Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!

Art Gallery Kafe zaprasza

– w każdą środę Polski Klub Brydżowy zaprasza wszystkich miłośników brydża bez względu na zaawansowanie w grze.

– z cyku: Ciało, Umysł , Duch – życie automatyczne – życie autentyczne. Odkrywanie i doświadczanie naszej wewnętrznej prawdy. W każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca, od godz. 20.00, spotkania prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol., w tym 5 dol. na konsumpcje w AGK.

– zaśpiewajmy razem największe przeboje Broadwayu – wieczór muzyczny Wojtka Wójcika. Piątek, 24 lutego o godz. 20.00. Wstęp 10 dol., w tym lampka wina.

– Andreas Kapsalis Live – koncert pochodzącego z Grecji wirtuoza gitary klasycznej. Sobota, 25 lutego o godz. 20.00. Wstęp 20 dol. od osoby.

– jak być swoim własnym lekarzem oraz rośliny jako naturalne lekarstwa. Zapraszamy na kolejny wykład znakomitego praktyka i teoretyka dr. Leona Thomasa Kolodzieja. Niedziela, 26 lutego o godz. 13.00. Wstęp 10 dol. do wykorzystania w barze.

– Klub Fotograficzny AGCC BONI zaprasza na kolejne spotkanie. Wtorek, 28 lutego o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Art Gallery Kafe
127 E. Front St. w Wood Dale, IL 60191

Wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski”
„Chrzest 966. U źródeł Polski ” – dwujęzyczna wystawa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest udostępniona zwiedzającym w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 286-0500 wew. 320.

78. Bal Amarantowy
78. Bal Amarantowy znany jako Bal Debiutantek odbędzie się sobotę, 4 marca. Dostępne są jeszcze bilety. Wszelkie informacje na temat balu u Bożenny Haszlakiewicz, tel. (847) 902-0406 oraz na stronie Legionu Młodych Polek: www.lypw.org.

Koncert stypendialny
Fundusz Stypendialny pamięci Moniki Skrzypkowskiej wraz z Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty” zaprasza na kolejną edycję koncertu stypendialnego w sobotę, 4 marca o godz. 18.00 do Maggie Atcher Theatre, Praire Center for Arts przy 201 Schaumburg Court w Schaumburgu. „Infinite Celebration”, czyli  “Niekończąca się celebracja” – to wizja dwóch światów połączonych miłością. W koncercie usłyszycie wiele pięknych melodii w wykonaniu wspaniałych artystów nie tylko polskiego pochodzenia, między innymi Karoliny Baran, Khary Laurenta, Mieczysława Wolnego,  Dee McPherson, Raula Madera; zobaczycie różne formy tańca, niosące w sobie treść odpowiadającą piosenkom w wykonaniu solistów, duetów i zespołów m.in. Pauliny Pieniążek i Konrada Micuna, zespołu Hejnał, Ballet Folklorico Sones Mexicanos i gospodarza koncertu – Centrum Ekspresji Artystycznej „Szepty”. Bilety – 20 dol. od osoby – można zamówić telefonicznie pod nr. tel. (630) 915-8843 lub (847) 494-5133 oraz kupić na stronach: www.whisperscenter.com lub www.monikascholarship.com/annual-multi-artists-concert

Urodziny Fryderyka Chopina w Muzeum Polskim w Ameryce
Wyjątkowe wydarzenie w ramach festiwalu poświęconego urodzinom Chopina w Muzeum Polskim w Ameryce. Będzie okazja, aby zobaczyć film biograficzny „In search of Chopin” (2014) w reżyserii Phila Grabsky’ego oraz do wzięcia udziału w dyskusji poświęconej twórczości i życiu kompozytora, którą poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś. Pokaz filmu uświetni swoimi występami pianista Andrzej Jagodziński. We wtorek, 28 lutego o godz.18.30 w Muzeum Polskie w Ameryce przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago.

Chopin – koncert przestrzeni
W 2009 roku z okazji 200 urodzin Chopina, astronauta pułkownik George Zamka zabrał muzykę Chopina na pokład promu kosmicznego Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tak powstał film „Chopin – koncert przestrzeni”, który został zainspirowany tym wydarzeniem. Film przedstawia niezwykłe obrazy Ziemi do muzyki Chopina. Podczas przerwy w projekcji będzie tort i szampan dla wszystkich. W sobotę, 25 lutego o godz. 17.00 w Muzeum Polskim w Ameryce przy 984 N. Milwaukee Ave. Bezpłatny parking. Bilety: 30 dol., dla studentów 15 dol.

