Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

Art Gallery Kafe zaprasza
– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 7 pm wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.
– Kolejna sesja grupowa z cyklu „Ciało, umysł, duch”. O mocy i bezsilności inaczej niż zwykle. Czy kiedy nie osiągamy tego co chcemy, znaczy to, że jesteśmy bezsilni? Czy dążenie i osiąganie celów jest faktycznie potwierdzeniem mocy? Spotkania w każdy czwartek o godz. 7.30 pm prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.
– Kawiarenka pod Globusem zaprasza na kolejne spotkanie nieformalnej grupy podróżników. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, opowieści, ciekawostki, oglądanie zdjęć i filmów podróżniczych. W piątek 22 czerwca o godz. 7.30 pm – Mexico City. Byłeś? Jedziesz? Chcesz się wybrać? Cel marzeń wielu z nas. Wstęp wolny.
– Prosto, po ludzku o kobiecości. Warsztaty i terapia grupowa. Mistrz naturopatii, numerolog, trener motywacyjny NLP, ThetaHealing, terapeuta, doradca biznesowy Ireneusz Rybicki zaprasza na pracę z emocjami, terapie uwalniające z ograniczających naszą kobiecość lęków. Sobota 23 czerwca, godz.10 am – 4 pm. Szczegóły, zapisy i kontakt: 773-744-7804, Renata Gorczyca.
– Biesiada Polskie Karaoke, konkurs-zabawa w sobotę 23 czerwca od godz. 8 pm. Wstęp wolny.
– Strefa Kibica, Polska-Kolumbia. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, Rosja 2018. Niedziela 24 czerwca od godz. 12.30 pm transmisja internetowa telewizji polskiej. Wstęp wolny.
– Czytelników i miłośników pisma Nieznany Świat zapraszamy na kolejne spotkanie w niedzielę 24 czerwca o godz. 3 pm. Wstęp wolny.
– Emerytura. Nowe zasady, nowe przepisy. Co powinieneś wiedzieć, jak się przygotować, co się nam należy. Spotkanie z mecenasem Leszkiem Lisem. Specjalista w zakresie prawa polskiego i amerykańskiego będzie odpowiadał na pytania nie tylko dotyczące emerytur. Niedziela 24 czerwca, godz. 5 pm. Wstęp konsumpcyjny 10 dol. od osoby.
– Bridge Extra. Polski Klub Brydżowy zaprasza wszystkich miłośników brydża na dodatkowe spotkanie-rozgrywki-doskonalenie w poniedziałek 25 czerwca od godz. 7 pm. Wstęp wolny.
– Klub Fotograficzny AGCC Boni zaprasza na kolejne spotkanie we wtorek 26 czerwca od godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Art Gallery Kafe, 127 Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425

Rush Hour Concerts
W ramach dorocznego cyklu bezpłatnych letnich koncertów w śródmiejskiej katedrze, na których można przyjemnie ominąć czas największego ruchu, we wtorek 26 czerwca – „Bernstein’s Orbit”. W programie utwory Leonarda Bernsteina, Williama Bolcoma i Michaela Tilsona Thomasa, w wykonaniu grupy Fulcrum Point New Music Project. W każdy wtorek do końca sierpnia o godz. 5 pm otwierają się wrota St. James Cathedral, 65 E. Huron St. (przy Wabash). O godz. 5.15 prelekcja i dyskusja, o 5.45 – początek półgodzinnego koncertu muzyki klasycznej w wykonaniu światowej klasy instrumentalistów i śpiewaków. Program całego sezonu na stronie imfchicago.org/rhc-2018-season.

Zagubieni w muzeum
Towarzystwo Przyjaciół Krakowa zaprasza do Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) na wieczór „Zagubieni w muzeum”, w piątek 22 czerwca od godz. 7.30 pm do 10.30 pm. Mistrzem ceremonii będzie Andrzej Krukowski. W programie zwiedzanie MPA z przewodnikiem, film „Bezcenna Dama”, muzyka (Agnieszka Iwańska, Krzysztof Pabian, Sławomir Bielawiec) i poczęstunek. Oprawa muzyczna: Pabian Trio. Wstęp wolny. Muzeum mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave, tel. 773-836-8686.

