Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

Art Gallery Kafe zaprasza

– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 7 pm wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.

– Kolejna sesja grupowa z cyklu „Ciało, umysł, duch”. Transformująca moc akceptacji. Głębsze poziomy i większe zrozumienie płynącego przez nas życia. Co robi z naszym życiem opór, a do czego prowadzi nas akceptacja. Spotkania w każdy czwartek o godz. 7.30 pm prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.

– Republika Kreciej Góry. Spotkanie z prezydentem, Lidią Rozmus, połączone z wernisażem ilustracji książki do napisania. The Republic of Mole Hill. Piątek 17 sierpnia, godz. 7 pm. Wstęp wolny.

– Kwartalnica. Zgromadzenie cykliczne SIERPIEŃ. W sobotę 18 sierpnia od godz. 8 pm zupełnie przypadkowo odbędzie się kolejna jubileuszowa Kwartalnica pod całkowicie nowym hasłem: „Dziś wyjątkowo nie na temat”. Główną atrakcją będą niespodziewani goście oraz – uwaga! – My sami!!!. Wstęp 15 dol. od osoby.

– Akademia Pozytywnego Myślenia. Jacek Galus, Master Practitioner of Neuro-Linguistic Programming TM zaprasza na spotkanie-warsztaty. Czytać każdy może. Czytanie fragmentów i dyskusja o książce „Trwała przemiana, czyli co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł”. Aktywny udział uczestników w inscenizacjach i innych formach będzie pomagać w zrozumieniu i rozwiązywaniu problemów dnia codziennego i odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Poniedziałek 20 sierpnia o godz. 7 pm. Wstęp konsumpcyjny 10 dol.

– Klub Dobrej Książki, Biblioteka Publiczna w Wood Dale i Art Gallery Kafe zapraszają na dyskusję o książce Mirosława Prandoty „Rachunek obcego sumienia” we wtorek 21 sierpnia, godz. 7 pm. Wstęp wolny.

Art Gallery Kafe, 127 Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425

Ziggy Sokolnicki w Oak Park

Były nauczyciel i wieloletni wolontariusz w poradni prawnej Związku Narodowego Polskiego (Amicus Poloniae Legal Clinic), adwokat Zygmunt „Zig” Sokolnicki, pokaże swoje piękne akwarele o polskiej tematyce na otwarciu nowej galerii w Oak Park Arms Hotel, 408 S. Oak Park Ave. Wernisaż z recepcją odbędzie się w niedzielę 19 sierpnia o godz. 2 pm. Wystawione prace będzie można kupić, a Zig przeznaczy 60% otrzymanej sumy dla wskazanej przez nabywcę organizacji charytatywnej. Radio WPNA 1490AM, działające pod tym samym adresem, zaprasza gości wystawy do odwiedzenia swojego studia.

W powierzu i na wodzie

Chicago Air and Water Show prezentowany przez firmę Shell i miasto Chicago, to największa bezpłatna impreza tego rodzaju w całym kraju. Fascynujące pokazy można oglądać wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan od Fullerton do Oak Street, a centralnym punktem jest plaża przy North Avenue. W obydwa dni – sobotę 18 i niedzielę 19 sierpnia pokaz zaczyna się o godz. 10 am, a kończy o 3 pm.

Piwo Fest

Organizowany przez Polish Americam Association konkurs na najlepsze piwo, w którym przedstawi swoje produkty około 10 browarów, odbędzie się w środę 29 sierpnia w godzinach 5-11 pm w restauracji Frontier, 1072 N. Milwaukee Ave. Uczestnicy będą pić próbki piw i głosować na najlepsze. Wygra piwo, które zdobędzie najwięcej głosów. Cały dochód z imprezy jest przeznaczony na wsparcie programów i usług, z których korzystają polscy imigranci i ich rodziny. Bliższe informacje i bilety przez www.polish.org/en/events/127-piwo-fest

Japońskie święto dzieci

W Ogrodzie Botanicznym odbędzie się dwudniowy (18 i 19 sierpnia) Malott Japanese Garden Summer Festival, poświęcony dzieciom w kulturze japońskiej. Koncerty bębnów taiko i harf koto, pokaz ceremonii podawania herbaty, ludowe baśnie, a także zajęcia dla dzieci: grafika z ryby (gyotaku), robienie papierowych wachlarzy (uchiwa), projektowanie hełmu samuraja (kabuto) i wiele innych atrakcji. Sobota 18 i niedziela 19 sierpnia, godz. 10 am – 3 pm. Wstęp wolny, płatny tylko parking. Chicago Botanic Garden przy 1000 Lake Cook Road, Glencoe.

