Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!

Art Gallery Cafe zaprasza
– Polski Klub Brydżowy zaprasza wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze w każdą środę od godz. 7 pm.
– Kolejna sesja grupowa z cyklu „Ciało, umysł, duch” – Żyć w rodzinie i przetrwać! Dlaczego dzieci robią to co robią, jak to zrozumieć i jak sobie z tym poradzić, jednocześnie pomagając dzieciom, sobie i całej rodzinie.– Spotkanie – jak w każdy czwartek o godz. 7.30 pm – prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.
– Zapraszamy wszystkich sympatyków fotografii na wernisaż corocznej wystawy klubu Art Gallery Camera Club BONI – “Chicago, miasto, w którym mieszkam” w piątek 20 kwietnia o godz. 8:00 pm. Członkowie klubu zaprezentują swoje prace ukazujące Chicago widziane okiem imigranta, obserwatora, artysty. Wystawa przedstawia kadry z miasta, które każdy z fotografów świadomie wybrał na swój dom. Zdjęcia pokazują codzienne sceny z życia tej metropolii, czym potrafi ona fascynować, ale i także zaskoczyć. Wstęp wolny.
– CD prerelease Concert. Grają: Mieczysław Wolny (flet, klawisze), Jerry Łukomski (perkusja), Bart Piecyk (bass), Paweł Pospieszalski (wiolonczela, klawisze, bass) oraz kilku zaproszonych wykonawców… niespodzianka! Sobota, 21 kwietnia, godz. 8 pm. Wstęp 20 dol.
– Hipnoza kwantowa metodą opracowaną przez Dolores Cannon. Wykład prowadzi Beata Kokoszka, dyplomowana terapeutka hipnozy kwantowej. Niedziela 22 kwietnia, godz. 3 pm. Wstęp 10 dol.
– Klub Fotograficzny AGCC BONI zaprasza na kolejne spotkanie we wtorek 24 kwietnia od godz. 8 pm. Wstęp wolny.
Art Gallery Kafe, 127 Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425

Republika Kreciej Góry
Spotkanie z Lidią Rozmus, połączone z promocją jej wydanej w Polsce dwujęzycznej książki o Republice Kreciej Góry – trochę realnym, a trochę wymyślonym miejscu, opisanym poezją i malarstwem autorki – odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia w godz. 6-7.30 pm. Lidia będzie również mówić o sztuce japońskiej: haiku, haibun.sumi-e i innych sprawach, będących częścią książki „The Republic of Mole Hill”. Miejsce spotkania: Cup & Spoon, 2415 W. North Avenue.

Jesus Christ Superstar
Londyńska produkcja słynnej opery rockowej Jesus Christ Superstar z muzyką Andrew Lloyda Webera i librettem Tima Rice’a będzie miała amerykańską premierę w Chicago. Nową inscenizację światowego hitu, opowieści o ostatnich tygodniach ziemskiego życia Chrystusa, będzie można oglądać od 27 kwietnia do 20 maja na scenie chicagowskiej Lyric Opera. 80 artystów śpiewających i tańczących w rytmach pamiętnych utworów rockowych, znakomita scenografia i kostiumy, w tym peleryna Heroda długości 25 stóp – składają się na spektakl, którego nie można zapomnieć. Bilety w operze, 20 N. Upper Wacker Drive i przez www.lyricopera.org

Koncert Konstytucyjny
Chicago Chopin Foundation i Grant Park Conservancy zapraszają na Wielki Koncert Konstytucyjny do Ogrodu Chopina przy Michigan Ave i 11 St w Parku Granta w sobotę 5 maja o godz. 2 pm, bezpośrednio po polskiej Paradzie 3 Maja. W programie: „Deklaracja 3 Maja 1791” – widowisko historyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia” w reżyserii autorki, Iwony Puc, Polonez Konstytucyjny tańczony przez zespół wraz z publicznością, recital chopinowski – Maralgua Darjaa (fortepian) i Izabella Gieron (skrzypce), koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru publiczności i tradycyjna majówka w Ogrodzie Chopina. Koncert poprowadzi MC Zbigniew Banaś.

Truciciel
Komedia kryminalna popularnego brytyjskiego autora, Erica Chapella, w reżyserii Cezarego Żaka i w gwiazdorskiej obsadzie pojawi się na scenie Centrum Kopernikowskiego w niedzielę 22 kwietnia o godz. 6.30 pm. Spektakl dostarczy widzom doskonałą zabawę – błyskotliwy i przewrotny tekst, wciągającą fabułę i dynamikę akcji oraz mnóstwo humoru. Bilety w księgarniach D&Z i Quo Vadis, w biurach Polamer i Doma, oraz przez tel. 773-415-4910.

Polski kontratenor
Concertos for Voice – koncert w wykonaniu chóru i orkiestry Music of the Baroque pod dyr. Paula Agnew z udziałem solistów: Sherezade Panthaki (sopran) i Jakuba Józefa Orlińskiego (kontratenor) odbędzie się dwukrotnie –w niedzielę 22 kwietnia o godz. 7.30 pm w North Shore Center for the Performing Arts, 9501 Skokie Blvd w Skokie, i w poniedziałek 23 kwietnia o 7.30 pm w Harris Theater, 205 E. Randolph St w Chicago. W programie utwory Haendla, Vivaldiego i Pergolesiego. Polski kontratenor, mający na koncie wiele międzynarodowych nagród, ukończył warszawski Uniwersytet Muzyczny im. Chopina, a obecnie studiuje śpiew w nowojorskiej Juilliard School of Music. Bilety od 25 dol.

