Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!

 

AGK zaprasza
– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 19.00 wszystkich miłośników brydża bez względu na zaawansowanie w grze.

– czwartek, 12 stycznia godz. 20.00 – Ciało, Umysł, Duch. Przygotowanie do nowego roku! Kreatywność, twórczość, wyrażanie siebie i radość życia. Jak dzięki temu odnaleźć odpowiedź na odwieczne pytanie „po co tu jestem?”. W każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca spotkania prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol., w tym 5 dol. na konsumpcje w AGK.

– piątek, 13 stycznia godz. 20.00 – Andrzej Wajda dzieła wybrane. “Człowiek z marmuru”, projekcja filmu z 1976 roku. Wstęp wolny.

– sobota, 14 stycznia godz. 20.00 – Jaka to piosenka? Odgadnij i zaśpiewaj. Konkurs-zabawa karaoke. Wstęp wolny.

– niedziela, 15 stycznia godz.15.00 – Czekając na przedwiośnie. Zapraszamy na prezentację produktu Jusuru. Szansa na poznanie świetnego produktu jakim jest Liquid Bio Cell Life, Skine, Sport. Jak niezbędny jest dla naszego układu kostnego i skóry kolagen, kwas hialuronowy i chondroityna. Dowiemy się również jak suplement można pić za darmo. Wstęp wolny.

– niedziela, 15 stycznia godz. 18.00 – Klub Dobrego Kina zaprasza na kolejną projekcję. Naoni Kawase (Japonia, Francja, Niemcy) „Kwiat wiśni i czerwona fasola”. Wstęp wolny.

– wtorek, 17 stycznia godz. 20.00 – Uwaga miłośnicy natury i przyrody „Jak, gdzie i z kim… Na ryby…” Spotkanie miłośników, fanatyków i amatorów wędkarstwa. Wędkarstwo podlodowe. Wstęp wolny.

Gombrowicz i „Rodacy swojacy” na otwarcie zimowego sezonu 2017

W sobotę, 21 stycznia Wiesław Gogacz zaprasza do Art Gallery Kafe na wieczór towarzysko-artystyczny. Po raz trzeci w AGK wystąpi mistrz monodramu, aktor teatrów krakowskich i kabaretu „Piwnica pod Baranami” – Jerzy Kopczewski-Bułeczka. Tytuł zaplanowanego na ten dzień spektaklu brzmi: „Rodacy swojacy, czyli problem współczesny – ojczyzna czy synczyzna?”. Spektakl powstał w oparciu o “Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza, zrodził się w wyniku doświadczeń ze zderzenia z amerykańską Polonią. Początek o godz. 20.00. Organizatorzy: Ewa Lechowicz i Wiesław Gogacz. Informacje i rezerwacja pod nr. tel. (630) 408-5010, e-mail: artgallerykafe@yahoo.com lub (773) 920-0880, e-mail:from_lechowicz@yahoo.com

Art Gallery Kafe
127 E. Front St. w Wood Dale, IL 60191

Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski”
„Chrzest 966. U źródeł Polski ” – dwujęzyczna wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest udostępniona zwiedzającym w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 286-0500 wew. 320.

Kolędowanie z PACBA
Zapraszamy na piątkowe kolędowanie z PACBA w studiu Media Sound. Przy akompaniamencie najwspanialszych polskich kolęd zaśpiewajmy razem w ciepłej świątecznej atmosferze. Wstęp 25 dol., w tym lampka wina i przekąski oraz płyta CD z książką z tekstami kolęd i nagranie na żywo. Piątek, 20 stycznia o godz. 19.00 w studiu Media Sound przy 6400 N. Leoti w Chicago. Szczegóły na www.mediasoundchicago.com

Koncert zespołu LHS Jazz
21 stycznia o godz. 20.00 w The White House pod adresem 145 W. Main St. w Barrington.
Zespół wystąpi w składzie: Crystal Drake – wokalistka, Matt Berger – wirtuoz gitary oraz Eric Berger, Joe Rendon i Larry Kohut.
Informacje:bergnuta@gmail.com lub  773-396-2535.
Bilety do nabycia na miejscu.
Rezerwacja wskazana; koszt biletu/donacji można odpisać od  podatku.

 

Ogród zoologiczny w Brookfield za darmo
Z okazji dnia dr. Martina Lutera Kinga Jr., przypadającego w poniedziałek, 16 stycznia
Brookfield Zoo zaprasza całe rodziny na koncerty muzyczne i oczywiście odwiedzanie
zwierzątek. W godz. od 12.00 do 13.00 koncert chicagowskich orkiestr szkolnych
Chicago Metamorphosis Orchestra Project oraz Englewood Youth Orchestra.
Brookfield Zoo, 8400 W. 31st St. w Brookfield.