Pride Parade
Parada jest głównym punktem obchodów dumy społeczności LGBT, celebrujących jej życie i kulturę, zasady zróżnicowania i równości. Rozpocznie się w niedzielę 24 czerwca w południe u zbiegu Montrose Ave i Broadway (Uptown) i skończy się ponad 4 mile dalej, w pobliżu skrzyżowania Diversey Parkway i Sheridan Road (Lincoln Park). Najlepsze miejsca dla widzów na chodnikach to Halsted St. między Belmont Ave i Grace St. Organizatorzy odradzają zabieranie ze sobą psów, gdyż parada jest wydarzeniem tłumnym i bardzo głośnym. Zalecana do oglądania dla osób w każdym wieku.

Kino w parku
Jak co roku od 18 lat, w wielu chicagowskich parkach o zmierzchu zaczynają się bezpłatne seanse filmowe w ramach akcji Movies in the Park. Szeroki wachlarz tytułów – od klasycznych filmów „złotego wieku Hollywood” do współczesnych, dla dorosłych i dla dzieci. Przywieziony koszyk z prowiantem, koc lub krzesło – a to wszystko pod wielkim ekranem kinowym, to najlepszy piknik w mieście, jeśli tylko pogoda dopisze. Pełna lista miejsc i filmów pod adresem: chicagoparkdistrict.com/movies-parks

Środy w zieleni
Ósmy doroczny przegląd filmów w Skokie, „Wednesdays on the Green”, trwający do 22 sierpnia w środy o godz 7 pm koło Skokie Public Library, odbywa się niezależnie od pogody. Jeżeli o godz. 6 pm pada deszcz, impreza przenosi się do audytorium biblioteki. Miejsce seansów to The Village Green między biblioteką, 5125 Oakton St. a Village Hall, 5127 Oakton St. W pobliżu wiele bezpłatnych miejsc do parkowania. Program przeglądu i bliższe info: wednesdaysonthegreen.com

W Art Institute
Pośród wielu innych wystaw – stałych i czasowych – w galeriach 1–4 muzeum Art Institute of Chicago do końca października można oglądać „Never a Lovely So Real: Photography and Film in Chicago, 1950-1980” – prace miejscowych fotografów i filmowców, przedstawiające miasto i jego różne dzielnice, zmieniające się poprzez wydarzenia kulturalne, społeczne i polityczne. 111 S. Michigan Avenue. Bliższe informacje: www.artic.edu

Chopin, Liszt, Rachmaninow
Dame Myra Hess Memorial Concerts, bezpłatne koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych młodych muzyków z różnych krajów świata, odbywają się w każdą środę od godz. 12.15 do 1 pm w sali Preston Bradley Hall w zabytkowym budynku Centrum Kulturalnego. W środę 27 czerwca główną atrakcją koncertu będą utwory Fryderyka Chopina, m.in. Etiuda Rewolucyjna, a także Liszta, Rachmaninowa i Bolcoma. Grać będzie znana już na czterech kontynentach pianistka Esther Shin Chuang. Chicago Cultural Center znajduje się przy 78 E. Washington Street, u zbiegu z Michigan Ave.

Gallagher Way
Nowe miejsce dla letnich imprez artystycznych i rozrywkowych pod gołym niebem, Gallagher Way, to niewielki park przy stadionie Wrigley Field, 3637 N Clark St., naprzeciwko nowego hotelu Zachary. Obok innych bezpłatnych, nastawionych na całe rodziny wydarzeń, w wybrane środy o godz. 7.30 pm są tam wyświetlane filmy z repertuaru kina Music Box. W środę 27 czerwca można będzie zobaczyć „Raiders of the Lost Ark” Stevena Spielberga. Info: tel. 773-388-8260 i gallagherway.com