Sztuka i rzemiosło
Trzydniowy festiwal An Arts & Crafts Affair oferuje prace setek artystów i rzemieślników, znakomite do dekoracji domu czy na prezenty przy każdej okazji. Odbywa się od 20 do 22 kwietnia, w piątek w godz. 11 am – 9 pm, w sobotę 9 am – 6 pm i w niedzielę 10 am – 5 pm w Odeum Expo Center, 1033 North Villa Ave, Villa Park, IL 60181, tel 630-941-9292. Wstęp 9 dol., seniorzy 8 dol., dzieci poniżej 10 lat – bezpłatnie. Parking w tych dniach bezpłatny.

Henry Darger w Intuit
Intuit, muzeum i centrum sztuki intuicyjnej i nieformalnej, tworzonej przez wybitnie utalentowanych samouków, prezentuje stałą wystawę „Henry Darger Room Collection”. Darger był to pisarz i malarz chicagowski, artystyczny introwertyk, odkryty dopiero po śmierci w 1973 roku. Jego malarstwo łączy w sobie wiele technik: od komiksu, gazetowego kalkowania, kolażu, po akwarele. Nazywany jest obecnie prorokiem postmodernistycznego, eklektycznego malarstwa. W 2005 r. Centrum Sztuki Współczesnej w warszawskim Zamku Ujazdowskim pokazało jego wystawę „Okropności wojny”. Muzeum Intuit znajduje się przy 756 N. Milwaukee Ave, tel. 312-243-9888.

Wystawy w Art Institute
W muzeum Art Institute of Chicago do 29 kwietnia można oglądać wystawę „Mounira Al Solh: I strongly believe in our right to be frivolous”, złożoną z rysunków i haftów, do których inspiracją były kryzysy polityczne i społeczne w Syrii i na Bliskim Wschodzie. W galerii 283 prezentowana jest wystawa „Max Lamb: Exercises in Seating”, na którą składają się krzesła i stołki wybitnego brytyjskiego projektanta, a także fotografie, makiety, narzędzia i nagrania wideo, ilustrujące proces ich tworzenia. Art Institute znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue. Bliższe informacje: artic.edu/exhibitions

W kościele św. Wojciecha
Wszyscy, którym leży na sercu ratowanie kościoła pw. św. Wojciecha, mogą dać wyraz swojego poparcia dla sprawy w niedzielę 22 kwietnia o godz. 8 am, biorąc udział w drugiej w tym miesiącu uroczystej koncelebrowanej mszy świętej ku czci św. Wojciecha, patrona Polski. Nabożeństwo odprawią: ks. Michał Lewoń, ksiądz proboszcz Michael Enright i zaproszeni księża. Kościół znajduje się przy 1650 W 17th Street.

Muzykoterapia
Koncert Uzdrawiający dr Barbry Angel (Romanowskiej), autorki Muzykoterapii Dogłębnej Komórkowej (Tune&Heal) będzie miał miejsce w Eagle Soccer Club, 5844 N Milwaukee Ave. Założycielka Akademii Dźwięku uzyskała doktorat z naturopatii w Kalifornii i magisterium z kompozycji, aranżacji i śpiewu w polskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi seanse terapeutyczne, występuje jako skrzypaczka oraz wokalistka jazz i gospel. Prowadzi w różnych krajach świata koncerty terapeutyczne, odczyty i seminaria. Chicagowski koncert odbędzie się w czwartek 26 kwietnia o godz. 6.30 pm. Bilety: $20.

Dzieci i latawce
W sobotę 5 maja w godzinach od 10 am do 4 pm na Cricket Hill w Lincoln Park – na terenie Port Montrose – odbędzie się Chicago Kids & Kites Festival. Dzieci będą mogły puszczać bezpłatnie otrzymane papierowe latawce (ograniczona ilość). Malowanie twarzy, sztuczki balonowe i wiele atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Wstęp wolny. Bliższe info na stronie chicagokidsandkites.us

Clarke House Museum
Zbudowany w klasycznym greckim stylu dom rodziny Clarke powstał w 1836 r. przy drodze na prerii. Przenoszony przez miasto dwukrotnie, obecnie ma status muzeum i stoi pod adresem 1827 S. Indiana Ave., w zabytkowej dzielnicy Prairie Avenue Historic District. Trwające godzinę zwiedzanie go z przewodnikiem jest bezpłatne. Wycieczki są dostępne w środy, piątki i soboty o godz. 1 pm i 2.30 pm. Grupa zostaje zamknięta, gdy uzbiera się 15 osób. Bliższe info: tel. 312-744-3316 i na stronie ClarkeHouseMuseum.org

Adoptuj zwierzaka
Z okazji krajowego dnia adopcji zwierząt domowych Biblioteka Publiczna w River Forest gości spotkanie adopcyjne zorganizowane przez Magnificent Mutts Rescue, na które zaprasza miłośników zwierząt w niedzielę 29 kwietnia o godz 1 pm. River Forest Public Library mieści się przy 735 Lathrop Ave w River Forest, IL 60305, tel. 708-366-5205. Wpływy z adopcji są przeznaczone na cele charytatywne.

