Organizatorzy igrzysk pomylili flagi i przypisali Indonezji polskie barwy narodowe

Organizatorzy igrzysk pomylili flagi i przypisali Indonezji polskie barwy narodowe

Władze Indonezji nie kryją oburzenia na organizatorów Igrzysk Południowoazjatyckich w Malezji, którzy podczas ceremonii otwarcia rozdali VIP-om albumy, gdzie Indonezja jest przedstawiona pod biało-czerwoną flagą Polski, zamiast własną – czerwono-białą.

„Ta pomyłka jest dla nas wyjątkowo bolesna” – oświadczył w niedzielę indonezyjski minister ds. młodzieży i sportu Imam Nachrowi.

Szef komitetu olimpijskiego Indonezji Erick Thohir zarzucił z kolei organizatorom igrzysk niedbalstwo i zażądał natychmiastowego wycofania albumu. Jak zauważył, tylko indonezyjska flaga została pomylona z flagą innego państwa. „Przyjaźń jest czymś, co w sporcie nakazuje tradycja, ale pomyłki dotyczącej tożsamości narodowej nie sposób usprawiedliwić” – zaznaczył.

Błąd organizatorów 29. Igrzysk Południowoazjatyckich spotkał się z powszechnym oburzeniem w społeczeństwie Indonezji. „Hasztag +shameonyoumalaysia+ jest obecnie najpopularniejszym oznaczeniem na Twitterze” – pisze w komentarzu agencja Associated Press.

Indonezyjscy komentatorzy na Twitterze przypominają, że Indonezja była przeciwna niepodległości Malezji, która do 1957 r. była kolonią brytyjską, podczas gdy Indonezja – b. holenderska kolonia – uzyskała niepodległość w 1949 r., oba zaś kraje weszły w konflikt na początku lat 60. i tylko dzięki dojściu do władzy w Indonezji Suharto, który wsparł Malezję w walce z partyzantami w Sarawaku, udało się go zażegnać.

Jak podkreślił jeden z użytkowników, czerwono-białe barwy symbolizują bohaterstwo walki o niepodległość Indonezji, a to sprawia, że pomyłkę Malezyjczyków trudno wybaczyć.

Rzecznik malezyjskiego komitetu olimpijskiego zapowiedział w niedzielę, że jego przewodniczący oraz malezyjski minister sportu spotkają się z Imamem Nachrowim, ministrem ds. młodzieży i sportu Indonezji, aby osobiście przeprosić.

„Ogromnie nam przykro z powodu tej feralnej pomyłki” – zaznaczył. (PAP)

Na zdj.: flaga Indonezji, fot. EPA/MAST IRHAM

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*