Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

Art Gallery Kafe zaprasza

– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 7 pm wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.

– Kolejna sesja grupowa z cyklu „Ciało, umysł, duch”. Wewnętrzna przemiana w praktyce. Wiedza zastosowana to postęp, rozwój i wolność. Zapraszamy do prostych duchowych ćwiczeń o ogromnej mocy transformującej. Spotkania w każdy czwartek o godz. 7.30 pm prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.

– Malarstwo Jagody Jasińskiej. Wernisaż wystawy w piątek 21 września o godz. 7.30 pm. Wstęp wolny.

– Wieczór z ALICJĄ. Wspomnienia. Zapraszamy wszystkich przyjaciół, kolegów i miłośników talentu tej wspaniałej osoby i artystki na wieczór wspomnień. Przynieście swoje nagrania, zdjęcia lub filmy z Jej występów i spotkań. Przeżyjmy jeszcze raz wspaniale chwile z Alicją Szymankiewicz. Sobota 22 września od godz. 8 pm. Wstęp wolny.

– Kolejne spotkanie z dr. Leonem Thomasem Kołodziejem, B.S., D.C., M.H., Ph.D. „Secret History of the UFOs and Extraterrestials” w niedzielę 23 września o godz. 1 pm. Wstęp konsumpcyjny 10 dol. od osoby.

– Bridge Extra. Polski Klub Brydżowy zaprasza wszystkich miłośników brydża na dodatkowe spotkanie-rozgrywki-doskonalenie w niedzielę 24 września od godz. 7 pm.

– Klub Fotograficzny AGCC BONI zaprasza na kolejne spotkanie we wtorek 25 września od godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Art Gallery Kafe, 127 Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425

Warszawski Teatr Narodowy w Chicago

Warszawski Teatr Narodowy wystąpi ze słynną i kasową sztuką ,,Garderobiany” Ronalda Harwooda. W roli Sira występuje Jan Englert, Garderobianego gra Janusz Gajos. Występują też: Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka, Michalina Łabacz, Jacek Mikołajczak i Karol Pocheć, reżyseria: Adam Sajnuk; scenografia: Katarzyna Adamczyk.Spektakl odbędzie się w niedzielę 22 września o godz. 7 pm w North Shore Performing Arts, 9501 Skokie Blvd. w Skokie k. Chicago. Informacje i rezerwacje: mojbilet.com. Garderobiany opowiada m.in. o osobistym i artystycznym spełnieniu, samotności, lojalności i międzyludzkich grach.

„Bal w Operze”
Sceniczną realizację katastroficznego poematu Juliana Tuwima „Bal w Operze” w reżyserii Andrzeja Krukowskiego będzie można obejrzeć w piątek 28 września o godz. 8 pm i w niedzielę 30 września o 6 pm w specjalnie zaadaptowanej sali firmy Larch Inc. przy 1490 Jarvis Ave w Elk Grove Village. Budynek przekazał do dyspozycji teatru właściciel, Marian Buczek, główny sponsor spektaklu. Wejście za datek w sugerowanej kwocie 37 dol. Płatne tylko gotówką, jak w czasach Juliana Tuwima. Zamiast biletu widz otrzyma kotylion w barwach narodowych.

Dorota Kobiela, „Loving Vincent”
Dorota Kobiela, współscenarzystka i reżyser filmu „Loving Vincent”, nominowanego do Oscara w kategorii „najlepszy film animowany”, będzie bohaterką spotkania Chairman’s Brunch, na którym zostanie uhonorowana przez Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskie (Polish American Association – PAA). Spotkanie odbędzie się w niedzielę 28 października od godz.11.30 am do 2 pm w Art Institute of Chicago. Kobiela opowie na nim historię filmu, tworzonego przez 125 malarzy w ciągu 6 lat. Liczba miejsc ograniczona. Bilety w cenie 500 dol. można już nabyć w PAA, 3834 N. Cicero Ave, tel. 773-282-8206.

Spotkanie autorskie
Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Błaszczyną – publicystą, podróżnikiem, krytykiem filmowym, fotografem i pisarzem. Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 września o godz. 4.30 pm. Poprowadzi je Zbigniew Banaś. Związany z Krakowem Błaszczyna od 1990 r. mieszka i pracuje w Ameryce. Publikował w Dzienniku Chicagowskim, tygodniku Relax, a następnie w Dzienniku Związkowym. Równocześnie jego teksty ukazywały się w Polsce, m.in. w tygodnikach Wprost i Polityka. Współpracował z miesięcznikami Kino, Film na Świecie i Powiększenie. Wstęp na spotkanie wolny, bezpłatny parking.

