Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

 

Art Gallery Kafe zaprasza

– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 7 pm wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.

– Z cyklu „Ciało, umysł, duch”. Medytacje poznawania siebie. Ćwiczenia. Żyjemy sami ze sobą, najczęściej siebie nie znając. Często nie zadajemy sobie podstawowych pytań odnośnie nas samych. Dla wielu z nas kwestia poznawania siebie jest nowym lub niezrozumiałym konceptem. O co chodzi w poznaniu siebie? Poznawanie siebie w praktyce, medytacje. W czwartek 14 listopada o godz. 7.30 zaprasza Magdalena Gurbisz, wstęp 10 dol.

– Czwartkowy Bazarek Zdrowia, gdzie można poznać i kupić: produkty wg receptury św. Hildegardy; bezglutenowe smakołyki; zioła i nalewki na ich bazie; rewelacyjny Bio-Kolagen w płynie; produkty z gorczycy na dobry sen i wiele więcej. Czwartek 7 listopada, godz. 6 pm.

– Polish Yacht Club Chicago. Ahoj, nasze kolejne spotkanie przypada w piątek 8 listopada o godz. 7.30 pm. Powspominamy naszych przyjaciół żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Jeżeli macie jakieś wspomnienia, zdjęcia, filmy o tych, których znaliście z naszego środowiska, przynieście na to smutne spotkanie. Za zarząd PYCC Marzena Oberski, komandor.

– Jesienne Spotkanie z Balladą II. Zapraszamy miłośników poezji śpiewanej, autorskiej, studenckiej, kabaretowej na drugi już wieczór muzyczny. W programie piosenki E. Adamiak, J. Kaczmarskiego, Kabaretu Elita, Czerwonego Tulipana, Wolnej Grupy Bukowina, A. Krzysztoń, A. Zauchy, Trzeciego Oddechu Kaczuchy, J. Kofty i wielu innych. Świetna zabawa, trochę zadumy i wspomnień. Bożena Chutnicka, Jan Zieńko, Sławomir Bielawiec. Sobota 9 listopada, godz. 8 pm. Wstęp 25 dol. od osoby.

– Moana Kai Janicka. Szepty serca Moany. Przyjdź i doświadcz kąpieli dźwiękowej, która przepłynie przez twoje ciało, oczyszczając emocjonalną stagnację, która z kolei wpłynie na dobre samopoczucie fizyczne. Zastosowanie instrumentów o wysokiej wibracji, jak kryształowe misy śpiewające i śpiewający głos, zainspirują cię na kolejny dzień. Możesz zabrać ze sobą matę do jogi, zrobimy na to miejsce. Niedziela 10 listopada, godz. 3 pm. Wstęp 10 dol.

– Klub Fotograficzny AGCC Boni zaprasza na kolejne spotkanie we wtorek 12 listopada od godz. 8 pm. Wstęp wolny.

Art Gallery Kafe, 127 E Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425.

Prof. Wolsza o Katyniu

W niedzielę 17 listopada o godz. 2 pm w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, 6100 N Cicero, z Polonią spotka się historyk i politolog prof. Tadeusz Wolsza, autor anglojęzycznej książki o Katyniu, „Encounter with Katyn”. Wolsza ukazuje sprawę masakry katyńskiej jako symbolu walki o uniwersalne wartości – pamięć, prawdę i sprawiedliwość. Podróż profesora, promującą książkę, zorganizowała Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Epizody historyczne

Konsulat Generalny RP, Związek Klubów Polskich i parafia św. Konstancji zapraszają na wystawę fotografii Andrzeja Wiktora „Epizody historyczne”, w niedzielę 17 listopada w parafii św. Konstancji, 5843 W. Strong St. Uroczyste otwarcie wystawy w sobotę 16 listopada o godz. 10 am w Polskiej Szkole im. Tadeusza Kościuszki, 8001 W. Belmont, River Grove, IL.

Trzy malarki

Prace trzech artystek – Kasi Szcześniewski, Bonnie Glassner i Marthy Juarez – będą pokazane na wystawie „In Bloom” w Second Story Studios przy 2251 West Devon Ave. Otwarcie z recepcją: w sobotę 9 listopada w godz. 6–10 pm. Wystawa będzie czynna do 11 stycznia. Dalsze informacje będziemy podawać w miarę ich otrzymywania.

Bieg Niepodległości 2019

Już po raz drugi – w niedzielę 10 listopada – odbędzie się w Montrose Harbor nad jeziorem Michigan chicagowski Bieg Niepodległości na 10 i 5 km. Aby upamiętnić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 r., można biec 10 km, można iść lub biec 5 km. Każdy, kto dobiegnie lub dojdzie do mety, otrzyma medal i okolicznościową koszulkę. Start o godz. 11.11. Po zakończeniu – polskie jedzenie i napoje. Zapisy na stronie organizatora, radia WPNA 103.1 FM: wpna.fm

Po góralsku

Festiwal „Na Góralską Nutę” odbędzie się w sobotę 9 i w niedzielę 10 listopada w Domu Podhalan, 4808 S Archer Ave. Rozpoczęcie w sobotę o godz. 2.45 pm, w niedzielę o 12.30 pm. Grają, śpiewają i tańczą znakomite, popularne i lubiane zespoły góralskie. Po bliższe informacje można telefonować do Domu Podhalan, 773-523-7632 lub do wiceprezesa ds. kultury Zdzisława Doruli, 708-269-0479. Wesołej zabawy!

