Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!
Przyślij nam info o swojej imprezie: dziennikzwiazkowy@gmail.com

Art Gallery Kafe zaprasza

– Polski Klub Brydżowy w każdą środę od godz. 7 pm zaprasza wszystkich miłośników brydża bez względu na stopień zaawansowania w grze.

– Z cyklu „Ciało, umysł, duch”. Jak to, co wiemy i myślimy na swój temat, ma się to tego, kim naprawdę jesteśmy? Jak i kiedy możemy prawdziwie poznać siebie? Spotkania w czwartki o godz. 7.30 pm prowadzi Magdalena Gurbisz. Wstęp 10 dol.

– Kawiarenka pod Globusem zaprasza na kolejne spotkanie nieformalnej grupy podróżników. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, opowieści, ciekawostki, oglądanie zdjęć i filmów podróżniczych. Piątek 22 marca, godz. 7.30 pm – Ekwador, relacja, prezentacja: Halinka, Jacek, Lucjan. Byłeś? Jedziesz? Chcesz się wybrać? Cel marzeń wielu z nas. Wstęp wolny.

– Spotkanie z Balladą. Wieczór poezji śpiewanej oraz piosenki autorskiej i studenckiej. W programie utwory takich wykonawców jak: E.Adamiak, A.Waligórski, J.Kaczmarski, H.Banaszak, Trzeci Oddech Kaczuchy, Pod Budą i wielu innych, w interpretacji Bożeny Hutnickiej-Chorabik, Jana Zieńko (gitara) i Sławomira Bielawca (piano).Doskonała wspólna zabawa gwarantowana. Sobota 23 marca o godz. 8 pm. Wstęp 20 dol.

– Czas na nową JA. Czy kiedykolwiek porównywałaś się do innych, myślałaś że nie jesteś wystarczająco dobra lub nie wierzyłaś w siebie? Czas przestać użalać się nad sobą i odkryć swoją moc, piękno i na co cię stać. Zapraszam serdecznie na spotkanie kobiety, o kobietach z kobietami. Iwona Markiewicz. Proszę przynieść kartkę i długopis. Niedziela 24 marca, godz. 3 pm. Wstęp konsumpcyjny 10 dol. od osoby.

– Klub Fotograficzny AGCC BONI zaprasza na kolejne spotkanie we wtorek 26 marca od godz 8 pm. Wstęp wolny.

Art Gallery Kafe, 127 E Front St. Wood Dale, tel. 630-766-7425.

Lunch z pisanką

Towarzystwo Przyjaciół Krakowa zaprasza Krakusów i całą Polonię na Wielkanocny Lunch z Pisanką Krakowską. Restauracja „Lutnia”, w niedzielę 14 kwietnia o godz. 2 pm. Spotkanie w radosnym nastroju, wśród palm wielkanocnych, kolorowych pisanek i wiosennych kwiatów. Przynieś palmę lub pisankę, weź udział w konkursie z nagrodami. 5532 W Belmont Ave, bezpłatny parking przy Central i Belmont. Rezerwacje: tel. 773-836-8686.

Latino Film Festival

Od czwartku 28 marca do 11 kwietnia w International Latino Cultural Center odbędzie się 35. festiwal filmu latynoskiego, organizowanego przez International Latino Cultural Center of Chicago. Na ekranach kina AMC River East 21 Theatres zostanie pokazanych ponad 100 filmów z krajów Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii i USA. Otwarcie obrazem kubańskim „Yuli” i recepcją, wstęp 60 dol. Adres kina: 322 E. Illinois St. Info i bilety na stronie chicagolatinofilmfestival.org, tel. 312-431-1330.

Wieczór w rytmie flamenco

Słynny chicagowski teatr tańca hiszpańskiego Ensemble Espanol zaprasza do zrobienia w piątek 5 kwietnia kroku w wiosnę. Okazją będzie zanurzenie się w rytmach flamenco w Halim Time & Glass Museum w Evanston. Na niezwykły wieczór złożą się; spektakl baletowy, recepcja, obiad, otwarty bar i dostęp do muzeum, a wszystko od godz. 5 pm do 10.30 pm. Adres muzeum: 1560 Oak Ave, tel. 224-714-5600, info i bilety (od 75 do 135 dol.): www.eventbrite.com

Anna Mycek w Niles

W ramach cyklu wydarzeń związanych z polską historią i kulturą Niles-Maine District Library organizuje w czwartek 28 marca o godz. 2 pm spotkanie z Anną Mycek-Wodecki, która przeczyta swoją książkę dla dzieci „Ignaś, chłopiec z kolorową głową” – o Ignacym Janie Paderewskim. Będzie to wydarzenie interaktywne z udziałem rysowania. Konieczna rejestracja. Kontakt z biblioteką: 6960 W Oakton St, Niles IL 60714, tel. 847-663-1234, wwwnileslibrary.org

Tańczący Macbeth

Chicago Repertory Ballet w dniach 29-31 marca prezentuje na scenie Athenaeum Theatre baletową adaptację dramatu Szekspira “Macbeth”, historię chciwości, ambicji i żądzy władzy. 29 i 30 marca o godz. 7.30 pm, 31 marca o 2 pm. 2936 N Southport Ave. Info i bilety (od 27 dol.): tel. 773-935-6875, chicagorepertoryballet.com/macbeth

„Tango” w Trap Door

Trap Door Theatre pod dyrekcją Beaty Pilch prezentuje słynne „Tango” Sławomira Mrożka w przekładzie na angielski Ralpha Manheima i Teresy Dzieduszyckiej, w reżyserii Emily Lotspeich. Amerykańscy recenzenci piszą o spektaklu z zachwytem. Do 30 marca, w czwartki, piątki i soboty o godz. 8 pm. Bilety w czwartek i piątek 20 dol., w sobotę 25 dol. W czwartki na 1 bilet wchodzą 2 osoby. 1655 W Cortland St, tel. 773-384-0494, trapdoortheatre.com

„Dwie strony”

Dwoje brytyjskich artystów, małżeństwo: Gemma Compton i Copyright prezentuje do 23 marca wystawę swoich prac „Two Sides” w Vertical Gallery. Copyright łączy sztukę ulicy, graffiti i tradycyjne malarstwo, a Gemma używa elementów graffiti, ilustracji i fotorealizmu. Adres galerii: 1016 N Western Ave, verticalgallery.com

Wielkie szycie kołder

W Donald E. Stephens Convention Center w dniach 28-30 marca odbędzie się –organizowany przez Quits, Inc. – International Quilt Festival. Na miejscu, w ogromnej sali wystawowej, można będzie nie tylko oglądać, ale i uczyć się (bezpłatnie) szyć quilts – ozdobne kołdry z kawałków różnych tkanin. Wstęp za jeden dzień 10 dol.; seniorzy, uczniowie, studenci i wojskowi 8 dol. Bilet na trzy dni 25 dol. Dzieci do 10 lat – bezpłatnie. 5555 N River Road, Rosemont, info i bilety: quilts.com/quilt-festival-chicago.html

Pokaz kwiatów

W palmiarni Garfield Park do 12 maja trwa wiosenny pokaz kwiatów „Understory: The Layers of Light”. Można na niej zobaczyć rośliny kwitnące w cieniu lasu, drzewa pnące się ku słońcu, historyczną kolekcję azalii, przewrócone drzewa, zwisające pnącza, a nawet grzyby. Otwarte godz. 9 am–5 pm, w środy do 8 pm. Wstęp wolny, sugerowane złożenie donacji. 300 N Central Park Ave, tel. 773-638-1766, garfieldconservatory.org.