Hyde Park Jazz
Tegoroczny Hyde Park Jazz Festival oferuje wiele godzin bezpłatnego słuchania jazzu w sobotę 29 i niedzielę 30 września. W sobotę muzykowanie rozpoczyna się o godz. 1 pm i trwa do północy. W niedzielę – od 2 do 7 pm. Między scenami festiwalu będą kursować bezpłatne autobusy. Miejsca festiwalowe: Rockefeller Chapel, Midway Pleasance, Logan Art Center, Augustana Lutheran Church i wiele innych. Pełne info: www.hydeparkjazzfestival.org

Edgewater Arts Festival
Festiwal sztuki, znany dawniej jako Edgewater Fall Art Fair, odbędzie się w sobotę i niedzielę 29 i 30 września na Granville Ave, między ulicami Broadway i Sheridan. Swoje prace wystawi tam około 100 lokalnych artystów. Inne atrakcje to muzyka na żywo, grana na 3 scenach, stoiska z jedzeniem i ogród piwny. Wstęp za donację. Info: www.edgewaterartists.com

”Chicago, pewnego dnia”
Podczas studiów na chicagowskich uczelniach w latach 1950. fotograf pochodzenia japońskiego Yasuhiro Ishimoto wędrował po mieście, chwytając w obiektyw sceny z życia ulicy. Te właśnie czarno-białe zdjęcia składają się na wystawę „Yasuhiro Ishimoto: Someday, Chicago”, którą można oglądać do 16 grudnia w DePaul Art Museum, 935 W. Fullerton Ave. Wstęp wolny. Info: museums.depaul.edu

Jazzin’ at the Shedd
W każdą środę wieczorem do 10 października można wsłuchać się w rytmy najlepszych chicagowskich muzyków jazzowych, oglądając dziwne stwory morskie na nowej wystawie „Underwater Beauty” w Shedd Aquarium, połączyć koktajl ze znakomitą muzyką i sylwetą miasta na horyzoncie. 1200 S. Lake Shore Drive. 26 września gra zespół Johna Rodrigueza “Latin Inspiration”,wykonujący latynoski jazz, salsę, afro-kubańską i portorykańską bomba/plena. Godziny: 5 do 9 pm. Bilety 25 dol. Info: www.sheddaquarium.org/jazzin

Ed Paschke Art Center
Centrum Sztuki Eda Paschke, światowej sławy chicagowskiego malarza polskiego pochodzenia, powstało już po śmierci artysty. Ośrodek zawierający wiele jego sławnych na całym świecie prac, jak również rekonstrukcję jego studio, znajduje się przy 5415 W. Higgins Ave i jest otwarty codziennie od godz. 10 am do 7 pm, z wyjątkiem niektórych świąt. Wstęp zawsze wolny, zgodnie z ideą Paschkego, że dostęp do sztuki powinni mieć wszyscy, również ci, którzy nie mają pieniędzy na bilet. Więcej informacji na stronie info@edpaschkeartcenter.org

Dame Myra Hess Concerts
W ramach cyklu bezpłatnych południowych koncertów w Centrum Kulturalnym, odbywających się w każdą środę od godz. 12.15 do 1 pm. 26 września wystąpi Donald Sinta Quartet, który zagra utwory Beethovena, Hassa, Biedenbendera i Mellitsa. Chicago Cultural Center znajduje się przy Michigan Ave. między ulicami Randolph i Washington. Oficjalny adres: 78 E. Washington Street.

Muzeum Nauki i Przemysłu bezpłatnie
Mieszkańcy stanu Illinois mogą do końca września – za okazaniem dokumentu z adresem zamieszkania – zwiedzać bezpłatnie Museum of Science and Industry w dniach od poniedziałku do czwartku. Płatne są specjalne wystawy, jak U-505 Submarine, Coal Mine czy kino Omnimax. Adres muzeum: 5700 S. Lake Shore Dr. Info: www.msichicago.org, tel. 773-684-1414.

Sobotnie śniadanie w moście
We wrześniu wznowiona została jedna z chicagowskich atrakcji – Bridge Lift Breakfast, czyli śniadania serwowane przez Corner Bakery Cafe w 98-letniej wieży McCormick Bridgehouse & Chicago River Museum. W czasie śniadania można oglądać podnoszenie i opuszczanie zwodzonego DuSable Bridge. Oprócz spektakularnych widoków miasta muzeum oferuje oglądanie maszynerii, działającej dla wpuszczenia statków, wracających po sezonie z jeziora Michigan. Saturday Bridge Lift Breakfast będzie podawany 29 września oraz 6, 20 i 27 października. Koszt 25 dol. od osoby, dla członków Friends of Chicago River 15 dol. Podnoszenie mostu rozpoczyna się około godz. 9 am. Adres muzeum: 99 Chicago Riverwalk. Rezerwacje: tel. 312-977-0227 lub e-mail: JColes@chicagoriver.org

The story of Elvis Presley
Przypominamy, że cieszący się wielkim powodzeniem musical „Heartbreak Hotel”, oparty na wczesnych latach kariery Elvisa Presleya, jest grany na scenie Broadway Playhouse w Water Tower Place już tylko do 30 września. Adres: 835 N Michigan Ave. Bilety od 35 dol. Info: www.broadwayinchicago.com

Logan Square Farmers Market
W świeże owoce i warzywa można się zaopatrzyć na Logan Square Farmers Market, czynnym w każdą niedzielę do końca października od godz. 10 am do 3 pm, niezależnie od pogody. Targowisko ulokowane jest wzdłuż Logan Blvd, między ulicami Milwaukee i Whipple. Dostępne jest parkowanie na ulicach. Dojazd niebieską linią CTA lub autobusem 56.

