Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

Art Gallery Kafe zaprasza

 

– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 7 pm wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.

 

– Z cyklu „Ciało, umysł, duch”. Emocje: zrozumienie, techniki, uwalnianie. Co pozytywnego niosą dla nas „negatywne” emocje. Czym są emocje i jak sobie z nimi radzić? Proste ćwiczenia do zastosowania w codziennych sytuacjach. W czwartek 19 września o godz. 7.30 pm spotkanie prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.

 

– Polish Yacht Club Chicago w piątek 13 września o godz. 7.30 pm spotkanie klubowe PYCC. Będziemy opowiadać o minionych wakacjach, podczas których naprawdę dużo się działo. Wspomnienia z Polonia Cup 2019 Chicago Regatta. Omówienie i podsumowanie regat, również od środka – jak wyglądała organizacja imprezy. Marzena Oberski, komandor. Wstęp wolny.

 

– Muzyczna grupa przyjaciół Jezioraki zaprasza na wieczór akustycznych ballad po polsku, angielsku i nie tylko. Grupa łączy inspiracje z muzyki blues, folk, gatunków południowo-amerykańskich, jak i tradycji afrykańskich. Od poezji śpiewanej do energetycznej fuzji muzyki latynoskiej i afrykańskiej. Wystąpią: Caleb Rocha, znany jako Czesiek Górski, Thomas Barreto – gitara klasyczna, Przemek Łukacz wychowany w Bieszczadach śpiewa poezję, gra na gitarze, harmonijce i bębnach, Mateusz Szpak – bębenki i inne instrumenty rytmiczne. Plus znani i lubiani goście specjalni. Sobota 14 września, godz. 8 pm. Wstęp tylko 15 dol.

 

– Czytelników i miłośników pisma Nieznany Świat zapraszamy na kolejne spotkanie w niedzielę 15 września o godz. 3 pm. Wstęp wolny.

 

Art Gallery Kafe, 127 E Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425.

 

Sztuka Dla Serca

Dziewiąta doroczna wystawa „Art for the Heart”, zorganizowana przez Fundację Dar Serca i Muzeum Polskie w Ameryce, jest otwarta do 21 września. Wszystkie oryginalne prace i repliki są do nabycia po przystępnych cenach. Dochód przeznaczony na Dar Serca i MPA. Parking bezpłatny. 984 N. Milwaukee Ave. Info: fundacja 847-671-2711, muzeum 773-384-3352.

 

Vampcon

Od 20 do 33 września w hotelu Hyatt Regency O’Hare straszna i zabawna impreza – Victorian Vampire Ball. Granie ról wampirów, festiwal filmów o wampirach, konkurs kostiumów, możliwość fotografii z wampirem, specjalne atrakcje o północy w piątek i sobotę oraz wiele innych. Adres: 9300 Bryn Mawr Ave, Rosemont IL. Wstęp na 1 dzień od 10 dol., dzieci do 12 lat bezpłatnie. Program i bilety na stronie vampconchicago.com.

 

Hologram

Ofiarom i ocalonym z II wojny światowej będzie poświęcony koncert polskiej grupy rockowej Hologram, upamiętniający 80. rocznicę wybuchu tej wojny. Muzyka elektroniczna i efekty wizualne. Koncert odbędzie się w sobotę 21 września o godz. 8 pm w Irish American Heritage Center, 4626 N Knox Ave. Bilety: hologram.eventbrite.com oraz przed koncertem.

 

110 lat TOPR                                                                                                                                         Utworzone w 1909 r. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi 110. urodziny. Z tej okazji w Muzeum Polskim w Ameryce w sobotę 28 września w godz. 10 am do 4 pm odbędzie się impreza rocznicowa, na której będzie obecny Jan Komornicki, b. naczelnik GT GOPR, członek honorowy Klubu TOPR Chicago. W programie wystawa fotografii oraz odznak i innych przedmiotów związanych z ratownictwem górskim w Polsce, pokazy pierwszej pomocy, zakończone konkursem i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny. Info: tel. 773-875-4288. Adres MPA: 984 N Milwaukee Ave.

