Sophia Loren otrzymała honorowe obywatelstwo Neapolu

Sophia Loren otrzymała honorowe obywatelstwo Neapolu

Tłumy mieszkańców Neapolu wiwatowały w sobotę na cześć Sophii Loren, która podczas ceremonii na zamku otrzymała honorowe obywatelstwo miasta. „To, że miałam szczęście w kinie, zawdzięczam także memu miastu” – mówiła 81-letnia gwiazda światowego kina.

Loren urodziła się w Rzymie, ale dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędziła w miasteczku Pozzuoli należącego do metropolitalnego obszaru Neapolu. Zawsze – przypomniano podczas uroczystości na dziedzińcu zamku Maschio Angioino – wskazuje miasto pod Wezuwiuszem jako swe rodzinne strony.

Mieszkająca w Szwajcarii aktorka znakomicie mówi też w dialekcie neapolitańskim i to w nim podziękowała władzom za przyznanie jej honorowego obywatelstwa, które wręczono przy taktach pieśni „O sole mio”.

„Sophia Loren jest ciałem, sercem i głową Neapolu” – powiedział burmistrz Luigi De Magistris.

Neapolitańczycy, którzy wylegli na ulice, by powitać ją w swych stronach, wznosili okrzyki: „Jesteś piękna”.

Znany neapolitański mistrz sztuki szopkarskiej Genny Di Virgilio podarował przy tej okazji aktorce jej figurkę do szopki. Przedstawia ona Loren w czerwonej sukni.

Media przypominają wywiad dla amerykańskiej telewizji, w którym przed laty gwiazda powiedziała: „Ja nie jestem Włoszką, ja jestem neapolitanką, a to coś zupełnie innego”.(PAP)

Na zdj. Sofia Loren podczas uroczystości w Neapolu fot.Cesare Abbate/EPA

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*