Włochy. Internet na żywo, czyli wyjątkowy wystrój miasteczka

fot.Massimo Bray/twitter

fot.Massimo Bray/twitter

Skrzynka pocztowa z dużą kopertą- symbolem e-maila, tradycyjna budka telefoniczna nazwana tak, jak popularny komunikator internetowy, tablica ogłoszeń na skwerze nazwana Facebook- tak wygląda małe miasteczko Civitacampomarano we włoskim regionie Molise.

Miejscowość, zamieszkana przez 400 osób, głównie starszych i nie korzystających z internetu, bogata w historyczne dziedzictwo i tradycje ludowe, została poddana wyjątkowej metamorfozie, której autorem jest pochodzący z Mediolanu artysta Biancoshock. Specjalizuje się on w sztuce ulicznej (street art).

Jemu i pięciu innym artystom, zajmującym się sztuką uliczną władze wyludniającego się miasteczka powierzyły zadanie zmiany jego krajobrazu i wystroju. Wszystko po to, by zapomniane miejsce, leżące na uboczu uczęszczanych tras, uczynić atrakcją turystyczną.

W tym celu zorganizowano tam festiwal street artu, o którego wynikach informują włoskie media zwracając uwagę na jedyną w swym rodzaju formę promocji Civitacampomarano.

Na ścianach starych domów pojawiły się nowoczesne murale a historyczne centrum zostało zamienione, jak zauważa się, w „internet w realu”. To realizacja zabawnego projektu „Web 0.0”, którego autorem jest Biancoshock.

Na budce telefonicznej namalował on napis Whatsapp, czyli nazwę komunikatora w smartfonach. Na domu jednej z mieszkanek, nazywanej „ciocią Cesirą”, zawieszono logo Wikipedii sugerujące, że wie ona wszystko.

Koło ławeczki, na której siadają na rozmowę starsze kobiety, ustawiony został znak z ćwierkającym ptaszkiem, czyli symbol Twittera. Nad sklepem spożywczym zawieszono szyld: „eBay”. Miejscową aptekę reklamuje znany program antywirusowy.

W salce telewizyjnej lokalnego baru stoją krzesła, które na oparciu mają logo YouTube.

Wszystkie te atrakcje – zauważa się – znalazły się w miejscu, gdzie smartfony działają z trudem, a internet jest praktycznie nieznany. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*