 

Expo Chicago 

Międzynarodowa wystawa współczesnej i nowoczesnej sztuki Expo Chicago do oglądania na Navy Pier od 19 do 22 września. Ekspozycja, jak zawsze we wrześniu, otwiera jesienny sezon artystyczny i gości czołowe międzynarodowe galerie sztuki. Prace około 3 tysięcy artystów z 24 krajów. Info i bilety: expochicago.com

 

Dla seniorów

Art Institute of Chicago zaprasza w środę 18 września na 25. doroczny festiwal Reflections, rozpoczynający program Art Insights dla starszych osób. Dyskusje w galeriach, zajęcia artystyczne, muzyka, warsztaty tańca z instruktorami. Udział bezpłatny dla seniorów i towarzyszących im dorosłych opiekunów. Wejście przez Modern Wing, 159 East Monroe St. od godz. 9.30 am. Info i pełny program: artic.edu/events/4433/25th-annual-reflections-festival

 

Festiwal japoński

Chicago Japanese Matsuri od piątku 20 do niedzieli 22 września. Piątek godz. 3-8 pm, sobota 11 am – 8 pm, niedziela 11 am – 5 pm. Autentyczne potrawy japońskiej kuchni, koncerty bębnów taiko, pokaz kaligrafii shodo, malarstwo sumi-e, tradycyjne sztuki walki, kabiny fotograficzne, współczesna muzyka japońska i wiele więcej. NewCity Plaza, 1457 N Halsted St. Pełna informacja: chicagomatsuri.com

 

W Gallery Studio Oh!

Do 27 września w Gallery Studio Oh! można oglądać zbiorową wystawę „Unlikely Pairings”. Wśród uczestniczących w niej artystów jest Kasia Szcześniewska, która wystawia dwie swoje prace po tegorocznych sukcesach w Hiszpanii i w Polsce. Galeria przy 4839 N Damen Ave. jest czynna w czwartki, piątki i soboty w godz. 1-6 pm lub po umówieniu. Info: art-studio-oh.com, tel. 773-474-1070.

 

Na Ravenswood 

Festyn uliczny Ravenswood Art Walk (RAW) będzie się odbywał w sobotę 14 i niedzielę 15 września od godz. 11 am do 6 pm. Atrakcje dla całych rodzin, otwarte pracownie wielu artystów, stoiska i samochody z jedzeniem, kramy z pamiątkami artystycznymi, muzyka na żywo na 2 scenach, ogród piwny, występy artystów pod namiotami i specjalne zajęcia dla dzieci. Ravenswood Ave między Irving Park Rd i Leland Ave. Info: ravenswoodartwalk.org

 

Miasto wielu marzeń

Matthew Rachman Gallery prezentuje „Miasto wielu marzeń”, wystawę chicagowskiego artysty samouka, wychowanego na ulicach południowego Chicago. Wesley Lawrence Willis chwyta w swojej sztuce istotę miejskiego życia końca XX wieku. Intuicyjne dzieła Willisa znajdują się w zbiorach muzeów w Ameryce i Europie. Od 13 września do 17 listopada. Adres galerii: 1959 W Chicago Ave, tel. 773-245-3182. Wstęp wolny.

 

Miłość i Informacja

Trap Door Theatre rozpoczął swój 26. sezon premierą sztuki Caryl Churchill „Love and Information”. Ponad 100 postaci w 57 scenach pokazuje, jak nasza nieustająca konsumpcja informacji i kontakty wirtualne zmieniają nasze poczucie tożsamości i relacje z innymi ludźmi. Przedstawienia w czwartki, piątki i soboty do 19 października. Bilety 20 dol. w czwartki i piątki, 25 dol. w soboty. W czwartki 2 osoby wchodzą na jeden bilet. 1655 W. Cortland Ave., tel. 773-384-0494, trapdoortheatre.com