Festiwal Filmu Polskiego

doroczny Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, organizowany przez Towarzystwo Sztuki, rozpocznie się w sobotę 9 listopada i do niedzieli 24 listopada zaprezentuje najciekawsze polskie filmy, zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Pokazy będą się odbywały w różnych miejscach, głównie w kinie festiwalowym przy 1112 N Milwaukee Ave., w Copernicus Center i w AMC Village Crossing 18. Wszelkie informacje i bilety dostępne na stronie www.pfamerica.com i przez tel. 773-486-9612.

Boginie i śmiertelni

„Goddesses and Mortals: The Feminine Experience” to tytuł recitalu, w którym wystąpią Ola Rafalo (mezzosopran) i Paul Dykstra (fortepian). Rafalo, wokalistka polsko-amerykańska, śpiewa na scenach operowych w USA i za granicą, m.in. Jadwigę w „Strasznym Dworze” Moniuszki. Paul Dykstra jest dyrygentem i pianistą. Recital odbędzie się w środę 20 listopada w Ganz Hall Uniwersytetu Roosevelta, 425 S. Wabash Ave. Recepcja o godz. 7 pm, program o 7.30 pm. Więcej informacji na stronie: wagnersocietyofamerica.org

Lira na święta

Tegoroczny program świątecznego koncertu Zespołu Lira zawiera patriotyczną muzykę i piękne melodie Stanisława Moniuszki, wraz z polskimi kolędami, pieśniami ludowymi oraz polskimi tańcami dworskimi i ludowymi. W niedzielę 8 grudnia o godz. 3 pm koncert odbędzie się w North Shore Center for the Performing Arts w Skokie, 9501 Skokie Boulevard. Bilety dla dzieci do 16 lat za pół ceny. Bezpłatny parking, bilety przez tel. 847-673-6300 i na stronie www.northshorecenter.org. Info: 773-508-7040 lub 1-800-547-LIRA.

Nutcracker

Magiczne przedstawienie „Dziadka do orzechów” Aleksandra Dumasa w wykonaniu The House Theatre, na scenie Teatru Chopina, obywa się bez baletu, nie tracąc nic z atrakcyjności i optymistycznej, rodzinnej atmosfery. Pierwszy wieczór to piątek 8 listopada, ostatnie przedstawienie 29 grudnia. Bilety: 25 do 50 dol. Adres Teatru Chopina: 1543 W Division St., tel. kasy: 773-769-3832. Info: m.thehousetheatre.com

Muzyka łacińska

Odbywający się po raz czternasty Chicago Latino Music Festival promuje muzykę klasyczną z krajów Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii – od epoki kolonialnej do 21. wieku. Koncerty odbywają się do 22 listopada w różnych salach Chicago, część z nich oferuje bilety po 20 dol., część jest bezpłatna. Wszystkie informacje: daty, miejsca, repertuar i bilety na stronie latinomusicfest.org lub tel. 312-431-1330.

Boże Narodzenie na świecie

Muzeum Nauki i Przemysłu przyciągnie, jak co roku, rzesze zwiedzających na świąteczne imprezy „Christmas Around the World” i „Holidays of Light”. Ponad 50 choinek będzie udekorowanych według tradycji różnych krajów świata. W weekendy można również oglądać na scenie przedstawienia i koncerty bożonarodzeniowe. Oba atrakcyjne wydarzenia będą trwały do niedzieli 5 stycznia. Museum of Science and Industry przy 5700 S. Lake Shore Drive. Pełne info i bilety na stronie msichicago.org, tel. 773-684-1414.

Krótkie filmy

doroczny Chicago International REEL Shorts Film Fest potrwa tylko dwa dni – piątek 8 i sobotę 9 listopada, ale pokaże najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata. Pokazy odbędą się w Chicago Filmmakers Theater, 5720 N Ridge Ave. Bilety dostępne na stronie projectchicago.com (przez Paypal) i w kasie przed każdym seansem. Pełny program i info na tej samej stronie.

Filmy dla dzieci

doroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci jest prezentowany do 10 listopada w różnych kinach chicagowskich, m.in. Music Box Theatre, Davis Theater i Facets. Organizatorzy zapewniają towarzyszące seansom filmowym różnorodne programy z rozszerzającą horyzonty młodych widzów dyskusją, a także warsztaty, prezentacje reżyserów i seminaria. Bilety: dzieci 6 dol., dorośli 10 dol. Szczegółowe informacje i program: festival.facets.org

Dead Man Walking

Chicagowska Lyric Opera prezentuje do 22 listopada dramatyczną operę „Dead Man Walking”. W oparciu o prawdziwe wydarzenia, muzyka Jake’a Heggiesa i libretto Terrence’a McNally ukazują naturę przyjaźni i przebaczenia. Ostrzeżenie: opera zawiera sceny przemocy seksualnej, mocny język i tematy stosowne dla dorosłych. Bilety od 49 do 219 dol. Adres Lyric Opera: 20 N Upper Wacker Dr, tel. 312-827-5600. Pełny kalendarz, bilety i info na stronie lyricopera.org

Christkindlmarket

Świąteczne targowisko Christkindlmarket, jedna z głównych atrakcji sezonu przedświątecznego, będzie trwać od piątku 15 listopada do Wigilii Bożego Narodzenia na Daley Plaza. Organizowane według tradycji europejskiej, głównie niemieckiej, zawiera wiele atrakcyjnych wydarzeń, również dla dzieci. Wstęp wolny. Info: christkindlmarket.com, tel. 312-494-2175.