Lincoln Park Zoo
Wspaniały chicagowski ogród zoologiczny w Lincoln Park, przy 2200 N. Cannon Drive, jest zawsze otwarty dla wszystkich chętnych. Godziny otwarcia ogrodu: od 8 am do 6 pm, budynki otwarte od 10 am do 5 pm. Specjalne atrakcje dla dzieci: Pritzker Family Children’s Zoo oraz Farm-in-the-Zoo, gdzie można dotykać zwierząt i głaskać je. Wstęp zawsze wolny, płatny jest tylko parking, od 20 dol. za dzień, zależnie od dnia tygodnia, specjalnych wydarzeń, pogody itp. Info: tel. 312-724-2000.

Glenwood Sunday Market
Dla mieszkańców północnej części Chicago, ceniących sobie świeże produkty od lokalnych farmerów, dużą atrakcją jest niedzielny rynek na Glenwood Ave między ulicami Morse i Lunt, czynny w każdą niedzielę do końca października, w godz. 9 am do 2 pm. Oferowane produkty są świeże, w większości organiczne. Akceptowana zapłata kartami kredytowymi. Bezpłatny parking na ulicach, wygodny dojazd Czerwoną Linią CTA, przystanek Morse. Info: www.glenwoodsundaymarket.org

Azteckie tańce
Trickster Art Gallery w Schaumburgu to placówka poświęcona uprawianiu, eksponowaniu i rozpowszechnianiu współczesnej kultury i sztuki rodzimych Amerykanów, zwanych Indianami. Kieruje nią Joseph Podlasek, Indianin polskiego pochodzenia. W każdą środę o godz.6 pm w galerii miejscowy zespół prezentuje tańce azteckie. Drzwi są otwarte dla każdego, kto chce tylko oglądać tańce, albo się ich uczyć. Wstęp bezpłatny, ale donacje mile widziane. Adres galerii: 190 S. Roselle Road, Schaumburg, tel. 847-301-2090. Więcej informacji na stronie www.trickstergallery.com
Oprac. Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews zmienia częstotliwość nadawania. Program  będzie można teraz oglądać na kanale 62.7 oraz na częstotliwości 62.1 i w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

Zapraszamy na wystawę „Nie tylko Dywizjon 303” w PNA-ZNP

Interesującą wystawę „Nie tylko Dywizjon 303” można zwiedzać w kafeterii Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w godzinach urzędowania organizacji (8 am-4 pm) w dni powszednie. Ekspozycja stanowi dobry wstęp informacyjny do sierpniowej premiery filmu o Dywizjonie 303. W przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie, dlatego zachęcamy do jej obejrzenia. Wstęp wolny.
Ekspozycja powstała z inicjatywy Przystanku Historia IPN Chicago w oddziale Bridgeview.
(inf. wł.; fot.Ewa Malcher)

 • 37710051_1169900019826828_1284269666172141568_n
 • 37742213_1169899973160166_2797815917944242176_n
 • 37745762_1169899866493510_5458928425630695424_n
 • 37758994_1169899933160170_7391945789397794816_n
 • 37766475_1169900016493495_9217209832526839808_n
 • 37774466_1169899949826835_5574118357587722240_n
 • 37805073_1169899889826841_7328275218516934656_n
 • 37854341_1169899856493511_5983565999461367808_n

Spotkanie z ekspertami ZUS w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że w dniach 8-13 października 2018 r. odbędą się w Chicago spotkania z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie ubiegania się o świadczenia emerytalno-rentowe z Polski. Będą to konsultacje indywidualne, podczas których zainteresowani będą mogli omówić konkretne sprawy dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych.
Porady będą udzielane bezpłatnie.

Termin i miejsce

W dniach 8-10 października (poniedziałek-środa) spotkania będą odbywać się od godz. 9 rano do godz. 4 po południu.
W dniach 11 i 12 października (czwartek i piątek) eksperci przyjmować będą w godzinach od 1 po południu do 8 wieczorem, natomiast w sobotę 13 października od 9 rano do 2 po południu.

Ponadto, we wtorek 9 października 2018 r. o godz. 4:30 po południu odbędzie się spotkanie otwarte dla osób zainteresowanych zasadami uzyskiwania świadczeń emerytalnych.