Filmy europejskie

W Gene Siskel Film Center do 4 kwietnia odbywa się Chicago European Union Film Festival. Prezentowanych jest ponad 60 nowych filmów z 28 krajów Unii Europejskiej. Na niektórych pokazach są obecni ich twórcy, którym po seansie można zadawać pytania. Centrum znajduje się przy 164 N State St. Info i bilety: tel. 312-846-2800, siskelfilmcenter.org.

Żegnajcie orchidee!

Wielka wystawa “In the Tropics. The Orchid Show” w Chicago Botanic Garden trwa już tylko do niedzieli 24 marca. To ostatnie dni, kiedy można obejrzeć 10 tysięcy egzotycznych kwiatów, tworzących atmosferę wysp, morskich wybrzeży i tropikalnych lasów deszczowych. Otwarte od 10 am do 4 pm. Info i bilety (12 dol., seniorzy i dzieci 10 dol.): chicagobotanic.org. Płatny parking. 1000 Lake Cook Road, Glencoe.

Pod znakiem tatuażu

Do niedzieli 24 marca w Donald E Stephens Convention Center miłośnicy i profesjonaliści tatuażu mogą znaleźć mnóstwo atrakcji i nabyć wiele umiejętności w tej dziedzinie. Seminaria, nauka i konkursy tatuażu. Chicago Tattoo Arts Convention odbywa się w centrum przy 5555 N River Rd w Rosemont. Piątek do północy, sobota 11 am–do północy, niedziela 11 am–8 pm. Bilety: 20 dol. za dzień, 40 dol. za 3 dni. Dzieci poniżej 12 lat – bezpłatnie. Info: tel. 215-423-4780, villainarts.com/tattoo

Bob Dylan: Electric

Bob Dylan to przez 55 lat wybitna postać nie tylko w amerykańskiej muzyce, ale i kulturze. Wystawa „Bob Dylan: Electric” w American Writers Museum przedstawia jego twórczość od krótkiego okresu, w którym elektryzował muzykę, język i historię, do kontrowersyjnej Nagrody Nobla za literaturę w 2016 r. Czynna do 30 kwietnia. Bilety 12 dol., seniorzy, uczniowie i studenci 8 dol., dzieci do 12 lat bezpłatnie. 180 N Michigan Ave, drugie piętro. Tel. 312-374-8790, info: americanwritersmuseum.org

Bezpłatne koncerty

W ramach cyklu bezpłatnych południowych koncertów Myra Hess Memorial, odbywających się w sali Preston Bradley Hall w Centrum Kulturalnym w każdą środę od godz. 12.15 do 1 pm, 27 marca wystąpią: laureat wielu międzynarodowych koncertów Richard Lin (skrzypce) i uniwersytecka nauczycielka gry na skrzypcach Chih-Yi Chen. W programie utwory Henryka Wieniawskiego, Edwarda Griega i Piotra Czajkowskiego. Chicago Cultural Center znajduje się przy Michigan Ave. między ulicami Randolph i Washington. Adres: 78 E. Washington Street.

Koncert dla dzieci

We wtorek 26 marca w godz. 12–12.45 pm w Crystal Gardens na Navy Pier odbędzie się ostatni koncert dla dzieci z cyklu „Stroller Grooves”, prezentowany w partnerstwie z Chicago Children’s Museum. Wstęp wolny.

Chopin Theatre

„The Ruse of Medusa” w wykonaniu Facility Theatre do 7 kwietnia, czwartki, piątki i soboty o godz.7.30 pm, niedziele o 4 pm. Liryczna komedia autorstwa Erika Satie, złożona z 9 krótkich scen na zmianę z 7 kompozycjami muzycznymi. Surrealistyczna sztuka, na którą składają się tekst, muzyka i ruch, jest uważana za prekursorkę dadaizmu. Adres Teatru Chopina: 1543 W Division St. Info i bilety (25 dol.): tel. 773-251-5567, info@FacilityTheatre.org

Oprac.: Krystyna Cygielska

Przyślij nam wiadomość o imprezie/wydarzeniu, które powinno się tutaj znaleźć:
dziennikzwiazkowy@gmail.com

Komunikat Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja informuje, że tegoroczna, 128. parada odbędzie się w sobotę, 4 maja. Początek parady o godz. 11.30 am w śródmieściu Chicago. Tegoroczna parada maszerować będzie ulicą Columbus Drive.Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii.

Kalendarz organizacyjny Parady 2019 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

23 marca o godz. 6.00 pm: wybory królowej parady w Lone Tree Manor. Informacje: Ewa Rumiński pod numerem tel.: (773) 742-1477 lub e-mail: 3maj@usa.com

30 marca upływa termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny. Informacje: Malgorzata Tys, e-mail: malgorzatatys@interia.pl

15 kwietnia upływa termin składania zgłoszeń uczestnictwa w paradzie. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639

3 maja – podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza w śródmieściu Chicago – szczegóły w terminie późniejszym.

4 maja – brunch w Chicago Society – szczegóły w terminie późniejszym.

4 maja godz. 11.30 am – początek parady

4 maja godz. 2.00 pm – Koncert Konstytucyjny w Chopin Garden w Parku Granta w śródmieściu Chicago.

4 maja godz. 6.00 pm – bankiet z okazji 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Chicago w Lone Tree Manor. Wręczenie nagród w konkursie plastycznym. Informacje: Ewa Rumiński pod numerem tel.: (773) 742-1477 lub e-mail: 3maj@usa.com. – 5 maja – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Św. Trójcy organizowana przez Związek Narodowy Polski

Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na naszej stronie internetowej: www.polishparade.org

oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 992-0857 lub fax: (773) 745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć tel. (773) 405-2514 lub e-mail: jankopec60707@gmail.com

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, rzecznik prasowy Komitetu Parady

Konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży Komitetu Parady 3 Maja

Temat: ,, Nigdy więcej wojny’’- 80. rocznica wybuchu II wojny światowej
I. Organizatorem konkursu jest Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja przy Związku Klubów Polskich i Polska Katolicka Szkoła św. Błażeja.
II. Instytucją wspierającą jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich.
III. Cele konkursu
1. Uczczenie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
2. Kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnienie wiedzy historycznej.
3. Budzenie zainteresowania dziejami ojczystymi i historią.
4. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania inspiracji historią kraju ojczystego w literaturze i sztuce.
5. Popularyzacja historii Polski wśród młodzieży.
6. Propagowanie uroczystego obchodzenia rocznicy historycznej.
IV. Adresaci konkursu
Konkurs umiejętności plastycznych skierowany jest do uczniów szkół polonijnych, klas podstawowych i liceów, zainteresowanych historią, językiem polskim i sztuką oraz dzieci oraz młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 6 do 17 lat zamieszkałych w stanie Illinois i Indiana.
V. Zasady konkursu
Konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
a) Projekt kartki pocztowej dla uczniów klas 1-7 dotyczący wydarzeń związanych z II wojną światową. Wymiary pocztówki 4’’x 6”. Technika: kredki, farby, mazaki.
b) Projekt ulotki dla uczniów klas 8-11 zachęcającej do udziału w obchodach upamiętniających 90. rocznicę wybuchu wojny. Technika komputerowa (płyta/pendrive + wydruk). Format prac: A – 4.
c) Każda ze szkół może zgłosić czterech uczestników w każdej kategorii.