Miesiąc Tańca
Kolejny już doroczny Chicago Dance Month obejmuje nie tylko spektakle baletowe, ale też wychodzenie tancerzy poza scenę i studio. Liczne balety otwierają drzwi, pozwalając oglądać swoje próby w kolejne piątki o godz. 4.30 pm w Centrum Kulturalnym. Joffrey Ballet przedstawi 25 kwietnia amerykańską premierę „Snu nocy letniej” Alexandra Elkmana w Auditorium Theatre, 50 E. Congress Parkway, info: joffrey.org/midsummer. W czwartek 26 kwietnia w godz. 7-10 pm słynny chicagowski balet Ensemble Espanol przedstawi „Live Spanish Flamenco” w 90 Miles Cuban Cafe, 2540 W Armitage Ave., tel. 773-227-2822.

Dame Myra Hess Concerts
Bezpłatne południowe koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu utalentowanych, rozwijających międzynarodowe kariery muzyków z różnych krajów świata. Dame Myra Hess Concerts odbywają się w każdą środę od godz. 12.15 do 1 pm w sali Preston Bradley Hall w pięknym zabytkowym budynku Centrum Kulturalnego. W środę 25 kwietnia wystąpi młody pianista Tomer Gewirtzman, który zachwycał już słuchaczy Londynu, Paryża, wielu miast Rosji, Izraela, Włoch, Belgii i Niemiec. W programie utwory Haydna, Medtnera i Skriabina. Chicago Cultural Center znajduje się przy 78 E. Washington Street, u zbiegu z Michigan Ave.

Kameralne poniedziałki
Nowy cykl muzyczny w Chicagowskim Centrum Kulturalnym, to bezpłatne koncerty muzyki kameralnej – w pierwszy i czwarty poniedziałek miesiąca o godz. 12.15 pm w sali Preston Bradley Hall. Program poszczególnych koncertów w cyklu Chamber Mondays jest dopiero w przygotowaniu, ale wiadomo, że są to atrakcyjne imprezy z bardzo dobrymi wykonawcami. Są to najbardziej utalentowani chicagowscy instrumentaliści i wokaliści muzyki klasycznej, etnicznej i jazzu. Nie znamy jeszcze programu koncertu 23 kwietnia, ale wiemy, że w poniedziałek 7 maja w ramach koncertu francuskiej muzyki na fagot i instrumenty smyczkowe wystąpi zespół Chicago Chamber Musicians, na fagocie będzie grał Dennis Michael. 78 E. Washington Street.

Sztuka indiańskich weteranów
Trickster Art Gallery w Schaumburgu to placówka poświęcona uprawianiu, eksponowaniu i rozpowszechnianiu współczesnej kultury i sztuki rodzimych Amerykanów, zwanych Indianami. Kieruje nią Joseph Podlasek, Indianin polskiego pochodzenia. Obecnie można oglądać siedem różnych wystaw, w tym dwie poświęcone indiańskim weteranom: „Wall of Honor” (w hołdzie weteranom) i wystawa sztuki weteranów wielu wojen – obu światowych, w Wietnamie, w Korei i innych. W każdą środę o godz.6 pm w galerii miejscowy zespół prezentuje tańce azteckie. Drzwi są otwarte dla każdego, kto chce tylko oglądać tańce, albo się ich uczyć. Wstęp bezpłatny, sugerowane donacje: dorośli 5 dol., dzieci 3 dol. Adres galerii: 190 S. Roselle Road, Schaumburg, tel. 847-301-2090. Więcej informacji na stronie www.trickstergallery.com

Ira & Varius Manx
Bawimy się w USA z zespołem IRA i Varius Manx z Kasią Stankiewicz. Jednego wieczoru, na jednej scenie, dwa legendarne zespoły i ikony polskiej muzyki pop lat 90. ubiegłego wieku. Dwa koncerty na żywo w niepowtarzalnej aranżacji. Szlagiery, sztosy i inne przeboje, na których wychowały się całe pokolenia. 27 kwietnia godz.8 pm, Portage Theatre, 4050 N. Milwaukee Ave. Bilety w biurach Polamer i przez internet: www.bawimysiew.com

Hershey Felder i Piotr Czajkowski
Wirtuoz fortepianu, kompozytor, dramaturg i aktor Hershey Felder, znany w Chicago ze swoich poprzednich wcieleń – jako m.in. Beethoven, Gershwin, Bernstein i Chopin – występuje tym razem jako Piotr Czajkowski. Spektakl muzyczno-aktorski „Our Great Tchaikovsky” jest prezentowany do 13 maja na scenie teatru Steppenwolf, 1650 N. Halsted Street. Publiczność słyszy najpiękniejsze fragmenty baletów „Jezioro łabędzie”, „Śpiąca królewna”, „Dziadek do orzechów”, a także „Uwertury 1812” i innych utworów symfonicznych rosyjskiego mistrza. Więcej info na stronie steppenwolf.org