Bezpłatny trening z Fitbit
Już niedługo wiosna. Czas spalić zbędne nagromadzone przez zimę kalorie. Brooklyn Boulders organizuję bezpłatną sesję ćwiczeń gimnastycznych, siłowych oraz jogę. Należy przynieść sportowe obuwie oraz matę. W sobotę, 25 lutego w godz. 9.00-10.30 w Brooklyn Boulders przy 100 S. Morgan St. w Chicago. Info: www.brooklynboulders.com/chicago/

KulTuro – nowa era
Związek Filipińczyków działający przy University of Illinois w Chicago zaprasza na pokaz tradycyjnych tańców ludowych z Filipin. Filipiny szczycą się bogatym dziedzictwem kulturowym, które zawiera różnorodny zbiór tańców tradycyjnych. Od znanego tańca narodowego tinikling, poprzez  pandanggo oasiwas, czyli taniec rybaków czy maglalatik – taniec wojny, aż po zalotny taniec cariñosa. Taniec odgrywa ważną rolę w kulturze filipińskiej. W sobotę, 25 lutego w godz. 16.30 – 22.00 w Hilton Chicago przy 720 S. Michigan Ave. w Chicago. Bilety: 12 dol. Info:http://www.botb2017.fiauic.org/

Warsztaty gotowania dla dzieci
Nie ma to, jak przyrządzona przez siebie pizza! Podczas kulinarnej przygody dzieci pod okiem opiekunów będą mogły eksperymentować w kuchni, przygotowując dla siebie swoją ulubioną pizzę. Na uczestników czekają stanowiska do gotowania z wcześniej przygotowanymi produktami. Dla dzieci od lat 7. W sobotę, 25 lutego w godz. 10.00 – 11.45 w Turkish American Society of Chicago przy 501 Midway Dr. w Mount Prospect. Opłata 15 dol.

Targi ślubne
Impreza adresowana w szczególności do przyszłych młodych par. Targi są jedyną okazją, aby w jednym miejscu i czasie zebrać mnóstwo informacji od firm działających w branży ślubnej, które w sposób fachowy i wyczerpujący przedstawią swoje oferty – od kwiatów, tortów, sukienek, fotografów, DJ-ów po limuzyny i sale bankietowe. W niedzielę, 26 lutego w godz. od 11.30 – 16.00 w hotelu Marriott przy 540 N. Michigan Ave. w Chicago. Wstęp 10 dol.

Kulinarna wycieczka po Chicago
Piesza wycieczka po typowo amerykańskich restauracjach połączona z degustacją popularnych w Chicago potraw, jak pizza, hot dogi czy Italian beef. Spacer po znanych chicagowskich piekarniach, delikatesach i restauracjach poprowadzi przewodnik. Zwiedzamy i jemy w West Town Bakery, Pizzeria Due Uno’s Twin Brother, Su Casa Mexican Restaurant. Deser zjadamy w pierwszej w Chicago cukierni L’Appetito Downtown’s.W niedzielę, 26 lutego w godz. od 14.00 do 17.00. Zbiórka przy 515 N. State St., a zakończenie wycieczki przy 50 E. Walton St. w Chicago. Dużo chodzenia. Należy włożyć wygodne buty. Info: BestTours.com

Porady dla kupujących dom
Warsztaty, podczas których dowiemy się w jaki sposób spełnić marzenie zakupu domu korzystając z wielu dostępnych programów. Czy można kupić dom wpłacając 3 tys. dol. zaliczki? Finansowanie, rodzaje nieruchomości, koszty zamknięcia. Agenci handlu nieruchomościami doradzą, w jaki sposób kupić dom bez zielonej karty. W sobotę, 25 lutego o godz. 11.00 w Jeffery Manor Library przy 2401 E. 100ST Street w Chicago. Za darmo.

Eliminacje do konkursu Miss Bikini Illinois
„Fire & Ice”, czyli wieczór zabawy, mody i bikini przy dźwiękach muzyki w wykonaniu zespołu Triple Heat. W niedzielę, 26 lutego w godz. 17.00 do 20.00 w Sorelle przy 1905 West Division St. w Chicago. Bilety 20-40 dol.

Podwodny świat
Wystawa z cyklu wszystko dla nurków. Najnowszy sprzęt do nurkowania, warsztaty, seminaria, spotkania z instruktorami. Biura turystyczne zaproponują miejsca na wakacje z nurkowaniem. Od piątku, 24 lutego do niedzieli, 26 lutego w Donald E. Stephens Convention Center przy 5555 N. River Road w Rosemont. Bilety od 7 dol. Info pod numerem tel. (847) 692-2220 lub www.ourworldunderwater.com/Chicago/

Marian Hossa rozdaje autografy 
Prawdziwa gratka dla kibiców hokejowej drużyny Blackhawks. Trzykrotny zdobywca Pucharu Stanleya z drużyną Blackhawks – Marian Hossa spotka się z kibicami i będzie rozdawał autografy oraz pozował do zdjęć. W piątek, 24 lutego w godz. 17.00 do 19.00 w Auto Villa Custom Trucks przy 3017 W. IL Route 120 w McHenry.

