Uratowani z bezludnej wyspy dzięki „SOS” na piasku

fot. EPA/US Navy

fot. EPA/US Navy

Para od tygodnia uwięziona na bezludnej wyspie Mikronezji na Oceanie Spokojnym została uratowana dzięki napisanym na piasku „SOS”. Apel zauważyli piloci samolotu biorącego udział w poszukiwaniach zaginionych – podała w niedzielę amerykańska straż przybrzeżna.

Według komunikatu straży samolot amerykańskiej marynarki wojennej udał się w rejon, gdzie przebywali zaginieni po uzyskaniu informacji od załogi statku, która w nocy zauważyła na wyspie światło.

Uratowani Linus i Sabina Jack wyruszli 17 sierpnia z największej w Mikronezji wyspy Weno. Dzień później, gdy nie dotarli na pobliską wyspę, rozpoczęto ich poszukiwania. 15 statków i dwa samoloty patrolowały rejon ok. 43 tys. kilometrów kwadratowych.

Parę ostatecznie znaleziono na wyspie East Fayu, ok. 100 km od Weno. Mieli ograniczone zapasy pożywienia i nie dysponowali sprzętem ratunkowym – poinformowała US Navy.

Jak zauważa BBC, nie jest to pierwszy taki przypadek w tym regionie. W kwietniu br. US Navy uratowała trzech mężczyzn, którzy zostali uwięzieni na niewielkiej wyspie w Mikronezji trzy dni po tym, jak ich łódź wywróciła się na morzu. Rozbitków zauważono dzięki napisowi „Help” (pomocy) ułożonemu na piachu z liści palm i kamizelek ratunkowych. (PAP)

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*