Co? Gdzie? Kiedy?

Back to homepage

dzie_sie_w_miescie_BANNER

Nie masz jeszcze planów na weekend, a spędzenie sobotniego wieczoru przed telewizorem zdecydowanie nie jest dla Ciebie? Niedziela w domu nie brzmi zachęcająco? Szukasz sposobu, by oderwać dzieci od komputera? A może po prostu masz ochotę na kulturalne wyjście, odrobinę sportu bądź spotkanie w polonijnym gronie? Zobacz, jakie atrakcje na najbliższy tydzień przygotowało dla Ciebie Chicago!

 

Art Gallery Kafe zaprasza

– Polski Klub Brydżowy zaprasza w każdą środę od godz. 19.00 wszystkich miłośników brydża bez względu na zaawansowanie w grze.

– Ciało, umysł, duch. Przesłanie zawarte w chorobach. Uzależnienia i prawda za nimi ukryta. W każdy czwartek spotkania prowadzi Magdalena Gurbisz, godz. 19.30. Wstęp 10 dol.

– Kawiarenka pod globusem zaprasza na kolejne spotkanie nieformalnej grupy podróżników. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, opowieści, ciekawostki, oglądanie zdjęć i filmów podróżniczych. Piątek, 16 lutego godz.19.30

– Dla was znów… Lemon Blues. Koncert tej znanej i lubianej kapeli ze znakomitym Jackiem Mroczką grającym na harmonijce ustnej. Sobota, 17 lutego godz.20.00, wstęp 20 dol. od osoby.

– Akademia pozytywnego myślenia. Jacek Galus zaprasza na cykl spotkań-warsztatów, na których poprzez aktywny udział uczestników w inscenizacjach pomagać będzie w zrozumieniu i rozwiązywaniu problemów dnia codziennego i odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Inauguracyjne spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 19 lutego o godz.19.00. Koszt udziału w zajęciach 12 dol.

– Klub dobrej książki. Biblioteka w Wood Dale i Art Gallery Kafe zapraszają na otwartą dyskusję na temat książki Stanisława Lema pt.„Solaris”, wtorek 20 lutego godz. 19.00, wstęp wolny.

Art Gallery Kafe, adres: 127 Front St. w Wood Dale

Chicagowski Tydzień Teatralny

Do 18 lutego trwa Chicagowski Tydzień Teatralny CTW18. 250 zespołów teatralnych w Chicago i okolicy oferuje obniżone ceny biletów na ponad 120 spektakli. Ceny wahają się od 15 do 30 dolarów. Pełną listę produkcji teatralnych można znaleźć na stronie ChicagoTheatreWeek.com.

Chicago Auto Show

Trwa największa wystawa motoryzacyjna w Ameryce Północnej. Do 19 lutego można podziwiać najnowsze modele producentów krajowych i zagranicznych. Jak co roku, producenci pokażą pojazdy eksperymentalne i koncepcyjne. Wystawa odbywa się w McCormick Place Complex, 2301 S. Lake Shore Dr. Więcej informacji na https://www.chicagoautoshow.com.

Dla miłośników czekolady

Olbrzymia ilość atrakcji czeka na miłośników słodyczy na organizowanej przez For the Love of Chocolate Foundation gali. Ponad 100 stoisk z wykwintnymi potrawami, czekoladowymi przysmakami, ciastkami i lodami. Bajeczny wystrój hotelu Palmer House Hilton jest idealnym miejscem dla dorosłych pragnących na chwilę znaleźć się w magicznym świecie. W trzech salach imprezowicze znajdą 12 barów serwujących alkohol, miksujących DJ-ów, akrobatów i masę okazji do dobrej zabawy. Impreza rozpocznie się o 7 wieczorem, w sobotę 17 lutego. The Palmer House Hilton mieści się przy 17 East Monroe Street w Chicago. Więcej informacji na https://www.eventbrite.com/e/for-the-love-of-chocolate-gala-whimsy-a-chocolate-party-tickets-33281714504.

Forever amor

Walentynkowy koncert i impreza taneczna przy dźwiękach muzyki freestyle. Ten gatunek muzyki elektronicznej powstał na początku lat 80 w Nowym Jorku i jest popularny w miejskich środowiskach do dziś. Po raz pierwszy do Chicago zawitają przedstawiciele tego gatunku w tak licznym gronie. Koncert odbędzie się 17 lutego w Watra Night Club pod adresem 4758 S. Pulaski Rd w Chicago. Bilety w cenach 15-30 dolarów. Więcej informacji pod nr tel. (773) 984-0476 lub (708) 228-1135.

Zimowa przygoda

Zimowe atrakcje dla całej rodziny. Drapieżne ptaki, syberyjskie haski i wilki. Wszystko to już w sobotę, 24 lutego na Northerly Island podczas organizowanych przez chicagowskie parki Dni Polarnej Przygody. Darmowy wstęp dla wszystkich, zabawy i opowieści dla dzieci. Gorące kakao. 1521 S. Linn White Drive w Chicago. https://www.chicagoparkdistrict.com/events/polar-adventure-days.

Festiwal jazzowy

Zawsze w lutym uniwersyteckie zespoły jazzowe spotykają się w Elmhurst College podczas 3-dniowego festiwalu. Zespoły zaprezentują swoje umiejętności przed profesjonalnymi artystami i będą przez nich oceniane. Każdy wieczór zakończy się występami jazzowych legend. Festiwal rozpoczyna się w czwartek, 22 lutego i kończy w niedzielę 25. Bilety można kupić na stronie: https://www.elmhurst.edu/about/special-events/jazz-festival.

Chicago Golf Show

Rocznicowe, 35 targi Chicago Golf Show rozpoczną się w piątek, 23 lutego w Rosemont. Doskonała okazja to zakupu sprzętu w atrakcyjnych cenach. Darmowe lekcje udzielane przez profesjonalnych graczy. Do wygrania wycieczka. Wstęp 6 dol. dla dorosłych i 4 dol. dla dzieci. Adres – Donald E. Stephens Convention Center, 5555 N. River Road w Rosemont. Więcej na stronie: http://www.chicagogolfshow.com.