Forum fotograficzne
Fort Dearborn-Chicago Photo Forum to założona ponad 130 lat temu organizacja, w której wystawach i innych działaniach uczestniczyli światowej renomy fotografowie, jak Alfred Stieglitz czy Margaret Bourke-White. Forum prowadzi regularne, otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkania w piątki o godz 7.30 pm. W ich programie są warsztaty, dyskusje, prelekcje i konkursy. Nowy adres: 2158 W. Ohio St. (przy Levitt). Info: tel. 312-217-5708, http://www.chicagophotoforum.org

Dużo Chopina

Kolejny polski muzyk w ramach cotygodniowych bezpłatnych koncertów Myra Hess Memorial w Centrum Kulturalnym, to pianista Kamil Tokarski, który wystąpi w środę 13 listopada od godz. 12.15 do 1 pm. W programie utwory Chopina, Scarlattiego i Albeniza. Chicago Cultural Center znajduje się przy 78 E. Washington Street.

Oprac.: Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

 

 ŻYCIE POLONII

 

Stypendia Rady Nauczycieli Polonijnych

Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia) w Chicago, najstarsza edukacyjna organizacja charytatywna w Illinois, ogłasza konkurs na stypendia dla studentów studiów uniwersyteckich. Wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 11 listopada podczas dorocznej akademii z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Northeastern Illinois University.

O stypendium w wysokości 1000 dolarów mogą ubiegać się studenci trzeciego i czwartego roku studiów nauczycielskich i innych kierunków, a także studiów magisterskich.

Stanislawa Plichta Award – $1000

L J Investments Award – $1000

Mr. & Mrs Shea Award
in the name of Anna Grzeskiewicz – $1000

Warunki udziału w konkursie i uzyskania stypendium:

– Napisanie wypracowania (essay) po angielsku na temat:

,,What is the importance of the first strike 400 years ago in North America organized by the Polish settlers in Jamestown?”

– Wypracowanie powinno zawierać od 1000 do 1500 słów.

– Karta tytułowa ma zawierać tytuł eseju i pseudonim kandydata.

– Imię i nazwisko kandydata, pseudonim, adres, telefon, e-mail adres, nazwę uczelni, rok i kierunek studiów należy podać na kartce o wymiarach 3 x 5 i umieścić w zaklejonej kopercie.

– Kandydaci uczestniczący w konkursie muszą być studentami 3 i 4 roku (juniors and seniors).

– Kandydaci ubiegający się o stypendium nauczycielskie muszą być studentami kierunków przygotowujących do zawodu nauczyciela.

– Uczestnicy konkursu muszą być obywatelami USA polskiego pochodzenia lub legalnymi mieszkańcami USA polskiego pochodzenia.

– Kandydaci ubiegający się o stypendia Stanisławy Plichty i LJ Investment mogą być obywatelami polskimi.

– Finaliści muszą odbyć rozmowę z komisją stypendialną w umówionym terminie i przedstawić oficjalny transcript (G.P.A. 3.0/4.0).

– Prace pisemne należy nadsyłać na adres:

CEP Scholarship Committee
P.O. Box 412001
Chicago, IL 60641

7. Termin nadsyłania esejów upływa dnia 2 listopada 2019 roku.

8. Prace nie będą zwracane uczestnikom konkursu.

Rada Nauczycieli Polonijnych zastrzega sobie prawo do opublikowania esejów finalistów. Laureaci poprzednich konkursów Rady Edukacyjnej nie mogą brać udziału.

(Komunikat prasowy CEP)

Polska wyobraźnia: “Świat jutra”
Pawilon polski na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku

Mimo niepokojącej atmosfery nadciągającej wojny, w maju 1939 roku Polska zaprezentowała optymistyczną wizję przyszłości na Wystawie Światowej w Nowym Jorku zatytułowanej “Świat jutra”. Polacy, dumni z postępu osiągniętego przez kraj w ostatnim dwudziestoleciu, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, przedstawili swoje najbardziej spektakularne osiągnięcia w sztuce, rzemiośle, rolnictwie, nauce, handlu i wielu innych dziedzinach. Z powodu wybuchu II wojny światowej oraz zamknięcia wystawy w 1940 roku – przedmioty eksponowane w pawilonie polskim nie mogły wrócić do kraju. Szczęśliwie, wiele z tych obiektów zakupiło Muzeum Polskie w Ameryce w 1941 roku. Rok 2019 upamiętnia 80. rocznicę pawilonu polskiego. W październiku MPA będzie gospodarzem okolicznościowej wystawy, eksponującej skarby pawilonu polskiego. Obejmuje ona zarówno zmodernizowane elementy ekspozycji stałej, a także dodatkowe, dotąd nie oglądane lub też długo nie prezentowane obiekty ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce. Wystawa potrwa do maja 2020 roku. Informacje pod numerem tel. (773) 384-3352 lub e-mail: info@PolishMuseumOfAmerica.org

