Mieszkaniec Moskwy uznał, że mural z „Gwiezdnych wojen” sławi NATO

fot.Maxim Shipenkov/EPA

fot.Maxim Shipenkov/EPA

Nietypową skargę otrzymał niedawno jeden z urzędów Moskwy: jej autor zażądał zamalowania muralu nawiązującego do „Gwiezdnych wojen”, gdyż jego zdaniem jest to pochwała potęgi armii NATO. Przy okazji okazało się, że nie ma regulacji prawnych dotyczących murali.

Sprawę opisała środowa „Rossijskaja Gazieta”.

Jak podał ten rządowy dziennik, mieszkaniec Moskwy zażądał zamalowania muralu przedstawiającego szturmowców (żołnierzy-klonów) znanych z „Gwiezdnych wojen”. Jego zdaniem, mural sławi potęgę armii NATO i jego potencjalnych sojuszników, co jest niedopuszczalne w kontekście wydarzeń w Syrii i postawy Zachodu i USA wobec tych wydarzeń – przekazała Elwira Nikołajewa ze stołecznego związku inspekcji administracyjnych i technicznych (OATI).

Mural powstał na ścianie jednego z moskiewskich domów mieszkalnych, w ramach umowy między jego autorem a firmami komercyjnymi. OATI przekazało skargę dalej – do inspekcji zajmującej się domami mieszkalnymi. Przy czym, jak powiedziała Nikołajewa, sam fakt takiego listu skłania do zastanowienia się nad statusem graffiti na ulicach Moskwy.

Obecnie, jak pisze „Rossijskaja Gazieta”, mural znajduje się w próżni prawnej. Wystarczy przeprowadzić zebranie właścicieli mieszkań i jeśli dwie trzecie z nich poprze artystę, to może on przystępować do pracy.

Dziennik podał także, że w Moskwie mogą pojawić się graffiti z kadrami z najbardziej znanych filmów rosyjskich – moskiewska Duma uznała bowiem, że takie dzieła będą odpowiednią ozdobą stolicy w ramach Roku Kina, wyznaczonego przez władze Rosji na 2016 rok. (PAP)

fot.Maxim Shipenkov/EPA

fot.Maxim Shipenkov/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ciekawostki

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*