Włochy. Fortepiany dla pasażerów na rzymskim lotnisku Fiumicino

fot.Unsplash/pixabay.com

fot.Unsplash/pixabay.com

Cztery fortepiany ustawiono w terminalach na rzymskim lotnisku Fiumicino. Grać może na nich każdy, zwłaszcza pasażerowie czekający na odlot samolotu. Dyrekcja wielkiego portu lotniczego mówi, że chce by było to jak najbardziej przyjazne miejsce dla podróżnych.

Instrumenty po raz pierwszy pojawiły się na największym włoskim lotnisku. Stoją w pobliżu wyjść do poszczególnych bramek, a obok nich widnieją tabliczki z napisem: „zagraj na mnie”. To dlatego, wyjaśnili pomysłodawcy tej muzycznej inicjatywy, że fortepiany przeznaczone są przede wszystkim dla pasażerów, którzy mogą umilić sobie czas oczekiwania grając albo słuchając koncertów w wykonaniu innych.

Do końca października specjalne recitale dają tam codziennie młodzi pianiści, absolwenci konserwatoriów i szkół muzycznych, wśród nich dzieci pracowników lotniska. Prezentują kompozycje Chopina, Brahmsa, ale także fortepianowe wariacje na temat przebojów zespołów The Beatles czy Queen. Ale gdy instrumenty są wolne, zasiąść może przy nich każdy. Coraz więcej osób korzysta z tej możliwości.

Pomysł bardzo spodobał się pasażerom, którzy gromadzą się na mini recitalach w halach odlotów.

Inicjatywie przyklaskuje też rzymska prasa, która w ostatnich miesiącach nie szczędziła krytyki lotnisku Fiumicino z powodu utrudnień, kolejek i chaosu. Teraz gazety przyznają, że zaczyna tam być coraz przyjemniej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*