Czytelnik poszukuje rodziny
Poszukuję potomków Franciszka( Franka) Dural (oczywiście, nazwisko odmienia się, lecz podaję dla pewności w formie mianownikowej), ur. X 1896 r. i zamieszkałego w Seymour, Conn.(ostatnie dane z 1940 r.). Jest to brat mojego dziadka, który wyemigrował do Ameryki, a jedynymi pamiątkami ocalałymi z pożogi wojennej są dwa zdjęcia, na odwrocie których jest króciutki opis trzech męskich postaci, będących na drugiej stronie zdjęć; są to ojciec (Frank) i jego synowie (Frederic i John). Uderza w tych bardzo krótkich opisach żarliwa prośba o nie zapominanie o nich jako członkach rodziny. Być może odnalezienie potomków Franciszka będzie takim małym spełnieniem ich próśb i marzeń???. Mam także informacje, że w Ansonii, Conn. mieszka Sharon Mabel Knapp, w jakiś sposób związana z Frederickiem Duralem oraz, że w Wallingford, Conn. mieszka Kathleen DiMario (l.67, z domu Dural) wraz z mężem Carlem. O Johnie jest informacja jakoby zmarł w San Diego w 2006 r. Dziękuje za pomoc. Jerzy Dural, jerzydural@op.pl

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews zmieniła częstotliwość nadawania. Program  można teraz oglądać na kanale 62.7 oraz na częstotliwości 62.1 i w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

Chopin Theatre poszukuje historycznych fotografii
Chopin Theatre obchodzi w tym roku setną rocznicę swojego istnienia i z tej okazji wydaje okolicznościowy, pamiątkowy album, do którego poszukuje historycznych fotografii.
Potrzebne są zdjęcia Teatru Chopina i rejonu Polskiego Trójkąta z okresu od 1918 roku do 1990 przedstawiające teatr, Polski Trójkąt i okolicę. Możliwe jest honorarium za opublikowane zdjęcia.
Osoby, które mogłyby udostępnić fotografie proszone są o kontakt z dyrektorem teatru Zygmuntem Dyrkaczem lub menedżerem Lelą Dyrkacz (773)278-1500 lub (773)396-2875.
Teatr Chopina znajduje się przy 1543 W. Division St.w Chicago. Więcej informacji o teatrze: www.ChopinTheatre.com (inf. wł.)

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae
Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae . Spotkania poradni prawnej odbywają się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. Pod tym numerem tel. informacji udziela także dyrektor poradni Marek Dobrzycki.
Spotkania poradni prawnej w 2019 roku odbędą się w każdą trzecią sobotę miesiąca (*z wyjątkiem przypadających wtedy świąt):  19 października, 9* listopada i 7* grudnia. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Nowa siedziba Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że wznawia swoją regularną działalność po trwającej ponad 4 miesiące przeprowadzce do nowego lokalu. Nowa siedziba i biblioteka Stowarzyszenia mieści się w tym samym budynku Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie na pierwszym piętrze, w sali 111. Jest teraz łatwiejszy dostęp zwłaszcza dla osób starszych, dla których wejście na 3 piętro stanowiło często duży problem. Wejście do budynku jest z parkingu (od strony wschodniej).
Przypominamy, że nasze biuro czynne jest w soboty od 12.00 pm do 3.00 pm oraz niedziele od 11.15 am do 12.15 pm.
Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić pod numer tel.: (773) 384-0900 w godzinach otwarcia biura lub (847) 671-3418 w ciągu tygodnia wieczorami. Jeśli nikt nie odpowiada, prosimy zostawić wiadomość podając 2 razy wyraźnie imię i numer telefonu. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe. Serdecznie zapraszamy.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Zapisy do Campanella Children’s Choir
Trwają zapisy na sezon 2019/2020 do chóru dziecięcego Campanella (Campanella Children’s Choir) w Northbrook. Do chóru przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W czerwcu chór występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku podczas Narodowego Festiwalu Chórów Dziecięcych. Informacje i zapisy: Marianna Kosaya, tel. (847) 361-7989.

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Nowy zarząd Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Chicago
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów w Chicago informuje, że na walnym zebraniu dokonano zmian w składzie zarządu. Zakres działalności stowarzyszenia nie ulega zmianie. Celem jest pomoc emerytom i rencistom poszkodowanym przez Social Security Administration, którzy niesłusznie mają dokonywane potrącenia z należnej emerytury, a także renty. O terminach spotkań stowarzyszenie będzie zawiadamiało w osobnych komunikatach. Informacja i kontakt pod numerami tel.: Gabriela Michalik, prezes (773) 934-5393 lub Stanisław Purc, wiceprezes (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview
2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak,
regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Bal charytatywny Fundacji “Serce dla psa”
Fundacja “Serce dla psa” (Helping Hearts for Animal Foundation) zaprasza na 1. Bal Charytatywny (bal andrzejkowy) w sobotę, 16 listopada. Dochód z balu zostanie przeznaczony na pomoc dla zwierząt w Polsce – dla małych schronisk, przed nadchodzącą zimą.
Myśl przewodnia fundacji to “Kocha się za nic”. Fundacja powstała 8 marca 2019 roku. Założyło ją 16 dziewczyn, mieszkanek Chicago, miłośniczek zwierząt. Do tej pory pomogłyśmy schroniskom w Mielcu, “Psi Hotel” na południu Polski oraz Animal Welfare League w Chicago Ridge. W dniu dziecka zaprzyjaźniona z nami młodzież i dzieci zrobiły zbiórkę kocy i żywności. Dary trafiły do Chicago Ridge.
Więcej szczegółów i kontakt z fundacją na stronie na Facebooku: www.facebook.com/sercedlapsa/ oraz poprzez e-mail: sercedlapsa@gmail.com
Mariola Ptasinski, prezes fundacji

