Teksas. Doroczny konkurs polowania na grzechotniki

Miss Snake Charmer to prawdopodobnie jedyny konkurs piękności, w którym zwyciężczyni musi odciąć wężowi głowę i obedrzeć go ze skóry.  Niecodzienne widowisko odbywa się w ramach dorocznego festiwalu Rattlesnake Roundup w miasteczku Sweetwater w zachodnim Teksasie.

fot. Mierzenie i ważenie grzechotników

Zasady konkursu są bardzo proste. Chętni do udziału muszą złapać jak najwięcej grzechotników na otwartym terenie, a następnie zaprezentować swoje zdobyczewidowni zgromadzonej na miejscowym stadionie.

Uczestnicy nietypowego konkursu tłumaczą, że z pozoru niedorzeczne zawody pozwalają miejscowym mieszkańcom kontrolować  zbyt dużą populację grzechotników. Pomysł zawodów zrodził się 50 lat temu, kiedy węże wyrządzały znaczne szkody na lokalnych farmach, zabijając inwentarz oraz stwarzając bezpośrednie zagrożenie także dla ludzi.

Obecnie polowanie na grzechotniki określa niejako tożsamość miasteczka Sweetwater. Na doroczną imprezę przybywa tutaj od 30 do 50 tys. uczestników.

Po polowaniu wszyscy gromadzą się wokół specjalnej zagrody, gdzie wrzucane są złapane węże. Zwierzęta są ważone, mierzone, a następnie zbierany jest ich jad, który posłuży później do celów naukowych. Ostatnią i najbardziej kontrowersyjną częścią imprezy jest moment, kiedy wszystkim wężom odcina się głowy, a ich mięso przysmaża. Zdarta z grzechotników skóra używana jest do produkcji butów i portfeli.  

W zdzieraniu skóry z węża może spróbować sił każdy.  Organizatorzy oferują ciekawą atrakcję: za 10 dolarów turyści mogą natrzeć ręce krwią węża, a następnie odcisnąć ślad na ścianie.

Konkurs odbywa się w każdy drugi weekend marca, nieprzerwanie od 53 lat.

AS

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*