d) Szkoły lub osoby indywidualne przesyłają prace drogą pocztową do 30 marca na adres: Związek Klubów Polskich, 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL 60639 z dopiskiem ,,Konkurs historyczny” attn. Małgorzata Tys. Każda praca powinna zawierać zaklejoną kopertę z danymi uczestnika: imię, nazwisko, klasa, nazwę i adres szkoły, jeśli uczestnik reprezentuje szkołę, oraz telefon kontaktowy do szkoły oraz domu. Koperta z kompletną informacją powinna być przyklejona do pracy.
Dodatkowo opiekunowie prawni dzieci biorących udział w konkursie wyrażają zgodę na zbieranie, przetwarzanie i prezentację danych osobowych oraz upowszechnianie wizerunku przez organizatorów konkursu w celu przeprowadzenia i promocji.
e) Uczestnik konkursu może być autorem tylko jednej pracy konkursowej.
f) Prace zgłoszone do konkursu nie mogą mieć autora zespołowego.
VI. Organizacja i przebieg konkursu
Organizator powołuje komisję konkursową, która dokona oceny zgłoszonych w terminie prac konkursowych i wyłoni laureatów nagród.
VII. Nagrody
1. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców, a jej werdykt będzie ostateczny.
2. Wyłonieni laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie o uzyskaniu nagród.
3. Wręczenie nagród we wszystkich kategoriach konkursowych odbędzie się w dniu 4 maja 2019 podczas Bankietu. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu.

 

Apel o poparcie dla parku Jozwiaka w Niles
Burmistrz Niles, Andrew Przybyło postuluje przywrócenie nazwy parku imienia Josepha Jozwiaka. Apeluje on do mieszkańców, aby kontaktowali się z lokalnym zarządem parków domagając się przywrócenie nazwy parku Jozwiaka. 19 lutego o godz. 6 wieczorem w siedzibie zarządu parków, przy 6676 Howard St. w Niles, odbędzie się posiedzenie tego zarządu, podczas którego burmistrz Andrew Przybylo oficjalnie przedłoży swój wniosek o przemianowanie Pioneer Park na Joseph Jozwiak Park.  Mieszkańcy Niles, obecni na tym posiedzeniu, będą mogli wyrazić swoje poparcie dla inicjatywy burmistrza Przybylo.
Joseph Jozwiak był lokalnym działaczem społecznym, który przyczynił się w Niles do powstanie dystryktu parków oraz do rozwoju terenów zielonych i rekreacyjnych. (inf. wł)

Komunikat dla widzów Telewizji PolNews
Telewizja PolNews zmienia częstotliwość nadawania. Program  można teraz oglądać na kanale 62.7 oraz na częstotliwości 62.1 i w sieciach kablowych na terenie całych Stanów Zjednoczonych (AT&T, RCN, Comcast) oraz przez satelitę Dish Network. PolNews nadaje program w godzinach 9 pm-10 pm. (Komunikat prasowy)

 ŻYCIE POLONII

Chopin Theatre poszukuje historycznych fotografii
Chopin Theatre obchodzi w tym roku setną rocznicę swojego istnienia i z tej okazji wydaje okolicznościowy, pamiątkowy album, do którego poszukuje historycznych fotografii.
Potrzebne są zdjęcia Teatru Chopina i rejonu Polskiego Trójkąta z okresu od 1918 roku do 1990 przedstawiające teatr, Polski Trójkąt i okolicę. Możliwe jest honorarium za opublikowane zdjęcia.
Osoby, które mogłyby udostępnić fotografie proszone są o kontakt z dyrektorem teatru Zygmuntem Dyrkaczem lub menedżerem Lelą Dyrkacz (773)278-1500 lub (773)396-2875.
Teatr Chopina znajduje się przy 1543 W. Division St.w Chicago. Więcej informacji o teatrze: www.ChopinTheatre.com (inf. wł.)

Komórka dla żołnierza
Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy trzymają gdzieś w szufladzie stary, wciąż działający, ale niepotrzebny telefon komórkowy, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić. W biurze radnej 39. okręgu Margaret Laurino prowadzona jest stała zbiórka telefonów pod hasłem „Cell Phones for Soldiers”. Zostawiając tam swoją zbędną komórkę, sprawimy dużą radość żołnierzowi, ułatwiając mu kontaktowanie się z bliskimi osobami. Adres biura: 39th Ward Office, 4404 W. Lawrence Ave., tel. (773) 736-5594.

Fundusz Stypendialny dla młodzieży z Illinois, Indiany i Wisconsin
W imieniu ks. biskupa Andrzeja Wypycha oraz Komitetu Stypendialnego im. św. Jana Pawła II przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii pragnę poinformować o Funduszu Stypendialnym ufundowanym dla młodzieży polonijnej ze stanów: Illinois, Indiana i Wisconsin. W bieżącym roku przyznane zostanie 5 stypendiów w wysokości 5 tys. dol. na rok akademicki 2018/19, z możliwością odnowienia na następne trzy lata.
Szczegółowe informację na temat stypendiów oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie Ligi Katolickiej: http://catholicleaguepolonia.org/pl/Stypendia-us
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego

Projekt historyczny o weteranach
Jessica Bulat, uczennica Pennoyer School w Norridge wraz z kolegami bierze udział w projekcie historycznym, dotyczącym różnych doświadczeń weteranów w II wojnie światowej. Czy jesteś weteranem? Pozwól nam przeprowadzić z tobą wywiad! Zadzwoń do nas pod numer (708) 244-9030. Po dodatkowe informacje należy kontaktować się z nauczycielką Jessici: alisony@pennoyerschool.org.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae
Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna Amicus Poloniae . Spotkania poradni prawnej odbywają się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325. Pod tym numerem tel. informacji udziela także dyrektor poradni Marek Dobrzycki.
Spotkania poradni prawnej w 2019 roku odbędą się w każdą trzecią sobotę miesiąca (*z wyjątkiem przypadających wtedy świąt):  13* kwietnia, 18 maja, 15 czerwca, 20 lipca, 17 sierpnia, 21 września, 19 października, 9* listopada i 14* grudnia. (inf. wł.)

Zapisy do Chóru Filareci-Dudziarz
Chór Filareci Dudziarz zaprasza panie i panów do śpiewania w chórze. Po bliższe informacje proszę dzwonić pod numery tel. (773) 931-3943 oraz (708) 457-0593.

