Od soboty w Radomiu „Kaziki” – święto patrona miasta

Od soboty w Radomiu „Kaziki” – święto patrona miasta

Wystawy, Bieg Kazików oraz wręczenie nagrody Św. Kazimierza Jagiellończyka – to niektóre z wydarzeń towarzyszących radomskim „Kazikom”. Obchody święta patrona Radomia i diecezji radomskiej – św. Kazimierza – rozpoczną się w sobotę i potrwają do 8 marca.

Stałym elementem „Kazików” jest wręczenie Nagrody Św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia. W ramach obchodów odbywa się też plebiscyt „Muzyczne Kaziki” – wyłaniający najlepszych wykonawców muzyki popularnej. Zaplanowano także grę miejską oraz „Bieg Kazików” ulicami miasta.

Jak podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej Renata Metzger, szefowa Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, tradycją obchodów jest przypominanie dorobku znanych Kazimierzów. Bohaterem tegorocznych Kazików będzie Kazimierz Pułaski. 6 marca przypada 270 rocznica urodzin bohatera walk o wolność narodu polskiego i amerykańskiego. Postaci tej poświęcona będzie specjalna wystawa przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz film nakręcony w ramach radomskiego cyklu „Historia Cię szuka”.

W czasie „Kazików” odbędzie się także Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych środowisk i instytucji. Główna nagroda – sprzęt komputerowy – zostanie przekazany na rzecz szkoły podstawowej w niewielkiej miejscowości w okolicy Wilna, w której uczy się około stu dzieci, a lekcje od prawie wieku odbywają się w niej w języku polskim. W ramach obchodów zaplanowana jest także wystawy malarstwa Jovity Aukštikalnyte-Varkulevičiene, wykładowcy Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydział Sztuki w Kownie, który od lat współpracuje z radomskim uniwersytetem.

Tradycyjnie, w Bazylice Mniejszej Św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie, odprawiona zostanie uroczysta msza święta. „Święty Kazimierz był człowiekiem modlitwy, ducha ascezy, pokuty, utwierdzonej pobożności. Chcemy, by patron Radomia i diecezji radomskiej był dla wiernych natchnieniem w życiu osobistym, społecznym i kulturalnym” – podkreślił obecny na wtorkowej konferencji prasowej proboszcz parafii pw. Św. Kazimierza w Radomiu Grzegorz Sanderski.

Św. Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. – patronem diecezji radomskiej.(PAP)

fot.Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*