Spotkania odbędą się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago przy 6100 North Cicero Avenue, Chicago, ( IL 60646).

Zapisy na spotkania indywidualne z ekspertami ZUS

Na spotkania indywidualne z ekspertami ZUS obowiązują wcześniejsze zapisy, które Konsulat prowadzi od 16 sierpnia 2018 r. do wyczerpania miejsc.
Zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie pod nr tel. 312 337 8166 wew. 226 lub poprzez e-mail chicago.legal@msz.gov.pl
Dzwoniąc lub pisząc do Konsulatu należy podać następujące dane:
• imię i nazwisko, • numer telefonu, • nr PESEL lub datę urodzenia, • proponowany dzień oraz godzinę spotkania, • temat rozmowy z ekspertami ZUS, np. „pobieram emeryturę w USA, chcę również złożyć wniosek o emeryturę w Polsce”; „chcę złożyć wniosek o emeryturę po zmarłym mężu/żonie”; „chcę złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy”, „potrzebuję uzyskać zaświadczenie o niepobieraniu emerytury z Polski”, „gdzie powinienem się zwrócić, w jaki sposób najszybciej skontaktuję się z ZUS?”, „w jaki sposób mogę złożyć wymagane dokumenty, jeśli mieszkam w USA?”. UWAGA: Osoby, które są w trakcie załatwiania sprawy z ZUS powinny dodatkowo wskazać numer swojej sprawy.

UWAGA! Udział w spotkaniu otwartym nie wymaga wcześniejszego zapisu.

WIĘCEJ INFO: http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/spotkania-z-ekspertami-zus-w-chicago/

 ŻYCIE POLONII

Chopin Theatre poszukuje historycznych fotografii
Chopin Theatre obchodzi w tym roku setną rocznicę swojego istnienia i z tej okazji wydaje okolicznościowy, pamiątkowy album, do którego poszukuje historycznych fotografii.
Potrzebne są zdjęcia Teatru Chopina i rejonu Polskiego Trójkąta z okresu od 1918 roku do 1990 przedstawiające teatr, Polski Trójkąt i okolicę. Możliwe jest honorarium za opublikowane zdjęcia.
Osoby, które mogłyby udostępnić fotografie proszone są o kontakt z dyrektorem teatru Zygmuntem Dyrkaczem lub menedżerem Lelą Dyrkacz (773)278-1500 lub (773)396-2875.
Teatr Chopina znajduje się przy 1543 W. Division St.w Chicago. Więcej informacji o teatrze: www.ChopinTheatre.com (inf. wł.)

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Fundusz Stypendialny dla młodzieży z Illinois, Indiany i Wisconsin
W imieniu ks. biskupa Andrzeja Wypycha oraz Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii pragnę poinformować o Funduszu Stypendialnym ufundowanym dla młodzieży polonijnej ze stanów: Illinois, Indiana i Wisconsin. W bieżącym roku przyznane zostanie 5 stypendiów w wysokości 5 tys. dol. na rok akademicki 2018/19, z możliwością odnowienia na następne trzy lata.

Szczegółowe informację na temat stypendiów oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie Ligi Katolickiej: http://catholicleaguepolonia.org/pl/Stypendia-us
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

 

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae

Od 10 lipca 2017 r. Centrum Informacyjne Związku Narodowego Polskiego i charytatywna poradnia prawna Amicus Poloniae działają pod nowym adresem i telefonem: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646, tel. (773) 286-2325.
Obydwie agencje zapraszają do nowej lokalizacji znajdującej się w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego, który je sponsoruje. Centrum Informacyjne ZNP jest czynne codziennie w godzinach od 8.00 am do 2.30 pm, ale zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu: (773) 286-2325.
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca. Najbliższe terminy: 21 lipca, 18 sierpnia, 15 września, 20 października, 10 listopada (wcześniej ze względu na Święto Dziękczynienia) oraz 8 grudnia (ze względu na święta Bożego Narodzenia).
Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady Social Security oraz inne Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2018 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca będą w następujących terminach: 3 października, 7 listopada, 5 grudnia oraz 2 stycznia 2019 r.
1 – porady Social Security: od godz. 16.00- 17.45 (prosimy przychodzić na godzinę 16.00)
2 – porady dotyczące federalnego prawa pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy: w godz. 16.30-17.30.
3 – porady dotyczące Prawa Pracy Stanu Illinois i Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois – w sprawach do Departamentu Pracy Stanu Illinois oraz do Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois prosimy kontaktować się z nami w czasie porad w 1 środę miesiąca (terminy powyżej) lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy wyżej wymienionych urzędów.
We wszelkich sprawach prawnych, finansowych, socjalnych, dotyczących osób starszych, imigracyjnych i innych prosimy odwiedzić nasze biuro lub dzwonić w sobotę od 12.00 do 15.00, a w niedzielę od 11.15 do 12.15 pod numer tel. (773) 384-0900. W tygodniu prosimy dzwonić pod numer tel. (847) 671-3418 wieczorami lub/i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem specjalnie przygotowanym dla emerytów. Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc. Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 do 15.00 i w niedziele od 11.15 do 12.15 (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 8 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, sala #312 w Chicago (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie). Tel. (773) 384-0900, fax (847) 671-3418, e-mail: ssnep2@yahoo.com (wejście jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division) i dojść do kościoła Św. Trójcy idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd. Stowarzyszenie prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Informacje i kontakt pod numerami tel.: Helena Wasik – prezes, (708) 228-4450 oraz Stanisław Purc – wiceprezes, (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Nowy adres siedziby KPA IL
Kongres Poloni Amerykańskiej wydział na stan Illinois zawiadamia o zmianie adresu swojej siedziby. Nowy adres to 110 Higgins Rd., Unit 2, Park Ridge, IL 60068. Więcej informacji pod numerem tel. (847) 825-6222.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview

2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak

regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Konkurs na skecz i scenariusz kabaretu o dwujęzyczności
Używając dwóch lub więcej języków, czasem trafiają się nam różne humorystyczne sytuacje. Jeżeli miałeś tego typu zdarzenia, jesteś dobrym obserwatorem, lubisz się śmiać, a do tego jeszcze masz lekkie pióro – spróbuj swoich sił w napisaniu scenariusza na skecz lub kabaret na temat dwujęzyczności i wartości jakie przynosi znajomość języka polskiego poza granicami kraju! Zapraszamy do udziału zarówno młodzież, jak i dorosłych. Najlepsze prace będą używane w inscenizacjach w szkołach sobotnich i polonijnych organizacjach organizujących obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (20-21 października), a na ich autorów czekają atrakcyjne nagrody!

Regulamin konkursu
1. Uczestnicy:
– Kategoria I: młodzież do lat 18
– Kategoria II: dorośli od lat 18
– Kategoria III: uczestnicy grupowi, czyli np. nauczyciel z dzieckiem lub rodzic z dzieckiem, grupa uczniów etc.
2. Każdy uczestnik konkursu może nadesłać jeden skecz lub jeden scenariusz na kabaret w języku polskim na temat dwujęzyczności. Scenariusz może częściowo zawierać zdania lub słowa w języku angielskim lub innym języku kraju, z którego pochodzi jego autor.
3. Skecze i scenariusze kabaretu nie mogą być wcześniej publikowane.
4. Każdy skecz lub kabaret nie powinien trwać dłużej niż  niż 5-10 minut.
5. Prace będą oceniane pod względem humoru i oryginalności.
6. Prace należy wysyłać na adres: redakcja@dobrapolskaszkola.com do 20 września 2018 r. Obok scenariusza należy podać swój wiek, kraj zamieszkania oraz szkołę lub organizację.
7. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się  25 września 2018 r.
8. Nagrodzone prace zamieszczone zostaną w bazie materiałów do ściągnięcia na stronie www.PolishBilingualDay.com. Można je będzie używać w inscenizacjach w szkołach sobotnich i polonijnych organizacjach organizujących obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, z podaniem nazwiska autora/autorów, w ramach licencji Creative Commons. Zwycięzcy otrzymają również nagrody finansowe i rzeczowe, ich nazwiska oraz prace zostaną opublikowane na portalu www.DobraPolskaSzkola.com

Posiedzenie Gminy 178 ZNP
Posiedzenie Gminy 178 ZNP odbędzie się w czwartek, 20 września o godz. 11.00 am w siedzibie PNA przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Ważny jest udział wszystkich członków gminy.

Pielgrzymka z parafii Pięciu Braci Męczenników do  sanktuariów w Indianie
Parafia Pięciu Braci Męczenników zaprasza na pielgrzymkę do Sanktuarium Męki Pańskiej w St. John oraz do Sanktuarium św. Matki Theodore Guerin w St. Mary of the Woods w Indianie. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 22 września. Zbiórka o godz. 6.30 am. przy parafii Pięciu Braci Męczenników  przy 4327 S. Richmond St. w Chicago. Wyjazd o godz. 7.00 am. Przybliżony powrót o godz. 10.00 pm. Podczas pielgrzymki: transport autokarem z toaletą na pokładzie, napiwek dla kierowcy, dla potrzebujących będą dostępne wózki golfowe do poruszania się po Sanktuarium Męki Pańskiej, darowizny dla sanktuariów, wizyta w restauracji Steak ’n Shake w drodze powrotnej. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą własnych przekąsek i napojów do spożywania rano i wieczorem podczas pielgrzymki. Koszt pielgrzymki: 100 dol. od osoby (tylko gotówka). Rezerwacje i zapłaty można dokonywać po każdej mszy św. w parafii Pięciu Braci Męczenników. Więcej informacji pod numerami tel.: Alice Swiergul (773) 276-4730 oraz (773) 656-6861 lub ks. Bruno Chmiel (773) 255-8701.

