Ślady Celtów i Germanów odkryto w Pełczyskach

fot.Hans/pixabay.com

fot.Hans/pixabay.com

Zapinki zdobione srebrem i złotem, monety, fragmenty szklanych naczyń oraz rzymską ostrogę z brązu odkryli archeolodzy w czasie badań w Pełczyskach (Świętokrzyskie). To ślady po obecności Celtów i Germanów.

Oprócz wielu cennych zabytków archeolodzy z Instytutu Archeologii UW odkryli też relikty infrastruktury, która należała do mieszkańców osady. W jednym z wykopów odsłonili glinianą kopułę pieca, służącego do wypalania naczyń.

„Piec jest doskonale zachowany. Obecnie szukamy związanej z nim jamy przypiecowej, której zawartość umożliwi datowanie konstrukcji – to w niej umieszczano naczynia, które ulegały wypaleniu” – opowiadał PAP kierownik wykopalisk Marcin Rudnicki z Instytutu Archeologii UW.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy piec należy wiązać z Celtami (III-II w. p.n.e.) czy może Germanami (III – IV w.).

„Na Ponidziu nie znaleziono dotychczas ani jednego pieca celtyckiego. Znane są zaledwie dwie tego rodzaju konstrukcje z późnego okresu wpływów rzymskich – a więc związane z osadnictwem Germanów. Bez względu na to, co się ostatecznie okaże, znalezisko ma charakter wyjątkowy” – wyjaśnił Rudnicki.

Naukowcy przypuszczają, że w obrębie osady działała również mennica – symbol władzy i prestiżu u Celtów.

W I w. p.n.e. osadę zamieszkiwaną wcześniej przez Celtów zasiedliła ludność germańska, którą naukowcy identyfikują ze społecznością Wandalów. „Poziom rozwoju cywilizacyjnego, bogactwo i prestiż jej mieszkańców z tego czasu można porównywać do tego, jaki osiągnęła ona wcześniej za sprawą Celtów” – opowiadał archeolog.

Świadectwem tego rozkwitu, który prawdopodobnie miał związek z korzystną lokalizacją na szlaku handlowym, są liczne przedmioty importowane z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Są wśród nich monety rzymskie, fragmenty naczyń szklanych i glinianych – ekskluzywnych, pieczołowicie wykonanych znanych jako terra sigillata, fibule, a także szklane żetony do gry oraz rzymska ostroga z brązu – jedyne tego typu znalezisko z ziem Polski.

Rozmówca PAP zauważył, że dotychczasowe znaleziska poświadczają dalekosiężne powiązania handlowe jej mieszkańców z wybrzeżem Bałtyku na północy, obszarami Czech, Moraw, terenami naddunajskimi na południu oraz środkową Mołdawią na południowym-wschodzie.

„Przepychem zachwycają też przedmioty lokalnego pochodzenia – zapinki zdobione srebrem i złotem, srebrna sprzączka rzędu końskiego, czy złoty wisiorek w kształcie toporka z IV w.” – wyliczał Rudnicki.

Warszawscy archeolodzy prowadzą badania w rejonie Pełczysk od lat. Po raz pierwszy pojawili się tam w 1958 roku. Znajdują tam ślady po działalności ludzi mające ponad 6 tys. lat i młodsze. Zdaniem naukowców nagromadzenie reliktów archeologicznych jest w tym miejscu wyjątkowo duże, a każde kolejne badania przynoszą coraz bardziej zaskakujące odkrycia.

Tegoroczne wykopaliska w Pełczyskach finansowane są w głównej mierze ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. (PAP)

Categories: Ciekawostki, Historia

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 28 sierpnia, 2016, 15:14

  „“Przepychem zachwycają też przedmioty lokalnego pochodzenia – zapinki zdobione srebrem i złotem, srebrna sprzączka rzędu końskiego, czy złoty wisiorek w kształcie toporka z IV w.” – wyliczał Rudnicki.”
  *
  Ten Rudnicki to musi być Żyd, mason, cyklista, wegetarianin albo jakiś dżender.
  Łże jak pies.
  Kużden przeca wie, że historia zaczęła się od krztu. Tysiąc pięćdziesiąt lat temu, a dokładnie to w kwietniu. Przed kwietniem niczego tam nie mogło byńdź.
  Kłamca opłacony przez Merkelową i agent Putina.
  *
  Cześć poległym w Smoleńsku!
  Czołem Wielkiej Polsce!

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 2 września, 2016, 21:35

   Pamietasz jak Kononowicz swego czasu mowil ze piwa nie bedzie ,wodki nie bedzie, nic nie bedzie? PIS podchwycil pomysl ,troche przerobil i teraz kazdy PRAWDZIWY Polak wie ,ze na poczatku nie bylo nic ,az wreszcie pojawil sie prezes wszystkich prezesow i wyrwal ta biedna Polske z nicosci i marazmu .Ochrzcil bezboznikow ,przerobil z drewnianej na murowana ,pobil wredna opcje niemiecka co sie pod Grunwaldem panoszyla ,wstrzymal slonce ,ruszyl ziemie ,w miedzyczasie z bratem ukadl ksiezyc po czym mial takiego moralniaka ,ze zaspal na stan wojenny a kochani towarzysze w swej empatii postanowili go nie fatygowac do wiezienia dla internowanych.Niedlugo zaczna powstawac filmy ,bajki i piesni o superhero JK.

   https://gfycat.com/CreepyComplexKestrel

   Reply this comment
 2. zza kałuży
  zza kałuży 28 sierpnia, 2016, 15:22

  Zresztą kto to jest ten Rudnicki?
  Gdyby to był jakiś mądry i kulturalny gość to by redaktory napisały::
  *
  „profesor zwyczajny, docent doktor habilitowany, magister inżynier, licencjat, maturzysta, absolwent gimanzjum, szkoły podstawowej, zerówki oraz przedszkola, ksiądz Rudnicki”.
  *
  A tak? Bez obowiązkowej litanii tytułów? To musi być jakiś chłystek.
  Jak ta hagiewu, złodziejka.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*