Darmowe muzea
W poniedziałek, 16 stycznia z okazji dnia dr. Martina Lutera Kinga Jr. za okazaniem dowodu osobistego, potwierdzającego miejsce zamieszkania w stanie Illinois można za darmo zwiedzać następujące muzea: Adler Planetarium, Art Institute of Chicago, Chicago History Museum, Museum of Science and Industry oraz Shedd Aquarium.

Darmowe dni w Muzeum Wiedzy i Techniki
Mieszkańcy Illinois mogą bezpłatnie zwiedzać muzeum w następujących dniach: 16-19, 24-26, 31 stycznia w godz. od 9.30 do 16.00. Obecnie można oglądać między innymi wystawę „Brick by brick”, czyli wielkie budowle z klocków lego oraz kopalnie węgla kamiennego. Museum of Science & Industry‎, 5700 S. Lake Shore Dr. w Chicago. Info: http://www.msichicago.org/

Chicago Outdoor Sport Show
Wszystko dla wędkarzy i myśliwych pod jednym dachem. Seminaria i pokazy. Największą atrakcją będzie jednak basen ze 100 tys. galonów wody, w którym można będzie popływać na kajakach. Pokaz piłowania i rąbania drewna przez drwali z Alaski, a dla dzieci strzelnica łucznicza. Donald E. Stephens Convention Center przy 5555 N. River Road w Rosemont. Od czwartku, 19 stycznia do niedzieli, 22 stycznia. Bilety: 10 dol. Info: http://chicagosportshow.com/inside.php

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek
Już po raz drugi do Chicago przyjeżdża kilkanaście teatrów z różnych zakątków świata, a także z USA oraz z Chicago. Spotkania są okazją do zaobserwowania, jak zmienia się teatr lalkowy w ostatnich latach i jak różne mogą być elementy poddawane animacji: od klasycznych marionetek, aż po projekcje multimedialne. Od czwartku,19 stycznia do niedzieli, 29 stycznia. Info: www.chicagopuppetfest.org/performances/

Michael Jackson na żywo
Zespół piosenkarzy i tancerzy MJLive wprowadzi nas podczas tego pełnego energii spektaklu w czas muzyki i piosenek legendarnego Michaela Jacksona. Niesamowite oświetlenie oraz efekty dźwiękowe. Usłyszymy największe przeboje. Sobota, 21 stycznia o godz. 19.30 w Rosemont Theatre przy 5400 N. River Rd. w Rosemont. Info: http://www.rosemont.com/theatre/events/mj-live/

Expo dla wędkarzy
Wszystko co dotyczy wędkowania. Pokazy, porady, sympozja.
Renaissance Schaumburg Convention Center przy 1551 Thoreau Dr N w Schaumburgu.
W dniach od 26 do 29 stycznia. Bilety: dla dorosłych 12 dol. dla dzieci 5-11 lat 3 dol. Dzieci do 5 lat za darmo.

Lodowisko w Millennium Park
Lodowisko jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Można przyjść z własnymi łyżwami lub wypożyczyć je na miejscu za 12 dol. Będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godz. od 12.00 do 20.00, w piątki od 12.00. do 22.00, w soboty od 10.00 do 22.00, a w niedziele od 10.00 do 21.00. Lodowisko znajduje się na Michigan Avenue między ulicami Washington i Monroe i będzie czynne do 5 marca 2017 roku.

Biegaj z Dziennikiem
Tylko w naszej gazecie dowiecie się, gdzie można aktywnie spędzić czas poprzez bieganie. Zachęcamy czytelników naszej gazety w wieku od 8 do 99 lat do wzięcia udziału w biegach organizowanych w Chicago i okolicach. Nie siedź w domu! Biegaj z nami!
F^3 Lake Half Marathon
Jeden z kilku popularnych zimowych biegów na dystansie 21 km. Trasa ścieżką wzdłuż jeziora Michigan. Uczestnicy otrzymują okolicznościową bluzę i medal. Na mecie gorąca czekolada. Sobota, 28 stycznia godz. 10.00. Info: www.f3running.com

Frosty 5K
Bieg na dystansie 5 km. Newcastle Park, 8050 Newcastle Ave., Burbank
Sobota,14 stycznia o godz. 9.00 Info:www.burbankparkdistrict.org

Opracował: Jacek Boczarski

ŻYCIE POLONII

Stypendium Fundacji Charytatywnej KPA
Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress Charitable Foundation) oferuje stypendia ufundowane przez rodziny Majer i Lakowski − The Majer and Lakowski Families Memorial Scholarships.
O stypendia mogą się ubiegać studenci kierunków inżynieryjnych oraz administracji i biznesu. Kandydaci do stypendiów muszą być mieszkańcami Illinois i studiować na publicznej uczelni stanowej (uniwersytet lub college). Stypendia będą przyznawane w pierwszej kolejności studentom trzeciego i czwartego roku oraz studiów podyplomowych. Stypendia pokrywają roczne koszty nauki.
Formularze podań o stypendium można uzyskać pisząc na adres: Polish American Congress Charitable Foundation, 5711 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60646 (tel. 773-763-9942). Można też je wydrukować ze strony internetowej Fundacji Charytatywnej KPA: www.paccf.org. Termin składania podań upływa 15 marca 2017 roku.
(Inf. wł)

