Święto Dziękczynienia w liczbach

Ile indyków skonsumują w czwartek Amerykanie? Ile mierzy największe ciasto z dyni?  Ile trwało pierwsze Święto Dziękczynienia i kto je ustanowił? Oto kilka mało znanych faktów i ciekawostek na temat dzisiejszego święta.

fot.Maslowski-NWTF/ Nieodzownym elementem świątecznego obiadu jest pieczony indyk

Chociaż oficjalnie Święto dziękczynienia ustanowione zostało przez George’a Washingtona w 1789 roku, to ten dzień obchodzony był przez mieszkańców Ameryki już wiele lat wcześniej. W 1621 roku święto to odbywało się po raz pierwszy i trwało aż trzy dni. Niestety, wykluczone z udziały w nim były kobiety i dzieci. „Pielgrzymi”, czyli przybysze zza oceanu, po raz pierwszy dziękowali za pomyślność i udane zbiory w kolonii Plymouth. Dziś na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się 37 miejscowości o tej nazwie.

Według historyków, podczas w pierwszych dziękczynnych świąt na stołach przeważały raczej ryby, owoce morza i warzywa, nie zaś indyki.

Dziś jednak to właśnie indyk jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Święta Dziękczynienia i obowiązkowym elementem sutego obiadu.

 • 46 milionów – tyle indyków zostało skonsumowanych w zeszłoroczne Święto Dziękczynienia. Przy średniej wadze indyka wynoszącej ok. 16 funtów, daje to liczbę 736 milionów funtów. Pomnażając wartość indyka, gdzie jego średnia cena w 2010 wynosiła średnio 1,19 dolara z funt, daje to kwotę 875 milionów dolarów. Przeciętny Amerykanin w zeszłym roku skonsumował 2,7 funta indyczego mięsa.
 • 20 mil/g – maksymalna prędkość z jaką może biec dziki indyk. Najszybszy człowiek na ziemi Usain Wolt, biegł z prędkością 23,5 mil/g podczas mistrzostw świata w biegu na 100 metrów w 2009 roku
 • 20 procent – taki odsetek rocznego zbioru żurawiny konsumowany jest przez Amerykanów w trakcie Święta Dziękczynienia.
 • 1,5 miliarda funtów – tyle łącznie ważyły wszystkie dynie wyprodukowane w USA w 2010 roku
 • 12 stóp (3,6 metra) – to średnica największego na świecie ciasta dyniowego. Zostało ono upieczone w 2005 roku, ważyło ponad 2000 funtów, a na jego zrobienie zużyto między innymi 1860 jajek.
 • 1953 – rok w którym po raz pierwszy transmitowano grę w football amerykański w Święto Dziękczynienia. Tego dnia Green Bay Packers grali z Detroit Lions i te same drużyny zagrają przeciw sobie w tym roku. Oglądanie footballu amerykańskiego w Święto Dziękczynienia stało się amerykańską tradycją.
 • Święto dziękczynienia to także czas podróży i wzmożonego ruchu na lotniskach. Najbardziej zatłoczone w tym czasie są: 1) O’Hare w Chicago; 2) Los Angeles International Airport; 3) Logan International w Nowym Jorku; 4) La Guardia International oraz 5) San Francisco International.

rm/mp

Comments

 1. krzys
  krzys 24 listopada, 2011, 12:51

  „”tyle indyków zostanie skonsumowanych w tym roku w zeszłoroczne Święto Dziękczynienia.”””-autora tego tekstu prosze o sprecyzowanie o co chodzi?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*