Nissan opracowuje dla KE system dźwiękowego ostrzegania pieszych

fot.Jason Szenes/EPA

fot.Jason Szenes/EPA

Nissan, wraz z 10 innymi firmami, realizuje na zlecenie KE projekt eVADER, którego celem jest opracowanie innowacyjnego systemu dźwiękowego ostrzegania pieszych. Firma wykorzystała w tym celu doświadczenia z budowy samochodów elektrycznych.

W projekcie uczestniczą także inne firmy z branży motoryzacyjnej: Renault i PSA Peugeot Citroen.

Japoński koncern w komunikacie opublikowanym we wtorek podkreślił, że powołane na zlecenie KE konsorcjum pracuje nad nową generacją technologii ostrzegania pieszych, która „umożliwiałaby wysyłanie skutecznych i ukierunkowanych sygnałów dźwiękowych informujących pieszych i innych szczególnie chronionych uczestników ruchu drogowego o obecności i zbliżaniu się samochodu elektrycznego, przy minimalnym wpływie na wzrost zanieczyszczenia hałasem”.

Producent przypomina, że na europejskich drogach coraz częściej pojawiają się pojazdy o napędzie elektrycznym, które charakteryzują się m.in. cichą pracą jednostki napędowej. W związku z tym zaistniała potrzeba opracowania sposobu ostrzegania pieszych o zbliżającym sie pojeździe.

„W ostatecznej wersji systemu zastosowano kamerę wbudowaną w przednią szybę, która jest zaprogramowana na rozpoznawanie pieszych, rowerzystów i innych użytkowników drogi. Z chwilą wykrycia takiego obiektu sześć głośników wysyła w jego kierunku dźwięk ostrzegający o obecności samochodu elektrycznego. Dźwięk ten jest mimo wszystko do 5 decybeli cichszy od hałasu emitowanego przez tradycyjny samochód z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym” – tłumaczy Nissan w komunikacie.

Badania w ramach projektu eVADER trwały trzy lata. W testach wykorzystano elektryczny samochód Nissan Leaf. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*