Lana Eucalyptus
Chopin Theatre wspólnie z Chicago Chicago Music Festivals prezentują w sobotę 30 czerwca spektakl „Lana Eucalyptus”. Na ekscytującą całość składają się: muzyka elektroniczna na żywo, pełne energii tańce, śpiew, płynny ruch, LED hooping, jedwabne wachlarze i wiele więcej. Adres Teatru Chopina: 1543 W. Division Ave. Drzwi otwarte o godz. 8 pm, przedstawienie o 9 pm. Bilety 10 dol., płatny bar. Więcej info: ChicagoMusicFestival.com/Lana-Eucalyptus

Black Coffee & Raw Sugar
Zespół Catalyst Movmt przedstawia spektakl ruchu w wykonaniu kolorowych artystów, promujący widoczność, podejmowanie ryzyka, prawdę wypowiedzi i „dobre wibracje”. W niedzielę 24 czerwca o godz. 7.30 pm – „Black Coffee & Raw Sugar” w OuterSpace Studios, 1474 N. Milwaukee Ave. (Wicker Park), tel. 773-556-3615. Bilety 8 dol. Przedstawienia w ostatnią niedzielę co drugiego miesiąca.

Polski plakat
W sali głównej Muzeum Polskiego w Ameryce do 4 września można oglądać wystawę, obejmującą 70 znakomitych polskich plakatów, poddanych konserwacji w Polsce. Plakaty reprezentują najlepszą grafikę z okresu Polski niepodległej. Pełna ich konserwacja – odkwaszenie i naklejenie na podłoże papierowe oraz retusz w miejscach ubytku warstwy malarskiej – została wykonana dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adres muzeum: 984 N. Milwaukee Avenue. Obszerny bezpłatny parking.

Lincoln Park Zoo
Założony w 1868 roku, obchodzący 150-lecie działalności ogród zoologiczny, posiadający ponad tysiąc zwierząt z całego świata, jest jednym z ostatnich w kraju z bezpłatnym wstępem. Jedną z atrakcji są bliskie spotkania ze zwierzętami. Parking kosztuje od 20 dol. za dzień. Cena jest zmieniana w zależności od dnia tygodnia, specjalnych wydarzeń, pogody itp. Dogodny dojazd komunikacją miejską i dużo stoisk dla rowerów. 2001 N Clark Street, tel. 312-742-2000.

Maxwell Street Market
Maxwell Street Market to jedna z tradycji Chicago – ogromny rynek, gdzie można się targować i tanio kupić wszystko – od narzędzi przez buty i odzież, meble, opony, wyroby rzemieślników i artystów, świeże warzywa i owoce, do najlepszych meksykańskich potraw, a wszystko pod gołym niebem. Dawniej czynny na ulicy Maxwell, obecnie na 800 S. Desplaines St. (między ulicami Polk i Taylor) w każdą niedzielę od godz. 7 am do 3 pm. Info: maxwellstreetmarket

Grant Park Music Festival
Wraz z rozpoczęciem dorocznego Festiwalu Muzycznego w Parku Granta, trwającego do 18 sierpnia, weszły w życie nowe miejskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Aby wysłuchać koncertu w Jay Pritzker Pavilion, nawet na trawniku, trzeba zgłosić się wcześniej, aby poddać się kontroli bagażu (torby, plecaki itp.). Bramki kontrolne otwierają się 2 godziny przed koncertem. Program festiwalu i nowe przepisy na stronie grantparkmusicfestival.com

Historia bezpłatnie
Chicago History Museum oferuje bezpłatny wstęp dla mieszkańców Illinois w każdy wtorek w godz. 12.30 do 9 pm. Do 10 sierpnia można tam oglądać wystawę „Amplified Chicago Blues” – historię czarnych muzyków tworzących nowy gatunek muzyki – w fotografii Raeburna „Ray” Flerlage, krytyka muzycznego i fotografa, który studiował w Art Institute i Institute of Design pod kierunkiem Harry’ego Callahana. Adres muzeum: 1601 N. Clark St., tel. 312-642-4600, www.chicagohistory.org

Podwodne przygody kapitana
Lookingglass Theatre w historycznej Water Tower wystawia do 19 sierpnia „20.000 Leagues Under the Sea” (20 tys. mil podmorskiej żeglugi), adaptację fantastyczno-naukowej powieści Juliusza Verne. W roli władcy morskich głębin, kapitana Nemo – Kareem Bandealy. 821 N. Michigan Ave. Tel. 312-337-0665.