Chicago RV Show

Dla miłośników kempingów i podróżników. W ten weekend będzie można odwiedzić 50 targi Chicago RV Show. Producenci zaprezentują ponad 400 najnowszych modeli przyczep i pojazdów kempingowych. Targi odbędą się w Donald E. Stephens Convention Center przy 5555 N. River Road w Rosemont. Ceny biletów to 11 dol. dla dorosłych i 4 dol. dla dzieci do lat 13. Więcej informacji na stronie: https://www.chicagorvshow.com.

Dla fanów fantastyki

W czwartek, 15 lutego rozpoczyna się zlot miłośników fantastyki Capricorn 38. Od książek, po filmy i gry komputerowe. Wykłady i spotkania z autorami. Zlot odbędzie się w hotelu The Westin Chicago North Shore przy 601 N. Milwaukee Ave. w Wheeling. Ceny biletów i rejestracja na stronie: http://capricon.org/capricon38/registration.

Przygotował MD

ŻYCIE POLONII

Parada 3 Maja w Chicago
Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii. Kalendarz organizacyjny oraz wydarzeń towarzyszących paradzie wygląda następująco:
22 lutego o godz. 19.30 odbędzie się zebranie, podczas którego zostanie wybrane hasło parady oraz ogłoszenie Marszałka Parady. Możliwość zgłoszenia propozycji hasła parady podczas zebrania, a także zamówienia rydwanu od godz.18.00 pod adresem 5835 W. Diversey Ave. w Chicago.
10 marca – odbędą się wybory Królowej Parady w Lone Tree Manor; kontakt: Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477; 3maj@usa.com
30 marca – upływa termin nadsyłania prac na Konkurs Niepodległości – prace plastyczne i literackie; kontakt: Malgorzata Tys, malgorzatatys@interia.pl
13 kwietnia – upływa termin składania zgłoszeń uczestnictwa w paradzie; adres: May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL 60639
5 maja – o godz. 9.00 – podniesienie polskiej flagi na Daley Plaza (szczegóły w terminie późniejszym)
5 maja – brunch z Chicago Society – godzina i miejsce zostaną podane w terminie późniejszym
5 maja – o godz. 11.30 początek parady
5 maja – o godz. 19.00 – Bankiet Niepodległości w Lone Tree Manor; wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu.
6 maja – o godz. 10.30 – msza św. za Ojczyznę w kościele Trójcy Świętej; organizator – Związek Narodowy Polski.
Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej: www.may3parade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich pod adresem 5835 W. Diversey Ave. w Chicago, tel. 773-745-7799, fax. 773-745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć, tel. 773-405-2514 lub jankopec60707@gmail.com.
dr Łucja Mirowska-Kopeć,
rzecznik prasowy Komitetu Parady

Konkurs historyczny “Uczcijmy razem stulecie odzyskania niepodległości”

I. Organizatorem konkursu jest Komitet Parady Konstytucji 3. Maja przy Związku Klubów Polskich i Polska Katolicka Szkoła św. Błażeja.
II. Instytucją wspierającą jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich.
III. Cele konkursu:
1. Uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
2. Kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnienie wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
3. Budzenie zainteresowania dziejami ojczystymi i historią.
4. Rozwijanie umiejętności wyszukiwania inspiracji historią kraju ojczystego w literaturze i sztuce.
5. Popularyzacja wsród młodzieży historii Polski.
6. Propagowanie uroczystego obchodzenia rocznicy historycznej.

IV. Adresaci konkursu:
Konkurs umiejętności plastycznych skierowany jest do uczniów szkół polonijnych na poziomie szkół podstawowych i liceów oraz dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 6 do 17 lat zamieszkałych w stanach Illinos i Indiana, zainteresowanych historią, językiem polskim i sztuką.

V. Zasady konkursu:
Konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
a. Projekt zakładki dwustronnej do książki dla uczniów klas 1 – 7 dotyczący wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Wymiary zakładki 2.5cala x 8cali. Technika: kredki, farby, mazaki.
b. Projekt ulotki dwustronnej dla uczniów klas 8 – 11 zachecającej do udziału w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Technika komputerowa (płyta + wydruk). Format prac: A-4 (letter).
c. Każda ze szkół może zgłosić czterech uczestników w każdej kategorii.
d. Prace należy przesyłać pocztą do 30 marca 2018 roku na adres: Związek Klubów Polskich, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, z dopiskiem ,,Konkurs historyczny” attn. Małgorzata Tys.
e. Każda praca powinna zawierać zaklejoną kopertę z danymi ucznia: imię, nazwisko, klasa, nazwę i adres szkoły oraz telefon kontaktowy do szkoły i domu. Koperta z hasłem powinna być przyklejona do pracy.
f. Prace mogą być zgłaszane przez uczestników indywidualnych. Każda praca powinna zawierać zaklejoną kopertę z danymi uczestnika: imię, nazwisko, klasa oraz telefon kontaktowy do domu. Koperta z hasłem powinna być przyklejona do pracy.
g. Dodatkowo opiekunowie prawni dzieci biorących udział w konkursie wyrażają zgodę na zbieranie, przetwarzanie i prezentację danych osobowych oraz upowszechnianie wizerunku przez organizatorów konkursu w celu przeprowadzenia konkursu i promocji.
h. Uczestnik konkursu może być autorem tylko jednej pracy konkursowej.
i. Prace zgłoszone do konkursu nie mogą mieć autora zespołowego.

VI. Organizacja i przebieg konkursu:
Organizator powołuje komisję konkursową, która dokona oceny zgłoszonych prac konkursowych w nieprzekraczalnym terminie do 30 marca 2018 roku i wyłoni laureatów nagród.

VII. Nagrody:
a. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców, a jej werdykt będzie ostateczny.
b. Wyłonieni laureaci zostaną powiadomieni o uzyskaniu nagród telefonicznie.
c. Wręczenie nagród we wszystkich kategoriach konkursowych odbędzie się na Bankiecie Niepodległości w sobotę, 5 Maja 2018. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu.