Przegląd filmów irańskich
Festiwal powstał z myślą o jednym z najwybitniejszych współczesnych filmowców jakim był zmarły w ubiegłym roku irański reżyser, scenarzysta, aktor i producent Abbas Kiarostami. Kiarostami napisał scenariusze do niemal wszystkich swoich filmów, sam je również najczęściej montował i produkował. Festiwal potrwa do soboty, 25 lutego. Projekcje filmów odbywają się w Gene Siskel Film Center of the School of the Art Institute of Chicago przy 164 N. State Street. Więcej informacji na stronie: www.siskelfilmcenter.org/iran2017

Festiwal orchidei
Do 26 marca w Ogrodzie Botanicznym w Glencoe (1000 Lake Cook Road) można oglądać orchidee. Będzie okazja, by m.in. zobaczyć rzadko pokazywany publicznie okaz Phalaenopsis V3. Kwiaty można oglądać w godzinach 10.00-16.00. Na miejscu możliwość zakupu roślin, wzięcia udziału w zajęciach praktycznych oraz spotkania z członkami Illinois Orchid Society. Wstęp: 12 dol. dorośli, 10 dol. seniorzy i dzieci w wieku 3-12 lat – dzieci do lat 3 – za darmo. Więcej info na stronie: www.chicagobotanic.org/orchid

Lodowisko w Millennium Park
Lodowisko jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Można przyjść z własnymi łyżwami lub wypożyczyć je na miejscu za 12 dol. Będzie czynne od poniedziałku do czwartku w godz. od 12.00 do 20.00, w piątki od 12.00. do 22.00, w soboty od 10.00 do 22.00, a w niedziele od 10.00 do 21.00. Lodowisko znajduje się na Michigan Avenue między ulicami Washington i Monroe i będzie czynne do 5 marca 2017 roku.

Biegaj z „Dziennikiem Związkowym”
Tylko w naszej gazecie dowiecie się, gdzie można aktywnie spędzić czas biegając. Zachęcamy czytelników w wieku od 8 do 99 lat do wzięcia udziału w biegach organizowanych w Chicago i okolicach. Nie siedź w domu! Biegaj z nami! Oto nasze propozycje:

Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych
Drugi rok z rzędu w Chicago. Trasa ma dystans 1963 m i symbolizuje rok, w którym zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”. W sobotę, 4 marca o godz. 9.30 w Shabbona Park w Chicago. Adres: 6935 W. Addison St.w Chicago (w pobliżu parafii św. Pryscylli). Wpisowe wynosi 5 dol. od osoby (opłata tylko gotówką). Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy: koszulkę z wizerunkiem Żołnierza Wyklętego oraz pamiątkowy medal. Przed biegiem obowiązkowa rejestracja.

Opracował: Jacek Boczarski

 

ŻYCIE POLONII

Kolonie letnie w Ośrodku Młodzieżowym PNA
Ośrodek Młodzieżowy PNA w Yorkville zaprasza na kolonie letnie w terminach 9-15 lipca, 16-22 lipca, 23-29 lipca, 30 lipca-5 sierpnia oraz 6-12 sierpnia. Turnusy dla dzieci w wieku 6 do 15 lat. Zakwaterowanie i wyżywienie, dużo dobrej zabawy – m.in. basen, wyjazd do parku wodnego, strzelanie z łuków i wiatrówek, dyskoteka, ognisko, karaoke, gry sportowe i zabawy na świeżym powietrzu, joga, warsztaty tańca nowoczesnego, jazda konna, zipline, lekcje śpiewu. Cena jednego turnusu wynosi: 400 dol. za pierwsze dziecko, 375 za drugie. Dzieci, które są członkami ZNP/PNA otrzymają jednorazową zniżkę 25 dol. Wszyscy, którzy skorzystają z wcześniejszych zapisów i wykupią kolonie do końca kwietnia, również otrzymają zniżkę 25 dol.
Informacje: Agata pod nr. tel. (708) 925-6917, e-mail: agata.pna@gmail.com oraz na stronie internetowej: www.pnayouthcamp.com

Honorowy Lot dla weteranów
Weterani II wojny światowej oraz wojen w Korei i Wietnamie mogą wziąć udział w Honorowym Locie z Chicago do Waszyngtonu. Wystarczy wypełnić aplikację, która znajduje się na stronie: www.honorflightchicago.org lub zadzwonić pod numer tel. (773) 227-8387. Organizatorzy lotu pokrywają wszystkie koszty wyprawy.