Filmowe Podlasie Atakuje! Po raz pierwszy w Chicago!
Filmowe Podlasie Atakuje! To inicjatywa służąca popularyzacji wszelkich odmian kina niezależnego z północno-wschodniej Polski. Akcja narodziła się w 2003 roku w głowach podlaskich filmowców amatorów oraz pracowników działu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Powstała na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych. Akcja to swoiste “filmowo – artystyczne wrota” łączące wszystko to, co najlepsze w Europie Wschodniej z najlepszymi pierwiastkami Europy Zachodniej!
Pokaz filmów klasycznych reprezentantów festiwalu po raz pierwszy odbędzie się w sobotę, 16 listopada w City News Cafe, 4018 N Cicero , Chicago, Il 60641, wstęp wolny, start 7 pm, organizatorem festiwalu jest Rafał Janus, jeden z współtwórców festiwalu, reżyser, artysta audiowizualny. Do pokazu będzie dołączony pokaz jego zdjęć z cyklu ‘Into the Sun’, a jego debiut fabularny ‘Double Breath’ ujrzy światło dzienne za kilka miesięcy . (Inf. wł.)

Uwaga imigranci
Archdiocese of Chicago- Polish Imigration Ministry serdecznie zaprasza na spotkanie z Magdaleną Grobelski, prawnikiem (mówiącym po polsku) praktykującym prawo imigracyjne oraz rodzinne. Konferencja odbędzie się 17 listopada po mszy o godz 3 pm w parafii św. Ferdynanda w Activity Center. Tematem spotkania będzie: obrona przed procesem deportacyjnym, pomoc w staraniach o obywatelstwo amerykańskie, podania o zieloną kartę (pobyt stały), łączenie rodzin przebywających w kraju, wszelkiego typu aplikacje o waiver. Zaprasza kordynator: Malgorzata Tys

Wystawa fotografii Andrzeja Wiktora “Epizody historyczne”
Konsulat Generalny RP w Chicago, Związek Klubów Polskich i parafia św. Konstancji zapraszają na wystawę fotografii Andrzeja Wiktora “Epizody historyczne” w niedzielę, 17 listopada w parafii św. Konstancji przy 5843 W. Strong St. w Chicago.
Uroczyste otwarcie z udziałem Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki i młodzieży szkół polonijnych odbędzie się w sobotę, 16 listopada o godz. 10 am w Polskiej Szkole im. T. Kościuszki w Guerin College Preparatory przy 8001 W. Belmont Ave. w River Grove.

Spotkanie z prof. Tadeuszem Wolszą
W niedzielę, 17 listopada o godz. 2 pm w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago odbędzie się spotkanie z prof. Tadeuszem Wolszą. Podróż profesora i promocję jego anglojęzycznej książki „Encounter with Katyn” organizuje Fundacja im. Janusza Kurtyki.
Profesor Tadeusz Wolsza jest cenionym polskim historykiem i politologiem (afiliacje akademickie: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Instytut Pamięci Narodowej). Urodził się w 1956 r. w Polsce. Specjalizuje się w historii najnowszej Polski, w szczególności w wojennej i powojennej polskiej emigracji politycznej, zbrodni katyńskiej, drugiej konspiracji, więziennictwie i zbrodniach stalinowskich w Polsce powojennej. Profesor Wolsza opublikował ponad 280 prac, z których część ukazała się w językach obcych: polskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim, włoskim, serbskim i słowackim.
Książka “Encounter With Katyn: The Wartime and Postwar Story of Poles Who Saw the Katyn Site in 1943” opisuje zbrodnię katyńską nie tylko jako eksterminację polskich elit przez totalitarny reżim, ale także jako symbol walki o takie uniwersalne wartości jak pamięć, prawda, sprawiedliwość.
Projekt “Encounter with Katyn: A disturbing freedom” to seria wykładów, dyskusji i prezentacji o zbrodni katyńskiej, odbywających się w USA jesienią 2019 r.

Koncert ballad morskich i piosenek Leonarda Cohena
Polish Yacht Club Chicago serdecznie zaprasza na koncert ballad morskich i piosenek Leonarda Cohena w piątek, 22 listopada w Bistro Grand przy 2362 N. Neva Ave. w Chicago. Przypływa specjalnie z Polski międzynarodowej sławy  kapitan Waldemar Mieczkowski z zespołem. Śpiewająco pożeglujemy razem. Zapraszamy!