Oprac. Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com


ŻYCIE POLONII

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae

Od 10 lipca 2017 r. Centrum Informacyjne Związku Narodowego Polskiego i charytatywna poradnia prawna Amicus Poloniae działają pod nowym adresem i telefonem: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646, tel. (773) 286-2325.
Obydwie agencje zapraszają do nowej lokalizacji znajdującej się w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego, który je sponsoruje. Centrum Informacyjne ZNP jest czynne codziennie w godzinach od 8.00 am do 2.30 pm, ale zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu: (773) 286-2325.
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca. Najbliższe terminy: 21 lipca, 18 sierpnia, 15 września, 20 października, 10 listopada (wcześniej ze względu na Święto Dziękczynienia) oraz 8 grudnia (ze względu na święta Bożego Narodzenia).
Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady Social Security oraz inne Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2018 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca będą w następujących terminach: 6 czerwca, 11 lipca (zmiana na 2 środę lipca ze względu na przypadające 4 lipca Święto Niepodległości – termin ten może być zmieniony), 1 sierpnia, 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia oraz 2 stycznia 2019 r.
1 – porady Social Security: od godz. 16.00- 17.45 (prosimy przychodzić na godzinę 16.00)
2 – porady dotyczące federalnego prawa pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy: w godz. 16.30-17.30.
3 – porady dotyczące Prawa Pracy Stanu Illinois i Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois – w sprawach do Departamentu Pracy Stanu Illinois oraz do Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois prosimy kontaktować się z nami w czasie porad w 1 środę miesiąca (terminy powyżej) lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy wyżej wymienionych urzędów.
We wszelkich sprawach prawnych, finansowych, socjalnych, dotyczących osób starszych, imigracyjnych i innych prosimy odwiedzić nasze biuro lub dzwonić w sobotę od 12.00 do 15.00, a w niedzielę od 11.15 do 12.15 pod numer tel. (773) 384-0900. W tygodniu prosimy dzwonić pod numer tel. (847) 671-3418 wieczorami lub/i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem specjalnie przygotowanym dla emerytów. Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc. Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 do 15.00 i w niedziele od 11.15 do 12.15 (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 8 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, sala #312 w Chicago (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie). Tel. (773) 384-0900, fax (847) 671-3418, e-mail: ssnep2@yahoo.com (wejście jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division) i dojść do kościoła Św. Trójcy idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Pomagamy: apel o pomoc dla Magdy Kośny
Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach
Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd. Stowarzyszenie prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Informacje i kontakt pod numerami tel.: Helena Wasik – prezes, (708) 228-4450 oraz Stanisław Purc – wiceprezes, (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Nowy adres siedziby KPA IL
Kongres Poloni Amerykańskiej wydział na stan Illinois zawiadamia o zmianie adresu swojej siedziby. Nowy adres to 110 Higgins Rd., Unit 2, Park Ridge, IL 60068. Więcej informacji pod numerem tel. (847) 825-6222.

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Pomoc dla Teresy!
Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview

2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak

regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Msza i nabożeństwo uzdrawiające w parafii św. Konstancji
Parafia św. Konstancji zaprasza na mszę i uzdrawiające nabożeństwo z udziałem słynnego charyzmatyka, Alana Amesa z Australii, w środę, 20 czerwca, o godz. 7.00 pm. Bezpośrednio po mszy świętej będzie można nabyć jego książkę “Oczami Jezusa” i wiele innych,  które zostały przetłumaczone na język polski.

“Zagubieni w Muzeum” z Towarzystwem Przyjaciół Krakowa
Towarzystwo Przyjaciół Krakowa zaprasza na spotkanie pt. “Zagubieni w Muzeum” w piątek, 22 czerwca o godz. 7.30 pm w Muzeum Polskim w Ameryce przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Mistrzem ceremonii będzie aktor Andrzej Krukowski. W programie: zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, pokaz filmu “Bezcenna Dama”, koncert Pabian Trio, prezentacja plakatów ze zbiorów MPA, prezentacja plakatów TPK z okazji 25-lecia oraz poczęstunek. Wstęp wolny. Informacje pod numerem tel. (773) 836-8686.