Komunikat Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
(uwaga polska młodzież bez udokumentowanego pobytu w USA)
The University of Chicago, Wydział Nauk o Rozwoju Społeczeństwa prowadzi badania nad codziennym życiem nieudokumentowanej młodzieży polskiej mieszkającej w Chicago i aglomeracji chicagowskiej.
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zwraca się z prośbą do osób z nieudokumentowanym pobytem, a zwłaszcza do młodzieży w wieku od 14 do 35 roku życia lub młodzieży urodzonej w USA, której rodzice nie posiadają udokumentowanego pobytu o wzięcie udziału w tych badaniach.
Osoby, które byłyby chętne porozmawiać z dr Basią Ellis (psychologiem społecznym prowadzącym badania) o swoim doświadczeniu jako osoby nieudokumentowane, prosimy o zgłąszanie się pod nr (773) 251-9928, osobiście do biura Stowarzyszenia w godzinach otwarcia, można też kontaktować się e-mailowo – ssnep2@yahoo.com lub bezpośrednio z dr Basią Ellis –  bdellis@uchicago.edu.
Prowadząca badania nasza rodaczka dr Basia Ellis z University of Chicago zapewnia, że badania są anonimowe oraz zapewniona jest całkowita dyskrecja.
Biuro Stowarzyszenia Emigracji Polskiej otwarte jest w każdą sobotę w godz. 12.00-16.00 oraz w każdą niedzielę od godz. 11.45 do 13.00. Telefon do biura (773) 384-0900.

Pomagamy: apel o pomoc dla Małgosi
Mieszkająca w Polsce Małgosia Binda od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Ze względu na czterokończynowy niedowład wymaga całodobowej opieki. Postępujący paraliż utrudnia przyjmowanie pokarmu. Koszty leczenia i opieki są bardzo wysokie i przerastają rodzinę chorej. Dary serca na pomoc w opłaceniu opieki dla Małgosi można kierować na internetowy fundusz „GoFundMe”. Rodzina serdecznie dziękuje za wszelką pomoc. Gofundme.com/wx9sj6w

Pomagamy: apel o pomoc dla Magdy Kośny
Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach
Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15.

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae w 2017 roku
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, w 2017 roku odbywać się w będą w każdą trzecią sobotę miesiąca w następujących dniach: 21 stycznia, 18 lutego, 18 marca, 8 kwietnia, 20 maja, 17 czerwca, 15 lipca, 19 sierpnia, 16 września, 21 października, 11 listopada i 9 września. Aby skorzystać z porad wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr: (773) 763-8520.

Rodzinne kolędowanie i opłatek
Wolontariusze Wspólnoty Sychar, Strong Family – Silna Rodzina oraz Grupy Rodzin i Grupy 12 Kroków Rodziny zapraszają na wspólne kolędowanie i opłatek w niedzielę, 22 stycznia w godz. 12.00-18.00 do Lone Tree Manor Banquet Hall & Catering przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. W programie: obiad, zabawy z dziećmi, choinkowe prezenty, wspólne kolędowanie, kolędnicy, loteria fantowa z cennymi nagrodami. Ceny biletów: dzieci do 3 lat za darmo, dzieci od 3 do 15 lat – 10 dol., osoby od 15 lat – 15 dol. Do nabycia w niedziele po mszach św. w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, w niedziele przed południem i w dni powszednie przez cały dzień – w Biurze Pielgrzymkowym św. Bernarda – obok JOM-u przy 5825 W. Irving Park w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 777-7722. Info: www.strongfamily.info

Opłatek Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza na opłatek w niedzielę, 22 stycznia o godz.14.30 w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago.

Roczne zebranie Fundacji Parafii Strzelce Wielkie       
Zarząd Fundacji Parafii Strzelce Wielkie serdecznie zaprasza wszystkich członków na roczne zebranie połączone z rozliczeniem i podsumowaniem roku 2016, a także bardzo ważne ze względu na naszą zabawę serduszkową, która odbędzie się 25 lutego.
Zebranie odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia o godz. 15.00 w Jolly Inn. Prosimy o udziału ze względu na obowiązek udziału każdego członka w rocznym zebraniu.

Spotkanie opłatkowe Klubu Polonia
Zarząd Klubu Polonia przy parafii św. Konstancji zaprasza na spotkanie opłatkowe w niedzielę, 22 stycznia o godz. 15 w sali ks. Borowczyka. Informacje i rezerwacja pod nr. tel. (773) 612-6074.

Zabawa karnawałowa Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza na zabawę karnawałową w sobotę, 28 stycznia w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Początek o godz. 19.00. Zagra Transfer Band. Gorąca kolacja, płatny bar. Serdecznie zapraszamy wszystkich przyjaciół i sympatyków. Cena biletu 40 dolarów. Więcej informacji i rezerwacja miejsc pod numerami telefonów: (773)736-0766 lub (847) 691-9259.

