Rekordowo dużo martwych delfinów na wybrzeżu Atlantyku

Rekordowo dużo martwych delfinów na wybrzeżu Atlantyku

753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku; jak podali w piątek amerykańscy naukowcy, liczba nieżywych zwierząt przewyższa dotychczasowy rekord sprzed 25 lat. Morskie ssaki prawdopodobnie zabija odmiana wirusa odry.

delfiny

753 martwe delfiny butlonose znaleziono na atlantyckim wybrzeżu USA od lipca tego roku fot. Ferdy Damman/PAP/EPA

Martwe zwierzęta wyrzucone na brzeg odnajdywano w ostatnich miesiącach na plażach od stanu Nowy Jork (na północy) aż po Florydę (na południu). Znaleziono ich dziesięciokrotnie więcej, niż wynosi roczna średnia.

Pracownicy krajowej służby ds. oceanu i atmosfery (NOAA) po raz ostatni tak dużo nieżywych delfinów naliczyli w latach 1987-1988. Nie są jednak pewni, czy obecnie za ich śmierć odpowiada wirus odry. Szczegółowe badania uniemożliwia zaawansowany rozkład padliny.

Inne obserwacje zdają się wskazywać, że choroba się rozprzestrzenia, ponieważ wirusa wykryto także wśród wyrzuconych przez morze martwych wielorybów: humbaków i kaszalotów. Nie wiadomo jednak, jaki może być jej zasięg.

„W tej chwili nie ma nic, co mogłoby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, albo uchronić zainfekowane zwierzęta przed poważniejszymi chorobami” – tłumaczyła cytowana przez AFP specjalistka NOAA ds. zdrowia ssaków morskich, Teri Rowles. „Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi” – dodała.

Choć sam wirus nie stwarza zagrożenia dla ludzi, ze względu na ryzyko bakteriologiczne zaleca się, by wyrzuconą przez morze padliną zajmowały się odpowiednie służby.

(PAP)

 

Categories: Ameryka, Ciekawostki
Tags: Atlantyk, delfiny

Comments

 1. Emigrant
  Emigrant 9 listopada, 2013, 20:03

  Pozdrawiam

  Sonar system zabija poniewz dezinrormuje naturale srodowisko .
  BEZMYSLNOSC TY DEBILI KTORZY BUDUJA TEGO TYPU SYSTEMY nie bedzie bezkarna

  PAN BOG NIERYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIY

  ZYCZE ZDROWIA

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*