Rejs po rzece Chicago

Doroczny rejs Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej po rzece Chicago i wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan (Annual PACC Boat Outing) odbędzie się w niedzielę 19 sierpnia w godz. 11 am – 3.30 pm na pokładzie statku Summer of George. Opłata 149 dol. Rejestracja i dodatkowe informacje: (773) 205-1998 lun info@polishamericanchamber.org

Zaczarowany świat komiksów

Czterodniowa impreza Wizard World Comic Con gromadzi miłośników komiksów, którym oferuje obok komiksów filmy, zabawki, gry wideo, anime, horrory, zapasy i wiele więcej. Odbędzie się w Stephens Convention Center, 555 N. River Road w Rosemont w dniach od czwartku 23 do niedzieli 26 sierpnia. Dwoje dzieci do 10 lat wchodzi bezpłatnie z dorosłym. Bliższe info i bilety: www.tixr.com/groups/wizardworld

“Pierogi & Fun”, Festyn Daru Serca

Fundacja Dar Serca zaprasza na festyn “Pierogi & Fun” w sobotę 25 sierpnia w godz. od 4 do 9 pm w Schiller Park – stacja Metra przy 4555 Ruby St. Pyszne jedzenie, zimne piwo, konkursy, zabawy, muzyka, tańce i wiele więcej. Informacje przez tel.: Margo Lipecka (847) 671-8596 lub Dar Serca (847) 671-2711.

 

„Nie tylko Dywizjon 303” w PNA-ZNP

Interesującą wystawę “Nie tylko Dywizjon 303” można zwiedzać w kafeterii Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) 6100 N. Cicero Ave. w godzinach urzędowania organizacji (8 am-4 pm) w dni powszednie. Ekspozycja stanowi dobry wstęp informacyjny do sierpniowej premiery filmu o Dywizjonie 303. W przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie. Ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej gości w Chicago z inicjatywy Przystanku Historia IPN działającego przy Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich.

Muzyka i opowieści w NVAM
Wieczór muzyki oraz piosenek łączących americana, folk i bluegrass w wykonaniu zespołu Neil and Jim Band LIVE obejmuje też opowiadanie historii przez muzyków i publiczność. Słuchacze proszeni są o przyniesienie ważnych dla nich przedmiotów i opowiedzenie ich historii. National Veterans Art Museum, 4041 N Milwaukee Ave., w piątek 24 sierpnia godz. 7 pm. 4041 N Milwaukee Ave.

Pokazy filmowe w Parku Milenijnym
Do 21 sierpnia we wtorki można oglądać filmy w Jay Pritzker Pavilion w Parku Milenijnym. Projekcje rozpoczynają się o 6.30 pm. Wstęp wolny. Ostatni seans, 21 sierpnia – “Slumdog Millionaire”.

Jazzin’ at the Shedd
W każdą środę wieczorem można poddać się rytmom najlepszych chicagowskich muzyków jazzowych, oglądając dziwne stwory morskie na nowej wystawie „Underwater Beauty” w Shedd Aquarium, połączyć koktajl ze znakomitą muzyką, sylwetą miasta na horyzoncie i fajerwerkami. 1200 S. Lake Shore Drive. Godziny: 5 do 10 pm, we wrześniu i październiku 5 do 9 pm. 22 sierpnia gra Rio Bamba, swobodnie przechodząca z klasycznego jazzu przez bossa novę do brazyliskiej samby, porywającej słuchaczy do tańca. Bilety 25 dol., dostępne na www.sheddaquarium.org

Królewskie jamniki

Królewska Parada Jamników, organizowana już po raz 16. przez chicagowskie Towarzystwo Przyjaciół Krakowa, odbędzie się podczas pikniku w Schiller Woods Park w niedzielę 9 września. Już teraz prowadzony jest nabór tych uroczych, dłuuuuuuuuuugich piesków. Organizatorzy zapraszają wszystkie polonijne jamniki. Można je zarejestrować przez tel. 773-836-8686.

Festyn w Pilsen

Podczas latynoskiego festynu w dzielnicy Pilsen, na 18 Street i Blue Island Avenue, w sobotę 18 i niedzielę 19 sierpnia w godz. od 12 do 9 pm można słuchać muzyki, oglądać wyroby 40 miejscowych artystów i rzemieślników brać udział w warsztatach artystycznych dla dzieci i dla dorosłych, obserwować zawody dj-ów, zajadać latynoskie przysmaki. Wstęp wolny, info: ww.pilsenfestchicago.com

Festiwal Muzyczny w Parku Granta

Grant Park Music Festival w Parku Milenijnym trwa już tylko do soboty 18 sierpnia. Przypominamy, że choć ceny biletów blisko Jay Pritzker Pavilion są dość wysokie, to dalsze miejsca są bezpłatne. Ostatnie dwa koncerty, w piątek 17 o godz. 6.30 pm i w sobotę 18 sierpnia o 7.30 pm mają w programie słynne dzieło Carla Orffa „Carmina Burana”. W piątek o 11 am – próba, na którą wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

 

Dame Myra Hess Concerts

W ramach cyklu bezpłatnych południowych koncertów w Centrum Kulturalnym, odbywających się w każdą środę od godz. 12.15 do 1 pm, 22 sierpnia wystąpią: Katinka Kleijn (wiolonczela) i Sebastian Huydts (fortepian). W programie utwory Ludwiga van Beethovena i Manuela de Falli. Chicago Cultural Center znajduje się przy Michigan Ave. między ulicami Randolph i Washington. Oficjalny adres: 78 E. Washington Street.