Sejmik Okręgu 13 ZNP
Doroczny sejmik Okręgu 13 ZNP i Wydziału Kobiet przy Okręgu 13 odbędzie się w niedzielę, 24 listopada  o godz. 12.00 w południe w kafeterii ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Gminy proszone są o wysłanie pełnej liczby przysługujących im delegatów (dwóch). Posłowie i posłanki z ostaniej konwencji, która odbyła się w Phoenix w Arizonie są delegatami automatycznie. Opłata za udział delegata wynosi 10 dol. Wypełnione mandaty delegatów wraz z załączoną stosowną opłatą należy przesłać jak najszybciej. Informacje u Wandy Judy pod numerem tel. (773) 895-0278 lub email: dziuszka@aol.com

Msza św. za członków Klubu Województwa Białostockiego
Msza św. za żywych i zmarłych członków Klubu Województwa Białostockiego zostanie odprawiona w niedzielę, 24 listopada o godz. 1.30 pm w kościele św. Konstancji przy 5843 W. Strong Ave. w Chicago. Po mszy odbędzie się posiedzenie członków klubu. Prosimy o liczne przybycie.

Obiad z okazji Święta Dziękczyniena z Klubem Polonia
Klub Polonia w parafii św. Konstancji zaprasza członków i gości na tradycyjny obiad z okazji Święta Dziękczynienia w niedzielę, 24 listopada o godz. 3 pm w sali Handzel Center. Rezerwacja miejsc pod numerem tel. (773) 612-6074.
Prezes Kazimierz Milewski z zarządem

27. Bal Barbórkowy
Związek Ślązaków zaprasza na 27. Bal Barbórkowy w sobotę, 30 listopada do Lone Tree Manor. Dla każdego górnika w mundurze galowym – kwaterka; dla wszystkich Basieniek – szampan i kwiaty. Wspaniałe fanty na loterię. Zagra Chicago Fantastik Band. Bilety i rezerwacja pod nr. tel. (312) 714-3681 lub na stronie internetowej: www.zwiazekslazakow.com

Zabawa andrzejkowa Fundacji Parafii Strzelce Wielkie
Fundacja Parafii Strzelce Wielkie zaprasza na zabawę andrzejkową w sobotę, 30 listopada o godz. 7.30 pm w salach Jolly Inn Banquets. W programie loteria fantowa. Zagra Góra Band. Wstęp tylko 20 dol. osoby. Dochód zostanie w całości przeznaczony na dalszą pomoc nowemu Sanktuarium M.B. Strzeleckiej. Informacje i rezerwacja biletów w restauracji Jolly Inn oraz pod numerem tel. (773) 736-7606.

Spotkanie ze św. Mikołajem w ZNP
Okręg 13 ZNP zaprasza dzieci w wieku do 14 lat na spotkanie ze świętym Mikołajem w niedzielę, 1 grudnia o godz. 10 am w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Gry i zabawy, prezenty dla wszystkich zarejestrowanych dzieci, możliwość zrobienia sobie zdjęcia, wiele niespodzianek. Wstęp wolny dla dzieci. Rodzice i opiekunowie – 10 dol. od osoby. Rezerwacje miejsc do 25 listopada  pod numerem tel.: Wanda Juda (773) 725-3742 lub email: dziuszka@aol.com

Wieczór wigilijny Związku Klubów Polskich
Związek Klubów Polskich serdecznie zaprasza na wieczór wigilijny  w sobotę, 7 grudnia o godz. 6 pm w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. W programie: obiad wigilijny, jasełka oraz wspólne kolędowanie. Bilety: 60 dol., płatny bar. Po informacje i rezerwacje biletów: Maria Rysz (773) 822-3267 i Renata Woźny (773) 663-1100.

Przyjęcie świąteczne Stowarzyszenia Senior Polka Association
Stowarzyszenie Senior Polka Association zaprasza na przyjęcie świąteczne (Christmas Party) w niedzielę, 15 grudnia o godz. 11 am w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave w Niles. W programie obiad, loteria, a do tańca zagra orkiestra Jimmy’ego Kilkiana “Honky Chicago” i Eddie Blazonczyk Jr. Bilety: 38 dol., płatny bar. Informacje i rezerwacje biletów pod numerem tel.: Ryszard Kula (847) 209-1385.

POMAGAMY!

Potrzebna jest pomoc dla TRÓJKI WSPANIAŁEGO RODZEŃSTWA!

Julia (14 lat), Jakub (10 lat ) i Natalia (7 lat) mieszkają w Tarnowskich Górach w Polsce. Lubią grać w piłkę, bawić się, rysować, czytać, dobrze się uczą.
W wieku przedszkolnym u dzieci zaczął pogarszać się wzrok. W 2016 roku rozpoznano u nich Dystrofię czopkowo- pręcikową obu oczu typu 3B z super normalnymi odpowiedziami pręcikowymi.
BRZMI POWAŻNIE I JEST POWAŻNĄ CHOROBĄ!
Dystrofia jest chorobą genetyczną powodująca uszkodzenie siatkówki oka. Objawy tej choroby to postępujący spadek ostrości wzroku, światłowstręt, zaburzenia widzenia barw, zwężenie pola widzenia, zaburzenie widzenia zmierzchowego. Prowadzi do praktycznej ŚLEPOTY. Jest chorobą cały czas postępującą, na którą jak dotąd nie ma leczenia.
Jest promyk nadziei. Pojawiła się szansa w postaci przeszczepu komórek macierzystych. Obecnie to jedyna dobrze rokująca, ale eksperymentalna terapia, która może pomóc w walce z tą chorobą.