Polish Arts Club of Chicago
W Muzeum Polskim w Ameryce trwa do 6 maja doroczna, już 81. wystawa malarstwa, prezentowana przez Polish Arts Club of Chicago, najstarszą i najliczniejszą polsko-amerykańską organizację artystyczną, działającą od 1926 roku. W wystawie bierze udział 30 artystów chicagowskich, reprezentujących różne style i techniki twórczości.
Artyści: Piotr Białecki, Marta Dawid, Iwona Duniec, Jagoda Jasińska, Sigrid Wonsil, Bishar Manandhar, Diana M. Nawrocki, Ewa Błoch-Trojanowicz, Eugenia Chomiak, Joanna Kapuścieńska, Włodzimierz Karausz, Stanisław Kielar, Ewa Maria Kostyrko, Paulina Pawełczyk-Metzger, Barbara Skiba-Poniatowski, Maria Mili-Purymska, Lidia Rozmus, Stephen A. Slaske, Alina Ziemirska, Margaret Swedzikowski, Jolanta Soares, Elizabeth Parker, Kasia Szcześniewski, Joanna K. Szymańska, Jan Wakuliński, Robert Hardgrove, Anna Mycek-Wodecki, Maryla Zięcik, Jakub Wiechnik. Wstęp 10 dol., duży bezpłatny parking.

Bon Jovi
Trwające tournée słynnej od ponad 30 lat, wciąż popularnej na świecie grupy rockowej Bon Jovi przyniesie ją w czwartek 26 kwietnia do chicagowskiego United Center, 1901 W. Madison St. Podczas koncertu, trwającego od godz. 7.30 pm do północy, zespół zaprezentuje ponowne wydanie albumu „This House Is Not For Sale”, z dwoma nowymi piosenkami: „When We Were US” i „Walls”. Bilety przez Bon Jovi Chicago Tickets

Architektura Chicago
Mieszkając w mieście sławnym na całym świecie ze swojej architektury, łatwo jest ją poznawać pod kierunkiem znawców. Chicago Architecture Foundation prowadzi wiele wycieczek, wprowadzających w historię, legendę i współczesność tej architektury. Można wybierać wśród wycieczek pieszych, autokarowych, rowerowych lub statkiem po rzece Chicago. „Historic Skyscrapers” sięga do XIX-wiecznych początków drapaczy chmur, „Devil in the White City” przypomina Światową Wystawę Kolumbijską 1893 roku i ponurą historię masowego mordercy Henry’ego H. Holmesa, a „Art Deco Skyscrapers” przypomina rozkwit stylu dekoracyjnego lat 20. XX wieku. Ciekawych wycieczek jest więcej, a odbywają się prawie codziennie. Bliższe info na stronie www.architecture.org

Chicago Segway Tour
Wycieczka na segwayu (dwuśladowy, dwukołowy, jednoosobowy pojazd elektryczny) z profesjonalnym przewodnikiem to niezwykle atrakcyjny sposób zwiedzania Chicago. Dwugodzinne wycieczki w małych grupach prowadzą przez wybrzeże jeziora, ogrody Parku Granta z Fontanną Buckingham do Museum Campus – dzielnicy muzeów. Program obejmuje naukę jazdy na segwayu i korzystanie z kasku. Info: Absolutely Chicago Segway Tours, 300 E. Monroe St., tripadvisor.com

Turniej golfowy
Polish American Golf Association organizuje w dniach 27-29 kwietnia amatorski turniej golfowy na terenie pola golfowego Hanah Golf & CC w Margaretville, NY. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.paga2000.com

Opr. Krystyna Cygielska

ŻYCIE POLONII

Parada 3 Maja w Chicago

Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii. Kalendarz organizacyjny oraz wydarzeń towarzyszących paradzie wygląda następująco:
5 maja – o godz. 8 am – złożenie wieńca pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
5 maja – o godz. 9 am – podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza (szczegóły w terminie późniejszym)
5 maja – brunch z Chicago Society – godzina i miejsce zostaną podane w terminie późniejszym
5 maja – o godz. 11.30 am początek parady
5 maja – o godz. 7 pm – Bankiet Niepodległości w Lone Tree Manor; wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu.
6 maja – o godz. 10 am – msza św. za Ojczyznę w kościele Trójcy Świętej; organizator – Związek Narodowy Polski.
Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej: www.may3parade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich pod adresem 5835 W. Diversey Ave. w Chicago, tel. 773-745-7799, fax. 773-745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć, tel. 773-405-2514 lub jankopec60707@gmail.com.

dr Łucja Mirowska-Kopeć,
rzecznik prasowy Komitetu Parady

Bankiet PAPA z okazji obchodów Konstytucji 3 Maja
Stowarzyszenie Polski-Amerykańskiej Policji zaprasza na  54. edycję obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Na uroczystym bankiecie wręczone zostaną doroczne wyróżnienia Polish American Police Association (PAPA). Laureatami najnowszych wyróżnień są: Steve Rakowski, zasłużony członek PAPA oraz emerytowany oficer chicagowskiej policji Edwin Ogonowski, weteran II wojny światowej. Bankiet odbędzie się w piątek, 4 maja w godz. od 6.00 pm do 11.00 pm (obiad o godz. 7.00 pm) w restauracji White Eagle, 6839 N. Milwaukee Ave. w Niles. Wstęp 85 dol. od osoby. Rezerwacje pod numerem telefonu:  (312) 409-7878, szczegółowe informacje: www.PolAmPolice.org.