Malarstwo w plenerze

“Paint the River” to festiwal malarski organizowany przez Przyjaciół Rzeki Chicago i McCormick Bridgehouse & Chicago River Museum, przy 99 Chicago Riverwalk. W sobotę 18 sierpnia w godz. 8 am do 12 pm można oglądać malarzy pracujących wzdłuż brzegów rzeki, na mostach i przyległych terenach. Od 1 pm do 5 pm – prace będą wystawione w muzeum i na zewnątrz. Wybrane dzieła będą na sprzedaż do końca września. Część przychodu otrzymają Friends of Chicago River i Bridgehouse Museum. Info: paint-the-river-plein-air-painting-festival

Podwodne przygody kapitana

Już tylko do niedzieli 19 sierpnia można obejrzeć „20.000 Leagues Under the Sea” (20 tys. mil podmorskiej żeglugi), adaptację fantastyczno-naukowej powieści Juliusza Verne, z Kareemem Bandealy w roli władcy morskich głębin, kapitana Nemo. Sztuka grana jest na scenie Lookingglass Theatre w historycznej Water Tower, 821 N. Michigan Ave. Info i bilety: www.lookingglasstheatre.org lub tel. 312-337-0665.

Rush Hour Concerts

Muzyka klasyczna od Renesansu do współczesności – w ramach bezpłatnych letnich koncertów w śródmiejskiej katedrze w wykonaniu światowej klasy instrumentalistów i śpiewaków. W każdy wtorek do końca sierpnia o godz. 5 pm otwiera się St. James Cathedral, 65 E. Huron St. (przy Wabash). We wtorek 21 sierpnia: “Cuarteto”. Kaia String Quartet wykona utwory Josego Bragato i Astora Piazzoli. Ostatni tegoroczny koncert – 28 sierpnia będzie poświęcony muzyce Leonarda Bernsteina.

Gallagher Way

Międzynarodowej sławy trębacz Amir ElSaffar wraz z 11 wybitnymi muzykami jazzowymi z Chicago i Nowego Jorku przedstawi publiczności otwartej przestrzeni Gallagher Way szeroki wachlarz stylów – od wpływów bluesa przez bebop, do muzyki świata. Będzie to jeden z najciekawszych koncertów jazzowych w tym sezonie w Chicago. Jak wszystko w Gallagher Way, koncert jest bezpłatny. Niedziela 19 sierpnia, godz. 6.30 do 8 pm., 3637 N. Clark.  Bliższe info: www.gallagherway.com i tel. 773-388-8260.

 

The Art House Gallery

Nowo otwarta na Six Corners, przy 4910 W. Irving Park Rd, galeria i studio The Art House Gallery oferuje warsztaty artystyczne i innowacyjne kursy dla dorosłych artystów, niezależnie od ich zaawansowania. Dostępne są również indywidualne instrukcje i porady. Wystawa „Formation” jest otwarta do soboty 25 sierpnia. Info: www.thearthouse.us.

Pokazy filmowe w Parku Milenijnym
Do 21 sierpnia w każdy wtorek można oglądać filmy w Jay Pritzker Pavilion w Parku Milenijnym. Projekcje rozpoczynają się o 6.30 pm. Wstęp wolny. Ostatni seans, 21 sierpnia – “Slumdog Millionaire”.

Summer Concert Series
Trwający do końca sierpnia cykl bezpłatnych czwartkowych koncertów pod gołym niebem odbywa się w godz. 6.30 do 9 pm na Giddings Plaza, 4733 N Lincoln Ave. Dwa ostatnie to: 23 sierpnia „Tautologic” – progressive pop/rock; 30 sierpnia „The Friends Band” – rozmaite rodzaje muzyki. Info: www.lincolnsquare.org/summer-concert-series

Letnie tańce w parku

Do 25 sierpnia w wybranych parkach miejskich można uczestniczyć w dorocznej imprezie Chicago Summer Dance. Centralnym miejscem tańców przy muzyce na żywo jest Ogród Ducha Muzyki (Spirit of Music Garden) w Parku Granta, 601 S. Michigan Ave. Każda sesja składa się z godziny nauki i dwóch godzin tańca przy wtórze zespołu muzycznego lub DJ-a. Od czwartku do soboty lekcja zaczyna się o 6 pm, tańce o 7.30 pm, a w niedzielę lekcja o 4 pm, tańce o 5 pm. Udział bezpłatny.