Zgłoszenia do wyborów Królowej Parady 3 Maja
Komitet Parady 3 Maja ogłasza 19. wybory królowej. Uroczysta gala odbędzie się 12 marca 2017 r. o godz. 14 w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles.
Królową i damy dworu wybierze niezależne jury. Nagrody dla zwyciężczyń to stypendia na wyższe uczelnie. Jednocześnie publiczność będzie miała możliwość wyboru swojej ulubienicy, która również zostanie nagrodzona. Media polonijne wybiorą Miss Obiektywu. Główne nagrody to stypendia na wyższe uczelnie: 2 tys. dol. dla królowej; 1,5 tys. dol. dla pierwszej damy dworu; 1 tys. dol. dla drugiej damy dworu; 500 dol. dla Miss Foto i 500 dol dla Miss Publiczności.
Kandydatka na królową powinna spełniać następujące warunki:
– mieć polskie pochodzenie, być związana ze środowiskiem polonijnym oraz zaangażowana w działalność na rzecz Polonii
– panna w wieku od 18 do 22 lat
– powinna uczyć się lub studiować w stanie Illinois.
Dodatkowe atuty to: znajomość kultury, obyczajów, tradycji polskich.
Zgłoszenia kandydatek przyjmujemy do 22 stycznia. Telefonicznie pod numerem (773) 742-1477, przez e-mail 3maj@usa.com, lub www.facebook.com/parada.maj
Ewa Rumiński, przewodnicząca wyborów.

Kalendarz przygotowań do Parady 3 Maja w Chicago
Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja informuje, że tegoroczna 126. parada odbędzie się w sobotę, 6 maja. Początek parady o godz. 11.30 w centrum Chicago. Tegoroczna parada maszerować będzie ulicą Columbus.
Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii.
Kalendarz organizacyjny wydarzeń towarzyszących paradzie w 2017 r.:
22 stycznia – termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na Królową Parady (5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639; Ewa Rumński tel. (773) 742-1477 lub 3maj@usa.com)
12 marca godz. 14.00, wybory Królowej Parady (Lone Tree Manor; kontakt: Ewa Rumiński (773) 742-1477; 3maj@usa.com)
15 marca – termin nadsyłania propozycji na marszałka Parady (zgłoszenia wyłącznie od instytucji i organizacji) oraz hasła parady (instytucje, organizacje i osoby indywidualne) na adres: May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639
29 marca, godz. 19.30 – zebranie dot. hasła parady oraz ogłoszenie marszałka Parady. Możliwość zgłoszenia propozycji hasła parady podczas zebrania. Możliwość zamówienia rydwanu od godz. 18.00. Adres: 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL
30 marca – termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny i literacki; kontakt: Małgorzata Tys, e-mail:  malgorzatatys@interia.pl
15 kwietnia – termin składania zgłoszeń uczestnictwa w paradzie, adres: May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639
6 maja, godz. 9.00 – podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza (szczegóły w terminie późniejszym)
6 maja – brunch w Chicago Society (godzina i miejsce w terminie późniejszym)
6 maja, godz. 11.30 – początek parady
6 maja, godz. 18.00 – bankiet z okazji 226. rocznicy Konstytucji 3 maja w Chicago w Jolly Inn Restaurant & Banquets. Wręczenie nagród w konkursie.
7 maja, godz. 10.30 msza w kościele pw. Świętej Trójcy pod patronatem ZNP.
Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na naszej stronie internetowej: www.may3parade.org
oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago, IL 60639. Kontakt pod numerem tel. (773) 745-7799, lub faks (773) 745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć pod nr. tel. (773) 405-2514 lub e-mail: jankopec60707@gmail.com.

Stypendium Fundacji Charytatywnej KPA
Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress Charitable Foundation) oferuje stypendia ufundowane przez rodziny Majer i Lakowski − The Majer and Lakowski Families Memorial Scholarships.
O stypendia mogą się ubiegać studenci kierunków inżynieryjnych oraz administracji i biznesu. Kandydaci do stypendiów muszą być mieszkańcami Illinois i studiować na publicznej uczelni stanowej (uniwersytet lub college). Stypendia będą przyznawane w pierwszej kolejności studentom trzeciego i czwartego roku oraz studiów podyplomowych. Stypendia pokrywają roczne koszty nauki.
Formularze podań o stypendium można uzyskać pisząc na adres: Polish American Congress Charitable Foundation, 5711 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60646 (tel. 773-763-9942). Można też je wydrukować ze strony internetowej Fundacji Charytatywnej KPA: www.paccf.org. Termin składania podań upływa 15 marca 2017 roku.
(Inf. wł)