Bal karnawałowy Klubu Koszyce Chicago
Klub Koszyce Chicago zaprasza na zabawę karnawałową w sobotę, 18 lutego o godz. 19.00 w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Atrakcje wieczoru: zagra Chris Band, królowa kwiatów, wspaniałe potrawy, wyborne trunki, świetna zabawa, niezapomniana atmosfera. Rezerwacja miejsc i bilety pod nr tel.: Zofia (773) 777-6677, Paweł (708) 655-3700 lub Bożena (773) 972-3930. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Zgłoszenia do wyborów Królowej Parady 3 Maja
Komitet Parady 3 Maja ogłasza 19. wybory królowej. Uroczysta gala odbędzie się 12 marca 2017 r. o godz. 14 w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles.
Królową i damy dworu wybierze niezależne jury. Nagrody dla zwyciężczyń to stypendia na wyższe uczelnie. Jednocześnie publiczność będzie miała możliwość wyboru swojej ulubienicy, która również zostanie nagrodzona. Media polonijne wybiorą Miss Obiektywu. Główne nagrody to stypendia na wyższe uczelnie: 2 tys. dol. dla królowej; 1,5 tys. dol. dla pierwszej damy dworu; 1 tys. dol. dla drugiej damy dworu; 500 dol. dla Miss Foto i 500 dol dla Miss Publiczności.
Kandydatka na królową powinna spełniać następujące warunki:
– mieć polskie pochodzenie, być związana ze środowiskiem polonijnym oraz zaangażowana w działalność na rzecz Polonii
– panna w wieku od 18 do 22 lat
– powinna uczyć się lub studiować w stanie Illinois.
Dodatkowe atuty to: znajomość kultury, obyczajów, tradycji polskich.
Zgłoszenia kandydatek przyjmujemy do 10 stycznia 2017 roku. Telefonicznie pod numerem (773) 742-1477, przez e-mail 3maj@usa.com, lub www.facebook.com/parada.maj
Ewa Rumiński, przewodnicząca wyborów.

Panel o szkołach medycznych w Polsce i w USA
Zapraszamy, weź udział w panelu medycznym zorganizowanym przez Związek Lekarzy Polskich i Stritch School of Medicine przy Uniwersytecie Loyola dla licealistów i studentów planujących studia medyczne w przyszłości. Dowiesz się o różnicach w sposobie nauczania i procesie składania aplikacji w USA i na studiach za granicą. Usłyszysz o tym od polskich lekarzy, stażystów i studentów medycyny wykształconych w USA i w Polsce. Będziesz miał możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania związane z przygotowaniem do szkoły medycznej.
Mamy nadzieję że będziesz z nami!
Sobota, 14 stycznia w godz. 9.30-11.30.
Stritch School of Medicine, pokój nr 390
2160 S. 1st Ave. w Maywood, IL 60153

Spotkanie opłatkowe Klubu Polonia
Zarząd Klubu Polonia przy parafii św. Konstancji zaprasza na spotkanie opłatkowe w niedzielę, 22 stycznia o godz. 15 w sali ks. Borowczyka. Informacje i rezerwacja pod nr. tel. (773) 612-6074.

Co słychać wśród Podhalan

 

Zarząd Koła nr 75 Dział serdecznie zaprasza członków i bratnie koła na opłatek w sobotę, 14 stycznia o godz. 18.00 w restauracji Burbank Manor, pod adresem 6345 W. 79th Street w  Burbank. Odwiedzi nas św. Mikołaj. Do tańca zagra Felicita Band. Wstęp 60 dol. od osoby. Cały dochód przeznaczamy na zakup organów do kościoła w Dziale. Stroje góralskie mile widziane. Informacje pod numerem tel. (630) 862-6901. Zaprasza prezes Stefan Dziąba.

Zarząd Koła nr 23 Odrowąż Podhalański zaprasza na opłatek w sobotę, 14 stycznia o godz. 18.00 w restauracji Paradise, przy 9220 S. Harlem w Bridgeview. Cena biletu dla osoby dorosłej 65 dol., zaś dla dzieci i młodzieży do lat 18 − 30 dolarów. Cena biletu obejmuje: słodki stół, obiad, otwarty bar. Dzieci ze szkółki pieśni i tańca, działającej przy naszym kole, przedstawią jasełka. Do tańca będzie grać Watra Band. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na pomoc w spłaceniu samochodu strażackiego w rodzinnej wsi. Zaprasza zarząd koła z prezes Zofią Kulawiak. Rezerwacji można dokonać telefonując pod nr: (773)585-7217 lub (773)457-7863.