 

Bezpłatnie do muzeum 

Oto najważniejsze z chicagowskich muzeów, które oferują wolny wstęp przez cały rok:

– DePaul University Art Museum, 935 W Fullerton Ave. Czynne od środy do niedzieli, dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich i dla rodzin z dziećmi w wózkach. Info: tel. 773-325-7506, www.resources.depaul.edu

– National Veterans Art Museum, 4041 N Milwaukee Ave. Czynne od 10 am do 5 pm. Zamknięte w niedziele i poniedziałki. Info: www.nvam.org, tel. 312-326-0270.

– National Museum of Mexican Art, 1852 W 19th St. Zamknięte w poniedziałki. Info: nationalmuseumofmexicanart.org, tel. 312-738-1503.

– Museum of Contemporary Photography przy Columbia College, 600 S Michigan Ave, Info: tel. 312-663-5554, www.mocp.org

– Chicago Fed’s Money Museum, przy Federal Reserve Bank, 230 S. LaSalle St., czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 am – 5 pm. Codzienna prezentacja dla małych grup o godz. 1 pm. Info: tel. 312-322-2400.

– Wiele muzeów oferuje wolny wstęp w niektóre dni. Można je znaleźć, wpisując do Google „free museums chicago 2019”.

 

Muzyka świata 

Odbywający się od 13 do 29 września 21. Annual World Music Festival, jest przygotowany przez miasto Chicago, Wydział Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych. Wydarzenie, które sponsorują m.in. Chicago Sun-Times i CTA, będzie prezentowane w różnych miejscach. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Bliższe informacje, program i adresy: world_music_festival.html

 

Filmy LBTQ

Reeling 2019, czyli 37. Międzynarodowy Festiwal Filmowy LBTQ+ będzie trwał od 19 do 29 września. Od nagradzanych filmów fabularnych, przez dokumenty społeczne do krótkich obrazów eksperymentalnych. Pełny program i bilety: reelingfilmfestival.org/2019

 

Independence Park Farmers Market

Niewielki, ale cieszący się powodzeniem i lubiany rynek ze świeżymi owocami, warzywami, wypiekami i innymi produktami okolicznych farmerów jest czynny w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, do końca października. Oprócz stoisk z żywnością – atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz tak cenione usługi jak ostrzenie noży. Godziny 9 am – 1 pm. 3945 N Springfield Avenue. Info: gipna.org/events/2019/9/farmers-market

Oprac.: Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

 ŻYCIE POLONII

Wystawy upamiętniające rocznicę wybuchu wojny

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej uroczyście zostały otwarte dwie wystawy tematyczne. W siedzibie władz stanu, Thompson Center, w centrum Chicago, zwiedzać można  wystawę „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”, a w Muzeum Polskim w Ameryce  wystawę „Opowiadamy Polskę”.
Obie ekspozycje czynne są do piątku 6 września. Wstęp wolny. Thompson Center znajduje sie przy 100 W. Randolph, zaś MPA  przy 984 N. Milwaukee Ave. w Chicago.  Relację z uroczystości otwarcia ekspozycji przekażemy w wydaniu weekendowym. (Inf. wł.)

Ankieta ZAP.  Zależy nam na Państwa opinii!
Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (ZAP) pracuje nad planami na przyszłość. Państwa uczestnictwo w procesie planowania strategicznego pozwoli nam lepiej zrozumieć jak służyć społeczności w przyszłości. Prosimy o poświęcenie 3 minut i wypełnienie ankiety, która dostępna jest w językach: angielskim, polskim i hiszpańskim na naszej stronie internetowej: polish.org
Dziękujemy!