Komunikat Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
(uwaga polska młodzież bez udokumentowanego pobytu w USA)
The University of Chicago, Wydział Nauk o Rozwoju Społeczeństwa prowadzi badania nad codziennym życiem nieudokumentowanej młodzieży polskiej mieszkającej w Chicago i aglomeracji chicagowskiej.
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej zwraca się z prośbą do osób z nieudokumentowanym pobytem, a zwłaszcza do młodzieży w wieku od 14 do 35 roku życia lub młodzieży urodzonej w USA, której rodzice nie posiadają udokumentowanego pobytu o wzięcie udziału w tych badaniach.
Osoby, które byłyby chętne porozmawiać z dr Basią Ellis (psychologiem społecznym prowadzącym badania) o swoim doświadczeniu jako osoby nieudokumentowane, prosimy o zgłąszanie się pod nr (773) 251-9928, osobiście do biura Stowarzyszenia w godzinach otwarcia, można też kontaktować się e-mailowo – ssnep2@yahoo.com lub bezpośrednio z dr Basią Ellis –  bdellis@uchicago.edu.
Prowadząca badania nasza rodaczka dr Basia Ellis z University of Chicago zapewnia, że badania są anonimowe oraz zapewniona jest całkowita dyskrecja.
Biuro Stowarzyszenia Emigracji Polskiej otwarte jest w każdą sobotę w godz. 12.00-16.00 oraz w każdą niedzielę od godz. 11.45 do 13.00. Telefon do biura (773) 384-0900.

Komunikat Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2017 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca wypadają w następujących terminach: 1 marca,  5 kwietnia,  3 maja,  7 czerwca,  5 lipca,  2 sierpnia, 6 września,  4 października,  1 listopada,  6 grudnia, 3 stycznia 2018.
– porady związane z Social Security – w godz. 16.00-17.45
– porady dotyczące federalnego prawa pracy –  w godz. 16.30 – 17.30
– porady dotyczące stanowego prawa pracy: prosimy o kontakt w czasie porad w pierwszą środę miesiąca lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy w/w urzędów.
W sprawach porad: prawnych, finansowych, socjalnych, dla osób starszych, imigracyjnych i innych – prosimy dzwonić w sobotę od 12.00 do 16.00, a w niedzielę od 12.00 do 13.00 pod numer tel. (773) 384-0900 lub odwiedzić nasze biuro. W ciągu tygodnia prosimy dzwonić pod numer (847) 671-3418.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy komputerowe w tym specjalnie przygotowane dla emerytów.
Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie:  www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne, ale zawsze mile widziane są datki na działalność stowarzyszenia.
Adres: 1135 N. Cleaver w Chicago, sala #312   (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie), tel. (773) 384-0900,  fax. (847) 671-3418,  e-mail: ssnep2@yahoo.com  (wejście od parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem).
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Pomagamy: apel o pomoc dla Małgosi
Mieszkająca w Polsce Małgosia Binda od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Ze względu na czterokończynowy niedowład wymaga całodobowej opieki. Postępujący paraliż utrudnia przyjmowanie pokarmu. Koszty leczenia i opieki są bardzo wysokie i przerastają rodzinę chorej. Dary serca na pomoc w opłaceniu opieki dla Małgosi można kierować na internetowy fundusz „GoFundMe”. Rodzina serdecznie dziękuje za wszelką pomoc. Gofundme.com/wx9sj6w

Pomagamy: apel o pomoc dla Magdy Kośny
Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach
Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15.

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae w 2017 roku
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, w 2017 roku odbywać się w będą w każdą trzecią sobotę miesiąca w następujących dniach: 18 marca, 8 kwietnia, 20 maja, 17 czerwca, 15 lipca, 19 sierpnia, 16 września, 21 października, 11 listopada i 9 grudnia. Aby skorzystać z porad wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr: (773) 763-8520.

Posiedzenie miesięczne Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zawiadamia, że posiedzenie miesięczne odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 14.30 w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich członków o przybycie.

Zabawa karnawałowa – ostatki z Fundacją Parafii Strzelce Wielkie
Fundacja Parafii Strzelce Wielkie zaprasza na zabawę karnawałową – ostatki, w sali bankietowej Jolly Inn przy 6501 W. Irving Park Rd. w Chicago w sobotę, 25 lutego o godz. 19.30. Wstęp 20 dol. od osoby. Zagra Extra Band – Czubacki. Bufet, bar, parking, loteria fantowa. Informacje i bilety w kasie restauracji Jolly Inn oraz pod numerem tel. (773) 736-7606. Dochód przeznaczony będzie na zakup organów piszczałkowych do nowego sanktuarium w Strzelcach Wielkich.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Klubu Polonia
Zarząd Klubu Polonia przy parafii św. Konstancji zawiadamia członków, że zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 15.00 w sali Borowczyka. Prosimy o liczne przybycie.
Kazimierz Milewski, prezes

Zebranie sprawozdawcze Wydziału Kobiet Okręgu 13 ZNP
Zebranie sprawozdawcze Wydziału Kobiet Okręgu 13 ZNP odbędzie się w czwartek, 2 marca w budynku ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. o godz. 19.00. Gospodarzami zebrania będą Gminy 91 i 177. Prosimy Grupy i Gminy o przysłanie delegatek (tylko panie). Wypełnione mandaty z opłatą 5 dol. od delegatki prosimy przesyłać na adres sekretarki: Janina Kopacz, 5458 W. Cullom Ave., Chicago, Illinois 60641.