Konkurs literacko-plastyczny z okazji Dnia generała Kazimierza Pułaskiego
Kongres Polonii Amerykańskiej, wydział na stan Illinois, zachęca młodzież do udziału w konkursie literacko-plastycznym z nagrodami organizowanym z okazji Dnia generała Kazimierza Pułaskiego, przypadającego w poniedziałek, 5 marca. Temat: „Generał Kazimierz Pułaski, a odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.”.
Warunki:
– udział w konkursie może wziąć młodzież szkół średnich i uczniowie ósmych klas szkół podstawowych,
– uczestnik konkursu może wziąć udział tylko w jednej kategorii – literackiej lub plastycznej. Uczestnik konkursu literackiego musi napisać wypracowanie w języku polskim (na jedną stronę, czcionką 12, odstęp 1). Uczestnik konkursu plastycznego ma wykonać pracę dowolną techniką (olej, akwarelą , rysunek , linoryt itd.),
– prace powinny być przesłane do 1 marca 2018 na adres : 5711 N. Milwaukee Ave., Chicago IL 60646. Na kopercie należy napisać: „Dzień Pułaskiego – konkurs”.
Nagrody pieniężne zostaną wręczone zwycięzcom na specjalnej uroczystości (z obiadem) z okazji Dnia Pułaskiego w poniedziałek, 5 marca w Centrum Kopernikowskim o godz. 18.00.
Informacje pod numerami tel.: konkurs literacki (847) 219-3055, konkurs plastyczny (773) 616-7902.
Zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w konkursie łączącym obchody gen. Kazimierza Pułaskiego i 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Do uczestnictwa w konkursie i obchodach obu rocznic zaprasza – w imieniu zarządu KPA IL i komitetu organizacyjnego Dnia Pułaskiego – prezes wydziału stanowego KPA Mirosław Niedziński.

Centrum Informacyjne ZNP i poradnia prawna już w nowej siedzibie
Od 10 lipca 2017 r. Centrum Informacyjne Związku Narodowego Polskiego i charytatywna poradnia prawna Amicus Poloniae działają już pod nowym adresem i telefonem: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646, tel. (773)286-2325.
Obydwie agencje zapraszają do nowej lokalizacji znajdującej się w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego, który je sponsoruje. Centrum Informacyjne ZNP jest czynne codziennie w godzinach od 9.00 do 15.30, ale zaleca się wcześniejsze umówienie wizyty pod numerem telefonu: (773)286-2325.
Spotkania charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae, działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego, odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca.
Aby skorzystać z porad, wymagana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr.: (773) 286-2325.
(inf. wł.)

Rejestracja do amerykańskich wyborów
Kongres Polonii Amerykańskiej wydział stanu Illinois zaprasza do rejestrowania się do amerykańskich wyborów w każdy czwartek w godz. 18.00-21.00 w biurze KPA IL przy 5711 N. Milwaukee Ave. w Chicago.
Przy rejestracji należy okazać dowód tożsamości; np. prawo jazdy lub stanowe ID ze zdjęciem oraz dokument z imieniem i nazwiskiem np. kartę kredytową, ubezpieczenie, rachunek itp. oraz podać datę i miejsce otrzymania obywatelstwa USA.
Więcej informacji pod nr. tel.: (773) 631-3300 lub (847) 219-3055.
W imieniu zarządu KPA IL
Tadeusz Więcek, sekretarz korespondencyjny

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza do akcji „Prezencik”
I ty możesz zostać aniołem i pomagać chorym na raka dzieciom. Jeśli organizujesz komunię, wesele, chrzciny czy jakiekolwiek inne przyjęcie, na którym goście mają otrzymać prezenty na stole (czekoladki czy inne małe podarunki) możesz zamiast tego przeznaczyć pieniądze na ratunek chorym dzieciom. Goście otrzymają informację o tym, jakiemu dziecku pomogłeś, gdzie trafią pieniądze, a ty dołożysz cegiełkę do ratowania maleństwa walczącego z rakiem. Więcej informacji pod nr. tel. (773) 225-9749.

Porady Social Security oraz inne Stowarzyszenia Emigracji Polskiej
Stowarzyszenie Emigracji Polskiej informuje, że w roku 2018 comiesięczne porady odbywające się w pierwszą środę każdego miesiąca będą w następujących terminach: 7 marca, 4 kwietnia, 2 maja, 6 czerwca, 11 lipca (zmiana na 2 środę lipca ze względu na przypadające 4 lipca Święto Niepodległości – termin ten może być zmieniony), 1 sierpnia, 5 września, 3 października, 7 listopada, 5 grudnia oraz 2 stycznia 2019 r.
1 – porady Social Security: od godz. 16.00- 17.45 (prosimy przychodzić na godzinę 16.00)
2 – porady dotyczące federalnego prawa pracy – w sprawach do Federalnego Departamentu Pracy: w godz. 16.30-17.30.
3 – porady dotyczące Prawa Pracy Stanu Illinois i Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois – w sprawach do Departamentu Pracy Stanu Illinois oraz do Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois prosimy kontaktować się z nami w czasie porad w 1 środę miesiąca (terminy powyżej) lub soboty i niedziele w godzinach otwarcia biura SEP.
Porad udzielają mówiący po polsku urzędnicy wyżej wymienionych urzędów.
We wszelkich sprawach prawnych, finansowych, socjalnych, dotyczących osób starszych, imigracyjnych i innych prosimy odwiedzić nasze biuro lub dzwonić w sobotę od 12.00 do 15.00, a w niedzielę od 11.15 do 12.15 pod numer tel. (773) 384-0900. W tygodniu prosimy dzwonić pod numer tel. (847) 671-3418 wieczorami lub/i zostawić wiadomość na automatycznej sekretarce. Oddzwonimy najszybciej, jak to będzie możliwe.
Serdecznie zapraszamy na nasze kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu, w tym również z programem specjalnie przygotowanym dla emerytów. Szczegółowe informacje na temat działalności Stowarzyszenia Emigracji Polskiej można znaleźć na naszej stronie: www.sepchicago.org
Nasze porady są bezpłatne ale zawsze mile widziane są donacje na działalność stowarzyszenia. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać? Przyjdź, porozmawiaj, a my postaramy się pomóc. Biuro SEP i biblioteka czynne są: w soboty od 12.00 do 15.00 i w niedziele od 11.15 do 12.15 (od 15 września do końca czerwca). W czasie wakacji (lipiec, sierpień do 8 września włącznie biuro otwarte w niedziele tylko po wcześniejszym umówieniu).
Nasz adres: 1135 N.Cleaver, sala #312 w Chicago (budynek Polskiej Szkoły Sobotniej na Trójcowie). Tel. (773) 384-0900, fax (847) 671-3418, e-mail: ssnep2@yahoo.com (wejście jest nie od ulicy Cleaver, ale z parkingu od strony wschodniej lub z małego parkingu z tyłu za kościołem). Parking przy kościele.
Dojazd:
1. autostradą I90/94 do Division, zjazd 49A na West Division
2. kolejką do stacji Division (Ashland, Milwaukee, Division) i dojść do kościoła Św. Trójcy idąc po ulicy Division w kierunku śródmieścia
3. autobusem do skrzyżowania ulic Ashland, Milwaukee, Division
Andrzej Zgiet, prezes SEP