Jazz nad jeziorem Michigan

W piątki o godz. 6.30 pm (17 i 24 sierpnia) w Polk Bros Park na Navy Pier odbywają się koncerty jazzowe, na które wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program na stronie: navypier.org/water-colors-free-jazz-series/

Chicago Children’s Museum

Bezpłatny wstęp dla wszystkich w sierpniowe czwartki od godz. 5 do 8 pm, a dla dzieci do 15 lat w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Interaktywne gry dla dzieci, atrakcyjne zabawy – m.in. wejście na pokład żaglowca, schowanie się w domku na drzewie, budowa drapacza chmur. 700 E Grand Ave, Chicago, IL 60611 (na Navy Pier). Info: www.chicagochildrensmuseum.org

Oprac. Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews od soboty, 11 sierpnia tymczasowo zmienia częstotliwość nadawania. Program  będzie można teraz oglądać na kanale 62.7. Już wkrótce telewizja rozpocznie nadawanie programu na częstotliwości 62.1 oraz w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

Zapraszamy na wystawę „Nie tylko Dywizjon 303” w PNA-ZNP

Interesującą wystawę „Nie tylko Dywizjon 303” można zwiedzać w kafeterii Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w godzinach urzędowania organizacji (8 am-4 pm) w dni powszednie. Ekspozycja stanowi dobry wstęp informacyjny do sierpniowej premiery filmu o Dywizjonie 303. W przystępny i atrakcyjny sposób pokazuje jedną z najpiękniejszych kart polskiego wysiłku zbrojnego w czasie II wojny światowej, jaką były działania polskich lotników na Zachodzie, dlatego zachęcamy do jej obejrzenia. Wstęp wolny.
Ekspozycja powstała z inicjatywy Przystanku Historia IPN Chicago w oddziale Bridgeview.
(inf. wł.; fot.Ewa Malcher)

 • 37710051_1169900019826828_1284269666172141568_n
 • 37742213_1169899973160166_2797815917944242176_n
 • 37745762_1169899866493510_5458928425630695424_n
 • 37758994_1169899933160170_7391945789397794816_n
 • 37766475_1169900016493495_9217209832526839808_n
 • 37774466_1169899949826835_5574118357587722240_n
 • 37805073_1169899889826841_7328275218516934656_n
 • 37854341_1169899856493511_5983565999461367808_n

 ŻYCIE POLONII

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Fundusz Stypendialny dla młodzieży z Illinois, Indiany i Wisconsin
W imieniu ks. biskupa Andrzeja Wypycha oraz Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii pragnę poinformować o Funduszu Stypendialnym ufundowanym dla młodzieży polonijnej ze stanów: Illinois, Indiana i Wisconsin. W bieżącym roku przyznane zostanie 5 stypendiów w wysokości 5 tys. dol. na rok akademicki 2018/19, z możliwością odnowienia na następne trzy lata.

Szczegółowe informację na temat stypendiów oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie Ligi Katolickiej: http://catholicleaguepolonia.org/pl/Stypendia-us
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae

Od 10 lipca 2017 r. Centrum Informacyjne Związku Narodowego Polskiego i charytatywna poradnia prawna Amicus Poloniae działają pod nowym adresem i telefonem: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646, tel. (773) 286-2325.
Obydwie agencje zapraszają do nowej lokalizacji znajdującej się w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego, który je sponsoruje. Centrum Informacyjne ZNP jest czynne codziennie w godzinach od 8.00 am do 2.30 pm, ale zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu: (773) 286-2325.
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca. Najbliższe terminy: 21 lipca, 18 sierpnia, 15 września, 20 października, 10 listopada (wcześniej ze względu na Święto Dziękczynienia) oraz 8 grudnia (ze względu na święta Bożego Narodzenia).
Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady Social Security oraz inne Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2018 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca będą w następujących terminach: 11 lipca (zmiana na 2 środę lipca ze względu na przypadające 4 lipca Święto Niepodległości – termin ten może być zmieniony), 1 sierpnia, 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia oraz 2 stycznia 2019 r.
1 – porady Social Security: od godz. 16.00- 17.45 (prosimy przychodzić na godzinę 16.00)
2 – porady dotyczące federalnego prawa pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy: w godz. 16.30-17.30.
3 – porady dotyczące Prawa Pracy Stanu Illinois i Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois – w sprawach do Departamentu Pracy Stanu Illinois oraz do Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois prosimy kontaktować się z nami w czasie porad w 1 środę miesiąca (terminy powyżej) lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy wyżej wymienionych urzędów.
We wszelkich sprawach prawnych, finansowych, socjalnych, dotyczących osób starszych, imigracyjnych i innych prosimy odwiedzić nasze biuro lub dzwonić w sobotę od 12.00 do 15.00, a w niedzielę od 11.15 do 12.15 pod numer tel. (773) 384-0900. W tygodniu prosimy dzwonić pod numer tel. (847) 671-3418 wieczorami lub/i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem specjalnie przygotowanym dla emerytów. Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc. Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 do 15.00 i w niedziele od 11.15 do 12.15 (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 8 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, sala #312 w Chicago (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie). Tel. (773) 384-0900, fax (847) 671-3418, e-mail: ssnep2@yahoo.com (wejście jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division) i dojść do kościoła Św. Trójcy idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd. Stowarzyszenie prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Informacje i kontakt pod numerami tel.: Helena Wasik – prezes, (708) 228-4450 oraz Stanisław Purc – wiceprezes, (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Nowy adres siedziby KPA IL
Kongres Poloni Amerykańskiej wydział na stan Illinois zawiadamia o zmianie adresu swojej siedziby. Nowy adres to 110 Higgins Rd., Unit 2, Park Ridge, IL 60068. Więcej informacji pod numerem tel. (847) 825-6222.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview

2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak

regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Msza św. w intencji Wojska Polskiego
Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Chicago zaprasza na uroczystą mszę św. w intencji Wojska Polskiego do kościoła św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave. w Chicago w niedzielę, 12 sierpnia o godz. 10.15 am. Dzień Wojska Polskiego został ustanowiony dla uczczenia zwycięstwa nad armią bolszewicką w 1920 roku. My, spadkobiercy tradycji oręża polskiego, mamy obowiązek czcić tą rocznicę i kultywować chwałę żołnierza polskiego.
Zygmunt Goliński, komendant SWAP w Chicago

Przesunięcie terminu zebrania Fundacji Parafii Strzelce Wielkie
Zarząd Fundacji Parafii Strzelce Wielkie uprzejmie zawiadamia o przesunięciu terminu zebrania z 12 sierpnia z uwagi na udział wielu członków w pielgrzymce do Merrillville. Zebranie odbędzie się  w niedzielę, 19 sierpnia o godz.  3.00 pm w  sali Jolly Inn. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Spotkanie będzie połączone z rozliczeniem dwóch pikników i z ważnym tematem organizacyjnym naszej fundacji i dalszej pomocy. Do zabaczenia.
Stanisław Chwała, przewodniczący
Marek Kozak, sekretarz

Festiwal dożynkowy
Związek Klubów Polskich w USA zaprasza na festiwal dożynkowy pod hasłem “100-lecie odzyskania niepodległości” w niedzielę, 19 sierpnia w parafii św. Rozalii przy 6750 W. Montrose Ave. w Harwood Heights.
O godz.  11.15 am – program patriotyczny, a o godz. 12.00 pm msza św., którą odprawi  ks. kapelan Ryszard Miłek. Po mszy program dożynkowy przedstawi Teatr Ludowy „Rzepicha” oraz wystąpią  Chór im. F. Chopina i  Góra Band.
Na miejscu imprezy: gry i zabawy dla dzieci, kuchnia obficie zaopatrzona, zimne piwo, napoje i lody, loteria fantowa – główne nagrody to m.in. bilet do Polski, rower górski, telewizor. Wstęp wolny. Więcej informacji pod numerami tel.: (773) 663-1100 lub (773) 405-2514.
Organizatorzy proszą uczestników o przyniesienie ze sobą krzeseł piknikowych.

Zapisy do Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa
Dodatkowe zapisy do Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa odbędą się w sobotę, 25 sierpnia w godz. 9.00 am – 12.00 pm w siedzibie szkoły przy 6725 W. Devon Ave. w Chicago (przy parafii św. Tekli). W szkole przyjmowane są zapisy dzieci 3 i 4-letnich do przedszkola, oraz dzieci do klas od 0 do 8 oraz do liceum. W szkole prowadzone są zajęcia z religii, które przygotowują do I Komunii św. oraz do bierzmowania. Rozpoczęcie roku szkolnego nastąpi w sobotę, 8 września od 9.00 am do 12.30 pm. Więcej informacji pod numerem tel.: (224) 735-7297.

Zapisy i sprzedaż podręczników do szkoły Konarskiego
Polska Szkoła im. Feliksa Konarskiego informuje o zapisach i sprzedaży podręczników, która odbędzie się 25 sierpnia w godzinach 9 am – 1 pm pod adresem 1880 Ash St. w Des Plaines. Więcej informacji: (773) 954-9814, www.konarskips.org

“Pierogi & Fun” – Festyn Daru Serca w Schiller Park
Fundacja “Dar Serca” zaprasza na festyn “Pierogi & Fun” w sobotę, 25 sierpnia w godz. 4.00 pm – 9.00 pm do Schiller Park – stacja Metra przy 4555 Ruby St. Pyszne jedzenie, zimne piwo, konkursy, zabawy, muzyka, tańce i wiele więcej. Informacje pod numerami tel.: Margo Lipecka (847) 671-8596 lub Dar Serca (847) 671-2711.