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Nowa siedziba Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że wznawia swoją regularną działalność po trwającej ponad 4 miesiące przeprowadzce do nowego lokalu. Nowa siedziba i biblioteka Stowarzyszenia mieści się w tym samym budynku Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie na pierwszym piętrze, w sali 111. Jest teraz łatwiejszy dostęp zwłaszcza dla osób starszych, dla których wejście na 3 piętro stanowiło często duży problem. Wejście do budynku jest z parkingu (od strony wschodniej).
Przypominamy, że nasze biuro czynne jest w soboty od 12.00 pm do 3.00 pm oraz niedziele od 11.15 am do 12.15 pm.
Po szczegółowe informacje prosimy dzwonić pod numer tel.: (773) 384-0900 w godzinach otwarcia biura lub (847) 671-3418 w ciągu tygodnia wieczorami. Jeśli nikt nie odpowiada, prosimy zostawić wiadomość podając 2 razy wyraźnie imię i numer telefonu. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe. Serdecznie zapraszamy.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd. Stowarzyszenie prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Informacje i kontakt pod numerem tel.: Stanisław Purc – wiceprezes, (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Poszukiwane pamiątki związane z lotem balonu Polaków w 1933 r. z Glenview
2 września 1933 r. o godzinie 7.20 pm przy dźwiękach polskiego hymnu narodowego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Franciszek Hynek – pilot i por. Zbigniew Burzyński – pomocnik pilota, wystartowała z lotniska w Glenview do rywalizacji w 21. Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar im. Gordona Bennetta rozgrywanych w Chicago. Zawody balonowe zbiegły się w czasie ze Światową Wystawą Techniki “Stulecie Postępu” (ang. Century of Progress) odbywającą się w Chicago – po raz pierwszy z udziałem Polski.

Nasza załoga po pokonaniu 1361 km w czasie 39 godzin i 32 minut wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides w kanadyjskiej puszczy, zdobywając w sportowej rywalizacji pierwsze miejsce i prestiżowy puchar im. Gordona Bennetta, rozpoczynając tym samym wspaniałą światową passę polskiego lotnictwa balonowego rozsławiając imię Polski i jej tysiącletnie dziedzictwo narodowe.

W tym roku przypada 85. rocznica tego wydarzenia i 60. rocznica tragicznego lotu płk. Fr. Hynka na balonie SP-BZB „Poznań”, po starcie z Gniezna w czasie obchodów Święta Lotnictwa w 1958 roku. W Gnieźnie znajduje się jedyny na świecie w swoim rodzaju  pomnik aeronauty –  Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty. Powyższe rocznice przypadają w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę (1918 – 2018).

W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą do Dyrekcji Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago i do osób zainteresowanych o udostępnienie materiałów w formie kopii dokumentów historycznych z tamtego okresu wspomnianych wyżej wydarzeń, o ile takie znajdują się w zbiorach muzeum (wycinki prasowe  i inne)  w celu wykorzystania w planowanej wystawie w Gnieźnie, w mieście początków naszej państwowości „Skąd nasz Ród” i rocznicowych opracowań publicystycznych oraz prasowych.

Z poważaniem, Krzysztof Antoni Borowiak

regionalista i publicysta lotniczy, członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej

E-mail: klub-nauczycieli-pl@wp.pl

Rekolekcje Wielkopostne 2019 z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie

GŁOSI: ks. dr Bogusław Jaworowski MSF
Ks. Bogusław Jaworowski MSF -pracuje jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim k. Konina, gdzie przygotowują się przyszli misjonarze. W zgromadzeniu pełni funkcję dyrektora ekipy rekolekcyjno-misyjnej, czyli jest odpowiedzialny za wszystkich rekolekcjonistów i misjonarzy w Prowincji Polskiej MSF, których zadaniem jest prowadzenie misji świętych, rekolekcji i innych posług ewangelizacyjnych. Specjalizacja z przepowiadania o rodzinie podyktowana została dotychczasowym doświadczeniem pracy duszpasterskiej, gdyż jako misjonarz Świętej Rodziny, od wielu lat zajmował się i nadal zajmuje problemem zagrożeń rodziny, związanych z praktykowaniem okultyzmu (magia, wróżbiarstwo, czary, horoskopy, spirytyzm itp.). Na ten temat wygłosił setki konferencji w Polsce, a także dla środowisk polonijnych w Europie, USA i w Kanadzie.

TEMAT REKOLEKCJI:
Rodzina: godność i zagrożenia

Św. Fr. Borgia (Misje św.): 9–16 marca
Sobota: 19:00, Niedziela: 9:00, 13:30, 18:00, Poniedziałek–Sobota: 10:30, 19:00
8033 W. Addison St, Chicago, IL 60634, (773) 625-1118
Św. Daniela Proroka: 17–20 marca
Niedziela: 7:30, 13:00, Poniedziałek–Środa: 12:00, 18:00
5300 S. Natoma Ave, Chicago, IL 60638, (773) 586.1223
Św. Cyryla i Metodego (Odnowienie Misji): 24–29 marca
Niedziela: 8:30, 11:30, Poniedziałek–Piątek: 11:30, 19:30
608 Sobieski St., Lemont, IL 60439, (630) 257-2776
Św. Konstancji: 31 marca–3 kwietnia
Niedziela: 9:00, 13:30, 19:00, Poniedziałek–Środa: 9:30, 19:00
5843 W. Strong St, Chicago, IL 60630, (773) 545-8581
Św. Pryscylli: 7 kwietnia–10 kwietnia
Niedziela: 10:30, 18:00, Poniedziałek–Środa: 10:00, 19:30
6949 W. Addison St, Chicago, IL 60634, (773) 545-8840
Św. Fabiana: 11 kwietnia–14 kwietnia
Czwartek–Sobota: 10:00, 19:00, Niedziela: 6:30, 11:00, 19:00
8300 Thomas Ave, Bridgeview, IL 60455, (708) 599-1110
Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie Klubu Polonia
Zarząd Klubu Polonia zawiadamia członków, że spotkanie odbędzie się w niedzielę, 24 marca o godz. 3.00 pm w Sali Borowczyka.
Kazimierz Milewski, prezes

Zebranie Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zawiadamia, że zebranie odbędzie się w niedzielę, 24 marca o godz. 2.30 pm w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich członków o przybycie.

Spotkanie Polonijnego Klubu Filozoficznego
Polonijny Klub Filozoficzny zaprasza na spotkanie w niedzielę, 24 marca o godz. 3.00 pm w Bibliotece Eisenhower przy 4613 N. Oketo Ave. w Harwood Heights. Temat dyskusji: “Aretologia Greków i jej wpływ na kulturę europejską”.