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna już w nowej siedzibie
Od 10 lipca 2017 r. Centrum Informacyjne Związku Narodowego Polskiego i charytatywna poradnia prawna Amicus Poloniae działają już pod nowym adresem i telefonem: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646, tel. (773)286-2325.
Obydwie agencje zapraszają do nowej lokalizacji znajdującej się w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego, który je sponsoruje. Centrum Informacyjne ZNP jest czynne codziennie w godzinach od 9.00 do 15.30, ale zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu: (773)286-2325.
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca.
Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325.
(inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady Social Security oraz inne Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2018 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca będą w następujących terminach: 2 maja, 6 czerwca, 11 lipca (zmiana na 2 środę lipca ze względu na przypadające 4 lipca Święto Niepodległości – termin ten może być zmieniony), 1 sierpnia, 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia oraz 2 stycznia 2019 r.
1 – porady Social Security: od godz. 16.00- 17.45 (prosimy przychodzić na godzinę 16.00)
2 – porady dotyczące federalnego prawa pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy: w godz. 16.30-17.30.
3 – porady dotyczące Prawa Pracy Stanu Illinois i Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois – w sprawach do Departamentu Pracy Stanu Illinois oraz do Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois prosimy kontaktować się z nami w czasie porad w 1 środę miesiąca (terminy powyżej) lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy wyżej wymienionych urzędów.
We wszelkich sprawach prawnych, finansowych, socjalnych, dotyczących osób starszych, imigracyjnych i innych prosimy odwiedzić nasze biuro lub dzwonić w sobotę od 12.00 do 15.00, a w niedzielę od 11.15 do 12.15 pod numer tel. (773) 384-0900. W tygodniu prosimy dzwonić pod numer tel. (847) 671-3418 wieczorami lub/i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem specjalnie przygotowanym dla emerytów. Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc. Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 do 15.00 i w niedziele od 11.15 do 12.15 (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 8 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, sala #312 w Chicago (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie). Tel. (773) 384-0900, fax (847) 671-3418, e-mail: ssnep2@yahoo.com (wejście jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division) i dojść do kościoła Św. Trójcy idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Pomagamy: apel o pomoc dla Magdy Kośny
Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach
Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd. Stowarzyszenie prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Informacje i kontakt pod numerami tel.: Helena Wasik – prezes, (708) 228-4450 oraz Stanisław Purc – wiceprezes, (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Nowy adres siedziby KPA IL
Kongres Poloni Amerykańskiej wydział na stan Illinois zawiadamia o zmianie adresu swojej siedziby. Nowy adres to 110 Higgins Rd., Unit 2, Park Ridge, IL 60068. Więcej informacji pod numerem tel. (847) 825-6222.

Wstrzymanie rejestracji do wyborów
Kongres Polonii Amerykańskiej wydział Illinois zawiadamia, że od 23 lutego jest wstrzymana rejestracja w biurze KPA przy 5711 N Milwaukee Ave. w Chicago, ze względu na obowiązujące przepisy wyborcze. Rejestracja będzie wznowiona po prawyborach, które odbędą się 20 marca. Do 5 marca można dokonać rejestracji komputerowo lub w dniu wyborów. Link do rejestracji komputerowej: https://ova.election.il.gov/, do punktów wcześniejszego głosowania: https://chicagoelection.com/early-voting.html. Informacja pod numerem tel. (847) 219-3055.
W imieniu zarządu,
Tadeusz Więcek, sekretarz korespondencyjny

Pomoc dla Teresy!
Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

 

Zebranie Grupy 2514 Tow. “Giewont” ZNP
Grupa 2514 Tow. “Giewont”  ZNP zaprasza członków grupy na regularne zebranie w piątek, 20 kwietnia o godz. 7:30 pm w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Po zebraniu o godz.  8:15 pm zapraszamy sympatyków grupy na  tradycyjną  święconkę. W programie wielkanocna poezja i poczęstunek. Informacje pod numerami tel.: (312) 547-9860 oraz (847) 704-0104.
W imieniu zarządu: Jarosław Gołembiowski, skr. korespondencyjny

8. rocznica tragedii smoleńskiej – obchody w Chicago
Komitet obchodów 8. rocznicy tragedii smoleńskiej pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Chicago zaprasza Polonię do wzięcia udziału w obchodach. Gościem honorowym będzie rodzina smoleńska Marii Seweryn

– Piątek, 20 kwietnia: o godz. 10.00 am spotkanie członków podkomisji smoleńskiej dla publiczności anglojęzycznej w Millennium Knickerbocker Hotel Chicago przy 163 E. Walton Pl w Chicago; o godzinie 7.00 pm uroczyste spotkanie członków podkomisji smoleńskiej z Polonią z udziałem ks. dr. Jarosława  Wąsowicza, w programie okolicznościowy koncert Pawła  Piekarczyka w  Eagle Club przy 5844 N. Milwaukee Ave. w Chicago.