Zebranie Gminy 41 PNA
Gmina 41 PNA zaprasza członków na zebranie w piątek, 3 marca o godz. 18.30 w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Obecność obowiązkowa. Zaprasza prezes wraz z zarządem.

Promocja książki kleryka Kamila Ziółkowskiego
Promocja książki kleryka Kamila Ziółkowskiego „Aspekty chrześcijańskie w sadze Harry Potter” odbędzie się w następujących lokalizacjach:
– w sobotę, 4 marca w parafii św. Tomasza Becketta przy 1321 N. Burning Bush Ln w Mount Prospect
– w sobotę, 11 marca w parafii Sacred Heart przy 8245 W. 111th St. w Palos Hills
Spotkania odbędą się w godz. 19.00-21.00. W programie przewidziano m.in. rozmowę z autorem, tematyczne występy artystyczne, dyskusję z widownią. Wszystko w miłej, literackiej atmosferze przy kawie i słodkościach. Wstęp wolny.

Zebranie Towarzystwa Ratunkowego Kwików
Zebranie Towarzystwa Ratunkowego Kwików odbędzie się w niedzielę, 5 marca o godz. 14.00 w sali Związku Klubów Polskich. Wszyscy członkowie proszeni są o obecność w związku z nadchodzącym bankietem z okazji jubileuszu 160-lecia. Nowi członkowie mile widziani.

Zebranie Grupy 1532 ZNP
Grupa 1532 ZNP zawiadamia swoich członków o zebraniu grupy, które odbędzie się w niedzielę, 5 marca o godz. 13.00 w sali PL 90 SWAP przy 6021 W. Belmont Ave. w Chicago. Prosimy członków o liczny udział w zebraniu.
St. Ścibło, prezes

Spotkanie Grupy 877 PNA Towarzystwo Tysiąc Walecznych
Grupa 877 PNA Towarzystwo Tysiąc Walecznych zaprasza wszystkich członków Związku Narodowego Polskiego i całą Polonię na spotkanie pod hasłem “Powitanie wiosny” w niedzielę, 5 marca do Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Początek o godz. 13.00. W programie: smaczny obiad z butelką wina na stole, loteria fantowa, niespodzianka. Wstęp 25 dol. Rezerwacje pod nr. tel.: Maria (773) 213-0209 lub Krystyna (847) 312-2634.
Prezes Grupy Maria Roszek Kucharski

Obchody Dnia Pułaskiego
Kongres Polonii Amerykańskiej, wydział na stan Illinois, zaprasza na obchody Dnia Pułaskiego w poniedziałek, 6 marca w Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence Ave. w Chicago. Początek o godz. 18.30. Program obchodów: 18.30 – 20.00 koktajl i obiad, 20.00 – uroczystości poświęcone generałowi Pułaskiemu. Bilety w cenie 40 dol. od osoby. Rezerwacja miejsc: dr Jan Plachta pod nr. tel. (773) 775-7599.

Krakusi zapraszają na zabawę „Kobiety PRL-u”
Bawimy się i wspominamy lata 70. i 80. Krakusi zapraszają na zabawę pod hasłem „Kobiety PRL-u” w piątek, 10 marca o godz. 19.30 do restauracji Lutnia przy 5532 W. Belmont Ave. w Chicago. Na miejscu klimaty PRL-u: goździki, gadżety i niespodzianki. Mile widziane stroje i fryzury z tamtej epoki. Szlagiery PRL-u zagra DJ Hit. Bufet i smakołyki. Konieczna rezerwacja miejsc pod numerem tel. (773) 836-8686.

Józefinki Rady Nauczycieli Polonijnych 
Józefinki Rady Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) odbędą się w sobotę, 18 marca o godz. 18.00 w Lone Tree Inn przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles.  To doroczna impreza charytatywna RNP.  W programie wieczoru m.in. ogłoszenie wyników konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych i średnich, rozdanie nagród zwycięzcom, obiad oraz loteria i cicha aukcja, z których dochód zostanie przeznaczony na nagrody i stypendia dla utalentowanych uczniów. Wstęp 35 dol. od osoby.  Więcej informacji i rezerwacje biletów u Józefy Noculi: jnocula@yahoo.com.

Obchody dnia św. Józefa z Gminą 3 ZNP
Gmina 3 ZNP ma zaszczyt zaprosić na obchody dnia św. Józefa w niedzielę, 19 marca o godz. 13.00 w Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Wstęp 35 dol. Rezerwacje do czwartku, 16 marca pod numerem tel. (847) 767-7578 lub u Ireny Hercik tel. (773) 491-6571. Wspaniałe nagrody, znakomity obiad i muzyka DJ Toma.