Koło nr 29 Gronków im. Jakuba Nowaka ma zaszczyt zaprosić członków oraz przyjaciół naszego koła na opłatek w sobotę, 14 stycznia. Najpierw spotykamy się na mszy św. w kościele “na górce” w Willow Springs o godz. 16.00. Kolacja o godz. 18.00 w restauracji Burbank Manor, pod adresem 6345 W. 79th Street w Burbank. Wstęp 60 dol. od osoby. W sprawie rezerwacji prosimy dzwonić do 8 stycznia do  Doroty Lojek: (708) 717-8439 lub do Broni Wilczek: (773) 992-8363 i Celiny Kowalczyk (708) 372-2129.

Zarząd Koła nr 41 Wróblówka serdecznie zaprasza na opłatek, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia o godz.18.00  w restauracji Glendora House przy 10225 S. Harlem Ave. w Chicago Ridge. Do tańca grać będzie Fantastic Band. Wstęp 65 dol. od osoby. W cenie biletu smaczny obiad, otwarty bar i słodki stół. Po rezerwacje prosimy dzwonić pod nr tel. (708) 218-4792. Serdecznie zaprasza w imieniu całego zarządu koła prezes i dyrektor Franciszek Bielański.

Koło nr 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków z rodzinami, bratnie koła oraz sympatyków na tradycyjny opłatek połączony z zabawą karnawałową. Impreza odbędzie się w sobotę, 14 stycznia w Paradise Elegant Banquet przy 9220 S. Harlem Ave. w Bridgeview. Początek o godz.18.00. Wstęp 65 dol. dla dorosłych, dzieci 30 dol. W cenie biletu smaczny obiad, słodki stół, góralskie przystawki i otwarty bar. Do tańca zagra zespół Siekawica. Mile widziane będą stroje regionalne. Po rezerwacje prosimy dzwonić pod nr tel.: (708)205-3502. Zaprasza prezes Stanisław Sarna wraz z zarządem koła.

Zarząd Koła nr 35 Maruszyna im. Stanisława Janika serdecznie zaprasza na tradycyjne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w sobotę, 14 stycznia w parafii św. Fabiana przy 8300 S. Thomas w Bridgeview. Zapraszamy wszystkich członków, sympatyków koła, mieszkańców sąsiednich wiosek i bratnich kół. Opłatek rozpoczniemy mszą św. o godz. 18.30. Po mszy połamiemy się opłatkiem, zaśpiewamy kolędy, zjemy kolację i będziemy się bawić do białego rana z zespołem Hajlandery. O północy ciepły posiłek. Nie zabraknie też loterii fantowej. Wstęp 40 dol. od osoby. Mile widziane stroje regionalne. Panie prosimy o przyniesienie ciasta na słodki stół. Serdecznie zaprasza prezes Piotr Pawlikowski wraz z całym zarządem. Po rezerwacje i dodatkowe informacje prosimy dzwonić:
(773)251-8277 − Piotr Pawlikowski i (708)336-928 − Anna Bartoszek. 

Zarząd nr 52 Koła Czerwienne serdecznie zaprasza wszystkich członków oraz sympatyków na opłatek w sobotę, 14 stycznia do European Chalet przy 5445 S. Harlem Ave. w Chicago. Początek spotkania o godz. 19.00. Wstęp 65 dol. od osoby. W sprawie rezerwacji prosimy dzwonić: (708) 217-6709 lub (708) 308-2271. Serdecznie wszystkich zapraszamy w strojach regionalnych i zapewniamy dobrą zabawę.

Koło nr 34 Zakopane serdecznie zaprasza na uroczysty odpust pod wezwaniem Świętej Rodziny, który odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia o godz.13.30 w kościele św. Alberta Wielkiego w Burbank. Jak co roku tradycyjnie zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków koła. Mile widziane będą poczty sztandarowe oraz stroje regionalne. Po uroczystej mszy św. odpustowej zapraszamy wszystkich na poczęstunek w sali parafialnej. Wstęp wolny. Zaprasza prezes Janina Urbas wraz z całym zarządem.

Zarząd Koła nr 21 Czarny Dunajec serdecznie zaprasza wszystkich członków wraz z rodzinami,  członków bratnich kół  oraz przyjaciół i sympatyków na opłatek, który odbędzie się w Domu Podhalan w sobotę, 21 stycznia  o godzinie 18.00. Połamiemy się opłatkiem i przy wspólnym obiedzie zaśpiewamy nasze piękne polskie kolędy. Zespół Siumni wystąpi z krótkim programem artystycznym. Do najmłodszych w czasie obiadu zawita św. Mikołaj, a następnie wszystkich zaprosimy do tańca przy muzyce wspaniałej orkiestry. Wstęp: 50 dol. osoba dorosła, dzieci od lat 6 do 12 − 20 dol., a młodsze wchodzą bezpłatnie.  Bardzo prosimy o dokonanie rezerwacji do 18 stycznia. W tym celu należy telefonować do Zofii Malinowskiej  pod nr: (708)594-7704 (w ciągu dnia) lub Heleny Jarosz: (708)924-1571 i  Marii Komorowskiej (773)447-8890, albo wysłać wiadomość: mkomorowska @alside.com

Zarząd Koła nr 43 Chochołów serdecznie zaprasza na tradycyjny opłatek w sobotę, 21 stycznia do Crystal Grand przy 12416 S. Archer Ave. w Lemont. Początek o godz.18.30. Wstęp 65 dol. od osoby. W cenie biletu: smaczny obiad, trunki, słodki stół i góralski kredens. W programie m.in. śpiewanie kolęd i występ zespołu Chochołowianie, łamanie się opłatkiem i składanie życzeń noworocznych. Prosimy o dokonanie rezerwacji do 14 stycznia. Szczęścia i wszelkiej pomyślności w nowym roku życzy zarząd koła wraz z prezesem Stanisławem Kruczakiem.