Spotkanie Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów (Polish-American Engineers Association) zaprasza członków i sympatyków na spotkanie w piątek, 20 kwietnia o godz. 7.30 pm w sali przy kościele Our Lady Mother of the Church (8747 W. Lawrence Ave. w Chicago).

Uroczysty obiad Taste of Poland w szkole św. Konstancji
Szkoła św. Konstancji zaprasza na uroczysty obiad Taste of Poland w sobotę, 21 kwietnia do Handzel Center Gym przy 5864 W. Ainslie St. w Chicago. O godz. 4.30 pm msza w kościele pw. św. Konstancji. O 5.30 pm koktajl (cash bar), a o 6.30 pm obiad. Podczas wieczoru wystąpią Dennis Motyka & The Good Times Band oraz Teatr Pieśni i Tańca “Wici”. Loteria fantowa. Bilety w cenie 40 dol. od osoby. Uczestnicy obiadu muszą mieć ukończone 21 lat.

5. Chrześcijańska Konferencja Kobiet
Organizatorzy 45. Chrześcijańskiej Konferencji Kobiet zapraszają na spotkanie w sobotę, 21 kwietnia. Początek o godz. 3 pm. Zakończenie o godz. 8.15 pm.

W programie:

– “Chcę poznać Jezusa” – spotkanie z Kristen Wetherell;

KRISTEN WETHERELL
Współautorka książki „Hope when it Hurts”, pracuje dla służby „Unlocking the Bible”, gość programów radiowych „Revive Our Heart”. Jej artykuły można przeczytać na blogu: Kirsten Wetherell Love Christ, Learn the Bible, Live the Gospel, także w „The Gospel Coalition”, „Desiring God”. Wyjątkowa mówczyni po raz pierwszy dla polskich kobiet, która ujmuje swoją szczerością, dojrzałością i odważną wiarą, że kryzys, cierpienie mogą nam pomóc zrozumieć jak bardzo jesteśmy ukochane przez Boga. 

– “Słowa, które dają życie” – Ania Hamil,

SŁOWA DARZĄCE ŻYCIEM Ania Hamil
Potrzebujemy dobrych słów. W czasach, kiedy toniemy w odmętach złorzeczeń, słowa zachęty i błogosławieństwa są bezcenne. Potrzebujemy ich jak tlenu, więc gdzie szukać? Warsztat ten będzie przydatny zarówno dla tych, co dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Biblią, jak i dla tych, którzy pragną coraz więcej i efektywniej ją poznawać. Bblia zawsze jest na czasie i wiecznie aktualna

– “Małżeństwo – plac budowy” – Dorota Blank, Asia Malecki;

MAŁŻEŃSTWO – PLAC BUDOWY Dorota Blank i Asia Malecka
Istotą związku małżeńskiego jest zjednoczenie dwojga osób na najgłębszym poziomie we wszystkich dziedzinach życia. Nie dzieje się to z dnia na dzień, trwa latami. Jak tworzyć taki związek? Jak w tym długoterminowym projekcie zachować Boży standard? Dorotka i Asia w przyjacielskiej rozmowie podzielą się doświadczeniami wieloletniego stażu małżeńskiego, by zachęcać do dobrych zmian.

– “Polskie mamy w modlitwie” – Basia Śliwa, Bogusia Ślusarczyk;

POLSKIE MAMY W MODLITWIE Bogusia Ślusarczyk i Basia Śliwa
Modlitwa to sposób Boga na zaspakajanie naszych potrzeb Jego obfitością. Osobisty i regularny czas z Bogiem powinien być naszym priorytetem. Bogusia i Basia będą mówiły o mocy modlitwy wstawienniczej, opierającej się na Słowie Bożym. Przedstawią międzynarodową służbę „Moms in Prayer”, która polega na sytematycznej modlitwie matek za swoje dzieci, wnuki i wzajemnym wspieraniu się.

– “Renewed Mind” – Agata Gazal.

RENEWED MIND Agata Gazal
In Romans 12:2, Paul tells believers to “be transformed by the renewing of the mind.” This workshop will explore Paul’s instructions in this verse in light of his thoughts on the gospel as presented in the letter to the Romans. Together, we will see how the advice the Bible gives directly applies to Christians today. Agata holds a B.A. from Wheaton College and a Master of Theological Studies degree from Calvin Theological Seminary.

Konferencja odbędzie się w Kościele Zbawiciela przy 4701 N Canfield Ave. w Norridge. Rejestracja i informacje: www.polskakonferencjakobiet.org lub pod numerami tel.: (847) 660-4501 oraz (407) 227-4766.
Wstęp: do 18 kwietnia 15 dol., opłata przy wejściu 20 dol.