ZLP zaprasza na galę i konferencję
Związek Lekarzy Polskich w Chicago zaprasza na uroczyste obchody  100-lecia niepodległości Polski i 200-lecia Illinois. Z tej okazji w sobotę, 22 września odbędzie się konferencja naukowa pod hasłem: „Patriotyzm, dziedzictwo i medycyna” pod honorowym patronatem dra Stanisława Karczewskiego marszałka Senatu RP.  Będzie miała ona miejsce w International Museum of Surgical Science, 1524 N. Lake Shore Drive w Chicago. Początek naukowej sesji o godz. 10.  Konferencję poprzedzi gala (black tie) w piątek, 21 września w University Club of Chicago przy 76 E. Monroe Street (koktajle 6 pm). Więcej informacji: www.zlpchicago.org

Komunikat KG RP ws. sympozjum ZLP w Chicago

Konsulat Generalny RP w Chicago uprzejmie przekazuje w załączeniu zaproszenie Związku Lekarzy Polskich w Ameryce do udziału w 1. Międzynarodowym Sympozjum „Patriotyzm, dziedzictwo i medycyna”, pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, z udziałem Senatora RP Konstantego Radziwiłła – ministra zdrowia w latach 2015-2018 i Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2001-2010. Sympozjum będzie poświęcone wkładowi społeczności medycznej w odzyskanie niepodległości przez Polskę.
International Museum of Surgical Sciences, 1524 N Lake Shore Dr, Chicago, IL 60610
w sobotę 22 września 2018 r., w godz. 10:00-15.00 (wstęp wolny, zgłoszenia udziału do dnia 19 września br.)

Wydarzenie towarzyszące:
1) Gala Niepodległości
University Club, 76 E. Monroe, Chicago
w piątek, 21 września 2018, godz.18:00 (bilety do nabycia online do dnia 18 września br.)
2) Rejs statkiem Spirit of Chicago po jeziorze Michigan
Sobota, 22 września 2018, godz.18:30 (bilety do nabycia do dnia 19 września 2018 r.)
3) Msza św. w kościele pw. św. Trójcy Świętej
Niedziela, 24 września, godz.12.15

Szczegółowe informacje:
www.zlpchicago.org lub tel. 773-296-3838
Piotr Semeniuk
Wicekonsul
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

Bankiet i msza św. z okazji 90-lecia Związku Klubów Polskich
Związek Klubów Polskich serdecznie zaprasza na jubileusz 90-lecia w sobotę, 22 września o godz. 6 pm w Lone Tree Manor, 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Po informacje i ws. rezerwacji proszę telefonować: (773) 822-3267 i (773) 663-1100. Jubileuszowa msza św. zostanie odprawiona  23 września o godz. 1.30 pm w kościele św. Konstancji, 5843 W. Strong Street w Chicago.

Powakacyjne zebranie Klubu Polonia
Klub Polonia przy parafii św. Konstancji zaprasza członków i gości na powakacyjne zebranie w niedzielę, 23 września o godz. 3.00 pm w sali Borowczyka.
Kazimierz Milewski, prezes

8. Polonijne Zawody Wędkarskie
W niedzielę, 23 września w godz. 7.00 am do 12.00 pm Polish Fishing & Hunting Club zaprasza wszystkich wędkarzy na doroczne zawody wędkarskie na jeziorze Delavan w stanie Wisconsin. Zawody odbędą się w dwóch kategoriach: z łodzi i z brzegu. Na zwycięzców będą czekały  puchary, medale, dyplomy i nagrody pieniężne. Dla wszystkich uczestników zawodów klub będzie serwował napoje i gorące przekąski z grilla.
Info jak dojechać na miejsce zawodów znajdą państwo na klubowej stronie internetowej: www.polishfhclub.org (mapka i opis). Więcej informacji pod numerami tel.: Jacek (773) 505-2215 lub  Jurek (773) 562-3158.

Posiedzenie miesięczne Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zawiadamia, że posiedzenie miesięczne odbędzie się w niedzielę, 23 września o godz. 2.30 pm w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich członków o przybycie.

Wrześniowe zebranie wydziału stanowego KPA
W poniedziałek, 24 września odbędzie się zebranie oddziału stanowego KPA w Our Lady Mother of the Church, 87747 W. Lawrence Ave. o godz. 7 pm. Głównym celem spotkania jest prezentacja kandydatów na stanowiska we władzach powiatowych, stanowych i federalnych. Kandydaci przedstawią swoje programy wyborcze odpowiedzą na pytania. Swoją obecność zapowiedziało co najmniej 16 kandydatów.
Po prezentacji kandydatów kapitan Krzysztof Kamiński wygłosi prelekcję dotyczącą żeglarstwa i regat . Zapraszamy wszystkich na ciekawy wieczór.
Wojciech Niedzinski, sekretarz korespondencyjny

Zebranie Gminy 91
W środę, 26 września o godzinie 7.00 pm  w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago odbędzie się zebranie  Gminy 91.
Zapraszam w imieniu zarządu, Anna Wińska-Bajena, sekretarka protokołowa

Zebranie Gminy 75
Gmina 75 serdecznie przypomina wszystkim swoim  delegatom zebraniu w piątek 28 września o 6.00 pm w kafeterii ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich o przybycie.
Zarząd Gminy 75. Peter Biernat, prezes.