KOSZTY niestety są spore. Dlatego PROSIMY O POMOC. Każdy $1 się liczy! Do uzbierania jest ponad 300 tys. złotych czyli ponad 80 tys. dolarów. DZIĘKUJEMY!

 

ZBÓRKA na zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/ratujmy-wzrok
Więcej informacji i skany dokumentów na stronie: https://www.ratujmywzrok.pl/

Apel o pomoc dla Julii Sowinski 

Rodzina 3-letniej Julii Sowinski prosi o pomoc finansową na leczenie ciężko chorej na białaczkę dziewczynki. Julia została zdiagnozowana z wyjątkowo złośliwą postacią leukemii (Acute Meyloid Leukemia) i aktualnie przechodzi chemioterapię w szpitalu dziecięcym im. Ann & Robert H. Lurie w Chicago. Następnym etapem leczenia zalecanym przez specjalistów jest kosztowny zabieg transplantacji komórek macierzystych, po którym Julia będzie w szpitalu pod ścisłą obserwacją. Dlatego mama chrzestna chorej dziewczynki, Dorota Misiuk, założyła konto GoFundMe, gdzie ma nadzieje zebrać 100 tys. dol. na pokrycie kosztów leczenia. Rodzina walczącej z rakiem Julii będzie wdzięczna za modlitwę w intencji wyzdrowienia Julii i za każdy dar pieniężny płacony na konto: https://www.gofundme.com/f/julias-fight-with-cancer?
Pod tym samym adresem znajduje się więcej informacji na temat chorej dziewczynki i prowadzonej akcji. 
(inf. wł.)

Pomoc dla Misi!

Uwaga! Potrzebna pomoc!
Misia miała tylko 5 miesięcy, kiedy wykryto u niej nowotwór. To miało być kolejne zdjęcie do rodzinnego albumu, pamiątka z niemowlęcego okresu, który przecież tak szybko mija… Niestety – na zdjęciu zrobionym aparatem z lampą błyskową zauważyliśmy dziwny odblask. Okazał się złośliwym nowotworem oka…

Więcej informacji i możliwość wsparcia finansowego na stronie:

Go Fund Me: https://www.gofundme.com/help-her-to-see-the-world

lub

https://www.siepomaga.pl/chicago

Apel o pomoc dla Wiktorii

Prosimy o wsparcie wszystkich, którym nie jest obojętny los Wiktorii. Dziewczynka od urodzenia choruje na nieuleczalną ciężką postać artrogrypozy (AMC). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i sztywność stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych.

Dziś Wiktoria staje przed ponowną szansą na kolejny krok ku samodzielności. Obecnie przeszła ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego z przeszczepami kości u dr. Paleya z USA, który jako jedyny podjął się wykonać tak skomplikowane operację. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – ortezy oraz wsparcie na dalsze leczenie. Koszt ortez, leczenia oraz rehabilitacji wyniesie około 35 tys. dol.

Jeśli Wiktoria nie będzie miała zapewnionej codziennej intensywnej rehabilitacji, którą w dużej mierze spełniają ortezy, stan zdrowia ulegnie pogorszeniu, co doprowadzi do kolejnych ciężkich operacji, tym samym zostanie zaprzepaszczony wieloletni wysiłek i ból, a przede wszystkim zostanie skazana do końca życia na wózek inwalidzki i całkowitą zależność od innych osób.

Dzięki Wam, ludziom wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie oraz pomoc w jej tak trudnym przejściu przez życie. Dziękujemy z całego serca za każdą pomoc dla Wiktorii.                                                       

Zbiórka prowadzona jest na platformie GoFundMe – Polonia dla Wiktorii. Bezpośredni link:  https://www.gofundme.com/f/polonia-dla-wiktorii

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)

Pomoc dla Teresy!

Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację

Pomoc dla chorego Dawidka
Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd

Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Co słychać wśród Podhalan

Comiesięczne zebranie dyrekcji i prezesów w miesiącu lutym odbędzie się w piątek, 8 listopada w Domu Podhalan o godz. 7.30 pm. Bardzo prosimy i liczne i punktualne przybycie. Omawiane będą bardzo ważne sprawy dotyczące działalności ZPPA przygotowania do Festiwalu ”Na Góralską Nutę”: historia Kół ZPPA na 90 cio lecie – przygotowanie do druku, omówienie spraw związanych z uroczystościami 90 lecia ZPPA, sprawy bieżące. Zapraszają prezesJózef Cikowski i sekretarz Helena Studencka.