40-lecie istnienia Klubu Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej
Klub Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej w Chicago obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Obchody jubileuszowe odbędą się w niedzielę, 22 kwietnia. W programie: msza św. w kościele św.Konstancji w Chicago i bankiet w sali Allegra Banquet Hall w Schiller Park. W uroczystościach wezmą udział goście z Polski, przedstawiciele świata polityki i organizacji polonijnych w Chicago, delegaci klubów działających przy Związku Klubów Polskich, sympatycy i osoby wspierające działalność naszego klubu. Zaśpiewa gościnnie Danuta Novak z zespołu Happy End. Z tej okazji wydajemy okolicznościowy pamiętnik w nakładzie 1025 egzemplarzy. Materiały do pamiętnika przyjmujemy do 15 marca na adres e-mail: kztchicago@gmail.com lub pocztowy: K.P.Z.T., PO Box 66393, Chicago, IL 60666. Klub nasz ma status organizacji niedochodowej.
Kamil Mozdzierz, prezes

Święconka Fundacji Parafii Strzelce Wielkie
Zarząd fundacji serdecznie zaprasza wszystkich członków, kosynierów na tradycyjną święconkę z krótkim omówieniem ważnych spraw bieżących, która odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 3:00 pm w sali Jolly Inn. Wspólnie w fundacyjnej rodzinie spędzimy czas przy święconym wraz z gorącym obiadem. Prosimy wszystkich o obecność.
Stanisław Chwała, przewodniczący
Marek Kozak, sekretarz

Zabawa stoliczkowa Grupy 1474 ZNP
Tow. Wiara i Ojczyzna, Grupa 1474 ZNP zaprasza na zabawę stoliczkową w niedzielę, 22 kwietnia. Początek o godz. 1 pm. W sali ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Donacja 20 dol. od osoby. Cały dochód zostanie przeznaczony na stypendia. Rezerwacje pod numerami tel.: Anna Wierzbicka (312) 608-6210 lub Irena Klatka (773) 290-7499.

Święconka Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza na tradycyjną święconkę w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 14.30 w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago.

Zebranie Towarzystwa Parafii Strzelce Wielkie
Towarzystwo Parafii Strzelce Wielkie zaprasza na zebranie w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 2 pm w sali Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago.

120. Rocznica założenia Związku Polek
Związek Polek w Ameryce – Komisja 27 zaprasza na obchody 120. rocznicy założenia związku w niedzielę, 29 kwietnia na Loyola University Chicago, North Shore Campus. W programie:

– 10.30 am msza św. w kaplicy Madonna Della Strada na terenie uniwersytetu,
– 11:30 am uroczysty program i przyjęcie w sali Klarchek Information Commons, Fourth Floor przy 1032 W. Sheridan Rd w Chicago.

Związek Polek w Ameryce to najstarsza i największa organizacja kobiet polskiego pochodzenia w USA. Została założona w Chicago w 1898 roku przez grupę emigrantek z Polski. Miały one wizję organizacji, w której kobiety mogły działać samodzielnie w sprawach finansowych, społecznych, politycznych i charytatywnych. Przez 120 lat członkinie Związku Polek promowały tą wizję, niosąc pomoc Polsce w okresie dwóch wojen światowych i w okresie rządów komunistycznych, popierając instytucje religijne i charytatywne w Polsce, utrzymując żywe kontakty z wybitnymi kobietami działaczkami w Polsce, a w Ameryce promowały tradycje i język polski, wychowując następne pokolenia w duchu polskim. W 2017 roku Związek Polek w Ameryce połączył się z bratnią organizacją First Catholic Slovak Ladies Association.

Rezerwacje do poniedziałku, 23 kwietnia dzwoniąc do Antoinette Trela pod numer (847) 323-1005. Wstęp 60 dol. Za wcześniej zarezerwowane miejsca będzie można zapłacić przy wejściu. Darmowy parking (Garage P1). Możliwość przewozu z garażu do kaplicy lub sali, w której odbędzie się impreza. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na cel ochrony archiwów ZPA, które zostały przekazane Uniwersytetowi Loyola. Więcej informacji na stronie www.pwaa.org.

Posiedzenie Klubu Miechowice Wielkie w Chicago
Zarząd Klubu Miechowice Wielkie w Chicago zaprasza wszystkich członków i sympatyków na bardzo ważne posiedzenie, które odbędzie się w niedzielę, 29 kwietnia o godzinie 1.00 pm w sali klubu sportowego Eagles Soccer Club przy 5844 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Prosimy o liczny udział. Będziemy omawiać sprawy organizacyjne nadchodzącego pikniku klubowego w dniu 24 czerwca.

Zebranie KPA IL
Następne zebranie członków i delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois odbędzie się w poniedziałek, 30 kwietnia (wyjątkowo w 5 poniedziałek, a nie w 4, jak regularnie) o godz 7.00 pm w sali parafii Our Lady Mother of the Church przy 8747 W Lawrence (blisko skrzyżowania z East River Road) w Chicago. Ponieważ dogrywka wyboru na jednego z dyrektorów odbędzie się na początku zebrania, punktualne przybycie jest wskazane.
Tadeusz Więcek, kierownik ds. łączności

Zebranie Wydziału Kobiet Okr. 13 ze Stowarzyszeniem Dobroczynności oraz msza św. majowa
Zebranie Wydziału Kobiet Okr. 13 ze Stowarzyszeniem Dobroczynności odbędzie się w czwartek, 3 maja o godz. 7.00 pm w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Podczas tego wieczoru zostanie odprawiona msza św. majowa.

