Włochy. Kobieta urodziła pierwsze dziecko w wieku 62 lat

fot.Bea Kallos/EPA

fot.Bea Kallos/EPA

62-letnia kobieta z południa Włoch urodziła zdrowe dziecko – podały media. Matka przeszła tylko kurację hormonalną i nie poddała się zabiegowi in vitro. „Wszystko poszło dobrze, ale nie jest powiedziane, że podobne ciąże tak samo się zakończą” – mówi lekarz.

Matka, która jest jedną ze światowych rekordzistek, jeśli chodzi o wiek, ma na imię Maria Rosaria i pochodzi z okolic miasta Caserta. To jej pierwsze dziecko.

Wcześniej kobieta cztery razy poroniła, ale cały czas marzyła, podobnie jak jej mąż, o dziecku – podkreśliła środowa prasa.

Gazety cytują lekarzy, którzy zapewnili, że ciąża przebiegała normalnie i to do tego stopnia, że przyszła matka w siódmym miesiącu uprawiała aktywność fizyczną.

Chłopiec o imieniu Elias przyszedł na świat we wtorek w klinice w mieście Castel Volturno. Waży 3,5 kilograma i ma 50 centymetrów. Dziecko urodziło się w 34. tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego cięcia, które – jak przyznali lekarze – okazało się konieczne, bo chłopiec szybko rósł, ale było też ryzykowne z powodu wieku matki i jej zdrowia. Obecnie ich stan określa się jako doskonały.

„Wszystko dobrze się skończyło, udało nam się przeprowadzić ten wyjątkowy poród. Ekipa medyczna promienieje ze szczęścia” – powiedział ordynator oddziału ginekologii i położnictwa Stefano Palmieri. Jak wyjaśnił, nie wiadomo jeszcze, czy matka będzie mogła karmić dziecko piersią.

Doktor Palmieri zastrzegł zarazem: „To są przypadki nadzwyczaj rzadkie, które niosą za sobą ogromne ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka”.

Jak odnotowuje „Corriere del Mezzogiorno”, w tej samej klinice w Castel Volturno w zeszłym roku dzieci urodziły kobiety w wieku 54 i 57 lat. (PAP)

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*