Wieczór na wyścigach
Gmina 41 PNA zaprasza na “Wieczór na wyścigach” w sobotę, 23 czerwca do Hawthorne Race Course przy 3501 S. Laramie Ave. w Stickney/Cicero, IL. Wstęp 35 dol. – wliczony program i obiad (bufet). Program wieczoru: obiad o 6.30 pm i wyścigi o 7.20 pm. Dochód przeznaczony będzie na fundusz stypendialny. Bilety i informacje pod numerami telefonów: (847) 824-2283 Agnes Kaminski lub (312) 608-6210 Anna Wierzbicki.

Piknik Klubu Miechowice Wielkie w Chicago
Klub Miechowice Wielkie w Chicago zaprasza w niedzielę, 24 czerwca na piknik do parku Schiller Woods przy skrzyżowaniu ulic Cumberland i Irving Park, polana numer 13. Początek o godz. 10.00. O godz. 11.00 msza św. Na miejscu dania z grilla, piwo, kawa, pączki, lody, zimne napoje, gry, zabawy, niespodzianki dla dzieci i loteria fantowa. Do tańca zagra Chris Band. Dochód z pikniku zostanie przeznaczony na potrzeby klubu i pomoc rodzinnej wiosce w Polsce. Informacje pod numeramim tel.: Urszula Dybisz, prezes (708) 856-5759 lub Zbigniew Miechowicki, wiceprezes (630) 847-4950.

Zebranie KPA IL

Następne zebranie członków i delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois odbędzie się w poniedziałek, 25 czerwca o godz 7.00 pm w sali parafii Our Lady Mother of the Church przy 8747 W. Lawrence (blisko skrzyżowania z East River Road) w Chicago.
W programie mamy wystąpienie Garry’ego McCarthy’ego, kandydata na burmistrza miasta Chicago i Marii Pappas, skarbnika powiatu Cook. Profesorowie Gołęmbiowski i Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawią historię kościołów polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Dr. Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago przedstawi osiągnięcia tej prężnej organizacji. Wiceprezes wydziału stanowego KPA Jacek Graca podsumuje integracyjny wieczór w Teatrze Chopina. Dyrektor wykonawczy Roman Korczak przedstawi nowy system komputerowy zainstalowany w biurze naszej organziacji przy 110 West Higgins w Park Ridge.
Sekretarz korespondencyjny
Wojciech Niedzinski

Koncert Zespołu Gitarowego Felice Guitar Quartet w ZKP
Związek Klubów Polskich w USA zaprasza na koncert Zespołu Gitarowego Felice Guitar Quartet z Polski. W piątek, 29 czerwca o godz. 7.00 pm w siedzibie ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 396-9242. Program koncertu:

1. John Dowland – ”Flow my tears”

2. Jan Sebastian Bach – trzecia część ”Trzeciego Koncertu Brandenburskiego”

3. Georges Bizet – ”Aragonaise”, ”Habanera”, ”Entracte” ze suity ”Carmen”

4. Franciszek Liszt – ”Rapsodia Węgierska

 

Letni piknik Klubu TOPR Chicago
Klub TOPR Chicago serdecznie zaprasza na rodzinny letni piknik w niedzielę, 1 lipca do Polskiej Misji Ojców Cystersów przy 116 Hilton St. w Willow Springs. Początek o godz. 12.00 pm.
Zapewniamy doskonałą zabawę, będzie mnóstwo atrakcji – dmuchana ścianka wspinaczkowa, szalona jazda na linie “tyrolka zip-line”. W programie również bogata loteria fantowa, której głównymi nagrodami są: romantyczny rejs jachtem po jeziorze Michigan i rower górski.
W trakcie imprezy przeprowadzimy kilka konkursów z nagrodami:
– udzielanie pierwszej pomocy w zakresie dysmurgii
– konkurs drwali – rżnięcie kłody drewna na czas
– bieg na nartach zjazdowych po trawie
Na miejscu smakołyki serwowane z grilla i kotła, piwo, napoje chłodzące. Będzie możliwość skosztowania kropelek “napoju ratowników”. Do tańca zagra DJ Piotr.