Zabawa jesienna Towarzystwa Ratunkowego Kwików
Towarzystwo Ratunkowe Kwików organizuje zabawę jesienną w sobotę, 29 września w sali Klubu AAC Eagles przy 5844 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Początek o godz. 7.30 pm. Do tańca przygrywać będzie Góra Band. Wstęp: 20 dol. od osoby. Obficie zaopatrzona kuchnia, bar oraz fantastyczne nagrody w loterii fantowej. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Zabawa taneczna Chóru im. Fryderyka Chopina
Chór im. Fryderyka Chopina zaprasza na zabawę taneczną w sobotę, 29 września o godz. 7.00 pm do sali Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Do tańca grać będzie Pacific Band. Cena biletu: 20 dol. od osoby. Dochód przeznaczony zostanie na potrzeby chóru, w tym zakup nowych strojów. Za zarząd, Józef Grządziel, prezes

Różaniec Stowarzyszenia Dobroczynności i Wydziału Kobiet Okręgów XII i XIII ZNP
Stowarzyszenie Dobroczynności i Wydział Kobiet Okręg XII zapraszają wszystkich delegatów i delegatki na wspólną modlitwę w czwartek, 4 października o godz. 7.00 pm w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Avenue. W tym dniu oddamy cały świat pod opiekę i pokój oraz wstawiennictwo Matki Bożej Różańca Świętego.
Zarząd Stowarzyszenia Dobroczynności,
Wanda Juda, komisarka okr. 13

111 Koncert i zabawa z Chórem Filareci Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz i Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce Nr 15 zapraszają na 111 koncert i zabawę w sobotę, 6 października do Didi Banquet Hall przy 6218 Belmont Ave. w Chicago. Koncert, który przygotowała dyrygent Jadwiga Koszalka, rozpocznie się o godz. 7.00 pm. Podczas wieczoru do tańca przygrywać będzie orkiestra Marcus Band. Wstęp 40 dol. od osoby. Obiad, loteria fantowa. Informacje i rezerwacja miejsc pod numerami tel.: Anna (773) 931-3943 lub Maria (773) 798-9394.

Msza św. i zebranie Towarzystwa Ratunkowego Kwików
Towarzystwo Ratunkowe Kwików zaprasza na mszę św. w intencji zmarłych i żyjących członków do kościoła św. Stanisława B&M przy 5352 W. Belden Ave. w Chicago w niedzielę, 7 października o godz. 10.30 am.
Po mszy odbędzie się zebranie towarzystwa w siedzibie ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Jest wiele spraw do załatwienia, w tym sprawozdanie z pikniku i zabawy. Mile widziani nowi członkowie.

Zabawa jesienna Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zaprasza na zabawę jesienną w sobotę, 20 października w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. Zagra Orkiestra Pacific. Początek o godz. 7.00 pm. Gorąca kolacja, płatny bar, przekąski po północy. Informacje pod numerami tel. (847) 691-9259 oraz (708) 867-1402.

Msza św. za członków Klubu Województwa Białostockiego
Msza św. za członków Klubu Województwa Białostockiego zostanie odprawiona w niedzielę, 28 października o godz. 1.30 pm w kościele św. Konstancji przy 5843 W. Strong Ave. w Chicago.

POMAGAMY!

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)

Pomoc dla Teresy!

Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację

Pomoc dla chorego Dawidka
Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd

Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Co słychać wśród Podhalan

Zebranie dyrektorów i prezesów kół ZPPA odbędzie się w piątek, 21 września  w Domu Podhalan o godz. 7.30 pm. Prosimy o liczne i punktualne przybycie. Mamy wiele ważnych spraw do omówienia. Zmiana terminu spowodowana jest wyjazdem prezesa i członków zarządu głównego do Arizony. Z góralskim pozdrowieniem zawiadamia sekretarz Helena Studencka

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na wybory królowej ZPPA na lata 2018-2019. Wybory odbędą się w niedzielę, 23 września w Domu Podhalan. Rozpoczęcie imprezy o godz. 3. 00 pm. Jak co roku jury wybierze nową królową, która w koronie będzie reprezentować Związek Podhalan w Północnej Ameryce na wszystkich uroczystościach związkowych i polonijnych, świeckich i kościelnych, przez następny rok. Jury wybierze także kandydatkę na królową. Królowa i laureatki otrzymają cenne nagrody. Podczas wyborów młode góralskie dziewczyny, oprócz urody i wdzięku osobistego, muszą wykazać się różnymi umiejętnościami, talentem i wiedzą na temat tradycji i gwary podhalańskiej. To piękna impreza. Warto spędzić to niedzielne popołudnie w Domu Podhalan. Serdecznie zapraszają: prezes Józef Cikowski i wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula.