Czytelnik poszukuje rodziny
Poszukuję potomków Franciszka( Franka) Dural (oczywiście, nazwisko odmienia się, lecz podaję dla pewności w formie mianownikowej), ur. X 1896 r. i zamieszkałego w Seymour, Conn.(ostatnie dane z 1940 r.). Jest to brat mojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki, a jedynymi pamiątkami ocalałymi z pożogi wojennej są dwa zdjęcia, na odwrocie których jest króciutki opis trzech męskich postaci, będących na drugiej stronie zdjęć; są to ojciec (Frank) i jego synowie (Frederic i John). Uderza w tych bardzo krótkich opisach żarliwa prośba o nie zapominanie o nich jako członkach rodziny. Być może odnalezienie potomków Franciszka będzie takim małym spełnieniem ich próśb i marzeń???. Mam także informacje, że w Ansonii, Conn. mieszka Sharon Mabel Knapp, w jakiś sposób związana z Frederickiem Duralem oraz, że w Wallingford, Conn. mieszka Kathleen DiMario (l.67, z domu Dural) wraz z mężem Carlem. O Johnie jest informacja jakoby zmarł w San Diego w 2006 r. Dziękuje za pomoc. Jerzy Dural, jerzydural@op.pl

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews zmieniła częstotliwość nadawania. Program  można teraz oglądać na kanale 62.7 oraz na częstotliwości 62.1 i w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

Chopin Theatre poszukuje historycznych fotografii
Chopin Theatre obchodzi w tym roku setną rocznicę swojego istnienia i z tej okazji wydaje okolicznościowy, pamiątkowy album, do którego poszukuje historycznych fotografii.
Potrzebne są zdjęcia Teatru Chopina i rejonu Polskiego Trójkąta z okresu od 1918 roku do 1990 przedstawiające teatr, Polski Trójkąt i okolicę. Możliwe jest honorarium za opublikowane zdjęcia.
Osoby, które mogłyby udostępnić fotografie proszone są o kontakt z dyrektorem teatru Zygmuntem Dyrkaczem lub menedżerem Lelą Dyrkacz (773)278-1500 lub (773)396-2875.
Teatr Chopina znajduje się przy 1543 W. Division St.w Chicago. Więcej informacji o teatrze: www.ChopinTheatre.com (inf. wł.)

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae
Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae . Spotkania poradni prawnej odbywają się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. Pod tym numerem tel. informacji udziela także dyrektor poradni Marek Dobrzycki.
Spotkania poradni prawnej w 2019 roku odbędą się w każdą trzecią sobotę miesiąca (*z wyjątkiem przypadających wtedy świąt):  15 czerwca, 20 lipca, 17 sierpnia, 21 września, 19 października, 9* listopada i 7* grudnia. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Nowa siedziba Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że wznawia swoją regularną działalność po trwającej ponad 4 miesiące przeprowadzce do nowego lokalu. Nowa siedziba i biblioteka Stowarzyszenia mieści się w tym samym budynku Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie na pierwszym piętrze, w sali 111. Jest teraz łatwiejszy dostęp zwłaszcza dla osób starszych, dla których wejście na 3 piętro stanowiło często duży problem. Wejście do budynku jest z parkingu (od strony wschodniej).
Przypominamy, że nasze biuro czynne jest w soboty od 12.00 pm do 3.00 pm oraz niedziele od 11.15 am do 12.15 pm.
Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić pod numer tel.: (773) 384-0900 w godzinach otwarcia biura lub (847) 671-3418 w ciągu tygodnia wieczorami. Jeśli nikt nie odpowiada, prosimy zostawić wiadomość podając 2 razy wyraźnie imię i numer telefonu. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe. Serdecznie zapraszamy.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Zapisy do Campanella Children’s Choir
Trwają zapisy na sezon 2019/2020 do chóru dziecięcego Campanella (Campanella Children’s Choir) w Northbrook. Do chóru przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W czerwcu chór występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku podczas Narodowego Festiwalu Chórów Dziecięcych. Informacje i zapisy: Marianna Kosaya, tel. (847) 361-7989.

