Wraca moda na neony – po 100 latach od ich opatentowania

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Po powrocie płyt winylowych oraz mody na design inspirowany PRL-em, w wielu miastach powoli wraca moda na uliczne neony, które w latach 60. i 70. ub. stulecia były ozdobą przestrzeni miejskiej i rodzajem ulicznej sztuki. Powstaje coraz więcej nowych, ale też stare neony odzyskują swój blask.

 

Świecące neony zostały opatentowane 100 lat temu – w 1915 r. Ich urok szybko docenili handlowcy. Jako forma reklamy największą popularność neony zyskały w latach 60. i 70. XX w. W Polsce schyłek mody na neony nastąpił w latach 80. Najpierw je wygaszano, bo często brakowało prądu, a od lat 90. zastępowały je inne formy reklamy wizualnej. Wiele neonów nie zachowało się do dzisiaj. Te, które przetrwały, często po prostu już nie świecą. W wielu miastach powraca jednak moda na neony.

W Warszawie działa Muzeum Neonów, prowadzone są akcje na rzecz przywracania starych reklam świetlnych, pojawiają się nowe. Od niedawna zaś nad wejściem na dworzec PKP w Zakopanem znów świeci legendarny już neon, który wita podróżnych.

W Łodzi kilka lat temu z inicjatywy artystów i organizatorów Festiwalu Światła powstały trzy nowe neony, a miłośnicy miejskiej sztuki zabiegają, aby te najbardziej „kultowe” wciąż świeciły – niestety z różnym skutkiem.

Powstają jednak nowe – ogromny neon „Łódzkie” od niedawna świeci na gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, a władze miasta przejęły od PKP legendarny już neon ze starego budynku dworca Łódź Fabryczna, i chcą – po renowacji – ustawić go w nowym miejscu w przestrzeni miejskiej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*