Zarząd Koła nr 45 Poronin im. Zofii Gracy serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami, bratnie koła oraz sympatyków na tradycyjny opłatek wraz z zabawą taneczną z zespołem Cajmery w sobotę, 21 stycznia o godz. 18.30 do restauracji Paradise Elegant Banquets przy 9220 S. Harlem Ave. w Bridgeview. Wstęp 60 dol. od osoby. W cenie biletu jest smaczny i obfity obiad, słodki stół, zimne napoje, góralski kredens, butelka alkoholu oraz dobrego wina na stole. Stroje regionalne mile widziane. Prosimy o punktualne przybycie. W sprawie rezerwacji prosimy dzwonić do Anny Szatkowskiej pod nr (708) 646- 6405 lub Zofii Bobak pod nr (773) 418- 1262. Zaprasza w imieniu zarządu koła prezes Zofia Bobak-Ustupska.

Zarząd Koła nr 68 Gliczarów Górny serdecznie zaprasza na tradycyjne spotkanie opłatkowe w sobotę, 21 stycznia o godz. 18.00 w Domu Podhalan, przy 4808 S. Archer Ave. w Chicago. Wstęp 60 dol. od osoby. W cenie biletu: smaczny obiad, słodki stół, kawa, zimne napoje i wino do obiadu. Oprawę muzyczną zapewni zespół Power Beat. Stroje regionalne mile widziane. Po rezerwacje prosimy dzwonić do 14 stycznia pod nr tel.: (312) 515-3599 lub (708) 269-0706. Zaprasza prezes Stanisław Skupień wraz z całym zarządem.

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarz zaprasza na opłatek, który odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia o godz.15.00 w Domu Podhalan. Wstęp 40 dolarów. W cenie biletu obiad oraz słodki stół. Do tańca zagra Roman Chicago Band. Po informacje prosimy dzwonić pod nr (773) 964- 0841 lub (773) 715-3886. Zaprasza zarząd wraz z prezeską Marią Gocał.

Zarząd Klubu Parafii Maniowy zaprasza do Domu Podhalan na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 22, stycznia, o godz. 14.00. Tradycyjnie po polsku podzielimy się opłatkiem. Prosimy bardzo o punktualne przybycie. Poczęstunek podany będzie o godz. 15.00.
W imieniu zarządu zaprasza Władysław Podlipni.

Klub Narciarski Tatry zaprasza wszystkich miłośników narciarstwa na kolejne, 30. z kolei mistrzostwa Polonii do pięknego, odnowionego ośrodka narciarskiego Wilmot Mountain w Wisconsin, niedaleko Chicago − zaledwie godzinę jazdy samochodem. Program zawodów jest zaplanowany dla wszystkich, bez względu na umiejętności lub wiek uczestników,  bo naszym celem jest udział w zawodach całych rodzin. Ponad 20 grup wiekowych, osobna grupa dla snowboardzistów, osobne grupy dla chłopców i dziewcząt. Najlepsi w grupach otrzymają piękne puchary. Zwycięzcy na stoku otrzymają piękne puchary ufundowane przez konsula generalnego w Chicago. Najszybsza reprezentacja rodzin otrzyma puchar ufundowany przez Związek Podhalan. Wszyscy mamy szansę zdobyć puchar, jak również wygrać cenną nagrodę na loterii fantowej. Wszyscy uczestnicy są zaproszeni na lunch na gorąco serwowany przez klub Tatry. Przyjedźcie do Wilmot wraz z dziećmi, weźcie udział w zawodach a będziecie mieli, co wspominać, bo następna taka okazja dopiero za rok! Zaprasza i pozdrawia Piotr Chowaniec.

Zarząd Koła nr 65 Ciche Dolne par. Miętustwo serdecznie zaprasza na wspólny opłatek w sobotę, 28 stycznia o godz. 18.00 w Burbank Manor przy 6345 W 79th Street w Burbank. Do tańca grać będzie zespół Siekawica. Wstęp 55 dol. od osoby. Dzieci wstęp wolny. W cenie biletu: chatka góralska z wędlinami i zimnymi zakąskami, smaczny obiad i butelka na stole. Bardzo prosimy o zgłoszenie rezerwacji do 20 stycznia pod numerem telefonu: (708)705-5678 − Bolesław Tyrała lub (815) 409-2496 − Małgorzata Szwajnos.