Pomagamy: apel o pomoc dla Magdy Kośny
Magda Kośny choruje na marskość wątroby ze znaczną hepatomegalią. Do tego dochodzi przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i nadżerka, żylaki przełyku i jelita, kamica pęcherzykowa. Leczenie jest kosztowne. Leki spowalniają postęp choroby oraz działają objawowo na wiele z dolegliwości. Pani Magda nie może podjąć pracy na etat, ponieważ jest bardzo słaba. Musi także zachować dietę, która sporo kosztuje. Można jej pomóc wpłacając datki za pośrednictwem strony internetowej: pomagam.pl/magdakosny.

Pomoc na rzecz spalonej plebanii w Koszycach
Klub Koszyce Chicago prosi o pomoc w zebraniu funduszy na odbudowę spalonej plebanii w Koszycach. Pieniądze można wpłacać na konto: 1000434833 w MB Financial Bank Manufacture Bank lub dokonać przelewu z innego banku do MB Financial Bank z dopiskiem: Koszyce Chicago Club – Plebania. Plebania spaliła się 1 stycznia tego roku. O pomoc w jej odbudowie prosi administrator parafii św. Marii Magdaleny w Koszycach ks. Jarosław Stanoch. Więcej informacji w Klubie Koszyce Chicago pod numerem tel. (773) 292-0622.

Zapisy do chóru przy bazylice św. Jacka
Chór przy bazylice św. Jacka ogłasza zapisy i zaprasza osoby w każdym wieku oraz grających na instrumentach. Dla chórzystów organizowane są darmowe profesjonalne lekcje śpiewu i emisji głosu. Więcej informacji pod numerem tel. (773) 481-0179. Próby chóru odbywają się w sali pod plebanią w każdą  niedzielę, w godz. 10.15-12.15

Spotkania Senior Polka Association
Senior Polka Association informuje, że spotkania stowarzyszenia odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca w sali Lone Tree Manor. Członkostwo w stowarzyszeniu wynosi 10 dol. na rok. Początek spotkań o godz. 17.00 z muzyką do tańca, o godz. 18.00 krótkie spotkanie, przekąska i bingo. Więcej informacji pod numerem tel.: Ryszard (847) 209-1385.

Bezpłatna klinika dla osób bez ubezpieczenia przy Addison i Central
Klinika oferuje zupełnie bezpłatne usługi medyczne dla pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. W naszej klinice personel medyczny stanowią wolontariusze, a usługi finansowane są przez prywatne amerykańskie fundacje i indywidualnych darczyńców w ramach służby społecznej. Mamy lekarzy wolontariuszy o kilku specjalizacjach.
Uwaga, ze względu na specyfikę naszej działalności, pacjenci przyjmowani są tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Po więcej informacji proszę dzwonić po angielsku od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 16.30 lub po polsku w czwartki od 9.00 do 13.00 pod numer: (773) 427-0298. Poszukujemy również polskich tłumaczy wolontariuszy (godziny wolontariatu do uzgodnienia).
Old Irving Park Community Clinic
5425 West Addison Avenue
Chicago, IL 60634
Tel. (773) 427-0298

Problem z narkotykami lub alkoholem?
Masz problem z narkotykami lub alkoholem? Uzyskasz pomoc w Zrzeszeniu Polsko-Amerykańskim w programie leczenia uzależnień. Zadzwoń pod nr tel. (773) 282-8206 wew. 347, 349 i 354. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów prosi o kontakt
Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów przy Kongresie Polonii Amerykańskiej wydział Illinois informuje, że wybrano nowy zarząd stowarzyszenia, który ściśle współpracuje z KPA IL. Stowarzyszeni prosi o kontakt poszkodowanych przez Social Security Administration, którzy niesłusznie mają potrącenia ze swoich emerytur. Stowarzyszenie służy pomocą. Spotkania organizacji odbywają się raz w miesiącu. Kontakt pod nr. tel.: prezes Helena Wasik (708) 228-4450 lub wiceprezes Stanisław Purc (773) 627-0604.

Zbiórka na rzecz szkoły i przedszkola w Hoczwi
Koło Przyjaciół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Hoczwi organizuje zbiórkę na zakup sprzętu muzycznego, mebli i zabawek dla obu placówek w Hoczwi w Bieszczadach. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na konto szkoły:
SWIFT POLUPLPR PL 97 8642 1012 2003 1210 2934 0001
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, oddział w Lesku
Więcej informacji pod nr. tel.: Maria  (847) 606-5501.

Nowy adres siedziby KPA IL
Kongres Poloni Amerykańskiej wydział na stan Illinois zawiadamia o zmianie adresu swojej siedziby. Nowy adres to 110 Higgins Rd., Unit 2, Park Ridge, IL 60068. Więcej informacji pod numerem tel. (847) 825-6222.