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Nowy zarząd Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Chicago
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w Chicago informuje, że na walnym zebraniu dokonano zmian w składzie zarządu. Zakres działalności stowarzyszenia nie ulega zmianie. Celem jest pomoc emerytom i rencistom poszkodowanym przez Social Security Administration, którzy niesłusznie mają dokonywane potrącenia z należnej emerytury, a także renty. O terminach spotkań stowarzyszenie będzie zawiadamiało w osobnych komunikatach. Informacja i kontakt pod numerami tel.: Gabriela Michalik, prezes (773) 934-5393 lub Stanisław Purc, wiceprezes (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview
2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak,
regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Msze św. w języku polskim w Bartlett
Ksiądz Krzysztof Ciomek, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Piotra Damiana w Bartlett, zaprasza na msze święte odprawiane we wrześniu języku polskim.
Przy kościele św. Piotra Damiana działają aż dwie polskie szkoły – Akademia Języka Polskiego i Kultury oraz Szkoła im. Orła Białego.
W piątek, 13 września o 6 pm zostanie odprawiona msza święta w języku polskim, która zainauguruje nowy rok szkolny Akademii Języka Polskiego i Kultury, szkoły prowadzonej przez panią dyrektor Jolantę Harrison.
Dzień później, w sobotę 14 września o 2:40 pm rozpocznie się polskojęzyczna msza święta inaugurująca kolejny rok nauki w Szkole im. Orła Białego.
Ksiądz Krzysztof Ciomek zaprasza również Polonię z okolic Bartlett do uczestnictwa w polskiej mszy świętej, która odbędzie się w niedzielę 6 października, w kościele Piotra Damiana przy  131 S. Crest Ave. w Bartlett. (Inf. wł.)

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 80. rocznicy agresji Rosji na Polskę oraz z okazji Dnia Sybiraka, które odbędą się w niedzielę, 15 września. O godz. 1.30 pm odprawiona zostanie uroczysta msza św. w kościele św. Konstancji przy 5843 W. Strong St. w Chicago. Po mszy św. odbędzie się złożenie kwiatów i modlitwa w intencji poległych pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles przy 6800 N. Milwaukee Ave. Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.
Jan Kopeć, prezes ZKP

Powakacyjne posiedzenie Klubu Miechowice Wielkie
Zarząd Klubu Miechowice Wielkie zaprasza wszystkich członków i sympatyków na powakacyjne posiedzenie, które odbędzie się w niedzielę, 15 września o godz 10.00 am w sali klubu sportowego Eagles Soccer Club przy 5844 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Prosimy o liczny udział. Będą omawiane sprawy organizacyjne wydarzeń klubowych, oraz rozliczenie finansowe z ostatniego pikniku.

Zebranie Towarzystwa parafii Strzelce Wielkie
Towarzystwo Parafii Strzelce Wielkie powiadamia wszystkich członków o  zebraniu, które odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia o godz. 2.00 pm w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy o przybycie, do omówienia są ważne sprawy związane z zabawą.

Posiedzenie Gminy 178 ZNP
Posiedzenie Gminy 178 ZNP odbędzie się w czwartek, 19 września o godz. 11.00 am w siedzibie PNA przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Prosimy o udział wszystkich członków Gminy. W programie sprawozdanie z obrad 48. Sejmu Związku Narodowego Polskiego.

Związek Lekarzy Polskich zaprasza
Związek Lekarzy Polskich w Chicago zaprasza członków i przyjaciół na dwa wydarzenia, które odbędą się w nadchodzących dniach:
15 września  – Pierwsze Doroczne Międzydyscyplinarne Sympozjum Badawcze dla młodych Amerykanów polskiego pochodzenia, którego organizatorem jest zarząd młodzieżowy związku Lekarzy Polskich w Chicago.
20-21 września  – II Międzynarodowa Konferencja „Patriotyzm. Dziedzictwo. Medycyna” upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. W planie liczne prezentacje ukazujące wkład i heroizm polskich lekarzy walczących z wrogiem.
– 20 września, godz. 6:00 pm – dwie prezentacje i przyjęcie w Muzeum Polskim w Ameryce.
– 21 września 2019 r., godz. 9:00 am-1:00 pm – lunch w Konsulacie generalnym RP w Chicago.
– 21 września 2019 r., godz. 6:00 pm – rejs statkiem „Odyssey”po jeziorze Michigan połączony z kolacją.
Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową: www.zlpchicago.org
(Kom. pras. ZLP-Chicago)

Posiedzenie miesięczne Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zawiadamia, że posiedzenie miesięczne odbędzie się w niedzielę 22 września o godz. 14.30 w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich członków o przybycie.