Śląski piknik w plenerze
W niedzielę, 8 lipca odbędzie się śląski piknik w plenerze w parku Schiller Woods przy Cumberland i Irving Park, polana numer 12. Początek o godz. 11.00 – msza św.
Wiele atrakcji i niespodzianek, zabawy dla dzieci. Do tańca zagra Fantastic Band oraz śląska supergwiazda – niespodzianka. Dla smakoszy kuchni śląskiej – obiod (ślaskie kluski, modro kapusta i zołza). Konkurs o beczkę piwa, loteria fantowa. Na miejscu będą Auta PRL. Podczas pikniku będą zbierane odzież, przybory szkolne i środki czystości dla dzieci ze Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi “Oratorium” w Stalowej Woli. Organizatorzy proszą o przynoszenie tylko nowych rzeczy. Więcej info: www.zwiazekslazakow.com, facebook/zwiazekslazakow  oraz w audycji “Na Śląskiej Fali” w Radiu WPNA 1490 AM w każdą sobotę, 6-8 pm.

Piknik Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza wszystkich członków na doroczny piknik, który odbędzie się w niedzielę 15 lipca w Fourth Lake Resort przy 36730 Corona Dr. w Lake Villa, Illinois. Msza św. o godz. 11.00 am.

40-lecie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego Ameryki
Polskie Towarzystwo Genealogiczne Ameryki zaprasza na obchody jubileuszu 40-lecia istnienia w dniach 14-15 września 2018 r.
14 września (7.30 am – 6 pm) – spod hotelu The Double Tree w Arlington Hts. wyruszy wycieczka autokarowa po Chicago (m.in. wizyta w koście św. Stanisława Kostki, na Navy Pier, w Bazylice św. Jacka oraz w parafii Matki Bożej Anielskiej).
15 września (8 am – 5 pm) – konferencja pod hasłem “Polonia Near & Far – the Polish Diaspora” w European Crystal Banquets & Conference Center przy 519 W. Algonquin Rd. w Arlington Hts. Więcej informacji na stronie internetowej towarzystwa: www.pgsa.org

Co słychać wśród Podhalan

Koło nr 25 parafii Harklowa serdecznie zaprasza Podhalan i całą Polonię na piknik, który odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca w Country Lane Woods przy 95th St. w Palos Hills. Rozpoczęcie mszą św. o godz. 12.00 pm. Kuchnia gwarantuje smaczne jedzenie, zimne napoje, a dla dzieci przewidziano gry i zabawy, loterię fantowa. Kapela góralska i muzyka do tańca umili nam czas. Przyjdźcie z całymi rodzinami, będzie wesoło. Zaprasza prezeska Wiesława Kula wraz całym zarządem.

Koło nr 81 Bustryk serdecznie zaprasza całą Polonię, brać góralską i sympatyków na piknik w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. Piknik rozpocznie się mszą św. w niedzielę, 24 czerwca o godz. 12.30 pm. Mszę św. odprawi kapelan koła ks. Paweł Komperda za żywych członków koła oraz za zmarłych. Zapewniamy obficie zaopatrzoną kuchnię i zimne napoje. Występ zespołu działającego przy kole Bustryk Wiyrchy.  Wiele atrakcji dla dzieci.  Będą również konkursy i niespodzianki oraz bogata loteria fantowa (55” TV). Zabawa przy muzyce Mańcorz i Zubek Band. Konkurs i pokaz układania klapnioków i kop (jak na Podhalu). Po informacje proszę dzwonić: (773) 443-8575 lub pisać na e-mail: azalinska@dialup.poltel.us. Dochód z pikniku przeznaczamy na cele charytatywne. Zaprasza Anna Zalińska wraz z całym zarządem.