Spotkanie Klubu SOLO Rodzica
Kolejne spotkanie Klubu SOLO Rodzica, czyli grupy wsparcia matek samotnie wychowujących dzieci odbędzie się w niedzielę, 24 marca w godz. 3.00 pm – 4.30 pm. Prosimy o potwierdzenie przyjścia. Po adres prosimy dzwonić pod numer tel. (312) 833-1004. Bardzo serdecznie zapraszamy uczestników poprzednich spotkań, samotne kobiety w ciąży oraz nowe mamy samotnie wychowujące dzieci. Można przyjść z dzieckiem, które ma powyżej 5 lat. Informacje: Katarzyna Krzykala, LCSW, CAMS-II (psychoterapeuta) pod numerem tel. (312) 833-1004.

Walne zebranie i wybory KPA IL
W poniedziałek, 25 marca w sali parafialnej Our Lady Mother of the Church przy 8747 W. Lawrence Ave. w Chicago odbędzie się doroczne walne zebranie i wybory Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois.  Początek zebrania wstępnie o godzinie 7.00 pm. Potwierdzimy godzinę rozpoczęcia i przekażemy program zebrania później.  Uwaga! Zebranie i wybory odbędą się w sali parafialnej Our Lady Mother of the Church przy 8747 W. Lawrence Ave. w Chicago, a nie w Copernicus Center z powodu utrudnień z parkowaniem  samochodów.
Wojciech. A. Niedzinski, sekretarz korespondencyjny KPA IL

Droga Krzyżowa z harcerzami
Doroczna harcerska droga krzyżowa odbędzie się w piątek, 29 marca o godz. 7.00 pm w Jezuickim Ośrodku Milenijnym (JOM) przy 5835 W. Irving Park Rd. w Chicago. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa. Młodzież harcerska przychodzi w mundurach harcerskich.
Droga krzyżowa ulicami miasta (przygotowana wspólnie przez JOM oraz parafie św. Władysława i św. Ferdynanda), odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, po mszy o godz. 7.00 pm. Pierwszą stację poprowadzi harcerstwo.
Serdecznie zapraszamy!

Walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Zarząd Stowarzyszenia Emigracji Polskiej zwołuje na niedzielę, 31 marca  walne zebranie sprawozdawcze za rok 2018. Zebranie odbędzie się o godz. 11.15 am w pierwszym terminie, a o godz. 11.30 am w drugim terminie, w lokalu Stowarzyszenia Emigracji Polskiej przy 1135 N. Cleaver, Chicago, IL 60642 (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej im. Św. Trójcy, I piętro, sala 111). Bezpłatny parking przy kościele Św. Trójcy.
Prosimy o zgłaszanie się najpóźniej 15 minut przed rozpoczęciem walnego zebrania w celu sprawdzenia statusu, uregulowania składek członkowskich (jeżeli nie były opłacone wcześniej), pobranie karty do głosowania. Udział w walnym zebraniu jest statutowym prawem i moralnym obowiązkiem członkowskim. Bardzo zależy nam na obecności każdego członka naszej organizacji. Serdecznie prosimy o zarezerwowanie tego terminu i uczestnictwo w walnym zebraniu. Szczegółowe informacje pod numerem tel. (773) 251-9928.
Program zebrania:
1. Otwarcie walnego zebrania
2. Wybór przewodniczącego zebrania i dwóch członków
3. Przedstawienie sprawozdań z działalności za rok 2018
4. Dyskusja nad sprawozdaniami i przyjęcie sprawozdań
5. Przedstawienie i uchwalenie preliminarza budżetowego na rok 2019
6. Wolne wnioski i dyskusja nad działalnością Stowarzyszenia
7. Zamknięcie Walnego Zebrania
8. Wspólny poczęstunek
Zarząd SEP
Andrzej Zgiet, prezes

Kiermasz harcerski
Od wielu lat tradycją harcerską w Chicago jest doroczny kiermasz harcerski. Tegoroczny odbędzie się w sobotę i niedzielę, 6-7 kwietnia w parafii św. Władysława przy 5345 W. Roscoe Ave. w Chicago. W sobotę w godz. 12.00 pm do 6.00 pm, a w niedzielę od 9.30 am do 5.00 pm.
Kiermasz jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym – świetna zabawa dla całej rodziny i wsparcie polskiego harcerstwa w Chicago i okolicach.  Dochód przeznaczony będzie na potrzeby utrzymania ośrodka harcerskiego Camp Norwid w Crivitz, Wisconsin. Od ponad 50 lat, odbywają się tam harcerskie akcje letnie (kolonie, obozy) jak również biwaki, biegi i rodzinne spotkania na łonie natury.
W programie kiermaszu: loteria z cennymi nagrodami, występy zespołów artystycznych, gry i zabawy dla dzieci organizowane przez harcerzy, smaczne dania kuchni polskiej, możliwość nabycia bazi, palm i innych dekoracji wielkanocnych. Wstęp wolny. Więcej informacji: kphchicago@zhp.org lub pod numerem tel. (773) 313-9013.

Spotkanie towarzyskie Gminy 120 ZNP
Gmina 120 ZNP serdecznie zaprasza na spotkanie towarzyskie połączone z niespodziankami, loterią fantową i smacznym obiadem w niedzielę, 7 kwietnia o godz. 1.00 pm w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. Wstęp 20 dol. Rezerwacje miejsc do 1 kwietnia pod numerami tel.: Wanda Penar (224) 735-7297 oraz Wanda Juda (773) 725-3742.

Wielkanocny lunch z pisanką krakowską

Towarzystwo Przyjaciół Krakowa (TPK) zaprasza Polonię, Krakusów z rodzinami w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 2.00 pm do restauracji Lutnia przy 5532 W. Belmont Ave. w Chicago na wielkanocny lunch z pisanką krakowską. Przynieś palmę lub pisankę i weź udział w konkursie. Rezerwacja miejsc pod numerem tel. (773) 836-8686.
Uwaga! Jeśli uczestniczysz w imprezach TPK i podoba ci się nasza działalność, masz pomysł na nową imprezę, lub na dobrą zmianę, to zostań po imprezie – chcemy porozmawiać o TPK.

Pielgrzymka do Kuwejtu, Kataru, Omanu i Dubaju
Ks. Tadeusz Dzieszko zaprasza na niezwykłą pielgrzymkę do Kuwejtu, Kataru, Omanu i Dubaju w dniach 11-25 listopada. Odwiedzimy największe parafie świata i wiele innych ciekawych miejsc. Każdy, kto zapisze się do 20 lutego otrzyma 200 dol. zniżki. Program pielgrzymki i informacje pod numerem tel. (708) 932-1102 oraz w biurze parafialnym kościoła p.w. Pięciu Braci Męczenników przy 4327 S. Richmond St. w Chicago.

 

Stypendium im. Góreckiego Fundacji Charytatywnej KPA

Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej informuje, że przyjmuje podania na tegoroczne stypendium imienia Ryszarda Góreckiego.

Stypendia wynosić będą od 500 dol do 1000 dol. Wielkość przyznanej kwoty zależy od decyzji komisji stypendialnej.

Kandydaci do stypendium muszą być obywatelami Stanów Zjednoczonych polskiego pochodzenia oraz studentami drugiego roku i wyżej lub w tym studiów podyplomowych, uczącymi się w pełnym wymiarze godzin na akredytowanej uczelni wyższej (college lub uniwersytet). Wymagane minimalne GPA – 3.0 ( na skali od 1.0 do 4.0).