XXXVII Festiwal na Góralską Nutę. Zaprasza Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce w dniach 9 i 10 listopada w Domu Podhalan, 4808 S Archer Ave. w Chicago. Uroczyste rozpoczęcie w sobotę 9 listopada o godz. 2: 45 pm, a w niedzielę 10 listopada rozpoczęcie o godz. 12: 30 po południu. W tym roku oprócz wszystkich zespołów góralskich, działających przy ZPPA, gościnnie wystąpią zespoły etniczne z Chorwacji i Meksyku, a także ‘Wesoły Lud, Chicago Polka Show, Kujawiacy z Kanady. Gościnnie wystąpią także Harnasie z Polski. W niedzielę musical pt. ,,Hanusine złote kiyrpce” w wykonaniu artystów z Chicago. SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ: prezes Józef Cikowski, wiceprezes ds. kultury Zdzisław Dorula, tel: 708 269 0479 i 773 523 7632.

Klub Parafii Spytkowice serdecznie zaprasza na jesienną zabawę w sobotę, 9 listopada o godz. 7: 00 pm. Zabawa odbędzie się w restauracji Szarotka przy 8100 S. Roberts Rd. w Justice . Do tańca przygrywać będzie Mańcorz i Zubek Band. Bilety w cenie 50 dol. (w tym obiad, butelka na stole, przekąski). Prosimy rezerwować miejsca: Józef Jopek 708 415-7405, Barbara Maśnica 773 877-9059, Hania Trzop 224 392-1514, Kasia Jagódka 773 822-8706. Zaprasza Zarząd Klubu Spytkowice i prezes Józefem Jopek.

Koło Bańska Niżna serdecznie zaprasza na pierwszą aabawę andrzejkową w sobotę, 16 listopada o godz. 6: 30 pm w Paradise Banquets przy 9220 S. Harlem Ave. w Bridgeview. Do tańca będzie grał zespól Milenium. Bilety w cenie 70 dol. Zapewniamy smaczny obiad, słodki stół, przekąski, otwarty bar, „bańscanka” na stole oraz wspaniała loteria fantowa. Po rezerwacje prosimy dzwonić: Helena (708) 473-6055 i Danuta (708) 856-9646.  Piyknie pytomy!

Koło nr 61 Łopuszna im. ks. prof. Józefa Tischnera ma zaszczyt zaprosić na uroczystości jubileuszowe 25-lecia koła. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona w sobotę, 16 listopada  w kościele St. Francis Borgia pod adresem: 8033 W. Addison Str. w Chicago o godz. 3: 30 pm. Poczty sztandarowe i stroje regionalne mile widziane. Bankiet Jubileuszowy odbędzie sie po mszy św. o godzinie 6: 00 pm w sali bankietowej Lone Tree Manor pod adresem: 7730 N. Milwaukee Ave. w Niles. Wstęp: 70 dol. od osoby (w tym otwarty bar). Po rezerwacje prosimy dzwonić: 773 505-0346 – Małgorzata i 708 268-1132 – Sabina. W imieniu Zarządu Koła zaprasza prezes- Andrzej Ciężobka.

Koło nr 45 Poronin im. Zofii Gracy serdecznie zaprasza wszystkich członków oraz sympatyków koła na mszę św. w intencji zmarłych członków koła oraz ich rodzin. Msza św. zostanie odprawiona w niedzielę, 17 listopada o godz. 1 pm w kościele św. Daniela, 5337 S. Natoma w Chicago. Po nabożeństwie zapraszamy na obiad do Domu Podhalan 4808 S. Archer. Po informację prosimy dzwonić; (773) 727-8424 lub (773) 418 -1262. Zaprasza w imieniu Zarządu Koła prezes Zofia Ustupska Bobak.

Koło nr 20 Literacko-Dramatyczne im K. Przerwy Tetmajera ma zaszczyt zaprosić na jubileusz 70-lecia istnienia koła. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona w niedzielę, 17 listopada o godz. 10: 30 am w kościele św. Kamila przy 5426 S. Lockwood w Chicago. Uroczysty Bankiet odbędzie się po mszy św. o godz. 2: 30 pm w Domu Podhalan. Wstęp 45 dol. od osoby. Ws. informacji i rezerwacji prosimy dzwonić do Marii Madetko: 773 350-4370. Zapraszamy poczty sztandarowe, oraz stroje regionalne mile widziane. W imieniu zarządu koła zaprasza prezeska Grażyna Baran-Cikowski.

Zespół Mali Szaflarzanie zaprasza na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7.00 do 9.00 pm w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650. Zapraszamy.

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 

9 – 10 listopada – festiwal “Na Góralską Nutę”

23 listopada –  90-lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudnia – festiwal „Tradycja na co dzień”

Opr. Wojciech Dorula

 

 

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment
 4. Zbylo
  Zbylo 17 lipca, 2019, 21:49

  Nalezaloby ta strone bardziej rozpropagowac…. tak duzo macie ciekawych informacji na weekend.

  Reply this comment
 5. Anonim
  Anonim 16 sierpnia, 2019, 18:16

  A gdzie mozna potanczyc I kogos poznac, czy ktos ma jakies wiadomosci?

  Reply this comment
 6. Anonim
  Anonim 16 sierpnia, 2019, 18:19

  Czy ktos wie gdzie mozna potanczyc w weekend I poznac ludzi?

  Reply this comment
 7. Lilly
  Lilly 16 sierpnia, 2019, 18:22

  A gdzie mozna potanczyc?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*