Obchody dnia św. Józefa Wyjazd do kościoła św. Jana Kantego
Grupa 1776 ZNP zaprasza na obchody dnia św. Józefa w niedzielę, 19 marca. Wyjazd autobusem do kościoła św. Jana Kantego na uroczystą mszę trydencką. Zbiórka o godz. 9.30 na parkingu, naprzeciwko Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence Ave. Msza rozpocznie się o godz. 11.00. Po mszy obiad w restauracji Staropolska. Koszt wycieczki 45 dol. Informacje i rezerwacje pod numerami tel.: Irena Moskal Del Giudice (847) 678-3743 lub Jadwiga (773) 283-7511.

Spotkanie towarzyskie Gminy 120 ZNP
Zarząd Gminy 120 ZNP serdecznie zaprasza na spotkanie towarzyskie połączone z niespodziankami i smacznym obiadem w niedzielę, 26 marca o godz. 13.00 w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Wstęp 15 dol. Rezerwacje do 17 marca pod numerem telefonów: Wanda Penar (847) 298-7349 lub Wanda Juda (773) 725-3742.

Spotkanie towarzyskie Grupy 1474 ZNP
Grupa 1474 ZNP zaprasza na wiosenne spotkanie towarzyskie w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 13.00 w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Dochód ze spotkania zostanie przeznaczony na fundusz stypendialny.

Co słychać wśród Podhalan

Koło nr 58 Ząb zaprasza wszystkich członków z rodzinami i sympatykami na obchody swego 25-lecia w sobotę, 25 lutego. Uroczystość rozpoczniemy mszą św. o godz.15.00 w kościele św. Kamila. Uroczysty bankiet z okazji jubileuszu odbędzie się w Domu Podhalan o godz.18.00. Do tańca grać będzie Hajlander Band. Wstęp 65 dol. od osoby. Dzieci od lat 2 do 12 − 25 dolarów. Po więcej informacji i w sprawie rezerwacji prosimy dzwonić: (708) 370-7742 Anna Pawlikowska i (773) 614-0027 Anna Bukowska. Stroje regionalne oraz sztandary mile widziane. Zaprasza zarząd koła.

Koło nr 4 Morskie Oko w Detroit w stanie Michigan zaprasza całą Polonię na 9. edycję góralskich ostatków w sobotę, 25 lutego  o godz. 20.00 w Domu PNA przy 10211 Conant w Hamtramck. Do tańca będzie grał wyśmienity zespół Oni oraz wystąpi kapela góralska wraz ze znanym 16-osobowym zespołem pieśni i tańca Siumni z Chicago. Zapraszamy serdecznie całą Polonię z Michigan i sąsiednich stanów. Wstęp 35 dol. od osoby. Wszelkie trunki do nabycia w barze. Poczęstunek wliczony w cenę biletu. Bilety do nabycia w sklepie G-Mart przy 10012 Joseph Campau w Hamtramck.

Koło nr 68 Gliczarów Górny serdecznie zaprasza wszystkich członków oraz chętnych do wstąpienia w jego szeregi na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedzielę, 26 lutego o godz.15.00  w Domu Podhalan. W programie zebrania: sprawozdanie z działalności i finansów w 2016 r., wybory i zaprzysiężenie nowego zarządu, i nowych członków koła oraz wolne wnioski. Będą omawiane ważne sprawy dotyczące obchodów 20-lecia koła. Po zebraniu będzie podany obiad. Prosimy o obecność oraz punktualność. Zaprasza i informuje prezes Stanisław Skupień.

Koło Gronków zaprasza wszystkich członków i przyjaciół na zebranie sprawozdawczo-wyborcze  w niedzielę, 26 lutego o godz. 14.00 do Domu Podhalan. Zawiadamia i zaprasza prezes wraz z całym zarządem Franciszek Kowalczyk.

Radio Chrystusa Króla wraz z ks. dr. Wiesławem Pęskim zaprasza na bankiet w niedzielę, 26 lutego o godz. 14. 00 do Lone Tree Manor, 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Dochód przeznaczony będzie na budowę świątyni pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie. Bilety − każdy w cenie 45 dol. − do nabycia w redakcji radia, przy 6144 W. Belmont Ave. w Chicago. Po więcej informacji prosimy dzwonić pod nr tel. (708) 433-9095. Prosimy o liczny udział, aby wesprzeć ks. Wiesława Pęskiego z Kijowa, który podjął się budowy świątyni, a który będzie również obecny na bankiecie. W części artystycznej imprezy wystąpi Jarek Spychalski.

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarzówny serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę, 4 marca  o godz. 15.00 w Domu Podhalan. Zapraszamy aktualne członkinie i potencjalne, które chciałyby się zapisać w nasze szeregi. Prosimy o liczne przybycie. Po informacje prosimy dzwonić: (773) 964 0841. Zaprasza prezeska Maria Gocał.