Kandydaci muszą być członkami lokalnego wydziału (Illinois) Kongresu Polonii Amerykańskiej lub krajowego KPA.

Kandydat musi przedłożyć:

1. Wypełniony formularz o stypendium Polish American Congress Charitable Foundation (PACCF).

2. Historię edukacyjną i osobistą (resume), która uwzględnia:

a. nazwisko najbliższego członka rodziny, dzięki któremu kandydat ma polskie pochodzenie,

b. opis celów edukacyjnych i zawodowych,

3. oryginał najnowszego transkryptu akademickiego, z uwierzytelnioną kopią GPA,

4. opis uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Termin składania podań upływa 15 kwietnia br.

Formularze podań można uzyskać ze strony internetowej www.paccf.org lub poprosić o przysłanie. W tym celu należy kontaktować się z Fundacją Charytatywną KPA pocztą elektroniczną: paccf@paccf.org, lub telefonować pod numer 773-763-9942 (fax: 773-763-9943). Podania należy wysyłać pod adres:
Polish American Congress Charitable Foundation
Attn. Alina Slomiany
6645 N. Oliphant Ave. Suite A
Chicago, IL 60631

(Komunikat prasowy PACCF)

POMAGAMY!

 

Pomoc dla Macieja Koperczaka

Fundacja Blisko Ciebie prosi o pomoc w zbiórce funduszy na leczenie Macieja Koperczaka w Centrum Protonoterapii w Pradze. Potrzeba 213 tys. złotych.

Pan Maciej ma 42 lata i walczy z guzem mózgu. W 2016 roku po ataku padaczki dowiedział się, że ma nowotwór mózgu – glejak wysoko- zróżnicowany. Lekarze dawali mu góra 2 lata życia! Jego życie legło w gruzach, jednak przetrwał 2 lata ciężkiej walki z chorobą ze świadomością śmierci. Leczenie w Pradze można rozpocząć w przeciągu 2 tygodni, ale potrzebne są pieniądze.

Więcej info na stronie: www.fundacjabliskociebie.pl/index.php/podopieczni/43-maciej-koperczak

Darowiznę można przekazać na numer konta:

Alior Bank S.A. Oddział w Sosnowcu

81 2490 0005 0000 4530 8841 0050

Wpłaty przez internet: www.siepomaga.pl/pomocdlamacieja

Bogusia ma szansę na wyleczenie. Prosi Polonię o pomoc

Nazywam się Bogumiła Dąbrowska,  mam 23 lata i pochodzę z Podlasia. Poruszam się przy pomocy wózka inwalidzkiego i po raz pierwszy w życiu mam szansę na skuteczne leczenie. Urodziłam się z chorobą o nazwie Arthrogrypsis – to bardzo rzadkie schorzenie, które powoduje wrodzone, wielostawowe przykurcze występujące w wyniku uszkodzenia różnych struktur (tzw. wrodzona sztywność stawów).

Mam za sobą 22 źle przeprowadzone w Polsce operacje stawów i kręgosłupa. Choć żyję w bólu, przykuta do wózka inwalidzkiego, skończyłam studia magisterskie. W zeszłym roku anonimowy dobroczyńca udostępnił i opłacił mi wizytę u lekarzy z Instytutu Dr. Paleya na Florydzie. Dr Paley i dr Feldman podjęli się przeprowadzenia dwóch specjalistycznych operacji przywracających czynność ruchu i samodzielne chodzenie.

Koszty operacji wynoszą około 314 tys. dol. To kwota, której wraz z rodzicami nigdy nie udźwignę, a pomoc NFZ w tym zakresie jest zerowa. Moje dotychczasowe zbiórki są minimalne. Jeśli wkrótce nie wpłacę pełnej sumy, stracę na zawsze szansę na leczenie i normalne życie. Liczy się czas i kolejka oczekujących na zabiegi. Drodzy Państwo ze łzami w oczach proszę o pomoc. Chcę pozbyć się męczącego, wieloletniego bólu, opuścić wózek inwalidzki i cieszyć się samodzielnością.

Za wszystkie donacje z góry dziękuję z całego serca

Bogumiła Dąbrowska

Zbiórka  środków finansowych  na rzecz Bogumiły Dąbrowskiej odbywa się za pośrednictwem  następujących fundacji:

1 ) Foreign payments to help Bogumila
PL 03 8749 0006 0000 7719 2000 00 70
Title ”Bogumila’
2) http://www.siepomaga.pl/bogusia-dabrowska
3) Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym ”Kawalek nieba ”
PL 311 090 2835 0000000 121 731 374
swift code: WBK PPLPP
Bank Zachodni WBK, Titled “1179” Help for Bogumila Dabrowska

UWAGA: Dodatkowych  informacji ws. pomocy dla Bogusi Dąbrowskiej udziela Stella Wojtkowski pod numerem telefonu:
(773) -286 – 2412

(inf. wł.)

Pomoc dla Teresy!

Pan Maciej Michalik prosi o pomoc dla swojej ciężko chorej żony Teresy:
– Moją obecną żonę poznałem w 2010 roku. Po kilku miesiącach naszej znajomości pierwsza tragedia – ginie jej ukochany syn Darek. Terenia nie może nawet wyjechać do Polski na pogrzeb syna. Kolejne uderzenie – choroba i śmierć ojca. Moja żona chciała wtedy sama umrzeć, ale doszła do siebie. I kolejny cios – diagnoza: rak piersi, 4 stadium, przerzuty do węzłów chłonnych. Jesteśmy w domu opieki, nie pracujemy. Szpital, leczenie, chemia i naświetlania pochłaniają nasze oszczędności. Teresa wymaga także operacji kręgosłupa. Jej koszt to 250-350 tys. dolarów. Nie ma o czym marzyć, bo przekracza to nasze możliwości, a moja żona może zostać kaleką do końca życia. Aktualnie nie mamy pieniędzy nawet na rachunki, jedzenie czy benzynę. Trochę pomaga teściowa, żebyśmy nie umarli z głodu. Proszę o pomoc. Każda kwota ma znaczenie! Pieniądze można wpłacać:
PNC Bank
Routing 071921891
Numer konta 4647372815
Mogę udzielić dodatkowych informacji pod numerem tel. (630) 701-4843. Dziękujemy!

Apel o pomoc dla Wiktorii

Fundacja Avalon zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc dla Wiktorii Matysiak do niedawna podopiecznej fundacji Dar Serca.

18-letnia Wiktoria choruje od urodzenia na nieuleczalną chorobę artrogrypozę ( AMC ). Jest to choroba zajętych wszystkich mięśni i stawów. Dziewczynka przeszła już kilka operacji kończyn dolnych w Polsce i za granicą.

Wiktoria ma ponowną szansę na kolejny krok ku samodzielności. Niedawno pod opieką fundacji Dar Serca przeszła w USA ciężkie operacje rekonstrukcji stawów biodrowych i stawu kolanowego. Aby mogła samodzielnie chodzić, potrzebna jest codzienna intensywna rehabilitacja w specjalistycznym sprzęcie ortopedycznym – protezy, które są wykonywane w Niemczech, a ich koszt jest bardzo duży.