Spotkanie Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy KPA IL informuje członków i poszkodowanych przez Social Security Administration o spotkaniu w niedzielę, 26 sierpnia w kaplicy przy kościele św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave. Zapraszamy na mszę o godz. 10.15 am i na spotkanie o godz. 12.00 pm. Kontakt i informacje pod numerami tel.: Helena Wasik, prezes (708) 228-4450 lub Stanisław Purc, wiceprezes (773) 627-0604.

Zebranie wydziału KPA na stan Illinois
Spotkanie wydziału stanowego KPA odbędzie się 27 sierpnia o godz. 7.00 pm w sali parafialnej Our Lady Mother of the Church przy 8747 West Lawrence ave. w Chicago. W programie zebrania m.in.: omówienie szczegółów Bankietu Dziedzictwa (7 października w Chateau Ritz w Niles) i kolejnego spotkania z kongresmanem Peterem Roskamem, a także rejestracji do głosowania w nadchodzących listopadowych wyborach.
Tego samego wieczoru: zaprezentowana zostanie prelekcja nt. filtrów do wody, Jan Płachta zrelacjonuje szczegóły swojej podróży do Peru, na uroczystości uczczenia 200. rocznicy urodzin słynnego inżyniera Ernesta Malinowskiego, bohatera narodowego Peru i mecenas Leszek Lis omówi problemy emerytów, którzy chcą otrzymać wypracowane polskie i amerykańskie emerytury. Spotkanie sfinalizuje pokaz umiejętności uczniów szkoły Kyukushin Karate Kanku w Chicago. Zapraszamy członków naszej organizacji do uczestniczenia w spotkaniu.
Wojciech Niedzinski, sekretarz korespondencyjny

2 września polsko-amerykańska parada motocyklowa w Chicago

Polsko-amerykańska parada motocyklowa upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą odbędzie się w niedzielę 2 września w Chicago przy współpracy Związku Narodowego Polskiego – Polish National Alliance (PNA) –  informują naszą gazetę organizatorzy. Hasło rajdu: Kocham Polskę i Ty ją kochaj.

Parada motocyklowa, nawiązująca do słynnych rajdów katyńskich, wyruszy o godz. 12 pm (zbiórka i rejestracja o 10 am, kawa i donaty) sprzed siedziby PNA, 6100 North Cicero Avenue  i podążać będzie ulicami miasta do mety kościoła św. Trójcy, gdzie sfinalizuje ją uroczyste nabożeństwo i specjalne błogosławieństwo udzielone motocyklistom i uczestnikom kawalkady.

Rajd odbędzie się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP i  Związku Narodowego Polskiego – Polish National Alliance (PNA). W komitecie organizacyjnym rajdu są: Iwona Węgrzyn-Bocheńska  –  córka Wiktora Węgrzyna, już nieżyjącego pomysłodawcy i organizatora rajdów katyńskich, Conrad Nowak –  motocyklista niezależny, znany chicagowski adwokat, działacz polonijny, weteran armii USA, a także Ted Milówka, prezes klubu motorowego Sokół oraz Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Zaproszeni są motocykliści zrzeszeni w klubach oraz indywidualni, a także widzowie  parady, różne środowiska polonijne oraz przyjaciele Polonii i Polski.  Organizatorzy proszą o zarezerwowanie terminu 2 września na udział w tej manifestacji polskości w Chicago. Wkrótce przekażemy więcej informacji na temat motorowego rajdu ulicami Wietrznego Miasta.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Zebranie Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa
Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa w Chicago zawiadamia, że z przyczyn niezależnych od organizacji, zebranie wraz z poczęstunkiem członków i osób, które pomagały podczas pikniku odbędzie się w sobotę, 8 września o godz. 5.00 pm w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy o potwierdzenie obecności do wtorku, 4 września pod numerami tel.: Eugeniusz Golik (630) 615-0635 oraz Cecilia Regula (773) 254-5042.

16. Królewska Parada Jamników
Po raz 16. Towarzystwo Przyjaciół Krakowa organizuje Królewską Paradę Jamników, której zwyczaj przeniesiono do Chicago z Krakowa. Tegoroczna odbędzie się w niedzielę, 9 września w Schiller Woods Park, polana numer 10. Impreza będzie częścią tradycyjnego pikniku krakowskiego. Organizatorzy zachęcają jamniki i ich właścicieli do przebrania w zabawne, odświętne stroje. Podczas parady wybrany zostanie Król Jamniczy i damy dworu. Przewidziano nagrody dla zwycięskich piesków. Informacje i zapisy: Bogusia K. pod numerem tel. (773) 836-8686.