Wybory marszałka i hasła tegorocznej parady
Zapraszamy na otwarte zebranie Komitetu Parady w czwartek, 22 lutego o godz. 19.30 w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago, na którym wybrane zostanie hasło tegorocznej parady oraz ogłoszony marszałek parady. Tego dnia od godz. 18.00 będzie także możliwość zamówienia rydwanu.
Zapraszamy także na 20., jubileuszowe wybory Królowej Parady, które odbędą się w sobotę, 10 marca o godz. 18.00 w sali bankietowej Lone Tree Manor. Informacje pod numerem tel.: Ewa Ruminski (773) 742-1477.
Już można nadsyłać zgłoszenia uczestnictwa w paradzie. Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej: www.may3parade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago, tel. (773) 745-7799, fax (773) 745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć pod nr. tel. (773) 405-2514 lub jankopec60707@gmail.com.
dr Łucja Mirowska-Kopeć, rzecznik prasowy

Zebranie Gminy 75 ZNP
Zarząd Gminy 75 przypomina wszystkim swoim  delegatom  o nadchodzącym zebraniu wyborczym.  Zebranie  i wybory  odbędą się  w  piątek,  23 lutego  o 19.00 w kafeterii ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

Zebranie Gminy 75 ZNP
Zarząd Gminy 75 przypomina wszystkim swoim  delegatom  o nadchodzącym zebraniu wyborczym.  Zebranie  i wybory  odbędą się  w  piątek,  23 lutego  o 19.00 w kafeterii ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

Teatr Polski przy Stoliku: “Martwa królewna”
Teatr Polski przy Stoliku zaprasza na sztukę Nikołaja Kolady ,,Martwa królewna” do Art Gallery Kafe przy 127 Front St. w Wood Dale w sobotę, 24 lutego o godz. 20.00. Obsada: Elżbieta Kochanowska-Michalik, Julitta Mroczkowska, Maciej Góraj, Stanisław Wojciech Malec. Realizacja dźwięku: Krzysztof Ługowski. Reżyseria: Alicja Szymankiewicz.

Posiedzenie miesięczne Klubu Województwa Białostockiego
Klub Województwa Białostockiego zawiadamia, że posiedzenie miesięczne odbędzie się w niedzielę, 25 lutego o godz. 14.30 w sali ZKP przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Prosimy wszystkich członków o przybycie.

Msza i spotkanie w parafii św. Ferdynanda
Parafia św. Ferdynanda, Klub Ziemi Lubelskiej i Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Chicago serdecznie zapraszają do udziału we mszy św. i spotkaniu z udziałem Bartosza Rybaka – pełnomocnika wojewody lubelskiego i ks. prof. Jarosława Jęczenia – dyrektora Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL, w niedzielę, 25 lutego godz. 15.00 w kościele pw. św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry Ave. w Chicago.

Chris Kennedy i Bob Fioretti na zebraniu KPA-IL
Następne zebranie członków i delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois odbędzie sie w poniedziałek, 26 lutego  o godz 19 w sali parafii Our Lady Mother of the Church, 8747 W Lawrence (blisko skrzyżowania z East River Road) w Chicago.
W programie wieczoru m. in.:
– sprawozdanie komitetu nominacyjnego,
– przygotowanie do bankietu z okazji Dnia Pułaskiego
– wizyta Chrisa Kennedy’ego, kandydata na gubernatora stanu Illinois
– wizyta Boba Fioretti, kandydata na prezesa rady powiatu Cook.
Zachęcamy do uczestnictwa w tym ważnym zebraniu i do poznania kandydatów na ważne urzędy.

Stypendia Związku Lekarzy Polskich  
Związek Lekarzy Polskich przypomina, że studenci medycyny, stomatologii i weterynarii pochodzenia polskiego, którzy mieszkają w rejonie Chicago, mogą ubiegać się o stypendia ZLP. Termin składania podań upływa 28 lutego. Informacje i instrukcje można znaleźć na stronie: www.zlpchicago.org

Zebranie sprawozdawcze Wydziału Kobiet Okręgu 13 ZNP
Zebranie sprawozdawcze Wydziału Kobiet Okręgu 13 ZNP odbędzie się w czwartek, 1 marca o godz. 19.00 w budynku ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago. Prosimy Grupy i Gminy o przysłanie listy delegatek. Wypełnione formularze wraz opłatą 5 dol. od delegatki prosimy przesyłać na adres sekretarki Janina Kopacz, 5458 W. Cullom Ave., Chicago, IL 60641.

Zebranie Towarzystwa Ratunkowego Kwików
Towarzystwo Ratunkowe Kwików zaprasza członków na zebranie, które odbędzie się w niedzielę, 4 marca o godz. 14.00 w sali Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago

Dzień Pułaskiego z KPA IL
Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois zaprasza na doroczne obchody Dnia Pułaskiego, który w tym roku przypada w poniedziałek 5 marca. Jak co roku uroczystości rozpoczynają się w Muzeum Polskim w Ameryce o godz. 10.00. Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois tradycyjnie kończy obchody Dnia Pułaskiego w godzinach wieczornych uroczystą ceremonią na cześć generała Kazimierza Pułaskiego i obiadem. Uroczystość odbędzie się w Copernicus Center–Annex przy 5216 W. Lawrence w Chicago w poniedziałek, 5 marca. Początek o godz. 18.00 – koktajl. O godz. 18.30 uroczysta ceremonia w hołdzie dla generała Kazimierza Pułaskiego oraz rozdanie nagród zwycięzcom konkursu literacko-plastycznego. Godz. 19.45 – obiad, godz. 21.30 – zakończenie uroczystości. Wstęp 45 dol. od osoby. Czeki lub money orders prosimy wystawiać na Polish American Foundation.
Informacje i rezerwacje: Jan Płachta (773) 775-7599 oraz Ewa Cholewiński (224) 622-1517.
Zaoraszają w imieniu zarządu KPA IL i komitetu organizacyjnego Dnia Pułaskiego,
Tadeusz Więcek – sekretarz korespondecyjny i Bogdan Struminski – przewodniczacy komitetu organizacyjnego