Koło nr 34 Zakopane serdecznie zaprasza wszystkich członków z rodzinami, byłych prezesów koła, członków GZ ZPPA, sympatyków oraz bratnie koła, a także całą Polonię na coroczny piknik zakopiański, który odbędzie się w niedzielę, 23 września  w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Str. w Lemont w 43. rocznicę powstania koła. Rozpoczęcie mszy św., o godz.12.00  pm, którą odprawi długoletni kapelan koła o. Wacław Lech w oprawie muzycznej zespołu Wanta oraz z Kapeli góralskiej. Po zakończeniu mszy św. zapraszamy na plac piknikowy, gdzie wystąpi zespół dziecięcy Mali Hyrni. Zapewniamy miły czas przy muzyce zespołu Mańcorz & Zubek.  Nie zabraknie też dobrego jedzenia góralskiego i wesołej okowitki zakopiańskiej. W programie loteria fantowa z cennymi nagrodami oraz wiele innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Między innymi odwiedzi nas Miś spod Gubałówki, z którym można będzie zrobić pamiątkowe zdjęcie jak w Zakopanem! W imieniu całego zarządu koła zaprasza prezes Janina Urbaś. Do zobaczenia.

Koło nr 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza członków i sympatyków, bratnie koła wraz ze sztandarami, przyjaciół oraz całą Polonię, na coroczny odpust ku czci św. Michała Archanioła. Odpust rozpoczynamy mszą św. w intencji żywych i zmarłych członków koła, w niedzielę, 30 września o godz. 12: 00 w południe, w klasztorze oo. karmelitów bosych w Munster Indiana przy 1628 Ridge Road w Munster, Indiana. Po mszy zapraszamy na smaczne dania i ciepłe napoje, i posiady przy góralskiej muzyce. Bacówka braci Sarna będzie serwować oscypki, bundz i zyntycę. Zapraszamy w strojach regionalnych. Informacje: (708)205-3502. Zaprasza prezes Stanisław Sarna.

Tatry Ski Club Koło nr 47 ZPPA zaprasza wszystkich członków oraz sympatyków klubu na uroczysty bankiet z okazji 45-lecia powstania naszego koła. Przyjdźcie, będzie nam bardzo miło spędzić ten wieczór w gronie przyjaciół i powspominać dobre czasy i pokazać Wam, co planujemy na przyszłość. Zapraszamy szczególnie zasłużonych członków, którzy tworzyli historie naszego koła; bez Was nie byłoby nas dzisiaj. Bankiet odbędzie się w sobotę 6 października o godz. 6. 30 pm w Domu Podhalan. W imieniu zarządu klubu zaprasza prezes  Piotr Chowaniec.

Koło nr 42 Białka Tatrzańska serdecznie zaprasza wszystkich członków i sympatyków, ZG ZPPA, bratnie koła, poczty sztandarowe oraz całą Polonię na odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, który odbędzie się w niedzielę, 7 października w kościele oo. karmelitów w Munster przy 1628 Ridge Rd. w Indianie. Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00 pm. Po mszy serdecznie zapraszamy wszystkich do ogrodu klasztornego na piknik. Oprawę muzyczną zapewni jak zawsze DJ Krzysiu Stasik! Zaprasza prezes Marian Łukaszczyk wraz z zarządem

Koło nr 43 Chochołów zaprasza na obchody 80–lecia założenia koła. Obchody jubileuszu odbędą się w sobotę, 13 października. Uroczysta msza św. odprawiona będzie o godz. 3.00 pm w kościele św. Kamila pod adresem 5426 S. Lockwood Ave. w Chicago. Prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych. Stroje góralskie są mile widziane. Po mszy św. zapraszamy na uroczysty bankiet od razu po mszy lub o godzinie 6.00 pm w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer Ave. Chicago. Będziemy Was witać z góralską muzyką i bawić się przy muzyce zespołu Hazard nawet białego rana. Rezerwacje: Stanisław Kruczak (708)301-0320, Zofia Staszel (630)863-8525, Zofia Nędza Chotarska (773)909-0702 lub e-mail:  kolo43chocholow@gmail.com. Zaprasza prezes Stanisław Kruczak z zarządem koła.

Z kalendarza wydarzeń w ZPPA na rok 2018

21 października – konkurs par tanecznych

27 października – różaniec ulicami miasta

10-11 listopad – Festiwal na Góralską Nutę.

Opr. Wojciech Dorula

 

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*