Zebranie i piknik członkowski Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa
Towarzystwo Ratunkowe Szczurowa w Chicago zawiadamia, że piknik członkowski jest przełożony z 5 sierpnia na 9 września i będzie połączony z miesięcznym zebraniem.
Eugeniusz Golik, prezes

40-lecie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego Ameryki
Polskie Towarzystwo Genealogiczne Ameryki zaprasza na obchody jubileuszu 40-lecia istnienia w dniach 14-15 września 2018 r.
14 września (7.30 am – 6 pm) – spod hotelu The Double Tree w Arlington Hts. wyruszy wycieczka autokarowa po Chicago (m.in. wizyta w koście św. Stanisława Kostki, na Navy Pier, w Bazylice św. Jacka oraz w parafii Matki Bożej Anielskiej).
15 września (8 am – 5 pm) – konferencja pod hasłem “Polonia Near & Far – the Polish Diaspora” w European Crystal Banquets & Conference Center przy 519 W. Algonquin Rd. w Arlington Hts. Więcej informacji na stronie internetowej towarzystwa: www.pgsa.org

POMAGAMY!

Pomagamy Alicji Szymankiewicz

Trwa akcja gromadzenia środków finansowych na opiekę nad ciężko chorą na raka Alicją Szymankiewicz – znaną polonijną aktorką i założycielką chicagowskiego Teatru przy Stoliku. Polonia chicagowska zareagowała empatią i chęcią niesienia pomocy.

Alicja Szymankiewicz fot.GoFundMe

Zbiórka pieniędzy na  stronie internetowej GoFundMe trwa od 26 lipca; z docelowych 10 tys. dol. w środę 15 sierpnia na koncie figurowała kwota ponad 5,5 tys. dol., na którą złożyły się datki przekazane przez 54 darczyńców w ciągu  19 dni. Wielu z nich skierowało też do chorej słowa nadziei, otuchy i życzenia powrotu do zdrowia.

Konto na GoFundMe założyła bliska przyjaciółka chorej, Monika Kulas, która apeluje gorąco do ludzi dobrej woli: „Cztery lata temu Alicja została zdiagnozowana z rozsianym rakiem piersi. Nie mogła pracować, czas upływał na szpitalach. Leczenie chemioterapią przynosiło rezultaty na początku. Niestety choroba posuwa się w zastraszającym tempie. Aluszka słabnie. Dużo czasu spędza w łóżku. Nie ma siły na wykonywanie codziennych czynności. Serce mi pęka, bo pamiętam dziewczynę pełną energii, z głową pełną pomysłów. Chętną do pomocy innym. Lata temu była przy mnie, kiedy to ja zostałam zdiagnozowana. Teraz staram się, jak mogę, pomóc jej. Z przyjacielem Ali doszliśmy do wniosku, że musimy zatrudnić osobę, która będzie przy niej 24/7. Zwracam się do Was, moi mili, o tę pomoc. Z całego serca jestem wdzięczna. Bóg zapłać”.

Osoby, które chciałyby przekazać pomoc finansową za pośrednictwem internetu, mogą skorzystać z linku: www.gofundme.com/helping-hand-for-alicja

Również chicagowscy polonijni aktorzy, poeci i miłośnicy sztuki zaangażowali się w akcję organizowania wsparcia finansowego dla Alicji Szymankiewicz i  piszą do nas tak:

„Życie to jest teatr… nie zawsze przy stoliku. FANI DLA ALI to wieczór poetycko-muzyczny. Alicjo, dla Ciebie gramy, śpiewamy, piszemy i czytamy wiersze w Art Gallery Kafe w sobotę 25 sierpnia od godz. 7 wieczorem”.

Dochód z imprezy zostanie w całości przeznaczony na pomoc dla  Alicji Szymankiewicz walczącej z rakiem.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)

Pomoc dla Teresy!

Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację

Pomoc dla chorego Dawidka
Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd

Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Co słychać wśród Podhalan

Zarząd Główny Związku Podhalan w Ameryce Północnej zaprasza całą Polonię, poczty sztandarowe, zespoły muzyczne i taneczne, zarządy i członków kół ZPPA, młodzież, naszych kapelanów i pracowników Konsulatu RP w Chicago w niedzielę, 19 sierpnia na coroczny odpust podhalański u naszej Gaździny Podhalańskiej – Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster w stanie Indiana u oo. karmelitów bosych. W tym roku w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości o godz. 12.00 pm rozpocznie się uroczysta msza św. za Ojczyznę. Jak co roku na Matkę Boską Zielną będzie poświęcenie tegorocznych plonów – kwiatów, zbóż i warzyw. Po mszy św. zapraszamy do góralskiej kuchni na smaczny posiłek, zimne i ciepłe napoje, i posiady przy muzyce. Zaprasza prezes Józef Cikowski wraz zarządem Głównym ZPPA.