Spotkanie z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem w Chicago
Oddział Centrum Jana Pawła II w Chicago „Nie lękajcie się” informuje, że jego eminencja ks. kard. Stanisław Dziwisz złoży wizytę w Chicago w poniedziałek i wtorek – 5 i 6 marca. Plan spotkania z Polonią:
– poniedziałek: godz. 19.00 – uroczysta msza św. w Polskiej Misji Ojców Cystersów pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Willow Spring – Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po mszy św. spotkanie z ks. kardynałem.
– wtorek: godz. 19.00 – uroczysta msza św. w Polskiej Misji Duszpasterskiej w parafii pw. Świętej Trójcy w Chicago. Po nabożeństwie w sali parafialnej odbędzie się „Wieczór papieski” z udziałem ks. kardynała.
Oddział Centrum Jana Pawła II w Chicago serdecznie zaprasza całą Polonię na spotkanie z najbliższym współpracownikiem św. Jana Pawła II. Prosimy o dobrowolne donacje na Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Dr Jan Jaworski, przewodniczący oddziału

Zebranie Gminy 41 PNA
Gmina 41 PNA zawiadamia członków o zebraniu w piątek, 9 marca o godz. 18.30 w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

Wybory Królowej Parady 3 Maja
Komitet parady 3 maja działający przy Związku Klubów Polskich serdecznie zaprasza na 20. jubileuszową galę wyborów królowej parady 3 maja w sobotę, 10 marca o godz. 18.00 w sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles.
W konkursie bierze udział 10 dziewcząt, które ubiegają się o zaszczytny tytuł królowej parady. Jest to bardzo prestiżowe wydarzenie, które cieszy się wieloletnią tradycją w środowisku polonijnym. Laureatki konkursu oprócz wyjątkowej urody posiadają wiedzę o literaturze, kulturze, historii i tradycjach polskich. Królową i damy dworu wybierze niezależne jury, a główne nagrody to stypendia na wyższe uczelnie. Królowa parady otrzyma 2 tys. dol. ufundowane przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, właścicieli firmy Montrose Deli, a także bilet lotniczy do Polski ufundowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Pierwsza dama dworu otrzyma 1,5 tys. dol. ufundowane przez Polish & Slavic Federal Credit Union. Druga dama dworu otrzyma 1 tys. dol. ufundowane przez Joannę Piątek, właścicielkę biura pożyczkowego w Park Ridge. Miss foto otrzyma 500 dol. ufundowane przez Agnieszkę Grot, właścicielkę Alex Super Deli. Miss publiczności otrzyma 500 dol. ufundowane przez Polsko-Amerykański Klub Łowiecki Ostoja.
Każda z kandydatek biorąca udział w konkursie otrzyma zestaw biżuterii ufundowany przez Mariusza Białasa właściciela Keswick Jewelers. Podczas przerw, kiedy to kandydatki będą się przygotowywać do kolejnych etapów eliminacji, zaprezentowany będzie ciekawy program artystyczny, o który zadbali organizatorzy z dużą pieczołowitością.
Kandydatki zatańczą poloneza w najnowszej kolekcji sukien ślubnych z salonu Laurel Bridal (właścicielka Beata Wolczynski), a fryzury oraz makijaże wykonają Jolanta Ptasinski i Kasia Walat. Usługi fotograficzne pozostaną w rękach Marka Rojka, Paulo Nestora i Małgorzaty Kaplon.
Inicjatywa oraz organizacja wyborów nie byłaby możliwa bez pomocy wszystkich szlachetnych sponsorów, którym za hojność i wspaniałomyślność organizatorzy oraz uczestniczki są wyjątkowo wdzięczni.
Serdecznie zapraszamy. Po dodatkowe informacje i rezerwacje biletów prosimy o kontakt z przewodniczącą wyborów królowej parady Ewą Rumiński pod numerem tel. (773) 742-1477 lub przez e-mail: 3maj@usa.com
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, rzecznik prasowy Komitetu Parady

Uwaga uczniowie! Konkurs na wypracowanie z nagrodami
Rada Nauczycieli Polonijnych (Council of Educators in Polonia), najstarsza charytatywna organizacja edukacyjna w Illinois, działająca od 1930 r., zachęca uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w konkursie na wypracowanie. Autorzy najlepszych otrzymają nagrody pieniężne. Termin nadsyłania prac upływa 10 marca.
Oto temat tegorocznego konkursu dla uczniów szkół podstawowych i średnich:
,,11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków – Polska
odzyskała niepodległość! Składając hołd pokoleniom walczącym o wolną Polskę
przedstaw różne drogi do wolności. Wybierz jedno wydarzenie i jednego twórcę
polskiej niepodległości, które według Ciebie zasługują na największe wyróżnienie”
Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom na uroczystym obiedzie  z okazji Dnia św. Józefa, który odbędzie się w niedzielę, 18 marca o godzinie 12.00 w restauracji Lone Tree Inn w
Niles, Illinois, 7730 N. Milwaukee Avenue.
Uwaga! Laureaci konkursów CEP z poprzednich lat nie kwalifikują się do udziału
w tegorocznym konkursie.
Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom konkursu.
Rada Nauczycieli Polonijnych zastrzega sobie prawo do opublikowania prac finalistów.
Wymagania w konkursie na wypracowanie dla studentów szkół podstawowych
Wypracowanie powinno być napisane na komputerze, na białym papierze o rozmiarach
8.5×12 cali, polską czcionką rozmiar 12, z podwójnym odstępem. Nie należy zamieszczać żadnych ilustracji czy wykresów. Wypracowanie powinno mieć tylko DWIE strony tekstu na dwóch oddzielnych kartkach. Autor powinien podpisać się pseudonimem.
Na osobnej kartce o rozmiarach 3×5 cali należy podać pseudonim, imię i nazwisko,
adres z kodem pocztowym, telefon, e-mail, oraz nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela i
dyrektora i telefon kontaktowy. Kartkę z informacjami należy w zaklejonej kopercie
dołączyć do wypracowania i przesłać na adres:
Ms. Ewa Jablonska
CEP Essay Competition Chair
4535 N. Long Ave. Apt 1B
Chicago, IL 60630
Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymają w nagrodę – 75 dolarów, drugiego miejsca -
50 dolarów, trzeciego miejsca – 25 dolarów.
Wymagania w konkursie na wypracowanie dla studentów szkół średnich
Wypracowanie powinno zawierać około 1000 słów i być napisane na komputerze, na białym papierze o rozmiarach 8.5×12 cali, polską czcionką rozmiar 12, z podwójnym odstępem. Nie należy zamieszczać żadnych ilustracji czy wykresów. Autor powinien podpisać się pseudonimem.
Na osobnej kartce o rozmiarach 3×5 cali należy podać pseudonim, imię i nazwisko,
adres z kodem pocztowym, telefon, e-mail, oraz nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela i
dyrektora i telefon kontaktowy. Kartkę z informacjami należy w zaklejonej kopercie
dołączyć do wypracowania i przesłać na adres:
Ms. Ewa Jablonska
CEP Essay Competition Chair
4535 N. Long Ave. Apt 1B
Chicago, IL 60630
Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymają w nagrodę 200 dolarów, drugiego – 150
dolarów, trzeciego – 100 dolarów.
(inf.wł.)