Dożynki w parafii św. Alberta w Burbank
Parafia św. Alberta w Burbank zaprasza na dożynki parafialne w niedzielę, 22 września od 10.00 am do 6.00 pm. W programie:
– o 10.30 am uroczysta eucharystia,
– biesiada przy wspólnym stole na terenie parafii,
– wyśmienite domowe jedzenie, piwo i hity muzyczne,
– dla dzieci: malowanie twarzy, plac zabaw, jumping cage,
Parafia św. Alberta mieści się przy 8000 S. Linder Ave. w Burbank.

Zebranie Gminy 75
Zebranie Gminy 75 odbędzie się w piątek, 27 września w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave w Chicago, o godz. 5.30 pm. Proszę wszystkich delegatów o przybycie.
Peter Biernat, prezes

Zabawa jesienna Klubu Ziemi Lubelskiej
Klub Ziemi Lubelskiej w Chicago zaprasza na zabawę jesienną w sobotę, 28 września o godz. 7.30 pm do Klubu Eagles przy 5844 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Do tańca grać będzie Maxi Band. Wstęp 20 dol. od osoby. Bar, konsumpcja i wspaniała atmosfera gwarantowane.

Zabawa charytatywna kościoła św. Stanisława Kostki
Kościół św. Stanisława Kostki prosi o wsparcie, aby nadal  mógł być czynny 24/7 – jako jedyny kościół w Chicago i okolicach otwarty przez cała dobę i przez cały rok. Dlatego kościół św. Stanisława Kostki zaprasza na zabawę taneczną z przyjęciem, pod hasłem „Wpadając w rytm”. Obiad z tańcami z DJ Pink Noise 6 pm – 12 am (do północy) w sobotę, 12 października w Regency Inn Banquets, 5319 W. Diversey Ave. w Chicago (Diversey i Laramie) Bilety: 70 dol. (otwarty bar wliczony w cenę). Dzieci od 0-5 lat za darmo. Po więcej informacji dzwoń:  1-773-278-2470 a po polsku – Lucyna oraz 1-773-230-2230. Zakup biletów przez internet: www.ststanschurch.org/content/events.

Zabawa jesienna Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza na zabawę jesienną w sobotę, 26 października w sali Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Do tańca zagra Gwiazda Band. Początek o godz. 7.00 pm. Gorąca kolacja, płatny bar, przekąski po północy. Zapraszamy przyjaciół i sympatyków klubu. Wstęp: 40 dol. od osoby. Informacje pod numerami tel.: (847) 691-9259 oraz (224) 715-2287.

POMAGAMY!

Potrzebna jest pomoc dla TRÓJKI WSPANIAŁEGO RODZEŃSTWA!

Julia (14 lat), Jakub (10 lat ) i Natalia (7 lat) mieszkają w Tarnowskich Górach w Polsce. Lubią grać w piłkę, bawić się, rysować, czytać, dobrze się uczą.
W wieku przedszkolnym u dzieci zaczął pogarszać się wzrok. W 2016 roku rozpoznano u nich Dystrofię czopkowo- pręcikową obu oczu typu 3B z super normalnymi odpowiedziami pręcikowymi.
BRZMI POWAŻNIE I JEST POWAŻNĄ CHOROBĄ!
Dystrofia jest chorobą genetyczną powodująca uszkodzenie siatkówki oka. Objawy tej choroby to postępujący spadek ostrości wzroku, światłowstręt, zaburzenia widzenia barw, zwężenie pola widzenia, zaburzenie widzenia zmierzchowego. Prowadzi do praktycznej ŚLEPOTY. Jest chorobą cały czas postępującą, na którą jak dotąd nie ma leczenia.
Jest promyk nadziei. Pojawiła się szansa w postaci przeszczepu komórek macierzystych. Obecnie to jedyna dobrze rokująca, ale eksperymentalna terapia, która może pomóc w walce z tą chorobą.

