań, o których należy pamiętać (I)

-

Medycyna w pigułce

REKLAMA


Obecnie w medycynie coraz większe znaczenie, obok zdrowego trybu życia, mają badania profilaktyczne. Nawet osoby, którym nic nie dolega, powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Może się bowiem okazać, że nie wszystko z naszym zdrowiem jest dokładnie tak, jak nam się wydaje. Wiele chorób w swoim początkowym stadium rozwoju nie daje prawie żadnych niepokojących oznak.

 

Badanie krwi

Profilaktyczne badanie krwi powinno wykonywać się raz w roku. Dzięki wykonaniu ogólnego badania krwi możemy dowiedzieć się już we wczesnym stadium o obecności wielu chorób i poddać się właściwemu leczeniu, które w wielu przypadkach może uratować nam życie.

 

Tego typu badanie krwi obejmuje diagnozowanie anemii, niedoborów witaminowych, niedoboru żelaza, niektórych zaburzeń krzepnięcia krwi, infekcji i zakażeń, zaburzeń produkcji białych i czerwonych ciałek krwi, białaczek, funkcji nerek, wątroby, tarczycy, poziomu cholesterolu oraz gospodarki tłuszczowej, gospodarki wapniowej, funkcji hormonalnej organizmu, chorób mięśni i kości. W chwili obecnej możemy również wykryć wczesnego raka prostaty, jelita, piersi, trzustki lub jajników. Często badanie ogólne krwi pozwala na wczesne wykrycie zmian, które mogą pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy. Badania pozwalają nam w ustaleniu prawidłowej diety. Oczywiście badania krwi są również istotnym elementem monitorowania skuteczności lub szkodliwości stosowanego leczenia lub leków.

 

Analiza moczu

Badanie to jest niezbędne w przypadku diagnozowania szeregu chorób (z zakresu układu moczowego oraz wielu innych narządów, np. wątroby).

 

Analizę moczu należy wykonać raz do roku. Wskazania do wykonania badania to między innymi:

 

• Podejrzenie chorób układu moczowego.

 

• Chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze).

 

• Żółtaczka o nieznanej etiologii.

 

• Zapalenie trzustki.

 

Dzięki analizie moczu można sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii, stwierdzić jakie są predyspozycje do tworzenia się kamieni nerkowych.

 

Pomiar ciśnienia tętniczego

 

Jest badaniem prostym. Do jego wykonania pielęgniarka lub lekarz używają przyrządu zwanego ciśnieniomierzem. Gabinety medyczne i szpitale używają metody pomiaru ciśnienia krwi z zastosowaniem metody osłuchowej (z użyciem słuchawek medycznych). Ta metoda pozwala wykluczyć błędne pomiary wysokości ciśnienia, które zdarza się przy używaniu elektronicznych monitorów ciśnienia krwi. Pomiar ciśnienia powinien być wykonany w spokoju i w pozycji siedzącej, po co najmniej 3 minutowym odpoczynku.

 

Ciśnienie krwi jest mierzone w celu określenia, jaka jest jego skurczowa i rozkurczowa wartość. Badanie to umożliwia wczesne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi, kontrolę jego leczenia jak również pomaga w diagnostyce wielu innych chorób (np. niemiarowości, chorób mięśnia sercowego).

 

Ciśnienie prawidłowe określa się w granicach 120 mmHg dla ciśnienia skurczowego oraz 80 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. Wartość ciśnienia jest wartością indywidualnie zmienną i nigdy na podstawie jednego czy dwóch pomiarów nie należy mówić: mam niskie czy wysokie ciśnienie.

 

Pomiar ciśnienia należy wykonywać regularnie. Przy wykonywaniu pomiarów z użyciem monitorów elektronicznych należy wykonać pierwszy pomiar, odczekać około pół minuty i powtórzyć badanie. W ten sposób eliminujemy możliwość błędnego pomiaru ciśnienia, gdyż często pierwszy pomiar może pokazywać zawyżony wynik.

 

EKG – elektrokardiografia

 

Elektrokardiografia jest zapisem zmian napięć elektrycznych w mięśniu sercowym. Badanie to umożliwia w sposób nieinwazyjny rejestrację czynności elektrycznej serca. Umożliwia rejestrację rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego. Jest również pomocne w ocenie zmian w sercu, towarzyszącym innym chorobom niż choroby serca.

 

Badanie jest niezbędne przed wszelakiego rodzaju operacjami, jest to jeden z elementów profilaktycznych badań okresowych. Powinno się je wykonywać regularnie co roku.

 

O POZOSTAŁYCH BADANIACH W NASTĘPNYM NUMERZE DZIENNIKA ZWIĄZKOWEGO.

 

***

Mówiący po polsku lekarz Aleksy Dobradin, MD z wieloletnią praktyką w Polsce i Ameryce. Były ordynator Oddziału Medycyny Ogólnej szpitala St. Mary of Nazareth w Chicago. Praktykujący pod adresem: 6422 W. Belmont Ave. Chicago, Illinois 60634, tel. (773) 481-2504.

 

REKLAMA

2091271472 views

REKLAMA

2091271773 views

REKLAMA

2093068232 views

REKLAMA

2091272058 views

REKLAMA

2091272209 views

REKLAMA

2091272355 views