Turcja. Pies, który czterokrotnie zdobył Ararat

Owczarek Lord fot.DHA photo

Owczarek Lord fot.DHA photo

Owczarek wabiący się Lord jest pierwszym psem, który czterokrotnie wszedł na najwyższy szczyt Turcji, legendarny Ararat (5137 m) towarzysząc wspinającym się turystom. Jak zapewnia przewodnik Mustafa Tekin, Lord nieomylnie wyczuwa warunki terenowe i pogodę.

O psie, który czterokrotnie zdobył Ararat, napisał dziennik „Hurriyet Daily News” we wtorek. Lord pochodzi ze wsi Cevirme leżącej u podnóża góry. Ma obecnie cztery lata.

Tekin opowiada, że zna psa, od kiedy był szczeniakiem i że zwierzę jest bardzo inteligentne. „Od lat jestem przewodnikiem turystów przyjeżdżających, żeby wspinać się na Ararat. Lord zaczął chodzić razem z nami, kiedy podrósł. Wie, że wspinacze go uwielbiają i karmią. Ma tak zdumiewającą intuicję, że kiedy rezygnuje ze wspinaczki na wysokości 4900 metrów, gdzie zaczynają się lodowce, my też rezygnujemy” – mówi przewodnik.

Jak dodaje, wyczucie psa dotyczące ewentualnych niebezpieczeństw i warunków pogodowych sprawia, że jest traktowany jak przewodnik podczas wspinaczki. „Czujemy się bezpiecznie, kiedy wspina się razem z nami” – opowiada Tekin.

Jak zauważa, on sam w ciągu 20 lat swojej kariery wspinacza nie widział innego psa, który wszedł na Ararat. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*