Włoskie miasteczku uczciło Irenę Sendlerową

Włoskie miasteczku uczciło Irenę Sendlerową

Miejscowość Maratea na południu Włoch uczciła w niedzielę Irenę Sendlerową, zmarłą w 2008 roku działaczkę społeczną, która w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Włoska miejscowość przyznała jej pośmiertnie pierwszą edycję swej nagrody.

Wyróżnienie odebrała w miasteczku w regionie Basilicata córka polskiej bohaterki Janina Zgrzembska.

Nagroda wręczona w uznaniu, jak podkreślono, dla aktów heroizmu Sendlerowej, nosi nazwę „Osobowość Odkupiciela”, która nawiązuje do stojącej w Maratea od pół wieku wielkiej figury Chrystusa o wysokości 21 metrów.

Nagrodzono osobę o największej dobroci i wielkoduszności na świecie, która z determinacją dążyła do tego, by czynić dobro bliźniemu – zauważono w czasie ceremonii w miasteczku, zorganizowanej przez miejscowe władze pod patronatem ambasady RP w Rzymie.

Postać Ireny Sendlerowej przybliżyła we Włoszech opublikowana przed kilkoma laty jej biografia autorstwa Anny Mieszkowskiej.(PAP)

Na zdj.: Irena Sendler, fot. EPA/RADEK PIETRUSZKA – POLAND OUT

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*