 Zarząd Koła Nr 55 Ratułów serdecznie zaprasza wszystkich członków wraz z rodzinami, bratnie koła oraz sympatyków na tradycyjny opłatek, który odbędzie się w sobotę, 28 stycznia  w restauracji Glendora Banquets przy 10225 S. Harlem Ave. Chicago Ridge. Początek o godz.10.30. Wstęp 70 dol. od osoby, dzieci 20. W cenie wliczone jest wszystko. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności telefonując do Czesławy Ciężczak (773)550-0712 lub do Marii Rafacz (708)466-2652. Serdecznie zaprasza prezes Czesława Ciężczak.

Zarząd Koła nr 27 Witów serdecznie zaprasza na opłatek w sobotę, 28 stycznia, w restauracji Paradise Elegant Banquets przy 9220 S. Harlem Ave. w  Bridgeview. Początek o godz. 18.30. Do tańca grać będzie Władek Mańcorz Band. Bogata i smaczna kolacja, otwarty bar. Wstęp 65 dol. osoba dorosła, dziecko − 30. Po rezerwacje i więcej informacji prosimy telefonować do Józefa Giewonta: (630) 307-3676, albo do Kowalczyka (708) 224-1711 i Maryniarczyka (708) 516-2564. Serdecznie zaprasza zarząd koła i prezes Józef Giewont.

Koło nr 33 Dzianisz serdecznie zaprasza na 10. jubileuszowy opłatek w sobotę, 28 stycznia w restauracji Paradise Banquets przy 9220 S. Harlem w Bridgeview. Początek o godz. 18.30. Wstęp 60 dol. osoby. W cenie biletu: obiad, słodki stół i otwarty bar. W programie artystycznym wystąpi zespół Młodzi Dzianiszanie, będzie tradycyjne łamanie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd.  Do tańca grać będzie Orkiestra Millenium.  Serdecznie wszystkich zapraszamy! Po rezerwacje i informacje proszę dzwonić: (708) 969-4395 lub (630) 783-1832. Zaprasza zarząd i prezes koła Władysław Michniak.

 Zarząd Koła nr 2 Nowy Targ im. Wł. Orkana serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami oraz sympatyków naszego koła na opłatek w niedzielę, 29 stycznia o godz. 15.00  w restauracji Janosik,  9126 S. Roberts Rd. w Hickory Hills.  W części oficjalnej odbędzie się zebranie sprawozdawczo – wyborcze oraz zaprzysiężenie nowych członków. Dodatkowe informacje pod nrumerem telefonu: (773)617-0413 lub (773)344-5593.

Komitet ds. imprez ZPPA informuje i zaprasza na przegląd zespołów kolędniczych, który odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia w Domu Podhalan. Zespoły, które chcą wystąpić z programem, powinny potwierdzić swój udział do 15 stycznia. Zgłoszenia należy przesyłać na e-mail: polishhighlanders@yahoo.com. Po informacje prosimy dzwonić pod nr (708) 269-0479. Zaprasza wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula.

Opr. Wojciech Dorula

 

wici

paderewskisymphonyorchestra

Dlaczego Bóg dał nam Straussów

Trudno wyobrazić sobie smutniejsze dzieciństwo niż to, jakie było udziałem Jana Straussa ojca. Urodził się w Wiedniu w 1804 roku. Był jedynym synem karczmarza. W wieku 7 lat stracił matkę, która zmarła na „powolną gorączkę”. Gdy miał 12 lat, wyłowiono z Dunaju ciało jego ojca – prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Prawny opiekun Jana wysłał go na naukę do pracowni introligatorskiej, gdzie pozostał do uzyskania pełnych kwalifikacji, nigdy jednak nie wykonywał wyuczonego zawodu.

Nie wiadomo, skąd chłopiec powziął szczególne zamiłowanie do muzyki. Mógł grać godzinami na swoich skrzypcach, które pozostały najbliższym przyjacielem i pocieszycielem tamtych smutnych dni. Pobierał lekcje muzyki, marzył, aby grać w orkiestrze. Już po dwóch latach intensywnej nauki został przyjęty do popularnej tanecznej orkiestry Pamera, gdzie poznał swojego rówieśnika Józefa Lannera. Chłopcy szybko nawiązali przyjaźń, łączyła ich pasja do muzyki i bieda. Aby zaoszczędzić, wynajęli wspólne mieszkanie, podobno w najtrudniejszym okresie dzielili się nawet ubraniem. Założyli ogródkowy kwartet smyczkowy, zaczęli zarabiać na życie graniem w kawiarniach oraz pisaniem muzyki – muzyki do tańca. Szczególnie podatna do obróbki młodych twórców okazała się muzyka popularna, a nawet ludowa, zwłaszcza proste melodie w rytmie na trzy walce…

Aby nie opisywać historii, która niezwykle barwna i intrygująca, bierze tutaj swój początek – wystarczy przypomnieć, że te właśnie proste melodie z podwiedeńskich wiosek stały się później przyczyną największej rewolucji obyczajowej w historii Europy. Wśród skandali i awantur walc utorował sobie drogę przez salony bogatych mieszczan, później arystokracji, aż na cesarski dwór, a stamtąd na dwory innych monarchów.

