Nowy Jork: 22 stycznia – 18 lutego. Wystawa poświęcona J. Karskiemu w siedzibie ONZ

22 stycznia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbędzie się otwarcie wystawy The World Knew:Jan Karski’s Mission For Humanity.  Ekspozycja prezentowana będzie do 18 lutego.

Wystawa, prezentowana w gmachu głównym nowojorskiej siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych, została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Jan Karski Educational Foundation, Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Stałym Przedstawicielstwem RP przy ONZ w Nowym Jorku a także Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Współorganizatorami wystawy są Muzeum Miasta Łodzi, Centrum Dialogu im. M. Edelmana oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Polska ekspozycja wpisuje się w obchody świętowanego przez ONZ 27 stycznia Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.

Wystawa przybliża polskie korzenie prawnika i dyplomaty Jana Kozielewskiego (1914-2000), który pod przybranym nazwiskiem Jana Karskiego był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego i jako naoczny świadek zdawał aliantom relację miedzy innymi o prowadzonej przez hitlerowskie Niemcy eksterminacji Żydów. Z pomocą współpracujących z Państwem Podziemnym organizacji żydowskich Karski przeniknął do wewnątrz hitlerowskiej machiny zagłady i w raportach składanych m.in. osobiście w obecności prezydenta F. D. Roosevelta, sędziego Sądu Najwyższego USA Felixa Frankfurtera, brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Anthony Edena oraz innych osobistości polityki i kultury wolnego świata opisywał to, co widział na własne oczy – między innymi w getcie warszawskim oraz w tzw. obozie tranzytowym w Izbicy.

Karski został wybrany do tej niezwykłej i niebezpiecznej misji ze względu na swoje wykształcenie i doświadczenie dyplomatyczne, biegłą znajomość angielskiego, niemieckiego i francuskiego oraz doskonałą pamięć.

Dziś Karski jest uznawany za jednego z wielkich bohaterów XX wieku. Po wojnie pozostał na emigracji, został profesorem Uniwersytetu Georgetown a za swoje zasługi otrzymał został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz honorowym obywatelstwem Izraela. W 1995 roku prezydent Lech Wałesa odznaczył Karskiego Orderem Orła Białego a w 2012 roku prezydent Barack Obama pośmiertnie odznaczył Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności (Presidential Medal of Freedom) — najwyższym cywilnym odznaczeniem przyznawanym w Stanach Zjednoczonych.

Wojenne wspomnienia Karskiego z jego misji w podziemiu, zawierające także sprawozdanie z systematycznego zabijania Żydów ukazały się po raz pierwszy po angielsku w 1944 roku pod tytułem Story of Secret State: My Report to the World (wyd. pol. Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu, Warszawa 1999). W marcu br. ukaże się nakładem Georgetown University Press nowe, poprawione wydanie tej książki, zawierające szereg nowych ilustracji i opatrzone wstępem Madeleine Albright, byłej Sekretarz Stanu USA w administracji prezydenta Clintona. W nowym wydaniu znajdą się także biograficzny esej profesora Timothy Snydera (Yale University), oraz posłowie Zbigniewa Brzezińskiego, wieloletniego doradcy prezydenta Cartera.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski.

THE WORLD KNEW: JAN KARSKI’S MISSION FOR HUMANITY

22 stycznia – 18 lutego 2013

Uroczyste przyjęcie z okazji otwarcia wystawy: 22 stycznia, godz. 18:00

Gmach główny Organizacji Narodów Zjednoczonych (Visitor’s Lobby), 1st Avenue między 45 a 46 Street przy 1 Av., New York, NY

Dojazd: Metro 4, 5, 6 lub 7 do Grand Central Station; autobus M15, M27, M42, M104

Więcej informacji: www.polishculture-nyc.org

Categories: Co? Gdzie? Kiedy?

Comments

 1. Alik
  Alik 23 stycznia, 2013, 12:02

  W poniedzialek 21 Stycznia br slyszalem o tym w radiu wpna, nikt jednak o tym nie mowi. takie wazne wydarzenie a na poloni cisza.

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 23 stycznia, 2013, 18:16

   bo to odbedzie sie w Nowym Yorku, a nie w Chicago, wiec po co komu taka informacja i tak tam nikt nie pojedzie.

   Reply this comment
 2. NudaVeritas
  NudaVeritas 23 stycznia, 2013, 18:39

  Nie podoba mi sie to ‚zdjecie’J. Karskiego gdzie jest w miejscu glowy umieszczona fotografia kobiety oraz dzieci prawdopodobnie pochodzenia zydowskiego.
  Nie wiem co autorowi tej reprodukcji ‚siedzialo w glowie’ ze w taki sposob przedstawil Jana Karskiego jakby to jemu podczas jego misji ‚siedzialo w glowie’ tylko jedno. Moze to tylko taka metafora??

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 23 stycznia, 2013, 19:21

   A Karski to informowal Zachod ze tylko Zydow w obozach niemcy morduja, czy ogolnie inne narody tez?

   Reply this comment
   • NudaVeritas
    NudaVeritas 23 stycznia, 2013, 20:16

    Historia sie klania. W czasie misji J. Karskiego Nazisci rozpoczeli eksterminacje Polskich Zydow. Inne narody – jak piszesz w tym czasie ‘staly w kolejce’ do zaglady.
    Polecam poczytac wiecej na ten temat.Internet stoi otworem nalezy tylko chciec.

    Reply this comment
    • klim z chicago
     klim z chicago 23 stycznia, 2013, 20:28

     Nazisci powiadasz, a co to za narod?Ja juz wole takiej zaklamanej historii sie nie uczyc.

     Reply this comment
     • Charlie_Charlie
      Charlie_Charlie 23 stycznia, 2013, 21:47

      a kto ci powiedzial ze nazisci to jakis narod? to ze mordowali? to narody maja licencje na mordowanie?
      🙂
      burak z miodem w uszach w dyskusje filozoficzn-historyczne sie wdaje 🙂

     • NudaVeritas
      NudaVeritas 24 stycznia, 2013, 01:03

      Rozumie twoje oburzenie powinno byc w/g ciebie Niemcy.Lub Nazisci niemieccy. Ta druga nazwa moze byc bardziej prawidlowa gdyz okresla narod o ktory pytasz. Ale jednak nie wszyscy Niemcy byli Nazistami, prawda?

    • Charlie_Charlie
     Charlie_Charlie 23 stycznia, 2013, 20:39

     szkoda twojego czasu na edukacje tego tepaka. on popdobnie jak jurus jest wyjatkowo odporny na wiedze . jego historia zaczyna i konczy sie podobnie. zyda zyda, zydzi, zydow. nic wiecej nie potrzebuje …

     Reply this comment
 3. Eryk
  Eryk 27 stycznia, 2013, 22:52

  Dobrze, ze choc po tylu latach historia znajduje miejsce dla takiego bohatera jak J.Karski.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*