Rodzinę Wiktorii nie stać na tak duże koszty. Dzięki Państwu, ludzi wielkiego serca, będzie możliwe spełnienie największego marzenia Wiktorii, jakim jest samodzielne chodzenie.

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc dla Wiktorii.
Wszelkie wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Avalon” ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa
Numer konta dla przelewów z USA
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
Tytuł przelewu: Matysiak Wiktoria 3163 – darowizna na leczenie,
pomoc i rehabilitację

Pomoc dla chorego Dawidka
Potrzebna pomoc na leczenie Dawidka – 2,5-latk a z Opola, który ma wyjątkowo rzadką i skomplikowaną wrodzoną wadę serca i płuc. Żyje z wyrokiem, a szanse na ratunek może znaleźć jedynie w USA – u doktora Hanley’a. Potrzeba ponad 5 milionów złotych, by dokonać cudu i uratować Dawidka. Zabieg ma dużą szansę powodzenia, bowiem dr .Hanleyowi udało się już pomóc dwójce innych dzieci z Polski z tą samą chorobą – Emilce i Julkowi. Na operację Dawida Drapacza prowadzona jest zbiórka pieniędzy w USA, również w Chicago. Informacje na Facebooku: www.facebook.com/groups/2609211252638220 oraz zbiórka na GoFundMe:  www.gofundme.com/dawidd

Apel o pomoc dla Magdy Kośny

Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach

Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Co słychać wśród Podhalan

Podziękowanie od O. Adama Filasa

„Bądź uwielbiony Duchu Święty w rekolekcjach podhalańskich, które zakończyły się 10 marca w Chicago. Z wielką wdzięcznością patrzymy na te dni łaski i umocnienia mocą z wysoka. Nigdy chyba dotąd w naszym pokoleniu nie potrzebowaliśmy mocy Ducha Świętego bardziej, niż w czasach, w których żyjemy. Dzisiaj zbyt łatwo poddajemy się działaniu złego ducha, który nas zniewala i tępi naszą wrażliwość na prawdziwą miłość, dobro, piękno i szczęście. Zapominamy o MOCY, która jest w nas…!

Wielkie podziękowania dla gazdy, prezesa Józefa Cikowskiego oraz zarządu za zaproszenie, ogłoszenie i przygotowanie rekolekcji; wszystko było na medal! Bóg zapłać Ks. Jackowi Wronie proboszczowi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa za nieocenioną życzliwość i dobroć! Wielkie dzięki dla O. Michała Blicharskiego oraz Ks. Tadeusza Dzieszko za ciągłe wsparcie i przyjaźń. Dziękuję również mediom związkowym i polonijnym oraz wszystkim wolontariuszom, którzy pomogli w najrozmaitszych posługach i przyjęli pod swój dach. Na koniec wyrazy wdzięczności dla wszystkich zacnych Rodaków, którzy przyszli, aby w Źródle Mocy Bożej się wykąpać i umocnić w walce ze złem. Bóg zapłać!

Fr. Adam J. Filas, OMI

Dyrektor Prokury Misyjnej – MAMI

_________________________

Zarząd Koła Nr 40 Biały Dunajec im. Andrzeja Skupnia Florka zaprasza wszystkich członków, Białodunajczan oraz wszystkich chętnych do wstąpienia do Koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę, 23 marca br. w Domu Podhalan. Rozpoczynamy o 6: 00 wieczorem, w programie zebrania sprawozdanie za rok ubiegły, omawianie spraw na nadchodzący rok, wybory nowego zarządu, zaprzysiężenie nowych członków.  Prosimy o liczne i punktualne przybycie.

Z poważaniem Prezes Jan Król wraz z zarządem.

_________________________

Zarząd Koła Nr 81 Bustryk zawiadamia i zaprasza wszystkich członków, mieszkańców wsi oraz chętnych, którzy chcieliby zapisać się do naszego Koła, na zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Zebranie odbędzie się w, niedzielę 24 marca 2019 r. o godz. 3: 00 po południu w Domu Podhalan. Podczas zebrania poruszane będą kwestie takie jak piknik, który odbędzie się 7 lipca w tym samym miejscu, co w zeszłym roku. Prosimy o punktualność. Zapraszamy w strojach regionalnych!

Po informację prosimy dzwonić: (773) 443 -8575. Serdecznie zapraszamy.

Prezes Anna Zalińska wraz z zarządem

_________________________

Zarząd Kola Nr. 67 Pieniążkowice serdecznie zaprasza na zabranie sprawozdawczo-wyborcze w niedzielę ,24 marca 2019 roku. Zebranie będzie o godz. 1: 00 po południu w Domu Podhalan (mała sala). Zapraszamy wszystkich członków koła, nowi członkowie mile widziani. Podczas zebrana będą omawiane sprawy dotyczące naszej miejscowości, Pieniążkowice, oraz sprawy związane z Kołem, m.in. rozliczenie zarządu z ostatniego roku ze działalności i wybór nowego zarządu. Bardzo prosimy wszystkich o obecność. Po zebraniu będzie podany obiad.

Prezes Władysława Karwaczka wraz z zarządem.

_________________________

XX Międzynarodowe Mistrzostwa Keystone, CO 2019

Klubu Narciarski Tatry serdecznie zaprasza na kolejne polonijne zawody narciarskie o tytuł Mistrza Polonii 2019 o Puchar Konsula Generalnego w Los Angeles. Mistrzostwa Polonii odbędą się w dniach 27-29 marca 2019 r. w Keystone, CO. Mogą Państwo skorzystać z nieprawdopodobnej oferty, jaką klub Tatry przygotował dla uczestników zawodów. W naszej ofercie znajdują się supertanie karnety na wyciągi, wyjątkowo niskie ceny noclegów w motelu, trening oraz zawody na specjalnie dla nas przygotowanej trasie narciarskiej.

Ceny biletów oraz noclegów wyłącznie dla uczestników mistrzostw polonijnych:

Dorośli: $61/dzień

Dzieci do lat 12: $34/dzień

Pokój: $99/noc

Loft: $119.00/noc

Bardzo proszę odwiedzić naszą stronę internetową www.tatryskiclub.com. Znajdą tam Państwo: program i regulamin zawodów, opłaty, formy rejestracyjne, numery telefonów lub e-maile kontaktowe. Uczestnicy mistrzostw polonijnych startować będą w 21 grupach wiekowych, osobno mężczyźni i kobiety. Osobna kategoria dla “deskarzy”, czyli snowboard. Jak zawsze będzie też Puchar Rodzinny, czyli każdy może wrócić z medalem lub pucharem!!! ·

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Chowaniec, prezes Tatry Ski Club

_________________________

Prezes Kola 64 Czarna Góra, Grzegorz Sarna, wraz Zarządem serdecznie zaprasza członków Koła, Czarnogórzan oraz chętnych do zapisania się do koła na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę, 30 marca o godz. 4: 00 po południu w Domu Podhalan. W programie podsumowanie działalności za ubiegły rok, wybór nowego zarządu oraz omówienie wszystkich zbliżających się wydarzeń. Po zebraniu będzie podany obiad serwowany przez restaurację Bioło Izba. Prosimy o punktualne przybycie, mile widziane stroje regionalne.