Od kiedy książę zatańczył z subretką, wszystko stało się możliwe!”

Aby jednak rzeczywiście wszystko stało się możliwe, trzeba było niewyobrażalnej pracy i talentu, ale przede wszystkim wielkiego artystycznego natchnienia. Muzyka Straussa niosła w sobie radość i świeżość, energię, jakiej wycieńczony rewolucjami, chorobami i nędzą świat potrzebował, by odzyskać równowagę. Tak wielkie dzieło przerasta czas jednego pokolenia. Bóg obdarzył zatem niezwykłym talentem także synów Jana: Jana-syna, zwanego później „królem walca”, Józefa – w opinii braci najbardziej utalentowanego z całej czwórki oraz Edwarda, który ostatecznie rozwiązał ostatnią orkiestrę sygnowaną nazwiskiem Strauss w 1901 roku. Na przestrzeni blisko 100 lat styl Straussów dyktował mody, wpływał na politykę (począwszy od roztańczonego Kongresu wiedeńskiego) poprzez sztukę masową, użytkową, stał się artykułem pierwszej potrzeby. Kiedyś Brahms poproszony o autograf nakreśli pierwsze takty walca “Nad pięknym modrym Dunajem” i dopisał: “Niestety, nie moje – Johannes Brahms”.

Późniejsze lata przyniosły zadziwiające i wszechobecne zjawisko: styl Straussów przeniknął do sztuki wysokiej i stał się ozdobą dzieł najwyższego lotu – przy wszystkich zmieniających się modach i tendencjach XIX i XX wieku. Uśmiech Straussów niesie w sobie muzyka wszystkich najwybitniejszych kompozytorów: od Brahmsa, Czajkowskiego, Gounoda przez Ravela, Debussy’ego, Szostakowicza po Gershwina, Bernsteina, Kilara…
Najsłodsze, największe „przeboje” klasyki napisane zostały w tempie na trzy – i jak dotąd nikt nie wymyślił lepszego balsamu dla duszy… To jednak nie wszystko; czy można sobie wyobrazić historię piosenki bez walca? Tysiące walców śpiewały i nadal nucą wszystkie pokolenia od tamtych czasów po dzień dzisiejszy – na wszystkich kontynentach!

Co na to Bóg?
Czy jest osoba, która nie uległaby czarowi kolęd
y „Cicha noc”?
Stille Nacht – najpopularniejsza pieśń świata powstała w okolicach Wiednia ok.1818 roku i przetłumaczona została na wszystkie znane języki, w tym zulu i esperanto. Dodając teksty w różnych dialektach – znanych jest łącznie 227 wersji w 142 językach!
Nie dość na tym! Pieśń ta wrosła w tradycję świąt Bożego Narodzenia wielu narodów i jest znana i śpiewana powszechnie przez miliony (miliardy?) ludzi: bez Silent Night trudno sobie wyobrazić święta w Ameryce, bez „Cichej nocy” w Polsce… Otóż ta piękna kolęda napisana jest w rytmie walca, podobnie, jak nasza polska „Lulajże Jezuniu”.
Czyż to nie uśmiech Pana Boga?

Paderewski Symphony Orchestra zaprasza na tradycyjną Galę Karnawałową pt. „Wiedeńska Noc” z udziałem ponad 100 wykonawców! Wśród nich aż siedmiu solistów: soprany Mirosława Sojka-Topór i Olga Bojovic, mezzo-soprany Ola Rafalo i Marissa Simmons (USA), tenorzy Łukasz Gaj (Polska) i Andrzej Stec (Kanada) oraz baryton Jacek Jaskuła (Polska). W pięknych układach tanecznych Magdaleny Solarz wystąpi Teatr Tańca i Tańca „Wici”. Artystom towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna i chór pod batutą Wojciecha Niewrzoła. W programie najpiękniejsze walce, polki, czardasze oraz arie, duety i ansamble z popularnych oper i operetek. Sobota, 14 stycznia 2017 r. o godz. 19.00 w Copernicus Center.
BILETY
(od 36 dol. do 59 dol.): biuro PaSO, księgarnie Polonia i D&Z, biura DOMA (wszystkie) oraz POLAMER: 3094 N. Milwaukee, 4747 N. Harlem w Harwood Hts. oraz 901 E. Rand Rd. w Mount Prospect, w internecie: pasochicago.org, bilety.com oraz copernicustickets.com
Tel. (773) 467 9000

Barbara Bilszta, PaSO

 

consonans_new

bal-bialego-tulipana-01-06

WOSP-01.13

Lajkonik_ZimowyKoncert

klub tanca 2017

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*