Zwiedzanie kościoła w Willow Springs z Grupą 1776 ZNP
Grupa 1776 ZNP organizuje zwiedzanie kościoła pw. Matki Bożej Kościoła w Willow Springs w środę, 16 maja. Na miejscu odbędzie się msza za uczestników wycieczki oraz w intencji matek z okazji Dnia Matki i zwiedzanie sali papieża św. Jana Pawła II. Lunch w restauracji Janosik. Wyjazd z Chicago o godz. 11.00 am (zbiórka na parkingu przy Copernicus Center), powrót o godz. 4.00 pm. Koszt wycieczki 45 dol. Dodatkowe informacje pod numerami tel.: Irena Moskal (847) 678-3743 oraz Joanna Stasiak (773) 594-1741.

 

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Gminy 178 ZNP

Zarząd gminy: Eugene Chojnowski – prezes i sekretarz finansowy, I. Maria Chojnowski – wicepreses, Irena Jarocinski – sekretarka korespondencyjna. Przysięgę odebrał Steve Tokarski – skarbnik ZNP.

Co słychać wśród Podhalan

Królowa ZPPA na rok 2017-18 Karolina Nowobilska zaprasza na swój bal: ,, Zaprosom gorąco i ze serca scyrze, niek na charytatywny bal królowej, kożdy z Wos sie bierze. A kiedy? – 21 kwietnia 2018 roku. A o której? – o 6  wieczorem. A za kielo? – 25 dol. Kasjer zabierze. A gdzie? – w Góralskiej Chałupie na Archer. A co tam bedzie? – dużo jedzenia i dużo trunków. Bogato loteria, śpiew i toniec dlo stracenia funtów, Bedzie występ Ślebodnyk w USA, a Mańcorz i Zubek Band do tańca nom zagro. Bedzie moc radości i uciechy wiele, Pytom Wos serdecznie przyjdźcie drodzy przyjaciele. Zaś syćkie dularki co se nazbieromy dlo choryk dzieci i potrzebujacyk pomocy rozdomy!” Więcej informacji udzieli Karolina Nowobilska: (708) 296-1775.

Koło nr 82 Piekielnik serdecznie zaprasza, członków oraz wszystkich sympatyków na zebranie sprawozdawczo–wyborcze, które odbędzie się w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 3: 00 pm w Dom Podhalan. Bardzo prosimy o liczne przybycie. Potrzebni są chętni do pomocy przy tegorocznym odpuście-pikniku, który będzie organizowany w nowym miejscu: Missionary Sisters of St. Benedict przy 5900 W. 147th. Street w Oak Forest w niedzielę 29 lipca. Na zebraniu będzie wiele ważnych spraw do omówienia między innymi: przygotowania do pikniku, sprawozdanie z działalności koła, sprawy bieżące. Otwarci jesteśmy na nowe propozycje i pomysły, aby uatrakcyjnić nasze przyszłe imprezy. Zapraszamy też chętnych do przyłączenia się do zarządu oraz nowych członków chętnych do zapisania się do koła. Zapraszamy wszystkich członków, którzy należą do naszego koła a nie zostali jeszcze zaprzysiężeni, by dopełnili tego wymogu, bo jest to ważna część przynależności do Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Po więcej informacji prosimy dzwonić: (773) 793-2453. W imieniu zarządu serdecznie  zaprasza i informuje Andrzej Grela prezes koła.

Koło nr 4 Morskie Oko z Detroit zaprasza całą Polonie z Detroit, okolic Michigan i Chicago na bankiet z okazji X-lecia reaktywowania starego kola. Koło Nr 4 „Morskie Oko ” założone zostało w 1927 r. Bankiet Jubileuszowy połączony z zabawą odbędzie się w sobotę, 28 kwietnia  Domu Związkowym PNA „The Historic Polish National Alliance Hall przy 10211 Conant, Hamtramck, w Michigan. o godz. 7.30 pm. Wstęp 55 dol.  od osoby. W cenie wliczona smaczna kolacja, dobre trunki w barze z nalewką góralską, przekąski i dania. Do tańca grał będzie zespól Oni z nowym programem na ceperską i góralską nutę. Gościnnie wystąpi zespól reprezentacyjny Siumni działający przy ZG ZPPA w Chicago, który przyjedzie wraz z kapelą góralską specjalnie na ten jubileusz. Swoją obecnością zaszczycą nas również przedstawiciele ZG ZPPA i prezes Józefem Cikowskim. Po rezerwacje biletów prosimy dzwonić: (313) 574-9711 albo (313) 874-4666. Zaprasza prezes Koła Tadeusz Pałac wraz zarządem. 

Koło nr 75 Dział pod patronatem św. Józefa Robotnika serdecznie zaprasza wszystkich członków oraz bratnie koła ze sztandarami na coroczny odpust dzielański, połączony z mszą św. w intencji zmarłych członków i dzielan. Odpust odbędzie się w niedzielę, 29 kwietnia o godz. 10.30 am w kościele św. Kamila przy 5426 S. Lockwood Ave. w Chicago. Po mszy św. będzie podany poczęstunek.

Z kalendara wydarzeń w ZPPA na rok 2018: 5 maja – Parada 3 Maja i 20 maja – Recital poetycki św. Jan Paweł II – majówka.

Opr. Wojciech Dorula

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*