KOSZTY niestety są spore. Dlatego PROSIMY O POMOC. Każdy $1 się liczy! Do uzbierania jest ponad 300 tys. złotych czyli ponad 80 tys. dolarów. DZIĘKUJEMY!

 

ZBÓRKA na zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/ratujmy-wzrok
Więcej informacji i skany dokumentów na stronie: https://www.ratujmywzrok.pl/

Apel o pomoc dla Julii Sowinski 

Rodzina 3-letniej Julii Sowinski prosi o pomoc finansową na leczenie ciężko chorej na białaczkę dziewczynki. Julia została zdiagnozowana z wyjątkowo złośliwą postacią leukemii (Acute Meyloid Leukemia) i aktualnie przechodzi chemioterapię w szpitalu dziecięcym im. Ann & Robert H. Lurie w Chicago. Następnym etapem leczenia zalecanym przez specjalistów jest kosztowny zabieg transplantacji komórek macierzystych, po którym Julia będzie w szpitalu pod ścisłą obserwacją. Dlatego mama chrzestna chorej dziewczynki, Dorota Misiuk, założyła konto GoFundMe, gdzie ma nadzieje zebrać 100 tys. dol. na pokrycie kosztów leczenia. Rodzina walczącej z rakiem Julii będzie wdzięczna za modlitwę w intencji wyzdrowienia Julii i za każdy dar pieniężny płacony na konto: https://www.gofundme.com/f/julias-fight-with-cancer?
Pod tym samym adresem znajduje się więcej informacji na temat chorej dziewczynki i prowadzonej akcji. 
(inf. wł.)

Pomoc dla Misi!

Uwaga! Potrzebna pomoc!
Misia miała tylko 5 miesięcy, kiedy wykryto u niej nowotwór. To miało być kolejne zdjęcie do rodzinnego albumu, pamiątka z niemowlęcego okresu, który przecież tak szybko mija… Niestety – na zdjęciu zrobionym aparatem z lampą błyskową zauważyliśmy dziwny odblask. Okazał się złośliwym nowotworem oka…

Więcej informacji i możliwość wsparcia finansowego na stronie:

Go Fund Me: https://www.gofundme.com/help-her-to-see-the-world

lub

https://www.siepomaga.pl/chicago

Apel o pomoc dla Wiktorii

Prosimy o wsparcie wszystkich, którym nie jest obojętny los Wiktorii od urodzenia chorującej na nieuleczalną ciężką postać artrogrypozy (AMC). Jest to wrodzona choroba zajętych wszystkich mięśni i sztywność stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych. Dziś Wiktoria staje przed ponowną szansą na kolejny krok ku samodzielności. Obecnie przeszła ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego z przeszczepami kości u dr. Paley’a z USA, który jako jedyny podjął się wykonać tak skomplikowane operacje. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – ortezy oraz wsparcie na dalsze leczenie. Koszt ortez, leczenia oraz rehabilitacji wyniesie około 35 tys.

Jeśli Wiktoria nie będzie miała zapewnionej codziennej intensywnej rehabilitacji, którą w dużej mierze spełniają ortezy, stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, co doprowadzi do kolejnych ciężkich operacji, tym samym zostanie zaprzepaszczony wieloletni wysiłek i ból, a przede wszystkim zostanie skazana do końca życia na wózek inwalidzki i całkowitą zależność od innych osób.