Zarząd Główny Związku Podhalan serdecznie zaprasza na coroczne obchody dnia gen. Kazimierza Pułaskiego. Uroczystości odbędą się w sobotę, 4 marca o godz. 10.00 w Domu Podhalan, a także w ogrodzie Domu Podhalan, gdzie znajduje się popiersie gen. Kazimierza Pułaskiego. W programie wystąpią harcerze ze szkoły im ks. Stanisława Cholewińskiego oraz dzieci ze szkółki pieśni i tańca. Zapraszamy członków Związku Podhalan oraz całą Polonię do udziału w tej uroczystości i oddania hołdu bohaterowi dwóch narodów − polskiego i amerykańskiego. Zaprasza prezes Józef Cikowski.

Komitet Edukacji ZPPA serdecznie zaprasza na uroczysty bankiet stypendialny, który odbędzie się w niedzielę, 5 marca o godz.15.00 w Domu Podhalan. W programie uroczystości wręczenie stypendiów studiującej młodzieży pochodzenia podhalańskiego oraz występy artystyczne i obiad. Spotkamy się też z ludźmi, którzy z głębi serca pomagają młodzieży realizować życiowe plany, ukończyć studia i stać się wykształconymi obywatelami USA. Obecni też będą byli laureaci stypendiów. Serdecznie zapraszamy: donatorów, wszystkich, którzy ofiarnie wspierają Fundusz Stypendialny ZPPA. Wstęp 40 dol. od osoby. W sprawie rezerwacji i nabycia biletów prosimy dzwonić do wiceprzewodniczącej Komitetu Edukacji ZPPA Anny Zalińskiej, tel. (773) 443-8575. Na bankiecie będzie można otrzymać pamiątkowe wydanie z okazji 30-lecia działalności Komitetu Edukacji. Zaprasza Stanisław Zagata, przewodniczący prezydium Komitetu Edukacji.

Koło nr 43 Chochołów zawiadamia i zaprasza wszystkich aktualnych i potencjalnych członków, a także młodzież oraz sympatyków koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 5 marca  o godz. 15.00 w Domu Podhalan. Prosimy o obecność i punktualność. Jest wiele ważnych spraw do omówienia. Po zebraniu będzie podany smaczny obiad. Zaprasza zarząd koła wraz z prezesem Stanisławem Kruczakiem.

Koło nr 75 Dział zaprasza na zebranie sprawozdawczo-wyborcze w niedzielę, 12 marca o godz.14.00 w Domu Podhalan. Zwracamy się do wszystkich członków o popieranie naszego koła i bardzo prosimy o liczne przybycie, głosowanie i branie udziału w dyskusjach na temat działalności naszej organizacji. Zapraszamy też chętnych do zapisania się do nas. Po zebraniu będzie podany obiad. Zaprasza prezes Stefan Dziąba.

Zarząd Główny ZPPA zaprasza serdecznie na józefinki muzykanckie − święto wszystkich muzyków podhalańskich. Msza z udziałem licznych kapel góralskich będzie odprawiona w kościele św. Kamila w niedzielę, 19 marca o godz. 13.45. Po mszy zapraszamy do Domu Podhalan na wspólne muzykowanie i prezentację kapel. Msza muzykancka to jedna z najpiękniejszych uroczystości; w kościele koncertuje „góralska orkiestra symfoniczna” z udziałem ponad 150 muzyków. Serdecznie zaprasza prezes Józef Cikowski

Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Stowarzyszenie „Akcja dla Polski” z okazji roku kościuszkowskiego serdecznie zapraszają na wystawę „Panoramy Racławickiej”, dzieła Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Kopia wielkości 14 m na 2 m będzie prezentowana w dużej sali w Domu Podhalan w dniach: 25 i 26 marca oraz 1, 2, 8 i 9 kwietnia. Dodatkowo w sobotę, 1 kwietnia w Domu Podhalan o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 223. rocznicę bitwy pod Racławicami z udziałem przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP w Chicago, przedstawicieli organizacji polonijnych, księży, szkół polskich, zespołów regionalnych, weteranów i innych gości.

Zarząd Główny ZPPA serdecznie zaprasza do udziału w I Konkursie Poezji i Gawędy Góralskiej w niedzielę, 2 kwietnia w Domu Podhalan o godz. 15.00 . Utwór − wiersz lub gawęda obowiązkowo w gwarze góralskiej − nie może być dłuższy niż 4-5 minut. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którym bliska jest góralska gwara i poezja. Zapraszamy do współpracy instruktorów zespołów góralskich, nauczycieli polskich szkół, rodziców. Zgłoszenie należy nadsyłać na adres e-mail – helenka50@gmail.com
lub dzwonić: (708)745-2883 albo wysłać na adres pocztowy: 4808 S. Archer Ave., Chicago IL 60632. Zaprasza Helena Studencka.

Opr. Wojciech Dorula

 

 

2 3

klub tanca 2017

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*