Stypendia Fundacji Charytatywnej KPA
Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress Charitable Foundation) oferuje stypendia sponsorowane przez rodziny Majerów i Lakowskich – The Majer and Lakowski Families Memorial Scholarships – dla studentόw kierunków inżynieryjnych oraz administracji i biznesu. Kandydaci muszą być studentami studiów licencjackich lub podyplomowych (magisterskich i doktoranckich) na publicznych uczelniach w stanie Illinois. Pierwszeństwo w uzyskaniu stypendiów mają studenci trzeciego i czwartego roku oraz studiów podyplomowych. Stypendia pokrywają roczne czesne.
Formularz podania o stypendium można uzyskać drogą pocztową pisząc na adres: Polish American Congress Charitable Foundation, 5711 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60646. Można też uzyskać dokument osobiście po uprzednim umówieniu się z Aliną Słomiany pod nr. telefonu: (773)763-9942.
Formularze podań można też wydrukować ze strony internetowej Fundacji Charytatywnej KPA: www.paccf.org. Termin składania podań upływa 15 marca 2018 roku.
(inf. wł.)

Spotkanie towarzyskie Gminy 120 ZNP
Gmina 120 ZNP serdecznie zaprasza na spotkanie towarzyskie połączone z niespodziankami, loterią fantową i smacznym obiadem w niedzielę, 18 marca o godz. 13.00 w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero Ave/ w Chicago. Donacja 20 dol. Rezerwacje do 9 marca pod numerami tel. Wanda Penar (224) 735-7297 lub Wanda Juda (773) 725-3742

Spotkanie informacyjne dla młodzieży zainteresowanej kierunkami medycznymi
Society of Polish American Pre-Health Professionals zaprasza na całodniową konferencję ,,Lives in Medicine”, która odbędzie się w sobotę, 24 marca w Loyola University Lakeshore Campus, przy 6501 N. Kenmore Ave, Chicago w godzinach 8 -17.
Celem konferencji jest stworzenie forum wymiany doświadczeń w zakresie przyjęć do szkól o kierunkach medycznych, procesem składania aplikacji, możliwościach woluntariatu i uzyskania rezydentury. Konferencja ta pokaże  ścieżkę prowadzącą do zawodu w służbie zdrowia jak również stanie się źródłem porad od obecnych studentów medycyny, rezydentów i profesjonalistów.
W programie konferencji:
– warsztaty i interaktywne prezentacje przygotowane przez studentów i lekarzy,
– resource fair w którym wezmą udział przedstawiciele szkół medycznych z Illinois, reprezentujących kierunki studiów: Doctor of Medicine, Doctor of Osteopathic Medicine, Nurse Practitioner and Physician’s Assistant,
–  dyskusja w małych grupach z rezydentami i studentami,
Do udziału w konferencji szczególnie zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów, absolwentów oraz wszystkich chętnych pragnących spotkać się z nami i podzielić swoimi doświadczeniami.
Aplikację o udziale w konferencji oraz więcej informacji można pobrać ze strony internetowej: www.spappchicago.com.
(Society of Polish American Pre-Health Professionals)

Uwaga studenci! Można ubiegać się o stypendia im. Ryszarda Góreckiego
Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej przyjmuje podania na tegoroczne stypendia im. Ryszarda Góreckiego w wysokości od 500 do 2 tys. dolarów.
Ubiegający się o stypendium muszą być obywatelami Stanów Zjednoczonych polskiego pochodzenia. Osoba zainteresowana uzyskaniem stypendium musi być studentem przynajmniej drugiego roku w pełnym wymiarze godzin na akredytowanej uczelni lub być studentem studiów podyplomowych. Kandydat musi mieć dobre wyniki w nauce (minimum GPA 3.0 w skali 4.0). Wymagane jest członkostwo w lokalnym wydziale Kongresu Polonii Amerykańskiej lub krajowym KPA.
Procedura ubiegania się o stypendium:
1. Wypełnienie i wysłanie formularza podania o stypendium PACCF.
2. Przysłanie pracy pisemnej zawierającej:
a. Nazwisko najbliższego członka rodziny, któremu student przypisuje swoje polskie pochodzenie
b. Opis celów naukowych i zawodowych.
3. Przedłożenie oryginału najnowszego świadectwa ocen (ang. transcript), w tym uwierzytelnionej kopii GPA.
4. Opis działalności społecznej.
Formularze podań można uzyskać, drukując je ze strony internetowej www.paccf.org lub zamawiając przez e-mail:paccf@paccf.org albo telefonicznie: (773) 763-9942. Termin składania podań upływa 15 kwietnia 2018 roku.

Wyjazd do Cancun
Ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Konstancji, zaprasza na  tygodniowy wyjazd wypoczynkowy z codzienną mszą świętą do nowego ośrodka Riu Dunamar w Cancun, w dniach od 10 do 17 kwietnia. Miejsce piękne, cena rewelacyjna, ilość miejsc ograniczona.  W sprawie rezerwacji można dzwonić do biura parafialnego lub do Kasi pod numer tel. (847) 477-1276.