Koło nr 43 Chochołów serdecznie zaprasza  członków i przyjaciół koła na coroczny piknik w niedzielę, 19 sierpnia  w Red Gate Woods, okolica 95th & Archer. Rozpoczęcie mszą św. polową o godz. 10.30 am. Kuchnia, napoje, wiele niespodzianek, loteria fantowa. Zaprasza zarząd z prezesem Stanisławem Kruczakiem.

Koła nr 65 Ciche Dolne parafii Miętustwo serdecznie za na piknik w niedzielę, 19 sierpniaw Pioneer Woods przy 107 i La Grange. Msza św. o godz. 11.00 am. Kuchnia doskonale zaopatrzona, smaczne domowe wypieki, zimne napoje oraz wiele atrakcji. Do tańca grał będzie zespół Siekawica. Loteria fantowa z cennymi nagrodami. Wstęp 25 dol. od osoby w tym wliczone jest wyżywienie. Serdecznie zaprasza prezes kola Bolesław Tyrała wraz z całym zarządem

Koło Dzianisz nr 33 zaprasza na coroczny piknik połączony z odpustem parafialnym wsi Dzianisz. Msza św. odpustowa będzie odprawiona w niedzielę, 26 sierpnia o godz. 10 am, w kościele “na górce” u o.o. cystersów w Willow Springs. Po mszy św. piknik w ogrodzie parafialnym –  smaczne jedzenie, zimne napoje, loteria fantowa z cennymi nagrodami i atrakcje dla dzieci. Wystąpi szkółka Młodzi Dzianiszanie. Do tańca będzie grał zespól Millenium. Zaprasza serdecznie członkówi sympatyków koła prezes Władysław Michniak z całym zarządem.

Koła nr 30 Ciche serdecznie zaprasza członków i sympatyków koła wraz z rodzinami  oraz całą Polonię na coroczny piknik “Holdymas”, który odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia w parku Pionier Woods przy ulicach La Grange i 107th w Willow Springs. Msza św o godz. 11 am w intencji zmarłych, chorych i wszystkich członków kola i ich rodzin. Szczególnie zapraszamy młode małżeństwa z dziećmi, dla których przygotujemy szereg konkurencji sportowych. Zapewniamy także wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci, loteria fantowa, wyśmienita kuchnia, obficie zaopatrzony bar. Doskonała zabawa przy muzyce kapeli góralskiej Marusarzów i zespołu Siekawica. Podczas pikniku zbierane będą donacje na pomoc dla ochotniczej straży pożarnej Ciche Górne. Wstęp 25 dol. dorośli. Dzieci do lat 12 za darmo, starsze – 15 dol. Zaprasza prezes Czesława Szymusiak wraz z całym zarządem. Dodatkowe informacje: Czesława Szymusiak (708) 424-6123, Anna Michniak (708) 424-6399, Janina Mulica (708) 942-9429.

Koło nr 54 Kościelisko Polaniorze serdecznie zaprasza na doroczny odpust w niedzielę, 2 września  w Slovenian Catholic Mission przy 14246 Main Street w Lemont. Odpust rozpoczniemy mszą św. o godz. 10.30 am. Organizatorzy zapewniają wyborne jedzenie, zimne napoje, muzykę w wykonaniu Mańcorz Zubek Band. W programie także występy zespołów: Mali Kościeliscanie i Kościeliscanie, loteria fantowa i wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Po więcej informacji i ws. rezerwacji stoisk prosimy dzwonić: (708) 516 – 0458, (312) 305- 3905, (773) 351- 7039. Jeszcze raz gorąco wszystkich zaprasza prezes Janusz Nowak wraz z zarządem.

Koło nr 25 parafii Harklowa zaprasza serdecznie wszystkich członków, sympatyków, bratnie koła ze sztandarami i całą Polonię na coroczny odpust ku czci narodzenia Najświętszej Marii Panny, który odbędzie się w niedzielę, 9 września w sanktuarium oo. karmelitów przy 1628 Ridge Road, Munster, w Indianie. Rozpoczniemy mszą św. odpustową o godz. 12. 00 pm. Po mszy św. zapraszamy wszystkich na piknik do przyklasztornego parku. Zaprasza Wiesława Kula wraz z zarządem.

Z kalendarza wydarzeń w ZPPA na rok 2018

23 września – wybór Królowej ZPPA.

21 października – konkurs par tanecznych

27 października – różaniec ulicami miasta

10-11 listopad – Festiwal na Góralską Nutę.

Opr. Wojciech Dorula

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*