Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat

Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat

Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania danych w tzw. chmurze.

Zdaniem producenta na nowym nośniku będzie można zmieścić około 80 minut nagrania wideo w technologii 4K. Dysk został wyprodukowany zgodnie z technologią Millenniata, która znacząco wpływa na wytrzymałość i pojemność płyty. Zastosowane w produkcji rozwiązania zwiększają odporność płyty m.in. na światło, wilgoć i temperaturę.

Portal techradar.pro informuje, że nowy Blu-ray ma kosztować ok. 16 dolarów. Za tę cenę użytkownicy otrzymają pakiet pięciu płyt.

Produkt Verbatimu stanowi kolejny krok w stronę zwiększania pojemności i długowieczności płyt Blu-ray. Modele typu M-DISC obecne m.in. na polskim rynku mogą pomieścić do 25 GB danych, a producent przekonuje, że informacje na nich zapisane przetrwają tysiąc lat.

Twórcy technologii M-DISC porównują, że dane zapisane na standardowym dysku DVD przetrwają do siedmiu lat, a na nośniku FLASH do ośmiu.

Aby móc zapisywać informacje na nowe płyty, potrzebna będzie kompatybilna nagrywarka Blu-ray. (PAP)

fot.Marcus Fuehrer/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*