40-lecie istnienia Klubu Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej
Klub Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej w Chicago obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Obchody jubileuszowe odbędą się w niedzielę, 22 kwietnia. W programie: msza św. w kościele św.Konstancji w Chicago i bankiet w sali Allegra Banquet Hall w Schiller Park. W uroczystościach wezmą udział goście z Polski, przedstawiciele świata polityki i organizacji polonijnych w Chicago, delegaci klubów działających przy Związku Klubów Polskich, sympatycy i osoby wspierające działalność naszego klubu. Zaśpiewa gościnnie Danuta Novak z zespołu Happy End. Z tej okazji wydajemy okolicznościowy pamiętnik w nakładzie 1025 egzemplarzy. Materiały do pamiętnika przyjmujemy do 15 marca na adres e-mail: kztchicago@gmail.com lub pocztowy: K.P.Z.T., PO Box 66393, Chicago, IL 60666. Klub nasz ma status organizacji niedochodowej.
Kamil Mozdzierz, prezes

Co słychać wśród Podhalan

Konkurs poezji i gawędy góralskiej – ,,Podhale moja mała Ojczyzna’’ – upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odbędzie się w niedzielę, 25 lutego. Początek o godz. 15.00. Konkurs utrzymany będzie w tematyce patriotycznej, a zakończy go montaż słowno-muzyczny z udziałem chóru Arkadiusza Góreckiego. Do udziału w konkursie zaprasza Zarząd Główny ZPPA. Uczestnicy konkursu wykonywać będą wiersz lub gawędę, obowiązkowo w gwarze góralskiej, które nie powinny być dłuższe niż 4-5 minut. W tym roku tekst wiersza lub gawędy, może być o tematyce patriotycznej, ale nie musi. Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież, dorosłych mile widziana twórczość własna. Zapraszamy do udziału wszystkich, którym bliska jest góralska gwara i poezja. Liczymy na współpracę z instruktorami zespołów góralskich, nauczycielami polskich szkół, rodzicami, twórcami ludowymi, poetami. Zgłoszenia do uczestnictwa w konkursie prosimy nadsyłać: helenka50@gmail.com lub przekazać telefonicznie: (708)745-2883. Można też zgłosić się osobiście do Domu Podhalan, 4808 S. Archer Ave. w Chicago albo wysłać zgłoszenie tradycyjną pocztą (IL 60632). Zaprasza Helena Studencka, sekretarz ZPPA, pomysłodawczyni i współorganizatorka konkursu.

Zarząd Koła nr 67 Pieniążkowice zawiadamia członków, że w niedzielę, 25 lutego odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Domu Podhalan o godz. 13.00 (w małej sali). Bardzo prosimy o obecność, ponieważ są ważne sprawy do omówienia dotyczące koła i rodzinnej miejscowości. Odbędą się również wybory nowego zarządu. Po zebraniu będzie podany obiad. Dziękujemy z góry za obecność i współpracę. Zaprasza zarząd koła i prezeska Władysława Karwaczka

Zarząd Koła nr 66 Dębno Podhalańskie serdecznie zaprasza wszystkich członków oraz chętnych do zapisania się do koła, na zebranie sprawozdawcze–wyborcze w niedzielę, 25 lutego o godz. 15.00 w Domu Podhalan. Po zebraniu będzie podany obiad. Zaprasza zarząd koła i prezes Stanisław W. Sarna.

Zarząd główny ZPPA serdecznie zaprasza na coroczne obchody Dnia gen. Kazimierza Pułaskiego. Uroczystości odbędą się w sobotę, 3 marca o godz. 10.00 w Domu Podhalan, 4808 S. Archer Ave. w Chicago, a także w ogrodzie przy Domu Podhalan, gdzie znajduje się popiersie Pułaskiego. W programie artystycznym wystąpią harcerze ze szkoły im. ks.Stanisława Cholewińskiego oraz dzieci ze szkółki pieśni i tańca działającej przy ZPPA. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości i oddania hołdu bohaterowi dwóch narodów. Zapraszamy członków ZPPA, przedstawicieli konsulatu RP w Chicago, duchowieństwo, przedstawicieli organizacji polonijnych, młodzież szkół polskich i nauczycieli.

Wydział Podhalanek im. Heleny Marusarzówny serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w sobotę, 3 marca o godz. 18.00 w Domu Podhalan. Zapraszamy członkinie, a także kandydatki, które chciałyby się zapisać w nasze szeregi oraz młodzież podhalańską. Prosimy o liczne przybycie. Stroje regionalne mile widziane; będą robione zdjęcia. Po informacje prosimy dzwonić: (773) 964 -0841 lub (773) 715- 3886. Zaprasza prezeska Maria Gocał.

W imieniu oo. cystersów serdecznie zapraszamy członków ZPPA na uroczystą mszę św. z udziałem ks. kardynała Stanisława Dziwisza, która odbędzie się w poniedziałek, 5 marca o godz. 19.00 w kościele w Willow Springs („na górce”). Zapraszamy do udziału poczty sztandarowe oraz górali w strojach regionalnych. Po mszy św. w sali parafialnej odbędzie się spotkanie z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Zaprasza zarząd główny ZPPA i prezes Józef Cikowski.

Koło nr 24 Szaflary serdecznie zaprasza na zebranie sprawozdawczo–wyborcze, które odbędzie się w sobotę 10 marca o godz. 18.00 w Domu Podhalan. Zapraszamy wszystkich członków oraz chętnych do zapisania się do koła. W programie zebrania sprawozdanie z działalności za rok 2017 oraz wybór nowego zarządu. Po zebraniu podany będzie obiad. Prosimy o punktualne przybycie. Zaprasza zarząd koła i prezes Katarzyna Kalata.

Opr. Wojciech Dorula

 

 

 

Comments

 1. Anonim
  Anonim 23 lipca, 2017, 14:19

  Nie zdawalam sobie sprawy, ze istnieje taka wlasnie strona zawierajaca spis aktualnisci kulturalnych i nie tylko. Gratuluje pomyslu i zycze dalszej realizacji.

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 29 lipca, 2017, 02:11

   Ta strona jest mi niezwykle pomocna w oriętacji co ,gdzie ,kiedy….graluluję pomysłu

   Reply this comment
 2. roro
  roro 18 września, 2017, 12:55

  skorzystalem super pomysl

  Reply this comment
 3. yeeeee
  yeeeee 9 grudnia, 2017, 00:41

  wiecej dla mlodzierzy prosze od 13 roku bo wlasnie tego najbardziej brakuje

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*