W. Brytania. Cukiernia w Belfaście winna dyskryminacji geja

Cukiernia Ashers fot.www.ashersbakingco.com/

Cukiernia Ashers fot.www.ashersbakingco.com/

Cukiernia w Belfaście, należąca do głęboko wierzących chrześcijan, została we wtorek uznana przez sąd za winną dyskryminacji, ponieważ odmówiła upieczenia ciasta, które miało być ozdobione napisem promującym małżeństwa jednopłciowe.

Sprawa była bardzo głośna; członkowie północnoirlandzkiej Partii Demokratycznych Unionistów wystąpili z propozycją uchwalenia ustawy o klauzuli sumienia, co miałoby umożliwić odmowę świadczenia usług ze względu na przekonania religijne.

Cukiernię Ashers Baking Company pozwał gejowski aktywista Gareth Lee, kiedy anulowano jego zamówienie na ciasto z napisem wzywającym do poparcia małżeństw jednopłciowych i zwrócono mu pieniądze. Skarżącego wsparła północnoirlandzka komisja ds. równości.

Lee mówił w sądzie, że decyzja cukierni sprawiła, iż poczuł się bezwartościowy i poniżony. Z kolei właściciel piekarni Daniel McArthur oświadczył we wtorek przed gmachem sądu, jeszcze zanim ogłoszono werdykt: „Z przyjemnością obsługujemy każdego, ale nie możemy promować czegoś, co jest sprzeczne z tym, co Biblia mówi o małżeństwie”.

Sędzia Isobel Brownlie przyznała, że McArthur i jego żona to ludzie „szczerze, głęboko religijni”, ale podkreśliła, że przepisy chronią ludzi przed wykorzystywaniem ich orientacji seksualnej do odmowy świadczenia im usług. Nie wiadomo jeszcze, jaką karę poniesie cukiernia.

Małżeństwa jednopłciowe nie są uznawane w Irlandii Północnej, choć zalegalizowano je na pozostałym obszarze Zjednoczonego Królestwa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*