Znaleziony wrak u wybrzeży Haiti może być „Santa Marią” z wyprawy Kolumba

Znaleziony wrak u wybrzeży Haiti może być „Santa Marią” z wyprawy Kolumba

Stary wrak znaleziony na dnie morza u północnych wybrzeży Haiti to prawdopodobnie „Santa Maria”, jeden z trzech statków uczestniczących w wyprawie Krzysztofa Kolumba, która zakończyła się odkryciem Ameryki – poinformował zespół oceanografów z USA. 

Replika okrętu "Santa Maria" fot.Luca Zennaro/PAP/EPA

Replika okrętu „Santa Maria” fot.Luca Zennaro/PAP/EPA

„Wszystkie dane geograficzne, podwodna topografia i informacje archeologiczne zdecydowanie wskazują, że w przypadku tego wraku chodzi o słynny statek flagowy Kolumba, +Santa Marię+” – poinformował badacz Barry Clifford.

Wyraził przekonanie, że przeprowadzenie pełnych prac na wraku pozwoli uzyskać cenne informacje o odkryciu Ameryki przez podróżnika.

„Santa Maria” była jednym z trzech statków, obok „Ninii” i „Pinty”, biorących udział w słynnej wyprawie, która w 1492 roku wyruszyła z Hiszpanii w poszukiwaniu krótszej drogi morskiej do Indii. Po przybyciu w pobliże Bahamów statek dryfował, został zepchnięty na rafę i załoga musiała go opuścić. Kolumb nakazał marynarzom wznieść fort w pobliżu tego miejsca na wyspie Haiti nim uszczuplona o jeden statek wyprawa wyruszyła w drogę powrotną.

Zespół badawczy Clifforda odkrył wrak już w 2003 roku, ale nie był w stanie ustalić, o jaki statek chodzi. Jednak odkrycie ruin fortu i porównanie ich z zapiskami w dzienniku Kolumba pozwoliło wysunąć hipotezę o „Santa Marii”. (PAP)

 

Categories: Ciekawostki, Historia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*