Koło nr 41 Wróblówka serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków oraz wszystkie bratnie koła na uroczysty odpust pod patronem św. Jana Chrzciciela. Rozpoczynamy uroczystą mszą św. w niedzielę, 24 czerwca  o godz. 11: 00 am. Msza odprawiona będzie w intencji wszystkich członków koła oraz za wszystkich zmarłych członków koła. Po mszy  zapraszamy wszystkich na piknik. Serwować będziemy smaczne jadło, a dla spragnionych zimne piwo. Będzie loteria fantowa dla dorosłych, a dla dzieci hot dogs, lody i różne atrakcje i niespodzianki. Miejsce Spotkania: Forest Preserve District of Cook County, Buffalo Woods- South, polana #4 przy 87st. (za Kean Ave.) Zaprasza zarząd Koła Wróblówka wraz z prezesem Franciszkiem Bielańskim. Po więcej informacji prosimy dzwonić: (705) 218-4792.

Koło nr 69 Skrzypne serdecznie zaprasza na coroczny odpust skrzypniański, który odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca w kościele św. Alberta Wielkiego w Burbank. Uroczysta msza św. o godz. 1: 30 pm z udziałem kapeli góralskiej z Maruszyny. Po mszy św. zapraszamy na odpustowy poczęstunek w sali parafialnej. Pyszny obiad zapewni sala bankietowa Lone Tree Manor. Będą także zakąski, słodki stół, zimne i ciepłe napoje. Spotkanie odpustowe muzyką oprawi kapela góralska i DJ. Dla dzieci mnóstwo atrakcji – zabawa z clownem, baloniki i inne rozrywki. Zapraszamy wszystkich członków Koła Nr 69 Skrzypne z rodzinami, członków Związku Podhalan, przyjaciół i sympatyków naszego koła. Zaprasza zarząd koła i prezes Czesława Wojdyła.

 Koła nr 27 Witów serdecznie zaprasza wszystkich członków, przyjaciół, ZG ZPPA i Polonię na piknik, który odbędzie się w niedzielę, 24 czerwca w Red Gate Woods w Lemont. Piknik rozpocznie się mszą św. w intencji wszystkich witowian i przyjaciół koła o godz. 12: 00 . Po mszy św. zapraszamy do wspólnej zabawy dla dzieci i dorosłych, smacznie zaopatrzona kuchnia, zimne napoje, bogata loteria fantowa oraz wiele więcej. Serdecznie zaprasza Zarząd koła wraz z prezesem Józefem Giewontem.

Klub Babia Góra Koło nr 48 zaprasza na odpust orawski w niedzielę, 24 czerwca w Merrillville, w Indianie. Msza święta odbędzie się o godz. 12. 00 pm w kościele MB Częstochowskiej przy 5755 Pennsylvania St. Merrillville w Indianie. Mszę świętą dziękczynną w 25-lecie kapłaństwa odprawi ks. Jan Karlak, proboszcz parafii Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu. Po Mszy zapraszamy na piknik. W programie: występ zespołu Orawa, smaczne jedzenie z polowej kuchni, napoje chłodzące, gry i zabawy dla dzieci,  rozgrywki sportowe. Zapraszamy wszystkich Orawian i sympatyków Orawy!

Piknik podhalański odbędzie się w niedzielę, 1 lipca w pięknych ogrodach oo. karmelitów bosych w Munster w Indianie. Rozpoczynamy wspólną modlitwą na mszy św. o godz. 12:00. Po mszy zapraszamy na wspólny piknik i biesiadowanie. Odbędzie się losowanie motoru typu QUAD (tego, który znajduje się w Domu Podhalan). Zapewniamy wspaniałą zabawę. Oprawę muzyczną zapewni kapela góralska, a do tańca zagra najlepszy zespół muzyczny. Możecie delektować się wyśmienitą, góralską kuchnią, zimnymi i ciepłymi napojami. Loteria fantowa z cennymi nagrodami, w tym dwa telewizory ufundowane przez Zofię i Józefa Ligasów oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek. Zaprasza zarząd ZPPA, prezes Józef Cikowski i sekretarz Helena Studencka.

Opr. Wojciech Dorula

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*