Telefon Hitlera sprzedany za 243 tys. dolarów

Czerwony telefon Hitlera fot.Alexander Historical Auctions/Handout/EPA

Czerwony telefon Hitlera fot.Alexander Historical Auctions/Handout/EPA

Aparat telefoniczny „czerwonej linii” Hitlera zaprezentowany na aukcji jako „najbardziej zbrodnicza broń w historii” został sprzedany w niedzielę za 243 tys. dolarów – podał amerykański dom aukcyjny „Alexander”, który wystawił na sprzedaż tę „pamiątkę”.

Dom aukcyjny „Alexander” odmówił podania, kto był nabywcą telefonu; nie ujawnił nawet jego narodowości. Cena wyjściowa aparatu wynosiła 100 tys. dolarów.

Telefon – znaleziono w bunkrze Hitlera po upadku Berlina. Nie jest to seryjny aparat – był wykonany specjalnie dla Fuehrera. Znajduje się na nim nazwisko Adolfa Hitlera i swastyka z orłem – symbole III Rzeszy.

Telefon znaleziony – według informacji, którą podał dom aukcyjny – w bunkrze Hitlera w Berlinie oficerowie Armii Czerwonej podarowali na początku maja 1945 r. kapralowi armii brytyjskiej, Ralphowi Raynerowi, ten zaś pozostawił tę pamiątkę w spadku swoim dzieciom.

Hitler w ostatniej fazie wojny nieustannie posługiwał się tym aparatem, wydając cofającym się oddziałom Wehrmachtu, SS i wreszcie Volksturmu coraz bardziej desperackie rozkazy, które skutkowały setkami tysięcy ofiar po obu stronach frontu na podbitych terenach, a w końcu w samych Niemczech.(PAP)

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*