Serdecznie zaprasza prezes Grzegorz Sarna wraz zarządem Koła Nr. 64 Czarna Góra.

_________________________

Prezes Koła Nr 55 Ratułów, Władysław Kois, wraz z całym zarządem serdecznie zaprasza członków Koła Ratułów oraz wszystkich mieszkańców Ratułowa na zebranie sprawozdawcze, które odbędzie się w niedzielę, 31 marca 2019 r. o godz. 2: 00 po południu w Domu Podhalan.

Zapraszamy, nowi członkowie mile widziani!

w imieniu zarządu: sekretarz protokółowy Halina Krupa

_________________________

Szanowni Członkowie Kola Nr. 52 Czerwienne.

Niniejszym zawiadamia się wszystkich Członków Kola Nr. 52 Czerwienne i chętnych do wstąpienia do naszej wspólnoty o pierwszym w tym roku zebraniu członkowskim, które odbędzie się w niedzielę, 31 marca 2019 r. w Domu Podhalan o godz. 2: 00 po południu. Zebrało się parę ważnych spraw do omówienia, obecność każdego z Was jest bardzo ważna, uprzejmie prosimy się o przybycie.

Podany zostanie obiad, zrobimy wspólne zdjęcie, spotkamy się w gronie przyjaciół z naszej rodzinnej wioski z Cyrwiynego, której hyr góralszczyzny niesiemy dumnie tu – w Ameryce. Bardzo prosi się o powiadomienie innych o tym zebraniu, bo może nie do wszystkich docierają listy z zawiadomieniami.

Do zobaczenia!.

Za Zarząd: Bolesław Palka, Prezes

Stanisława Żołnierczyk, sekretarka protokółowa.

_________________________

“Chociażby człowiek idąc przez życie

Przyzwyczajenia swe zmieni,

Nigdy nie zdoła z serca wyrzucić

Swoich rodzinnych korzeni.

Chociażby człowiek przemienił siebie

Przez wszystkie życiowe troski,

Nigdy nie zdoła tego zapomnieć

Co wyniósł – z rodzinnej wioski…”

Msza Św. Odpustowa Koło Nr 87 Bańska Niżna pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego

Nowo powstałe Koło Nr 87 Bańska Niżna pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce serdecznie zaprasza na uroczystą mszę św. odpustową w niedzielę, 28 kwietnia 2019 r. o godz. 12: 45 po południu w kościele Św. Fabiana w Bridgeview przy 8300 S. Thomas Ave. Zapraszamy wszystkich członków Koła, parafian, gości, bratnie Kola ZPPA oraz przedstawicieli ZG ZPPA. Po mszy św. zapraszamy na posiady do sali parafialnej na smaczny obiad wraz z poczęstunkiem.

Donacja $ 20 od osoby. Aby dochować tradycji odpustowej, wystawione będą stragany z pamiątkami, dewocjonaliami i cukierkami.

Serdecznie zaprasza Prezeska Helena Kamiński wraz z zarządem Kola Nr 87 Bańska Niżna

_________________________

KALENDARZ IMPREZ ZPPA 2019 r.

24 marca – dzień skupienia dla ZPPA

7 kwietnia – wybór Zbójnika ZPPA

12 kwietnia – 79 rocznica zbrodni katyńskiej i 9 rocznica katastrofy smoleńskiej · (zebranie dyrekcji)

27 kwietnia – bal Królowej ZPPA

28 kwietnia – msza podhalańska – święconka

4 maja – Parada 3 Maja

26 maja – recital poetycki św. Jan Paweł II – majówka.

30 czerwca – piknik Związku Podhalan

10 – 11 sierpnia – pielgrzymka piesza

18 sierpnia – odpust podhalański
22 września – wybór królowej ZPPA

20 października – konkurs par tanecznych

9 – 10 listopada – festiwal na Góralską Nutę

23 listopada –  90-lecie powstania Związku Podhalan w Północnej Ameryce

8 grudnia – festiwal „Tradycja, na co dzień”

Ważne informacje od korespondenta ZPPA, Wojciecha Doruli

Wszystkie komunikaty do kolumny „Co słychać wśród Podhalan” muszą być nadesłane do poniedziałku każdego tygodnia do godz. 10:00 wieczorem. Proszę o przesyłanie tekstów ogłoszeń TYLKO w tzw. Microsoft Word. Zalecam trzymania się schematów ogłoszeń, aby nadawały się do publikacji. Można również nadsyłać plakaty wydarzeń. Jeśli koło chce, aby taki był umieszczony na www.zppa.org, musi on być w JPG Image. Oprócz tego tekst musi być wysłany osobno w Microsoft Word. Jeśli koła ZPPA posiadają zdjęcia z imprez i chcą, aby ukazały się one w galerii na www.zppa.org, mogą być dostarczone osobiście na płycie CD lub przesłane na dorula67@hotmail.com

Wszelkie pytania proszę kierować drogą e-mailową (e-mail powyżej).

Dziękuję za współpracę, Wojciech Dorula – korespondent ZPPA

_________________________

Wiadomości z Parafii Św. Alberta Wielkiego w Burbank

W niedzielę, 24 marca zapraszamy od 10: 00 rano do 3: 00 po południu do sali pod kościołem na kiermasz z okazji dnia kobiet.

W okresie wielkiego postu we wszystkie piątki zapraszamy na obiady rybne w sali pod kościołem od godz. 4: 00 po południu do 7: 30 wieczorem.

Zapraszamy na drogę krzyżową dla dzieci w środy o godz. 5: 30 po południu i dla starszych w piątki o godz. 7: 00 wieczorem.

Gorzkie żale w niedziele o godz. 4: 30 po południu.  

Droga krzyżowa ulicami Burbank w sobotę, 13 kwietnia o godz. 7: 00 wieczorem.  Wyjście z parkingu Tobin Elementary School.

Serdecznie wszystkich zapraszamy.

_________________________

Zespół “Mali Szaflarzanie” zaprasza na próby nauki tańca i śpiewu góralskiego w każdy poniedziałek od godz. 7: 00 do 9: 00 wieczorem w sali przy kościele św. Alberta w Burbank. Instruktorem jest Stanisław Gawlak-Kubior.  Po informacje prosimy dzwonić: (773) 576-4650. Zapraszamy!!!

_________________________

Klub TOPR Chicago ma do zaoferowania kołom ZPPA w nowym sezonie piknikowym dwie wspaniale atrakcje, a mianowicie znaną już od kilku sezonów TYROLKĘ oraz nowość w tamtym sezonie testowaną – DMUCHANĄ SCIANKĘ WSPINACZKOWĄ. Prosimy o kontakt i rezerwowanie terminów jak najszybciej, bo kilka dat w nadchodzącym sezonie jest już zajętych.

Po szczegóły prosimy o kontakt telefoniczny: (773) 875-4288.

Klub TOPR Chicago

Opr. Wojciech Dorula

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*