Dzięki Wam, ludziom wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie oraz pomoc w jej tak trudnym przejściu przez życie. Dziękujemy z całego serca za każdą pomoc dla Wiktorii. Dziękujemy z całego serca za każdą pomoc dla Wiktorii. Zbiórka prowadzona jest na platformie GOFUNDME – Polonia dla Wiktorii. Bezpośredni link: https://www.gofundme.com/f/polonia-dla-wiktorii

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)

Pomoc dla Teresy!

Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację

Pomoc dla chorego Dawidka
Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd

Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Co słychać wśród Podhalan

Koło nr 2 im. Władysława Orkana Nowy Targ serdecznie zaprasza na piknik jesienny w niedzielę, 22 września do Schiller Woods, w rejonie Irving Park i Cumberland w Chicago (Lot # 13). Rozpoczynamy mszą świętą o godz. 11.00 am. Po mszy świętej zapraszamy na wspaniałe regionalne potrawy, zimne piwo, lody, jumper. Loteria fantowa z nagrodami oraz DJ Leszek.

Wielki koncert zespołu Tekla Klebetnica – największa atrakcja muzyczna tego  roku – w sobotę, 28 września  godz. 7 pm w Domu Podhalan, 4808 S. Archer Ave. Po koncercie posiady góralskie wraz z zabawą taneczną. “Tekla Klebetnica” (wiejska plotkara) to zespół folkowy, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej wykonuje muzykę pasma Karpat, a także melodie bałkańskie. To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, co daje fantastyczny efekt! Zaprasza Zarząd Główny ZPPA (więcej szczegółów podamy w późniejszym terminie)Telefon kontaktowy: Zdzisław Dorula: 708-269-0479.

Koło nr 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków naszego koła, parafian z rodzinami, bratnie koła wraz ze sztandarami, przyjaciół oraz całą Polonię na coroczny odpust dębniański ku czci św. Michała Archanioła. Odpust rozpoczynamy mszą św. w intencji żywych i zmarłych członków koła w niedzielę, 29 września o godz. 12.00 w południe, w klasztorze u ojców karmelitów bosych w Munster, Indiana przy 1628 Ridge Road, Munster. Po mszy św. zapraszamy na smaczne dania i ciepłe napoje, posiady przy góralskiej muzyce. Bacówka braci Sarna będzie serwować oscypki, bundz, zyntyce. Zapraszamy w strojach regionalnych. Po informacje dzwonić (708)205-3502. W imieniu zarządu koła zaprasza Prezes Stanisław Sarna.

Zespół “Mali Szaflarzanie” zaprasza na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7.00 do 9.00 pm w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650. Zapraszamy.

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania kołom ZPPA w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniałe atrakcje, a mianowicie znaną już od kilku sezonów tyrolkę oraz nowość w tamtym sezonie testowaną – dmuchaną ściankę wspinaczkową. Prosimy o kontakt i rezerwowanie terminów jak najszybciej, bo kilka dat w nadchodzącym sezonie jest już zajętych.  Po szczegóły prosimy o kontakt telefoniczny z Klubem TOPR Chicago: (773) 875-4288.

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 

22 września – wybór królowej ZPPA

20 października – konkurs par tanecznych

9 – 10 listopada – festiwal “Na Góralską Nutę”

23 listopada –  90-lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudnia – festiwal „Tradycja na co dzień”

Opr. Wojciech Dorula

 

 

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment
 4. Zbylo
  Zbylo 17 lipca, 2019, 21:49

  Nalezaloby ta strone bardziej rozpropagowac…. tak duzo macie ciekawych informacji na weekend.

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 16 sierpnia, 2019, 18:16

  A gdzie mozna potanczyc I kogos poznac, czy ktos ma jakies wiadomosci?

  Reply this comment
 6. Anonim
  Anonim 16 sierpnia, 2019, 18:19

  Czy ktos wie gdzie mozna potanczyc w weekend I poznac ludzi?

  Reply this comment
 7. Lilly
  Lilly 16 sierpnia, 2019, 18:22

  A gdzie mozna potanczyc?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*